Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dwujarznikowe vs. jednojarznikowe wysokoprężne lampy sodowe

w istniejących instalacjach drogowych – konsekwencje zamiany źródeł
Rys. 1.  
Porównanie uproszczonych krzywych światłości dla źródła jednojarznikowego oraz dwujarznikowego: a) dla  90° i płaszczyzn C = 0°–360° co 5°, b) płaszczyzny C = 0°–180° dla  = 0°–180° co 2,5°
Rys. 1. Porównanie uproszczonych krzywych światłości dla źródła jednojarznikowego oraz dwujarznikowego: a) dla  90° i płaszczyzn C = 0°–360° co 5°, b) płaszczyzny C = 0°–180° dla  = 0°–180° co 2,5°
Rys. P. Skrzypczak, T. Stankowiak

Klasycznie przeprowadzany proces projektowania oświetlenia polega na właściwym doborze lokalizacji urządzeń oświetleniowych i ich parametrów. W tym celu konieczna jest znajomość danych geometrycznych obiektu, lokalizacje opraw, technologii montażu oraz dane fotometryczne opraw. Przygotowane przez producentów pliki używane w programach obliczeniowych, takich jak Dialux, Relux oparte są na pomiarach fotometrycznych wykonanych dla określonych źródeł światła. W przypadku oświetlenia drogowego najczęściej są to wysokoprężne lampy sodowe (jednojarznikowe). Ze względu na wysoką konkurencję na rynku producenci lamp starają się ulepszyć istniejące produkty. Jednym z efektów tych działań jest wprowadzenie do sprzedaży dwujarznikowych lamp sodowych np. Helios WLS DJ double arc, Sylvania Lumalux Dual Arc Tube, Osram NAV-TT, Aura Sodinette Long Life.

opis przedmiotu badań – źródła dwujarznikowe

Źródła dwujarznikowe charakteryzują się dłuższą trwałością od klasycznych lamp jednojarznikowych, która według kart katalogowych wynosi nawet 55 000 godzin [1], zmniejszeniem spadku strumienia świetlnego w czasie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Zastosowanie takich lamp może mieć negatywny wpływ na parametry oświetleniowe wynikające z niesymetrycznej bryły fotometrycznej. Efektem końcowym może być nierównomierny rozkład natężenia oświetlenia na powierzchni roboczej. Na rysunku 1. przedstawiono porównanie krzywych światłości lamp jedno- i dwujarznikowych.

 

Przeczytaj także: Oświetlenie i instalacje elektroenergetyczne w obiektach budowlanych

 Do badań wykorzystano wysokoprężną lampę sodową dwujarznikową firmy Helios WLS DJ double arc o mocy 70 W, z trzonkiem E27 i zewnętrznym zapłonnikiem. Każdy z jarzników przed badaniem został wyświecony przez ponad 100 godzin oraz bezpośrednio przed pomiarami nastąpiło ustalanie parametrów świetlnych zgodnie z normą [6]. Na rysunku 2. przedstawiono źródło wraz z wymiarami geometrycznymi.

Zgodnie z normą [6] określone są wszystkie parametry konstrukcyjne lampy, norma nie określa odchylenia dowolnego punktu położonego na linii środkowej jarznika od osi trzonka. Efektem jest dopuszczenie do sprzedaży lamp z niesymetrycznie położonymi jarznikami względem osi symetrii lampy. Przeprowadzono badania dotyczące naprzemienności zapalania się poszczególnych jarzników. Po wygaśnięciu jarznika 1 ponowne załączenie zasilania powodowało załączenie jarznika 2 (niższe napięcie zapłonu).

Przeczytaj także: Określanie podstawowych własności powszechnie używanych źródeł światła

opis elementów dodatkowych

Częścią oprawy odpowiedzialną za kształtowanie bryły fotometrycznej jest odbłyśnik. W zależności od rodzaju materiału odbłyśnika oraz ukształtowania jego powierzchni, uzyskuje się różne rozsyły światłości oprawy, które w większości przypadków są symetryczne w płaszczyźnie C = 270º–90º. Podczas badania posłużono się najbardziej popularnymi oprawami drogowymi w Poznaniu: ELGO OUS, Philips SGP340, Siteco SQ100 oraz oprawą parkową z rastrem Rosa ELBA. Odbłyśniki tych opraw charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania układu optycznego, od najprostszej konstrukcji (OUS) opartej na dwóch prostych odbijających elementach w sposób zwierciadlany, poprzez odbłyśnik oprawy SGP340 składający się z kilku powierzchni płaskich, do najbardziej skomplikowanej pod względem konstrukcyjnym Siteco SQ100. Układ optyczny w oprawie parkowej ma za zadanie przede wszystkim ograniczać emisję światła w górną półprzestrzeń. Na rysunku 3. przedstawiono badane odbłyśniki wraz z ich wymiarami geometrycznymi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

Artykuł zawiera informacje dotyczące zmiany parametrów oświetleniowych na drodze przy wymianie z jednojarznikowych na dwujarznikowe wysokoprężne lampy sodowe. Niewielkie przesunięcie źródła światła względem osi symetrii lampy oraz przysłonięcie przez nieświecący jarznik powoduje zmianę bryły fotometrycznej oprawy, czego efektem jest zmiana warunków oświetleniowych na powierzchni jezdni. Do badań użyto najbardziej popularne oprawy drogowe w Polsce. Z przeprowadzonych obliczeń i symulacji wynika jednoznacznie, że nie poprzedzona wcześniejszą analizą zamiana  źródeł światła spowoduje pogorszenie parametrów oświetleniowych, a w konsekwencji pogorszenie widoczności przeszkód na drodze i bezpieczeństwa ruchu.abstract

High pressure sodium lamp with twin arc tube – variation parameters of road lighting

Article presents change of luminance intensity distribution of road lighting luminaire with twin arc tube high pressure sodium lamp. Slight shift of active arc tube’s center causes significant variations of luminance intensity distributions. Tested road luminaire has polished reflector with many small surfaces directing light precisely on the road. How changeable arc tubes influence calculation parameters of road lighting. 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl