Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Prosument – nowa struktura instalacji elektroenergetycznych

Rys. 2. Podział konsumentów energii elektrycznej
Rys. 2. Podział konsumentów energii elektrycznej
Rys. S. Bielecki

W 1972 r. dwaj Kanadyjczycy, filozof Herbert Marshall McLuhan (1911–1980) oraz inżynier elektryk, Henry James Barrington Nevitt (ur. 1908) ogłosili tezę, iż spodziewany rozwój elektrotechniki wkrótce pozwoli odbiorcy energii (konsumentowi) stać się jednocześnie jej producentem i wówczas po raz pierwszy pojawił się termin „prosument”.

Pojęcie to, jako zbitka słowna „producent” + „konsument”, zostało użyte później przez amerykańskiego futurystę, Alvina Tofflera w książce pt. „Trzecia fala” (1980 r.). Dotyczyło ono określenia procesu, jaki może zachodzić w wyniku indywidualnie podejmowanej aktywności przez postępowych odbiorców dóbr, polegającej na zacieraniu się kompetencji wytwarzania i konsumowania. Idea prosumectwa, zakorzeniona pierwotnie w wizjach rozwoju elektroenergetyki, zyskuje współcześnie coraz większą popularność, rozszerzając się na inne dziedziny gospodarki. Swoista filozofia znaczenia prosumenta jest adaptowana zarówno przez ruchy alterglobalistyczne, jak i sektor biznesu, przy czym jej główne postulaty są rozumiane przez wspomniane środowiska w odmienny sposób.

Poza problematyką społeczno-gospodarczą, rozwój energetyki prosumenckiej niesie za sobą nowe problemy techniczne. Prosumenckie podejście do generacji energii elektrycznej zmienia paradygmat funkcjonowania dotychczas rozwijanych systemów elektroenergetycznych.

historia

U zarania dziejów nowoczesnej elektroenergetyki (końcówka XIX w.) starły się dwie koncepcje technologii przesyłu energii elektrycznej – stałoprądowa (DC) oraz zmiennoprądowa (AC). Literatura określa ten okres jako „wojna prądów”. Po stronie AC opowiedział się m.in. N.Tesla oraz G.Westinghouse, zaś obóz DC to przede wszystkim T. A. Edison, który forsował koncepcję budowy sieci DC o napięciu 110 V. W praktyce, efektywne dostarczanie energii siecią wg rozwiązania Edisona było możliwe w promieniu zaledwie ok. 1,5 km od generatora i to przy zastosowaniu grubych i ciężkich kabli miedzianych [1]. Transformacja prądu DC na wyższe poziomy napięć (do przesyłu na większe odległości) mogła być realizowana wówczas poprzez tandem silnik–prądnica.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule opisano, odbywającą się na naszych oczach, ewolucję sieci i systemów elektroenergetycznych w kierunku rozwiązań prosumenckich. Wychodząc od opisu historii elektroenergetyki, przedstawiono aktualną problematykę dotyczącą instalacji prosumenckich w odniesieniu do struktury sieci inteligentnych, sygnalizując ponadto niewystarczający udział Polski w statystykach europejskich, dotyczących projektów wdrażania inteligentnych sieci energetycznych.abstract

Prosumer – a new structure of electric power installations

The current evolution of electric power networks and systems oriented on prosumer solutions was described in this paper. Starting from history of power engineering describing, the currently problems of prosumer installations in smart grid were presented. In paper was paid attention to insufficient participation of Poland in European statistics of Smart Grid Projects.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Metody ładowania samochodów elektrycznych a czas ładowania »

Konfigurator SPD Wiele krajów i miast przyjęło już zobowiązania do stopniowego wycofywania technologii silników spalinowych, a większość czołowych (...) czytam dalej »


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jakie wybrać »

Konfigurator SPD W zależności od rodzaju odbiorników i stopnia ich ważności dla użytkownika stosowane są różne rozwiązania samych zasilaczy UPS oraz układów UPS zasilania (...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - jakie wybrać?

Cztery technologie energetyczne do monitorowania w 2019 r. »

szynoprzewody jak podłączyć monitorowanie energetyczne
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Czy mikrosieci, łańcuch energetyczny, plutonowanie i zamiana baterii EV będą wielkimi zwycięzcami w 2019 roku... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Systemy alarmowe - sposób na ochronę przed przepięciami »

Sterowniki programowalne Ochrona systemów alarmowych
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ...  czytam więcej » Zobacz produkty do ochrony systemów alarmowych, sterowania i transmisji danych, w tym m.in.  SSP,  SSWiN,  KD, (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
  • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl