Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inżynier elektryk czy menager?

mgr inż. Julian Wiatr  |  elektro.info 7-8/2014  |  26.07.2014  |  2

Zmiany organizacyjne, jakie zachodzą w polskiej elektroenergetyce, zamiast usprawniać obsługę klientów, skutecznie ją osłabiają.

Wiele osób zastanawia się nad przyczynami tej opłakanej sytuacji, czekając na realizacje przyłącza do sieci elektroenergetycznej nawet dwa lata. Sytuacja ta powoduje, że wykonuje się prowizoryczne przyłącza u najbliższego sąsiada, bez zapewnienia jakiegokolwiek bezpieczeństwa, często przewodem o przekroju 1,5 mm2 lub wręcz za pomocą tzw. przedłużaczy domowych, w których przekrój przewodu jest jeszcze mniejszy.

Wielu czytelników skarży się na obecny stan powstający na styku spółka dystrybucyjna – klient. Obieg dokumentów trwa bardzo długo i nikt nie umie wyjaśnić, dlaczego. Jeszcze nie tak dawno sprawy załatwiało się bardzo szybko i sprawnie. Klienci narzekają na długie terminy oraz nieżyczliwość pracowników. Niestety, zaczyna to coraz bardziej dotykać projektantów oraz wykonawców. Wszyscy zastanawiamy się, co jest przyczyną i nikt nie umie wyjaśnić, dlaczego cofamy się w rozwoju pomimo trwania drugiej dekady XXI wieku.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo cz. 25

Grubiaństwo w zachowaniu oraz brak kompetencji pracowników spółek dystrybucyjnych dotknęły również i mnie. Wydaje się, że zgodnie z podstawowymi kanonami psychologii brak wiedzy u tzw. menagerów jest nadrabiany brakiem przystępności, a wręcz chamstwem. Zjawiskiem niemal powszechnym stało się nieodbieranie telefonów czy wymigiwanie się brakiem czasu dla petenta. Nadmieniam, że takiego stanu rzeczy nigdy wcześniej nie było w zakładach energetycznych. O praktykach zastępowania inżynierów prawnikami już pisaliśmy. Skutki są opłakane.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo, cz. 24

Owi menagerowie, często bez kwalifikacji w zakresie elektroenergetyki, zaczynają „swoimi mądrościami” nauczać projektantów i wykonawców, którzy od szeregu lat pracują w zawodzie, nie zdając sobie sprawy z przekazywanych bzdur. Jaki to ma cel? Czyżby kolejny aplauz dla przejmowania błędnych praktyk, z których wycofała się już zachodnia Europa? Niestety, Polska jest podatna na wprowadzanie rozwiązań, które nie sprawdziły się w Europie. Zamiast brać sprawdzone wzorce, zachłystujemy się tym, co jest złe i może doprowadzić do tragedii. Innym podobnym przykładem jest szeroko pojęta ekologia, która w polskich warunkach przypomina raczej ekologizm, polegający na zajmowaniu się „sprawami ważnymi” przez amatorów bez kwalifikacji. W naszym kraju ochrona przyrody widziana jest przez pryzmat pieniędzy, a nie rozsądku i logiki podpartej wiedzą w zakresie ekologii. Bo jak inaczej można skomentować, jeżeli osoba zajmująca stanowisko inspektora ds. ochrony przyrody nakazuje kopać rów kablowy w odległości 5 m od obrysu drzewa lub nawadniać rowy wodą przez cały czas budowy? Konsultowałem ten wymóg z fachowcami, za których uważam leśników, którzy nie znaleźli uzasadnienia dla takiego działania. Niestety, wykształceni ekolodzy często nie znajdują pracy w wyuczonym zawodzie, gdyż zatrudnia się osoby wygodne dla pracodawcy, często bez właściwych kwalifikacji zawodowych.

Zobacz także: Indie Południowe i energetyka

Wracając do tematu elektroenergetyki, przedstawię pokrótce problem, z jakim spotykałem się kilka dni temu. Załatwiałem wydawałoby się prostą sprawę, polegającą na zmniejszeniu wartości mocy umownej w jednym z obiektów państwowych. Skierowałem pismo do właściwej spółki dystrybucyjnej, podczas gdy odpowiedź otrzymałem z miejscowości odległej o niemal 80 km od miejsca obiektu budowlanego, którego dotyczyła sprawa. W piśmie zażądano ode mnie szeregu bezpodstawnych wyjaśnień oraz poinformowano, że sprawę skierowano do kolejnej osoby, pracującej w jeszcze innej miejscowości, bez podania, z kim należy sprawę załatwiać, by skutecznie ją zakończyć. Od zakończenia działań wojennych w 1945 roku do niedawna takich komplikujących procedur nigdy nie było. O co tu chodzi? Nie wiedzą nawet pracownicy spółek dystrybucyjnych!

Okazało się, że sprawą, którą do niedawna załatwiało się jednym pismem, zajmuje się kilka osób zasiadujących w różnych miejscowościach znacznie od siebie odległych. W końcu kiedy udało mi się ustalić, kto jest najbardziej kompetentny, udałem się do miejsca pracy tej osoby, gdzie okazało się, że rozmawiam z kompletnym dyletantem. Jak wspomniałem, sprawa dotyczyła zmniejszenia mocy umownej do wartości 39 kW. W układzie pomiarowym, pomimo mocy umownej 100 kW określonej w umowie przyłączeniowej, funkcjonują przekładniki prądowe 300/5 A/A, które są właściwe dla mocy umownej w przedziale 193–231 kW. Wspominany pracownik na początku stwierdził, iż jest bardzo zajęty i nie ma dla mnie czasu. Przymuszony przez mnie do rozmowy stwierdził, że nic nie trzeba robić, tylko złożyć stosowne pismo (zapominał, że takowe już krąży w jego spółce, a on jest jednym z ogniw, przez które ono przechodzi). Nadmieniam, że przy mocy umownej 39 kW powinien być zastosowany układ pomiarowy bezpośredni, a przy 100 kW przekładniki prądowe pomiarowego układu półpośredniego to
150/5 A/A. Problem, o którym piszę, nasila się i nic nie wskazuje na szybkie jego zakończenie. Potwierdza się praktyka zastępowania fizyki prawem, które jest tylko umową i niewiele ma wspólnego z fizyką. Jeszcze trochę, a dożyjemy sytuacji, że inżynierów w spółkach dystrybucyjnych będą nosić w lektykach.

Zobacz także: Elektryczne niechlujstwo cz. 23

Okazuje się, że wspominany „kompetentny” pracownik spółki dystrybucyjnej nie posiada odpowiedniej wiedzy technicznej, a nikt mu nie udzielił instruktażu, jak postępować w takich sytuacjach, kiedy pyta doświadczony inżynier elektryk. W jego przekonaniu lepiej unikać kontaktu, by się nie zbłaźnić. Można i tak, ale jak długo taki stan rzeczy będzie akceptowany? Co gorsze, spółki dystrybucyjne zamiast zatrudniać inżynierów zatrudniają osoby bez kwalifikacji technicznych, a te właśnie są odpowiedzialne za sprawy przyłączeń.

W konkluzji należy zadać pytanie, czy warto studiować nauki techniczne, skoro w polskich realiach prawnicy to ludzie uniwersalni i doskonale zastępują inżynierów, co widać w spółkach dystrybucyjnych, ale nie tylko. Zaprezentowany przykład obrazuje stan partactwa, z jakim spotykamy się dookoła, czego dowodzą prezentowane od wielu lat zdjęcia. Zgodnie z powiedzeniem, ryba gnije od głowy i dopóki tego procesu nie przerwiemy, dopóty będzie on postępował i może się okazać, że będzie za późno na powrót do „normalności”.  §

Tekst i fot. Julian Wiatr, fot. S. Cały

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(2)
sumir | 09.08.2014, 18:58
Taka prawda, te niekompetentne święte krowy potrafią tylko pokazać drogę do kancelarii i pismo niech krąży miesiąc albo i wiecej po zakładzie. Dodzwonić się do takiego "zapracowanego" jegomościa graniczy z cudem a jak już dojdzie do rozmowy to można tylko pomarzyć o uzyskaniu jakiejś konkretnej odpowiedzi która pomoże zminimalizowac marnowanie czasu petenta. Wrocław ma takich pracowników mnóstwo...
eldeko | 18.05.2015, 11:51
Ok, ale jakim problemem jest rozbudowanie tego typu systemów - http://www.systemy-nawadniania.eu/ Ja tam akurat problemów z realizacją tego co tutaj opisujecie kompletnie nie widzę. W tych czasach nie poradzić sobie z czymś takim? Przesada.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Spitsbergen jest miejscem niezwykłym ze względu na wyjątkową bliskość od bieguna geograficznego. Archipelag Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen, graniczy z Oceanem Arktycznym oraz Morzami:... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl