Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zagrożenia pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe i ich neutralizacja

Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9
Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9

Wyładowania piorunowe w powszechnym odczuciu mają charakter nagły i niespodziewany. W dobie dostępnych środków masowego przekazu informacje o porażeniu ludzi, pożarze oraz szkodach materialnych wywołanych przez wyładowanie piorunowe są szeroko rozpowszechniane, co potęguje obawy o zdrowie i życie podczas burzy. 

 

Niestety, bardzo często przekazywane informacje nie są prawdziwe i zgodne z wiedzą naukową dotyczącą zagrożeń stwarzanych przez wyładowania piorunowe. Nierzetelne informacje powodują okresowy i gwałtowny wzrost zainteresowania problematyką szerokorozumianego bezpieczeństwa podczas doziemnych wyładowań piorunowych. Ze względu na charakter zachodzących zjawisk, sprawa nie zawsze jest jednak prosta i oczywista. W artykule scharakteryzowane zostanie zagrożenie pożarowe spowodowane przez doziemne wyładowanie piorunowe oraz zostaną przedstawione sposoby ochrony przed nim.

Przeczytaj także: Skutki rażenia człowieka prądem wyładowania piorunowego (część 1.)

Powszechnie zagrożenie pożarowe określa się jako zespół różnorodnych czynników mających wpływ na możliwość powstania i rozprzestrzeniania się pożaru [1]. Przyczyny powstawiania pożarów są różne. W głównej mierze zalicza się do nich:

 • nieostrożność w posługiwaniu się ogniem lub substancjami palnymi,
 • nieostrożność podczas pracy związaną z niewłaściwym przygotowaniem stanowiska pracy, brakiem właściwego nadzoru,
 • wady urządzeń elektrycznych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja,
 • inne zdarzenia losowe inicjujące ciąg zdarzeń powodujących w konsekwencji pożar.

Przeczytaj także: Ochrona odgromowa budynków (część 1.)

Wyładowania piorunowe w teorii procesu spalania stanowią źródło ciepła (bodziec energetyczny) i zalicza się je do inicjatorów pożaru, do których należy również np. żar z papierosa, otwarty ogień czy też gorąca powierzchnia [2]. Na fotografii 1. przedstawiono zdjęcia zniszczeń spowodowanych pożarami (duże, małe i mikropożary), które zostały zainicjowane wyładowaniem piorunowym.

zagrożenie piorunowe

Prąd doziemnego wyładowania piorunowego stanowiący w procesie spalania źródło ciepła charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • wartością szczytową prądu I,
 • maksymalną stromością narastania  ,
 • ładunkiem przenoszonym przez prąd piorunowy ,
 • energią właściwą wydzieloną przez prąd piorunowy na rezystancji 
 • czasem narastania czoła T1 i czasem trwania do półszczytu „fali” prądu piorunowego T2,
 • liczbą udarów prądowych przy wyładowaniu wielokrotnym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule scharakteryzowano zagrożenie pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe. Przedstawiono fotografie obrazujące zniszczenia, które zostały spowodowane przez pioruny. W skrócie omówiono także sposoby ochrony przed skutkami wyładowań piorunowych.abstract

Fire hazard caused by cloud to ground lightning strike and how to protect against it

Paper presents detail description about hazard created by cloud to ground lightning strike. Some lightning damage photo taken afterwards were presented too. Abridgement of lightning protection rules were also presented in the paper.

 

literatura

 1. http://www.definicja.org/Szkolenia-BHP/zagrozenie-pozarowe

 2. http://www.cnbop.pl/

 3. PN-IEC 61312-1 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym – Zasady ogólne.

 4. https://www.nowcast.de/

 5. Dane statystyczne z Komendy Głównej Straży Pożarnej w Warszawie.

 6. http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-w-starej-wsi-w-wojewodztwie-malopolskim,48486.html

 7. http://www.jaslo4u.pl/pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-newsy-jaslo-11230

 8. A. Sowa, Ochrona urządzeń oraz systemów elektronicznych przed narażeniami piorunowymi, Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok 2011.

 9. http://ochrona.net.pl/

 10. PN-IEC 61024-1-2:2002P Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Część 1-2: Zasady ogólne Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeń piorunochronnych.

 11. PN-EN 62305-1:2012 Ochrona odgromowa Część 1: Zasady ogólne.

 12. PN-EN 62305-2:2012 Ochrona odgromowa Część 2: Zarządzanie ryzykiem.

 13. PN-EN 62305-3:2012 Ochrona odgromowa Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia.

 14. PN-EN 62305-4:2012 Ochrona odgromowa Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach.

 15. PN-HD 60364-4-443:2006E Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed zaburzeniami napięciowymi i zaburzeniami elektromagnetycznymi. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.

 16. PN-HD 60364-5-534:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Odłączanie izolacyjne, łączenie i sterowanie. Urządzenia do ochrony przed przepięciami.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl