Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dwujarznikowe vs. jednojarznikowe wysokoprężne lampy sodowe

w istniejących instalacjach drogowych – konsekwencje zamiany źródeł
Rys. 1.  
Porównanie uproszczonych krzywych światłości dla źródła jednojarznikowego oraz dwujarznikowego: a) dla  90° i płaszczyzn C = 0°–360° co 5°, b) płaszczyzny C = 0°–180° dla  = 0°–180° co 2,5°
Rys. 1. Porównanie uproszczonych krzywych światłości dla źródła jednojarznikowego oraz dwujarznikowego: a) dla  90° i płaszczyzn C = 0°–360° co 5°, b) płaszczyzny C = 0°–180° dla  = 0°–180° co 2,5°
Rys. P. Skrzypczak, T. Stankowiak

Klasycznie przeprowadzany proces projektowania oświetlenia polega na właściwym doborze lokalizacji urządzeń oświetleniowych i ich parametrów. W tym celu konieczna jest znajomość danych geometrycznych obiektu, lokalizacje opraw, technologii montażu oraz dane fotometryczne opraw. Przygotowane przez producentów pliki używane w programach obliczeniowych, takich jak Dialux, Relux oparte są na pomiarach fotometrycznych wykonanych dla określonych źródeł światła. W przypadku oświetlenia drogowego najczęściej są to wysokoprężne lampy sodowe (jednojarznikowe). Ze względu na wysoką konkurencję na rynku producenci lamp starają się ulepszyć istniejące produkty. Jednym z efektów tych działań jest wprowadzenie do sprzedaży dwujarznikowych lamp sodowych np. Helios WLS DJ double arc, Sylvania Lumalux Dual Arc Tube, Osram NAV-TT, Aura Sodinette Long Life.

opis przedmiotu badań – źródła dwujarznikowe

Źródła dwujarznikowe charakteryzują się dłuższą trwałością od klasycznych lamp jednojarznikowych, która według kart katalogowych wynosi nawet 55 000 godzin [1], zmniejszeniem spadku strumienia świetlnego w czasie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Zastosowanie takich lamp może mieć negatywny wpływ na parametry oświetleniowe wynikające z niesymetrycznej bryły fotometrycznej. Efektem końcowym może być nierównomierny rozkład natężenia oświetlenia na powierzchni roboczej. Na rysunku 1. przedstawiono porównanie krzywych światłości lamp jedno- i dwujarznikowych.

 

Przeczytaj także: Oświetlenie i instalacje elektroenergetyczne w obiektach budowlanych

 Do badań wykorzystano wysokoprężną lampę sodową dwujarznikową firmy Helios WLS DJ double arc o mocy 70 W, z trzonkiem E27 i zewnętrznym zapłonnikiem. Każdy z jarzników przed badaniem został wyświecony przez ponad 100 godzin oraz bezpośrednio przed pomiarami nastąpiło ustalanie parametrów świetlnych zgodnie z normą [6]. Na rysunku 2. przedstawiono źródło wraz z wymiarami geometrycznymi.

Zgodnie z normą [6] określone są wszystkie parametry konstrukcyjne lampy, norma nie określa odchylenia dowolnego punktu położonego na linii środkowej jarznika od osi trzonka. Efektem jest dopuszczenie do sprzedaży lamp z niesymetrycznie położonymi jarznikami względem osi symetrii lampy. Przeprowadzono badania dotyczące naprzemienności zapalania się poszczególnych jarzników. Po wygaśnięciu jarznika 1 ponowne załączenie zasilania powodowało załączenie jarznika 2 (niższe napięcie zapłonu).

Przeczytaj także: Określanie podstawowych własności powszechnie używanych źródeł światła

opis elementów dodatkowych

Częścią oprawy odpowiedzialną za kształtowanie bryły fotometrycznej jest odbłyśnik. W zależności od rodzaju materiału odbłyśnika oraz ukształtowania jego powierzchni, uzyskuje się różne rozsyły światłości oprawy, które w większości przypadków są symetryczne w płaszczyźnie C = 270º–90º. Podczas badania posłużono się najbardziej popularnymi oprawami drogowymi w Poznaniu: ELGO OUS, Philips SGP340, Siteco SQ100 oraz oprawą parkową z rastrem Rosa ELBA. Odbłyśniki tych opraw charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania układu optycznego, od najprostszej konstrukcji (OUS) opartej na dwóch prostych odbijających elementach w sposób zwierciadlany, poprzez odbłyśnik oprawy SGP340 składający się z kilku powierzchni płaskich, do najbardziej skomplikowanej pod względem konstrukcyjnym Siteco SQ100. Układ optyczny w oprawie parkowej ma za zadanie przede wszystkim ograniczać emisję światła w górną półprzestrzeń. Na rysunku 3. przedstawiono badane odbłyśniki wraz z ich wymiarami geometrycznymi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

Artykuł zawiera informacje dotyczące zmiany parametrów oświetleniowych na drodze przy wymianie z jednojarznikowych na dwujarznikowe wysokoprężne lampy sodowe. Niewielkie przesunięcie źródła światła względem osi symetrii lampy oraz przysłonięcie przez nieświecący jarznik powoduje zmianę bryły fotometrycznej oprawy, czego efektem jest zmiana warunków oświetleniowych na powierzchni jezdni. Do badań użyto najbardziej popularne oprawy drogowe w Polsce. Z przeprowadzonych obliczeń i symulacji wynika jednoznacznie, że nie poprzedzona wcześniejszą analizą zamiana  źródeł światła spowoduje pogorszenie parametrów oświetleniowych, a w konsekwencji pogorszenie widoczności przeszkód na drodze i bezpieczeństwa ruchu.abstract

High pressure sodium lamp with twin arc tube – variation parameters of road lighting

Article presents change of luminance intensity distribution of road lighting luminaire with twin arc tube high pressure sodium lamp. Slight shift of active arc tube’s center causes significant variations of luminance intensity distributions. Tested road luminaire has polished reflector with many small surfaces directing light precisely on the road. How changeable arc tubes influence calculation parameters of road lighting. 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl