Artykuł sponsorowany

Jak ograniczyć straty energii w stacjach transformatorowych?

 Elektrobud  |  11.08.2016

Jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej stała się niezwykle istotnym zagadnieniem z punktu widzenia zarówno użytkowników, jak i dostawców energii (zakładów dystrybucyjnych). W sieci pracuje coraz więcej odbiorników bardzo czułych na parametry jakościowe energii elektrycznej. Jednocześnie instalowanych jest także coraz więcej odbiorników wprowadzających do sieci zakłócenia wpływające na jej jakość. Niezawodność dostaw energii elektrycznej (bez wszelkiego rodzaju przerw w dostawie, nie tylko długie, lecz także krótkotrwałych) ma duże znaczenie dla wielu odbiorców.

 

Budowa nowoczesnych, energooszczędnych oraz zapewniających jak najwyższy stopień niezawodności prawidłowego funkcjonowania systemów zasilania w energię elektryczną jest podstawą do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

 

Ograniczenie strat

Instalacja stacji transformatorowej polega na umiejscowieniu jej w granicy działki i podłączeniu kablami średniego napięcia do sieci energetycznej, skąd następnie kablami niskiego napięcia prąd dostarczany jest do końcowego odbiorcy. To standardowe rozwiązanie w przypadku firm energetycznych dostarczających prąd. Mało kto jednak zastanawia się nad opłacalnością tego typu przyłącza, dlatego spróbujmy to przeanalizować. Załózmy, że stacja transformatorowa znajduje się w odległości 190 m od budynku, do którego mamy doprowadzić energię elektryczną. Koszt podłączenia kabli niskiego napięcia (obejmujący cenę zakupu kabli oraz ich ułożenia) to 184 480,60 zł. Gdy zakład pracuje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, to na takim odcinku generujemy straty zużycia energii elektrycznej w wysokości 7 471,17 zł miesięcznie, a 89 654,08 zł rocznie, co daje aż 896 540,83 zł strat w ciągu 10 lat! Skuteczne ograniczenie strat uzyskamy dzięki przeniesieniu stacji transformatorowej do siedziby zakładu czy też firmy, możliwie jak najbliżej maszyn i urządzeń. Funkcję taką pełnią przemysłowe stacje transformatorowe ICZ-E. Dzięki ich zastosowaniu eliminujemy konieczność zakupu drogich kabli niskiego napięcia, które zastępujemy tanimi kablami średniego napięcia. Przy założeniu, że przemysłowa stacja transformatorowa ICZ-E jest oddalona od sieci energetycznej o 190 m, wspomniany wyżej koszt podłączenia kabli średniego napięcia (zakup i koszt ułożenia) zmniejsza się do 41 675,10 zł. Zmniejszają się także straty w przesyle energii elektrycznej. Zakład pracujący 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu zmniejsza je do 48,19 zł miesięcznie, co daje roczną kwotę strat w wysokości 578,27 zł oraz 5782,70 zł za 10 lat. Różnica w zmniejszeniu strat w przesyle energii elektrycznej, którą uzyskuje się przy wykorzystaniu przemysłowej stacji transformatorowej ICZ-E, w porównaniu ze standardową stacją transformatorowej, jest znacząca.


Rys. 1. Rozwiązanie stacji transformatorowej z komorą transformatora umieszczoną nad rozdzielnicą SN

 

efektywne rozwiązania

Jako wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół wykonamy dla Państwa, w oparciu o wymagane przez Państwa kryteria, bezpłatną analizę ekonomiczną i techniczną, a także wykażemy, jakie wymierne korzyści finansowe mogą Państwo uzyskać dzięki zastosowaniu naszych stacji transformatorowych. Oferujemy unikatowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, obiektów użyteczności publicznej i innych odbiorców przyłączonych do sieci energetycznej po stronie średniego napięcia przy zastosowaniu przemysłowej stacji transformatorowej ICZ-E. Stacja transformatorowa ICZ-E jest produkowana w typoszeregu od 100 kVA do 800 kVA. To urządzenie kompaktowe, zawierające w sobie trzy zintegrowane urządzenia tworzące jedną całość: rozdzielnice średniego i niskiego napięcia oraz transformator. Dodatkowo mogą być wyposażone w pola pomiarowe. Aparaty średniego i niskiego napięcia dobiera się indywidualnie, w zależności od zainstalowanych urządzeń i pełnionych funkcji. W celu kontroli zdalnej parametrów stacje wyposażone są w moduły telemetryczne, realizujące nadzór, monitoring, diagnostykę i zdalne sterowanie.

 

korzyści dla klienta

Przemysłowe stacje transformatorowe ICZ-E (Inteligentne Centrum Zarządzania Energię) produkowane są przez polską firmę Elektrobud SA. Ich zabudowa na hali produkcyjnej zwiększa możliwości zagospodarowania terenu oraz wpływa na estetykę i bezpieczeństwo. Cena przemysłowych stacji transformatorowych ICZ‑E jest porównywalna z cenami tradycyjnych stacji transformatorowych. Ich jakość potwierdza Certyfikat Instytutu Elektrotechniki w Warszawie nr 10/28/ NBR/2011. Przemysłowa stacja transformatorowa opatentowano pod numerem 14690 w Unii Europejskiej.

 

 


Rys. 2. Rozwiązanie stacji ICZ-E z transformatorem dużej mocy

 

Została ona również wyróżniona godłem „Eko-Inspiracja 2013” w kategorii: produkt. Inwestycja w stację ICZ-E wpisuje się w strategię „Europa 2020 – gospodarka niskoemisyjna poprzez zwiększenie efektywności energetycznej”. Celem strategii „Europa 2020” jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego, który będzie: inteligentny (dzięki bardziej efektywnym inwestycjom w edukację, badania naukowe i innowacje) oraz zrównoważony (dzięki zdecydowanemu przesunięciu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i konkurencyjnego przemysłu). Oferujemy fachową pomoc w doborze odpowiednich urządzeń, dostosowanych do Państwa indywidualnych wymagań, oraz wsparcie projektowe, dzięki któremu będą Państwo mogli zapoznać się z wizualizacją zaprojektowanych urządzeń i ich usytuowania w wybranym miejscu. Jako producent możemy wykonać urządzenia spełniające nawet najbardziej indywidualne wymagania klienta. Dodatkowo modułowość naszych wyrobów pozwala na uniknięcie w przyszłości wysokich kosztów związanych z rozbudową czy modernizacją. Nasze produkty, za sprawą zastosowania nowoczesnych systemów sterowania, mogą być zdalnie nadzorowane, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe. Ich obsługa sprowadza się do okresowych przeglądów i konserwacji, co obniża koszty eksploatacji. Zapewniamy dostawę urządzeń, ich profesjonalny montaż, uruchomienie oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na wszystkie nasze urządzenia i usługi.

podsumowanie

Nasz firma może poszczycić się opatentowaniem wynalazku o nazwie „Sposób zasilania, z przyłączy średniego napięcia, urządzeń elektrycznych zainstalowanych we wnętrzach budynków lub budowli oraz zintegrowany punkt zasilania urządzeń eklektycznych zainstalowanych we wnętrzach budynków lub budowli”. Jego celem jest obniżenie kosztów budowy sieci energetycznej niskiego napięcia i rozprowadzeniu jej do maszyn czy urządzeń, przy redukcji do niezbędnego minimum powierzchni potrzebnej do jej zabudowy. Innowacyjne rozwiązanie zmniejsza do minimum również straty energii związanej z jej przesyłem do maszyn i urządzeń oraz umożliwia monitorowanie jej zużycia.

 

 

Przyczyna Dolna 39
67-400 Wschowa
tel. centrala +48 65 540 80 00
fax +48 65 540 80 08
e-mail: wschowa@elektrobud.pl
www.elektrobud.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
10/2016

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2016
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne w strefach zagrożonych wybuchem
  • - Zalety i wady instalacji inteligentnych
Zobacz szczegóły
BIALL Sp. z o.o. BIALL Sp. z o.o.
BIALL Sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją aparatury pomiarowej, techniki lutowniczej i narzędzi dla elektroniki i elektroinstalatorów. W...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl