Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Układy dwustanowych wyjść przekaźnikowych do zastosowania w sterownikach zabezpieczeniowych podlegających dyrektywie ATEX

Rys. 1. Schemat ideowy układu sterowania bistabilnym przekaźnikiem elektromechanicznym
Rys. 1. Schemat ideowy układu sterowania bistabilnym przekaźnikiem elektromechanicznym

Podstawowymi wymaganiami stawianymi dzisiejszym stacjom transformatorowym lub rozdzielczym stosowanym w górnictwie są: ograniczone gabaryty finalnych rozwiązań, zwiększona moc, podwyższona sprawność, zapewnienie bezpieczeństwa personelu poprzez zwiększenie liczby i typu zabezpieczeń sieci elektroenergetycznej użytkowanej w kopalniach. 

Również konstrukcja chodnika czy przodka w eksploatowanych dzisiaj kopalniach stwarza problemy, którym sprostać muszą sterowniki zabezpieczeniowe. Rosnące wymagania co do finalnych rozwiązań aplikowanych przez kopalnie powodują miniaturyzację sterowników polowych(będących jedynie komponentem stacji transformatorowych lub rozdzielczych) przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności, powodowanym przez konieczność uzyskania rozszerzonego zakresu temperatury pracy.

Przeczytaj także: Wykorzystanie oprogramowania GDB do pracy krokowej sterowników polowych i symulowania logiki działania

Wszystkie te problemy mają poważny wpływ na konstrukcję sterowników polowych – w szczególności tych, które jako urządzenia towarzyszące podlegają dyrektywie ATEX [5]. Powszechnie wiadomo, że konstrukcja obwodów iskrobezpiecznych jest specyficzna w zakresie separacji obwodów iskrobezpiecznych i nieiskrobezpiecznych urządzenia towarzyszącego – jest to jednak sprzeczne z trendem miniaturyzacji rozwiązań obecnym wśród producentów sprzętu elektroenergetycznego dla kopalni węgla kamiennego.

Przeczytaj także: Układy dwustanowych wyjść przekaźnikowych do zastosowania w sterownikach zabezpieczeniowych podlegających dyrektywie ATEX

Zwiększanie liczby obwodów w sterowniku polowym o określonych stałych wymiarach skutkuje zwiększeniem ilości wydzielanej mocy w jednostkowej objętości, konsekwencją tego jest obniżanie dopuszczalnych temperatur pracy sterownika polowego, w których obwody iskrobezpieczne są zgodne z dyrektywą ATEX. Aby przeciwdziałać tej zależności, obwody urządzeń towarzyszących muszą być nie tylko miniaturyzowane, ale również energooszczędne, a więc wyposażone w układy zasilające o najwyższej dostępnej sprawności [6]. Z tego względu opracowane zostały dwa różne obwody przekaźnikowych wyjść dwustanowych w zminiaturyzowanym sterowniku polowym przeznaczonym do wieloodpływowej stacji transformatorowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule opisano wymagania stawiane sterownikom zabezpieczeniowym podlegającym dyrektywie ATEX i pokazano przykład ich realizacji. Zaprezentowano budowę energooszczędnych obwodów dwustanowych wyjść przekaźnikowych przeznaczonych do zastosowania w urządzeniach towarzyszącychabstract

Relay digital output circuits for use in protection relay conforming to ATEX directive

The article describes the requirements for protection relay conforming to ATEX directive and an example of its implementation. The paper presents the construction of power efficient relay digital outputs for use in associated apparatus

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl