Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inżynier elektryk czy menager?

mgr inż. Julian Wiatr  |  elektro.info 7-8/2014  |  26.07.2014  |  2

Zmiany organizacyjne, jakie zachodzą w polskiej elektroenergetyce, zamiast usprawniać obsługę klientów, skutecznie ją osłabiają.

Wiele osób zastanawia się nad przyczynami tej opłakanej sytuacji, czekając na realizacje przyłącza do sieci elektroenergetycznej nawet dwa lata. Sytuacja ta powoduje, że wykonuje się prowizoryczne przyłącza u najbliższego sąsiada, bez zapewnienia jakiegokolwiek bezpieczeństwa, często przewodem o przekroju 1,5 mm2 lub wręcz za pomocą tzw. przedłużaczy domowych, w których przekrój przewodu jest jeszcze mniejszy.

Wielu czytelników skarży się na obecny stan powstający na styku spółka dystrybucyjna – klient. Obieg dokumentów trwa bardzo długo i nikt nie umie wyjaśnić, dlaczego. Jeszcze nie tak dawno sprawy załatwiało się bardzo szybko i sprawnie. Klienci narzekają na długie terminy oraz nieżyczliwość pracowników. Niestety, zaczyna to coraz bardziej dotykać projektantów oraz wykonawców. Wszyscy zastanawiamy się, co jest przyczyną i nikt nie umie wyjaśnić, dlaczego cofamy się w rozwoju pomimo trwania drugiej dekady XXI wieku.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo cz. 25

Grubiaństwo w zachowaniu oraz brak kompetencji pracowników spółek dystrybucyjnych dotknęły również i mnie. Wydaje się, że zgodnie z podstawowymi kanonami psychologii brak wiedzy u tzw. menagerów jest nadrabiany brakiem przystępności, a wręcz chamstwem. Zjawiskiem niemal powszechnym stało się nieodbieranie telefonów czy wymigiwanie się brakiem czasu dla petenta. Nadmieniam, że takiego stanu rzeczy nigdy wcześniej nie było w zakładach energetycznych. O praktykach zastępowania inżynierów prawnikami już pisaliśmy. Skutki są opłakane.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo, cz. 24

Owi menagerowie, często bez kwalifikacji w zakresie elektroenergetyki, zaczynają „swoimi mądrościami” nauczać projektantów i wykonawców, którzy od szeregu lat pracują w zawodzie, nie zdając sobie sprawy z przekazywanych bzdur. Jaki to ma cel? Czyżby kolejny aplauz dla przejmowania błędnych praktyk, z których wycofała się już zachodnia Europa? Niestety, Polska jest podatna na wprowadzanie rozwiązań, które nie sprawdziły się w Europie. Zamiast brać sprawdzone wzorce, zachłystujemy się tym, co jest złe i może doprowadzić do tragedii. Innym podobnym przykładem jest szeroko pojęta ekologia, która w polskich warunkach przypomina raczej ekologizm, polegający na zajmowaniu się „sprawami ważnymi” przez amatorów bez kwalifikacji. W naszym kraju ochrona przyrody widziana jest przez pryzmat pieniędzy, a nie rozsądku i logiki podpartej wiedzą w zakresie ekologii. Bo jak inaczej można skomentować, jeżeli osoba zajmująca stanowisko inspektora ds. ochrony przyrody nakazuje kopać rów kablowy w odległości 5 m od obrysu drzewa lub nawadniać rowy wodą przez cały czas budowy? Konsultowałem ten wymóg z fachowcami, za których uważam leśników, którzy nie znaleźli uzasadnienia dla takiego działania. Niestety, wykształceni ekolodzy często nie znajdują pracy w wyuczonym zawodzie, gdyż zatrudnia się osoby wygodne dla pracodawcy, często bez właściwych kwalifikacji zawodowych.

Zobacz także: Indie Południowe i energetyka

Wracając do tematu elektroenergetyki, przedstawię pokrótce problem, z jakim spotykałem się kilka dni temu. Załatwiałem wydawałoby się prostą sprawę, polegającą na zmniejszeniu wartości mocy umownej w jednym z obiektów państwowych. Skierowałem pismo do właściwej spółki dystrybucyjnej, podczas gdy odpowiedź otrzymałem z miejscowości odległej o niemal 80 km od miejsca obiektu budowlanego, którego dotyczyła sprawa. W piśmie zażądano ode mnie szeregu bezpodstawnych wyjaśnień oraz poinformowano, że sprawę skierowano do kolejnej osoby, pracującej w jeszcze innej miejscowości, bez podania, z kim należy sprawę załatwiać, by skutecznie ją zakończyć. Od zakończenia działań wojennych w 1945 roku do niedawna takich komplikujących procedur nigdy nie było. O co tu chodzi? Nie wiedzą nawet pracownicy spółek dystrybucyjnych!

Okazało się, że sprawą, którą do niedawna załatwiało się jednym pismem, zajmuje się kilka osób zasiadujących w różnych miejscowościach znacznie od siebie odległych. W końcu kiedy udało mi się ustalić, kto jest najbardziej kompetentny, udałem się do miejsca pracy tej osoby, gdzie okazało się, że rozmawiam z kompletnym dyletantem. Jak wspomniałem, sprawa dotyczyła zmniejszenia mocy umownej do wartości 39 kW. W układzie pomiarowym, pomimo mocy umownej 100 kW określonej w umowie przyłączeniowej, funkcjonują przekładniki prądowe 300/5 A/A, które są właściwe dla mocy umownej w przedziale 193–231 kW. Wspominany pracownik na początku stwierdził, iż jest bardzo zajęty i nie ma dla mnie czasu. Przymuszony przez mnie do rozmowy stwierdził, że nic nie trzeba robić, tylko złożyć stosowne pismo (zapominał, że takowe już krąży w jego spółce, a on jest jednym z ogniw, przez które ono przechodzi). Nadmieniam, że przy mocy umownej 39 kW powinien być zastosowany układ pomiarowy bezpośredni, a przy 100 kW przekładniki prądowe pomiarowego układu półpośredniego to
150/5 A/A. Problem, o którym piszę, nasila się i nic nie wskazuje na szybkie jego zakończenie. Potwierdza się praktyka zastępowania fizyki prawem, które jest tylko umową i niewiele ma wspólnego z fizyką. Jeszcze trochę, a dożyjemy sytuacji, że inżynierów w spółkach dystrybucyjnych będą nosić w lektykach.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo cz. 23

Okazuje się, że wspominany „kompetentny” pracownik spółki dystrybucyjnej nie posiada odpowiedniej wiedzy technicznej, a nikt mu nie udzielił instruktażu, jak postępować w takich sytuacjach, kiedy pyta doświadczony inżynier elektryk. W jego przekonaniu lepiej unikać kontaktu, by się nie zbłaźnić. Można i tak, ale jak długo taki stan rzeczy będzie akceptowany? Co gorsze, spółki dystrybucyjne zamiast zatrudniać inżynierów zatrudniają osoby bez kwalifikacji technicznych, a te właśnie są odpowiedzialne za sprawy przyłączeń.

W konkluzji należy zadać pytanie, czy warto studiować nauki techniczne, skoro w polskich realiach prawnicy to ludzie uniwersalni i doskonale zastępują inżynierów, co widać w spółkach dystrybucyjnych, ale nie tylko. Zaprezentowany przykład obrazuje stan partactwa, z jakim spotykamy się dookoła, czego dowodzą prezentowane od wielu lat zdjęcia. Zgodnie z powiedzeniem, ryba gnije od głowy i dopóki tego procesu nie przerwiemy, dopóty będzie on postępował i może się okazać, że będzie za późno na powrót do „normalności”.  §

Tekst i fot. Julian Wiatr, fot. S. Cały

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(2)
sumir | 09.08.2014, 18:58
Taka prawda, te niekompetentne święte krowy potrafią tylko pokazać drogę do kancelarii i pismo niech krąży miesiąc albo i wiecej po zakładzie. Dodzwonić się do takiego "zapracowanego" jegomościa graniczy z cudem a jak już dojdzie do rozmowy to można tylko pomarzyć o uzyskaniu jakiejś konkretnej odpowiedzi która pomoże zminimalizowac marnowanie czasu petenta. Wrocław ma takich pracowników mnóstwo...
eldeko | 18.05.2015, 11:51
Ok, ale jakim problemem jest rozbudowanie tego typu systemów - http://www.systemy-nawadniania.eu/ Ja tam akurat problemów z realizacją tego co tutaj opisujecie kompletnie nie widzę. W tych czasach nie poradzić sobie z czymś takim? Przesada.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl