Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Prosument – nowa struktura instalacji elektroenergetycznych

Rys. 2. Podział konsumentów energii elektrycznej
Rys. 2. Podział konsumentów energii elektrycznej
Rys. S. Bielecki

W 1972 r. dwaj Kanadyjczycy, filozof Herbert Marshall McLuhan (1911–1980) oraz inżynier elektryk, Henry James Barrington Nevitt (ur. 1908) ogłosili tezę, iż spodziewany rozwój elektrotechniki wkrótce pozwoli odbiorcy energii (konsumentowi) stać się jednocześnie jej producentem i wówczas po raz pierwszy pojawił się termin „prosument”.

Pojęcie to, jako zbitka słowna „producent” + „konsument”, zostało użyte później przez amerykańskiego futurystę, Alvina Tofflera w książce pt. „Trzecia fala” (1980 r.). Dotyczyło ono określenia procesu, jaki może zachodzić w wyniku indywidualnie podejmowanej aktywności przez postępowych odbiorców dóbr, polegającej na zacieraniu się kompetencji wytwarzania i konsumowania. Idea prosumectwa, zakorzeniona pierwotnie w wizjach rozwoju elektroenergetyki, zyskuje współcześnie coraz większą popularność, rozszerzając się na inne dziedziny gospodarki. Swoista filozofia znaczenia prosumenta jest adaptowana zarówno przez ruchy alterglobalistyczne, jak i sektor biznesu, przy czym jej główne postulaty są rozumiane przez wspomniane środowiska w odmienny sposób.

Poza problematyką społeczno-gospodarczą, rozwój energetyki prosumenckiej niesie za sobą nowe problemy techniczne. Prosumenckie podejście do generacji energii elektrycznej zmienia paradygmat funkcjonowania dotychczas rozwijanych systemów elektroenergetycznych.

historia

U zarania dziejów nowoczesnej elektroenergetyki (końcówka XIX w.) starły się dwie koncepcje technologii przesyłu energii elektrycznej – stałoprądowa (DC) oraz zmiennoprądowa (AC). Literatura określa ten okres jako „wojna prądów”. Po stronie AC opowiedział się m.in. N.Tesla oraz G.Westinghouse, zaś obóz DC to przede wszystkim T. A. Edison, który forsował koncepcję budowy sieci DC o napięciu 110 V. W praktyce, efektywne dostarczanie energii siecią wg rozwiązania Edisona było możliwe w promieniu zaledwie ok. 1,5 km od generatora i to przy zastosowaniu grubych i ciężkich kabli miedzianych [1]. Transformacja prądu DC na wyższe poziomy napięć (do przesyłu na większe odległości) mogła być realizowana wówczas poprzez tandem silnik–prądnica.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule opisano, odbywającą się na naszych oczach, ewolucję sieci i systemów elektroenergetycznych w kierunku rozwiązań prosumenckich. Wychodząc od opisu historii elektroenergetyki, przedstawiono aktualną problematykę dotyczącą instalacji prosumenckich w odniesieniu do struktury sieci inteligentnych, sygnalizując ponadto niewystarczający udział Polski w statystykach europejskich, dotyczących projektów wdrażania inteligentnych sieci energetycznych.abstract

Prosumer – a new structure of electric power installations

The current evolution of electric power networks and systems oriented on prosumer solutions was described in this paper. Starting from history of power engineering describing, the currently problems of prosumer installations in smart grid were presented. In paper was paid attention to insufficient participation of Poland in European statistics of Smart Grid Projects.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Wakacyjna promocja prenumeraty „elektro.info”!

Już lada moment lato, czas urlopów i błogiego odpoczynku, ale... zanim to nastąpi mamy dla Was wyjątkową letnią promocję na zakup lub przedłużenie prenumeraty „elektro.info”!

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl