Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Układy dwustanowych wyjść przekaźnikowych do zastosowania w sterownikach zabezpieczeniowych podlegających dyrektywie ATEX

Rys. 1. Schemat ideowy układu sterowania bistabilnym przekaźnikiem elektromechanicznym
Rys. 1. Schemat ideowy układu sterowania bistabilnym przekaźnikiem elektromechanicznym

Podstawowymi wymaganiami stawianymi dzisiejszym stacjom transformatorowym lub rozdzielczym stosowanym w górnictwie są: ograniczone gabaryty finalnych rozwiązań, zwiększona moc, podwyższona sprawność, zapewnienie bezpieczeństwa personelu poprzez zwiększenie liczby i typu zabezpieczeń sieci elektroenergetycznej użytkowanej w kopalniach. 

Również konstrukcja chodnika czy przodka w eksploatowanych dzisiaj kopalniach stwarza problemy, którym sprostać muszą sterowniki zabezpieczeniowe. Rosnące wymagania co do finalnych rozwiązań aplikowanych przez kopalnie powodują miniaturyzację sterowników polowych(będących jedynie komponentem stacji transformatorowych lub rozdzielczych) przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności, powodowanym przez konieczność uzyskania rozszerzonego zakresu temperatury pracy.

Przeczytaj także: Wykorzystanie oprogramowania GDB do pracy krokowej sterowników polowych i symulowania logiki działania

Wszystkie te problemy mają poważny wpływ na konstrukcję sterowników polowych – w szczególności tych, które jako urządzenia towarzyszące podlegają dyrektywie ATEX [5]. Powszechnie wiadomo, że konstrukcja obwodów iskrobezpiecznych jest specyficzna w zakresie separacji obwodów iskrobezpiecznych i nieiskrobezpiecznych urządzenia towarzyszącego – jest to jednak sprzeczne z trendem miniaturyzacji rozwiązań obecnym wśród producentów sprzętu elektroenergetycznego dla kopalni węgla kamiennego.

Przeczytaj także: Układy dwustanowych wyjść przekaźnikowych do zastosowania w sterownikach zabezpieczeniowych podlegających dyrektywie ATEX

Zwiększanie liczby obwodów w sterowniku polowym o określonych stałych wymiarach skutkuje zwiększeniem ilości wydzielanej mocy w jednostkowej objętości, konsekwencją tego jest obniżanie dopuszczalnych temperatur pracy sterownika polowego, w których obwody iskrobezpieczne są zgodne z dyrektywą ATEX. Aby przeciwdziałać tej zależności, obwody urządzeń towarzyszących muszą być nie tylko miniaturyzowane, ale również energooszczędne, a więc wyposażone w układy zasilające o najwyższej dostępnej sprawności [6]. Z tego względu opracowane zostały dwa różne obwody przekaźnikowych wyjść dwustanowych w zminiaturyzowanym sterowniku polowym przeznaczonym do wieloodpływowej stacji transformatorowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule opisano wymagania stawiane sterownikom zabezpieczeniowym podlegającym dyrektywie ATEX i pokazano przykład ich realizacji. Zaprezentowano budowę energooszczędnych obwodów dwustanowych wyjść przekaźnikowych przeznaczonych do zastosowania w urządzeniach towarzyszącychabstract

Relay digital output circuits for use in protection relay conforming to ATEX directive

The article describes the requirements for protection relay conforming to ATEX directive and an example of its implementation. The paper presents the construction of power efficient relay digital outputs for use in associated apparatus

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl