elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza techniczna i ekonomiczna wybranych elementów zasilania gwarantowanego dla obiektów typu data center (część 2)

Fot. 2. Urządzenie DRUPS (Diesel Rotary UPS) [11]

Fot. 2. Urządzenie DRUPS (Diesel Rotary UPS) [11]

Zasilanie gwarantowane dla obiektów typu data center to problem złożony i wieloaspektowy. Zwiększanie niezawodności jest zawsze związane z dynamicznym wzrostem kosztów. Wybór konkretnego układu zasilania gwarantowanego oraz urządzeń UPS wymaga dokładnej analizy zarówno technicznej, jak i ekonomicznej.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Streszczenie

W dwuczęściowym artykule przedstawiono analizę techniczną i ekonomiczną wybranych elementów zasilania gwarantowanego dla obiektów typu data center. Przedstawiono uproszczony przykładowy projekt zasilania gwarantowanego. Omówiono zagadnienia dostępności systemu zasilania, kosztów projektu oraz alternatywne rozwiązania urządzeń UPS. Sformułowano ponadto uwagi i wnioski

Abstract

Technical and economical analysis of chosen elements of uninterruptible power for data center objects – part 2

The two parts paper presents technical and economical analysis of chosen elements of uninterruptible power for data center objects. Simplified uninterruptible power project has been presented. Chosen aspects of power supply availability, costs of project and optional solution for UPS have been described Conclusions and remarks have been formulated.

Analiza techniczna i ekonomiczna wybranych elementów zasilania gwarantowanego

Wybór dwóch zasilaczy UPS pracujących równolegle w układzie N+1 w uproszczonym projekcie wynikał z najwyższej wartości współczynnika dostępności (wartość współczynnika jest najwyższa dla układu 1+1). Można jednak zauważyć, że zwiększenie liczby zasilaczy UPS tylko w niewielkim stopniu zmniejsza współczynnik p, można więc rozważyć ewentualność zastosowania zasilaczy UPS o innych wartościach mocy znamionowej. Analizę przeprowadzono na podstawie założeń projektowych oraz przeprowadzonych we wcześniejszym etapie obliczeń.

Z przebiegu charakterystyki przedstawionej na rysunku 1. widać, że wraz ze wzrostem mocy znamionowej zasilacza UPS, maleje jego cena jednostkowa, co oznacza, że bardziej opłacalne jest stosowanie zasilaczy UPS o większej mocy znamionowej.

Na podstawie rysunku 2. wnioskować można, że najtańszym rozwiązaniem w przypadku zasilaczy tego producenta okazuje się zastosowanie UPS-ów o mocy znamionowej 120 kVA połączonych w układ 2+1. Warto zwrócić uwagę na najdroższy układ zasilaczy, w którym wykorzystano zasilacze 300 kVA. Okazuje się, że zastosowanie zasilaczy UPS o większej mocy niż zastosowane w projekcie (250 kVA), będzie kosztowało 90 000 zł więcej. Jest to wysoka cena za ewentualny błąd w obliczeniach, skutkujący przewymiarowaniem układu zasilaczy UPS. Należy jednak podkreślić, że jest to przykładowe zestawienie urządzeń jednego producenta i w rzeczywistości może się okazać, że podobne zasilacze innych producentów mogą mieć inne ceny.

Na rysunku 3. przedstawiano charakterystyki zasilaczy o różnej mocy znamionowej połączonych w układy równoległe N+1, gdzie moc pozorna układu (a przez to koszty) jest zależna od mocy pozornej odbiorów krytycznych. Jak widać przebiegi mają charakter schodkowy, a każdy kolejny „stopień” charakterystyki polega na dodaniu do układu kolejnego zasilacza UPS, zaczynając od układu 1+1. Analizując rysunek 3. można zauważyć przedziały mocy odbiorów, dla których tańsze może okazać się połączenie w układ zasilaczy UPS o większej mocy oraz takie, gdzie zastosowanie zasilaczy mniejszej mocy obniży koszty. Dodatkowo rysunek 3. pokazuje czynnik mogący decydować o wyborze bezprzerwowego zasilacza o danej mocy, a jest nim liczba zasilaczy UPS mogących pracować w układzie równoległym. W przypadku zasilaczy tego konkretnego producenta maksymalna liczba zasilaczy UPS pracujących w układzie wynosi 8, ale można spotkać również ograniczenia do 4 lub 6 zasilaczy UPS.

Propozycje alternatywnych rozwiązań dla przyjętych w projekcie zasilaczy UPS

Do rozważanego projektu zostały wykorzystane urządzenia mające zapewnić jak najlepszą jakość zasilania oraz współczynnik dostępności [1]. W konsekwencji koszty całej struktury przekroczyły znacznie milion złotych, a należy pamiętać, że do tej kwoty nie został wliczony system klimatyzacji precyzyjnej, bez którego serwerownia nie mogłaby funkcjonować. Dla użytych w projekcie zasilaczy transformatorowych alternatywą mogą być zarówno zasilacze beztransformatorowe (bardziej niezawodne od transformatorowych chociażby z uwagi na niższą temperaturę pracy przyrządów półprzewodnikowych (większa sprawność)), jak i zasilacze UPS dynamiczne (ich zasadniczą wadą jest bardzo krótki czas podtrzymania zasilania).

Zasilacze UPS beztransformatorowe

W przypadku tych zasilaczy UPS mamy do czynienia z niższą ceną, lepszymi parametrami i niezawodnością. Jak podają niektórzy producenci, naprawa tego typu zasilacza może trwać bardzo krótko, a to ze względu na to, że technologia beztransformatorowa pozwala na skonstruowanie zasilaczy modułowych, w których ewentualna naprawa może ograniczyć się do wymiany modułu przez osobę wykwalifikowaną znajdującą się na miejscu. Przykładowo firma FAST GROUP podaje, że taka wymiana modułu wymaga tylko około 5 minut [12]. Zdatność zasilacza jest więc bardzo wysoka dzięki bardzo krótkiemu czasowi naprawy. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem może więc być wysoka jakość, niska cena oraz mały rozmiar. Zasilacze modułowe UPS zajmują nieco mniej miejsca od transformatorowych. Jednak należy preferować takie zasilacze UPS, które będą posiadały bardzo dobre i pewne w działaniu zabezpieczenia przed wystąpieniem składowej stałej napięcia na wyjściu zasilacza. Dla UPS-ów wykonanych w technologii transformatorowej możemy mieć standardowo tylko izolację pomiędzy obwodem stałego napięcia a wyjściem UPS. Aby zapewnić pełną izolację galwaniczną wejście/wyjście, trzeba dodać oddzielny transformator separujący [12].

W tabeli 2. przedstawione zostało porównanie cen zasilaczy transformatorowych i beztransformatorowych. Ze względu na problemy z uzyskaniem informacji na temat kosztów tych urządzeń, prezentowane ceny będą dotyczyły tylko zasilaczy UPS o mocach 160 kVA i 200 kVA (tylko takie dane udało się uzyskać). Warto jednak dodać, że koszty zasilaczy UPS beztransformatorowych w wersjach modułowych są o około 25% droższe od standardowych zasilaczy UPS beztransformatorowych. Problem porównania cen zasilaczy UPS transformatorowych i beztransformatorowych nie jest łatwy ani jednoznaczny z uwagi na różne aspekty problemu (jakość wykonania, niezawodność zasilacza, liczba jego elementów, stopień zaawansowania technologicznego).

Zasilacze UPS dynamiczne

Istnieje kilka argumentów za zastosowaniem tej technologii. Jak podają niektórzy producenci, średni czas pomiędzy awariami może wynosić do 100 lat. W większości urządzeń są jednak stosowane łożyska. Powstaje pytanie – czy te łożyska wytrzymają 100 lat? Bardziej realną wartością jest okres 20–25 lat, tak jak podają producenci [10, 11]. Zasilacz dynamiczny może zajmować od 40 do 60% mniejszą powierzchnię od zasilacza statycznego o tej samej mocy [11]. Nie ma również potrzeby wymiany baterii co kilka lat. Sprawia to, że taki zasilacz UPS jest bardziej przyjazny dla środowiska, a jego koszty eksploatacji są nieco mniejsze. Nie ma również potrzeby stosowania klimatyzacji.

Podobnie jak w przypadku zasilaczy modułowych, lepszy współczynnik zdatności zasilacza wpływa znacząco tylko na układ zasilaczy UPS, ale poprawa dostępności całej struktury jest znikoma (0,00000000001) (tab. 3.). Wysoka sprawność (np. 99,8% [10]), szybkie ładowanie (nawet tylko 20 sekund) i duży zakres mocy produkowanych urządzeń sprawiają, że jest to rozwiązanie, które należy na pewno wziąć pod uwagę podczas projektowania zasilania gwarantowanego dla obiektu typu data center. Przyjmując, że zasilacz dynamiczny zainstalowany jest na samym początku infrastruktury elektrycznej w obiekcie, wtedy stanowi on zintegrowany system gwarantowanego zasilania oraz kompensacji mocy biernej, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów oraz układów kompensujących [13]. Liczba cykli pracy nie ma wpływu na żywotność [10], w przeciwieństwie do baterii akumulatorów mających ograniczoną liczbę cykli ładowania. Wadą tego typu zasilaczy jest niestety krótki czas podtrzymania zasilania (około 10–60 sekund), czyli czas wybiegu masy wirującej, oraz zapewne wysoka cena (nie udało się na potrzeby artykułu uzyskać informacji na temat cen takich zasilaczy). 

Połączenie zasilacza dynamicznego z zespołem prądotwórczym

Ciekawą alternatywą do klasycznych UPS-ów dynamicznych są urządzenia DRUPS (Diesel Rotary UPS – zasilacze dynamiczne UPS) w przedziale mocy od 470 kVA do 3000 kVA [11].

Do zalet takiego rozwiązania należą: wysoka sprawność energetyczna, brak baterii, niewielka zajmowana przestrzeń, brak pomieszczenia baterii, zintegrowana kompensacja współczynnika mocy, brak odpadów chemicznych oraz brak dedykowanej klimatyzacji [11].

Maszyna składa się z czterech głównych elementów: silnika diesla, sprzęgła mechanicznego, zasobnika z masą wirującą i prądnicy. Układ ten zastępuje tradycyjne tandemy, czyli UPS statyczny z baterią akumulatorów, zespół prądotwórczy, SZR itp. Maszyna nie wymaga zastosowania klimatyzacji do schłodzenia, a sprawność energetyczna układu dochodzi do 97%. Jako ciekawostkę warto dodać, że taką jednostkę DRUPS o mocy 500 kVA zainstalowano na terenie Lotniska im. Chopina w Warszawie. Jednostka ta w wersji kontenerowej stanowi kompletny system zasilania gwarantowanego i zapewnia ciągłość pracy systemów lotniskowych. Zasobnik energii w postaci wirującej masy stanowi moduł bezprzerwowego zasilania, natomiast będący w ciągłej gotowości silnik wysokoprężny – rezerwowe źródło zasilania. Zainstalowany w kontenerze zbiornik paliwa pozwala na ciągłą pracę urządzenia przy braku zasilania z sieci energetycznej przez ponad 20 godzin [11]. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że DRUPS mają wysoką sprawność tylko dla obciążeń bliskich 100%. Dla zasilania dwutorowego, gdzie obciążenie nie przekracza 50%, sprawność ta jest znacząco mniejsza w porównaniu do UPS-ów statycznych.

Podsumowanie

Obiekty typu data center są skomplikowanymi instalacjami technicznymi mającymi na celu zachowanie ciągłości pracy odbiorów końcowych [1]. Różnorodność rozwiązań stosowanych przy projektach tego typu sprawia, że każde centrum przetwarzania danych może się znacznie różnić od pozostałych. Różnice te zaczynają się pojawiać na etapie ustalania mocy odbiorów IT, powierzchni pomieszczeń, systemów chłodzenia bądź wyboru typu urządzeń zasilania gwarantowanego. Uptime Institute oraz Telecommunications Industry Association dają narzędzia pomocne podczas projektowania tego typu obiektów w postaci klas Tier, na które składają się szeregi zagadnień i rozwiązań, bez których proces projektowania uległby wydłużeniu. Ustalenie mocy odbiorów krytycznych jest bardzo istotną częścią projektu, ponieważ uzależnione od tego parametru są wszystkie elementy zasilania gwarantowanego. Głównym elementem centrum przetwarzania danych jest pomieszczenie, w którym znajdują się serwery produkujące znaczne ilości ciepła. Na podstawie mocy tych serwerów projektuje się system chłodzenia serwerowni, rozkład szaf klimatyzacji oraz ich moc. Bez klimatyzacji serwery w krótkim czasie uległyby uszkodzeniu, co oznacza, że system klimatyzacji wymaga zasilania rezerwowego. W przypadku klas Tier I i II system chłodzenia rezerwowany jest poprzez zespoły prądotwórcze, co wskazuje na krótką pracę odbiorów krytycznych z baterii akumulatorów. W klasach III i IV część klimatyzacji zasilana jest poprzez zasilacze UPS. Dobór zasilaczy UPS oraz zespołów prądotwórczych powinien mieć na celu wybór optymalnego rozwiązania pomiędzy kosztami urządzeń, oraz współczynnikiem dostępności. Dążenie do minimalizacji kosztów inwestycji na etapie projektowania układu zasilania może doprowadzić do sytuacji, że straty powstałe podczas przerw w zasilaniu serwerów przerosną oszczędności uzyskane podczas realizacji projektu. Dlatego współczynnik dostępności obiektu jest ważnym kryterium wyboru rozwiązań stosowanych w projekcie. Przedstawione w artykule analizy mogą być przydatne dla inwestora, który chce osiągnąć jak największą roczną dostępność zasilania przy jak najmniejszych kosztach. Przykładem może być wybór technologii zasilaczy UPS. Z jednej strony istnieją droższe, większe, ale z separacją galwaniczną zasilacze transformatorowe, z drugiej, istnieją modułowe o krótkim czasie napraw, tańsze zasilacze beztransformatorowe. Oba rozwiązania sprawdzą się w projektowanym obiekcie. Tym niemniej istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia składowej stałej napięcia na wyjściu zasilacza, a tym samym uszkodzenia serwerów w przypadku zasilaczy beztransformatorowych. Powstaje pytanie – czy i jak duże jest to zagrożenie? Otóż ryzyko wystąpienia składowej stałej w zasilaczach UPS beztransformatorowych jest w praktyce niższe niż w transformatorowych [12]. Wynika to stąd, że zasilacze beztransformatorowe mają wielopoziomowe zabezpieczenie przed przedostaniem się składowej stałej na wyjście zasilacza, natomiast zasilacze transformatorowe nie mają takich zabezpieczeń. Warto dodać, że w przypadku zasilaczy transformatorowych przebicie transformatora również może się zdarzyć. Faktem jest natomiast, że napięcie baterii w zasilaczach UPS transformatorowych jest niższe (około 400 V), a w zasilaczach UPS beztransformatorowych jest nieco wyższe (około 480 V). W przypadku konstrukcji transformatorowej UPS-a podczas pracy z falownika nie jest możliwe, żeby na wyjściu pojawiła się składowa stała napięcia. Jednak w przypadku pracy z układu obejściowego (by-pass) i uszkodzenia się jednego z tyrystorów – na wyjściu pojawi się składowa stała o dużej wartości. W przypadku, kiedy zasilacz beztransformatorowy UPS pracuje na torze obejściowym (by-pass statyczny) i jeden z tyrystorów ulegnie uszkodzeniu – na wyjściu UPS-a również pojawi się składowa stała o dużej wartości napięcia. Jednak w części modeli tych zasilaczy (np. [12]) znajdują się układy sprawdzające, czy tyrystor z toru by-pass przewodzi, czy też nie. Jeśli tyrystor jest uszkodzony – UPS w czasie 2–5 milisekund zostanie przełączony na pracę z falownika [12].

Dobrym rozwiązaniem układu równoległego zasilaczy UPS wydaje się to, które zostało zastosowane w analizowanym projekcie, ponieważ dzięki przyjęciu pracy tylko dwóch zasilaczy współczynnik dostępności jest najwyższy. Wybór zasilacza UPS transformatorowego lub beztransformatorowego jest kwestią indywidualnych preferencji. Zastosowanie zasilaczy UPS o mniejszych mocach zmniejszyłoby koszty układu, ale spadłaby również jego wartość współczynnika dostępności.

Literatura

  1. M. Derlacki, Uproszczony projekt zasilania gwarantowanego dla obiektów typu data center, praca dyplomowa inżynierska, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2014.
  2. P. Piotrowski, Analiza wybranych aspektów niezawodności i bezpieczeństwa w centrach przetwarzania danych, „elektro.info” 6/2012.
  3. P. Piotrowski, P. Bilmin, Analiza cech, kosztów i parametrów niezawodnościowych zasilania gwarantowanego sieci komputerowej, „elektro info” 12/2010.
  4. P. Piotrowski, R. Pająk, Analiza układów zasilania dla obiektu typu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności, „elektro.info” 12/2012.
  5. T. Sutkowski, Rezerwowe i bezprzerwowe zasilanie w energię elektryczną – Urządzenia i układy, wydanie I, COSiW SEP.
  6. Uptime Institute, White Paper, Tier Classifications Define Site Infrastructure Performance, by W.Pitt Turner IV, John H. Seader, PE, Vince Renaud, PE, and Kenneth G. Brill, rok 2008.
  7. J. Wiatr, M. Orzechowski, Poradnik projektanta elektryka, wydanie III, DW Medium, Warszawa 2008.
  8. J. Wiatr, M. Orzechowski, M. Miegoń, A. Przasnyski, Poradnik projektanta systemów zasilania awaryjnego i gwarantowanego (wydanie II poprawione i rozszerzone), tom I, Eaton Quality Power 2008.
  9. http://www.estenergy.pl
  10. http://www.deltapower.pl/docs/flywheel.pdf
  11. http://www.inventpower.com
  12. http://www.fast-group.com.pl, katalog FAST Group sp. z o.o.
  13. http://www.elektro.info.pl/artykul/id5960,dynamiczne-zasilacze-ups-kolejnym-sposobem-gwarantowania-zasilania
  14. PN-EN 62040-3
  15. PN-EN 61078

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.