Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zagrożenia pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe i ich neutralizacja

Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9
Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9

Wyładowania piorunowe w powszechnym odczuciu mają charakter nagły i niespodziewany. W dobie dostępnych środków masowego przekazu informacje o porażeniu ludzi, pożarze oraz szkodach materialnych wywołanych przez wyładowanie piorunowe są szeroko rozpowszechniane, co potęguje obawy o zdrowie i życie podczas burzy. 

 

Niestety, bardzo często przekazywane informacje nie są prawdziwe i zgodne z wiedzą naukową dotyczącą zagrożeń stwarzanych przez wyładowania piorunowe. Nierzetelne informacje powodują okresowy i gwałtowny wzrost zainteresowania problematyką szerokorozumianego bezpieczeństwa podczas doziemnych wyładowań piorunowych. Ze względu na charakter zachodzących zjawisk, sprawa nie zawsze jest jednak prosta i oczywista. W artykule scharakteryzowane zostanie zagrożenie pożarowe spowodowane przez doziemne wyładowanie piorunowe oraz zostaną przedstawione sposoby ochrony przed nim.

Przeczytaj także: Skutki rażenia człowieka prądem wyładowania piorunowego (część 1.)

Powszechnie zagrożenie pożarowe określa się jako zespół różnorodnych czynników mających wpływ na możliwość powstania i rozprzestrzeniania się pożaru [1]. Przyczyny powstawiania pożarów są różne. W głównej mierze zalicza się do nich:

 • nieostrożność w posługiwaniu się ogniem lub substancjami palnymi,
 • nieostrożność podczas pracy związaną z niewłaściwym przygotowaniem stanowiska pracy, brakiem właściwego nadzoru,
 • wady urządzeń elektrycznych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja,
 • inne zdarzenia losowe inicjujące ciąg zdarzeń powodujących w konsekwencji pożar.

Przeczytaj także: Ochrona odgromowa budynków (część 1.)

Wyładowania piorunowe w teorii procesu spalania stanowią źródło ciepła (bodziec energetyczny) i zalicza się je do inicjatorów pożaru, do których należy również np. żar z papierosa, otwarty ogień czy też gorąca powierzchnia [2]. Na fotografii 1. przedstawiono zdjęcia zniszczeń spowodowanych pożarami (duże, małe i mikropożary), które zostały zainicjowane wyładowaniem piorunowym.

zagrożenie piorunowe

Prąd doziemnego wyładowania piorunowego stanowiący w procesie spalania źródło ciepła charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • wartością szczytową prądu I,
 • maksymalną stromością narastania  ,
 • ładunkiem przenoszonym przez prąd piorunowy ,
 • energią właściwą wydzieloną przez prąd piorunowy na rezystancji 
 • czasem narastania czoła T1 i czasem trwania do półszczytu „fali” prądu piorunowego T2,
 • liczbą udarów prądowych przy wyładowaniu wielokrotnym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule scharakteryzowano zagrożenie pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe. Przedstawiono fotografie obrazujące zniszczenia, które zostały spowodowane przez pioruny. W skrócie omówiono także sposoby ochrony przed skutkami wyładowań piorunowych.abstract

Fire hazard caused by cloud to ground lightning strike and how to protect against it

Paper presents detail description about hazard created by cloud to ground lightning strike. Some lightning damage photo taken afterwards were presented too. Abridgement of lightning protection rules were also presented in the paper.

 

literatura

 1. http://www.definicja.org/Szkolenia-BHP/zagrozenie-pozarowe

 2. http://www.cnbop.pl/

 3. PN-IEC 61312-1 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym – Zasady ogólne.

 4. https://www.nowcast.de/

 5. Dane statystyczne z Komendy Głównej Straży Pożarnej w Warszawie.

 6. http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-w-starej-wsi-w-wojewodztwie-malopolskim,48486.html

 7. http://www.jaslo4u.pl/pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-newsy-jaslo-11230

 8. A. Sowa, Ochrona urządzeń oraz systemów elektronicznych przed narażeniami piorunowymi, Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok 2011.

 9. http://ochrona.net.pl/

 10. PN-IEC 61024-1-2:2002P Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Część 1-2: Zasady ogólne Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeń piorunochronnych.

 11. PN-EN 62305-1:2012 Ochrona odgromowa Część 1: Zasady ogólne.

 12. PN-EN 62305-2:2012 Ochrona odgromowa Część 2: Zarządzanie ryzykiem.

 13. PN-EN 62305-3:2012 Ochrona odgromowa Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia.

 14. PN-EN 62305-4:2012 Ochrona odgromowa Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach.

 15. PN-HD 60364-4-443:2006E Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed zaburzeniami napięciowymi i zaburzeniami elektromagnetycznymi. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.

 16. PN-HD 60364-5-534:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Odłączanie izolacyjne, łączenie i sterowanie. Urządzenia do ochrony przed przepięciami.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl