Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ernst Werner von Siemens

(1816–1892)
Emilia Sobiesiak  |  elektro.info 9/2014  |  08.10.2014
Fot. http://pt.wikipedia.org/
Fot. http://pt.wikipedia.org/

Ernst Werner von Siemens urodził się w 1816 roku w Lenthe koło Hannoweru w Niemczech. Swoje dzieciństwo spędził w Lenthe, następnie przeniósł się wraz z rodziną do Menzendorf w Mecklenburgu.

Uczęszczał do gimnazjum w Lubece. Ze względu na ciężką sytuację finansową rodziny i brak możliwości podjęcia studiów, Werner Siemens w wieku 17 lat jako ochotnik wstąpił do armii pruskiej. Swoją edukację kontynuował na studiach w Akademii Wojskowej w Berlinie. Już od najmłodszych lat interesował się fizyką i chemią, dlatego w czasie studiów zaczął prowadzić badania naukowe. Po ukończeniu studiów, w 1838 roku, jako oficer artylerii pracował dla armii. W roku 1842 zdobył pierwszy pruski patent na metodę galwanizacji. Jego badania w dziedzinie telegrafii zaowocowały wynalezieniem w 1846 roku aparatu telegraficznego wskazówkowego z samoczynnym przerywaniem obwodu. Wkrótce po tym udało mu się skonstruować elektromagnetyczny synchroniczno-współfazowy aparat telegraficzny. Jego kolejnym osiągnięciem była budowa pierwszej podziemnej linii telegraficznej na użytek armii.

2 października 1847 r., razem z J.G. Halske założyli firmę Zakład Budowy Telegrafów Siemens & Halske. Firma przez lata działalności przechodziła w ręce kolejnych pokoleń rodziny Siemensów. Obecnie funkcjonuje jako spółka akcyjna. Początkowo oferowała wyłącznie urządzenia telegraficzne, ale później rozszerzono profil na urządzenia elektroenergetyczne. Dziś koncern Siemens pod swoją marką oferuje wiele rodzajów produktów, m.in. tramwaje, sprzęt AGD, telefony komórkowe.

Przeczytaj także: Stanisław Szpor

W 1866 roku Ernst Werner von Siemens skonstruował samowzbudną prądnicę elektryczną prądu stałego. Następnie, w 1879 roku zbudował pierwszy na świecie elektrowóz napędzany prądem o napięciu 150 V. 2 lata później powstał pierwszy tramwaj elektryczny, a w 1880 zbudowano w Mannheim pierwszą windę elektryczną. Po raz pierwszy na świecie winda tego rodzaju została wyposażona w silnik elektryczny. Silnik ten był przymocowany do spodu platformy i przesuwał ją na szczyt wieży za pomocą systemu kół zębatych. Pierwszy na świecie trolejbus o nazwie Elektromote został zaprezentowany w 1882 roku w Berlinie. Zastosowano w nim odbiór prądu za pomocą szyn. W 1883 roku otwarto w Austrii linię Mödling-Hinterbrühl, która jest uważana za pierwszą regularną linię tramwaju elektrycznego w Europie. System tej linii był doskonalszy od pierwotnych ze względu na wykorzystanie sieci trakcyjnej powieszonej na słupach. Odbiór prądu w tym przypadku zapewniał pantograf ślizgający się po sieci zasilającej podającej napięcie za pomocą przewodów do napędu tramwaju.

Przeczytaj także: Nikola Tesla

Kolejnym osiągnięciem firmy Ernsta Wernera von Siemensa było zainstalowanie pierwszego stałego elektrycznego oświetlenia drogi w Poczdamie. W 1885 r. Siemens po raz pierwszy w Niemczech dostarczył prądnice do oświetlenia biur na Markgrafenstrasse w Berlinie.

Werner Siemens był również czynnym działaczem społecznym. Zajmował się sprawami socjalnymi oraz należał do licznych towarzystw naukowych. Od 1874 roku był członkiem Akademii Nauk w Berlinie. Za swoje zasługi cesarz Franciszek nadał mu tytuł szlachecki, stąd w encyklopediach występuje jako Werner von Siemens. Zmarł w 1892 roku.

Od nazwiska Siemens została nazwana międzynarodowa jednostka miary. Jeden siemens (symbolizowany literą S) oznacza jednostkę przewodnictwa elektrycznego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2014
Tagi: 
siemens | 
wielcy elektrycy

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl