Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przydomowe mikroinstalacje OZE

Rys. 1.  
Produkcja energii elektrycznej netto, UE-28, 2012 (% całości)
Rys. 1. Produkcja energii elektrycznej netto, UE-28, 2012 (% całości)
Źródło: Eurostat (nrg_105a), marzec 2014

Sytuacja energetyczna w Europie i na świecie, pogarszające się relacje między rosyjskimi dostawcami nośników energetycznych a odbiorcami europejskimi, zmuszają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii oraz szybkiego zmniejszenia zużycia energii ¬również w naszym najbliższym otoczeniu, czyli w domach jednorodzinnych, małych przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych, wspólnotach mieszkaniowych, szkołach i instytucjach, itp.

Od dawna człowiek wykorzystywał pierwotne siły natury do poprawy swojego bytu. Obecnie dzięki osiągnięciom nauki oraz rozwojowi technicznych środków czerpania z energetycznych zasobów przyrody, możemy bezpieczniej i efektywniej korzystać z nieograniczonego potencjału energii otaczającego środowiska. Wszystkie działania powinny stosować rozwiązania energetyki niskoemisyjnej (maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych) przy wsparciu technik inteligentnego sterowania, smart grid czy smart metering.

regulacje i statystyka unijna związana z OZE

Według informacji z Eurostatu z marca 2014 roku [http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics.explained], całkowita produkcja energii elektrycznej netto w UE-28 w 2012 roku wyniosła 3 130 000 GWh i pozostała prawie na tym samym poziomie co w 2011 roku. To był pierwszy rok stosunkowo stabilny po trzech poprzednich latach, przy czym poziom produkcji energii elektrycznej netto w 2012 roku pozostał na poziomie niższym o 2,8% niż w 2008 roku (tab. 1.).

Przeczytaj także: Obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego zakupu energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych

W globalnej produkcji w UE-28 w 2012 roku ponad jedną czwartą zajmuje produkcja z elektrowni jądrowych (26,7%), natomiast ponad 50% produkcji netto pochodziło z elektrowni wykorzystujących paliwa palne, takie jak gaz ziemny, węgiel i olej (52,6%). Wśród odnawialnych źródeł energii najwyższy udział w produkcji energii elektrycznej netto w 2012 roku miały elektrownie wodne (11,6%), następnie turbiny wiatrowe (6,5%) oraz energia słoneczna (2,2%) (rys. 1.). Udział odnawialnych źródeł energii wzrósł w ciągu 10 lat do 2012 roku z 13,0% do 20,5%, w tym udział energii słonecznej wzrósł z 0,01% do 2,2%, a energii wiatrowej z 1,2% do 6,5%.

Przeczytaj także: Repowering w energetyce wiatrowej

W okresie 10 lat, od 2002 do 2012 roku, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło w UE-28 o 10,0%. W Polsce zużycie energii wzrosło ponaddwukrotnie od średniej europejskiej i wyniosło 130,7% w stosunku do 2002 roku. Uzyskany wynik jest tłumaczony zjawiskami demograficznymi, m.in. średnią liczbą osób w gospodarstwie, ogólną liczbą gospodarstw domowych oraz wykorzystaniem urządzeń elektrycznych.

Udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w Polsce w latach 2001 do 2010 pokazano na rysunku 3. Najczęściej wykorzystywane nośniki energii odnawialnej w Polsce to: biomasa (85,8%), biopaliwa ciekłe (7,1%), hydroenergetyka (3,4%), biogaz (1,6%), energetyka wiatrowa (1,5%), pompy ciepła (0,3%), kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne (0,045%) oraz energetyka geotermalna (0,2%) (rys. 4.).

Przeczytaj także: Zastosowanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych w typowym gospodarstwie domowym

Aktualnie obowiązującym dokumentem dotyczącym zagadnień energetycznych jest „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”. Podstawą tej polityki jest harmonijne gospodarowanie energią, pełna integracja energetyki polskiej z europejską i światową, wypełnianie zobowiązań traktatowych, konkurencja rynkowa oraz wspomaganie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

Artykuł przedstawia najnowsze dane statystyczne UE-28 i Polski związane z OZE. Podkreśla potrzebę rozwoju mikroelektrowni OZE jako sposobu na poprawę globalnego i lokalnego bilansu energetycznego.abstract

This article presents the latest statistics of the EU-28 and Polish related to RES. Emphasizes the need for the development of micro renewables as a way to improve the global and local energy balance.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl