Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zagrożenia pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe i ich neutralizacja

Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9
Fot. 1. Pożary spowodowane przez wyładowanie piorunowe: a) pożar w Starej Wsi w województwie małopolskim [6], b) pożar na osiedlu Kaczorowy w Jaśle [7], c) mały pożar gniazdka sieciowego w domu jednorodzinnym [9], d) mikropożar płytki elektronicznej [9

Wyładowania piorunowe w powszechnym odczuciu mają charakter nagły i niespodziewany. W dobie dostępnych środków masowego przekazu informacje o porażeniu ludzi, pożarze oraz szkodach materialnych wywołanych przez wyładowanie piorunowe są szeroko rozpowszechniane, co potęguje obawy o zdrowie i życie podczas burzy. 

 

Niestety, bardzo często przekazywane informacje nie są prawdziwe i zgodne z wiedzą naukową dotyczącą zagrożeń stwarzanych przez wyładowania piorunowe. Nierzetelne informacje powodują okresowy i gwałtowny wzrost zainteresowania problematyką szerokorozumianego bezpieczeństwa podczas doziemnych wyładowań piorunowych. Ze względu na charakter zachodzących zjawisk, sprawa nie zawsze jest jednak prosta i oczywista. W artykule scharakteryzowane zostanie zagrożenie pożarowe spowodowane przez doziemne wyładowanie piorunowe oraz zostaną przedstawione sposoby ochrony przed nim.

Przeczytaj także: Skutki rażenia człowieka prądem wyładowania piorunowego (część 1.)

Powszechnie zagrożenie pożarowe określa się jako zespół różnorodnych czynników mających wpływ na możliwość powstania i rozprzestrzeniania się pożaru [1]. Przyczyny powstawiania pożarów są różne. W głównej mierze zalicza się do nich:

 • nieostrożność w posługiwaniu się ogniem lub substancjami palnymi,
 • nieostrożność podczas pracy związaną z niewłaściwym przygotowaniem stanowiska pracy, brakiem właściwego nadzoru,
 • wady urządzeń elektrycznych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja,
 • inne zdarzenia losowe inicjujące ciąg zdarzeń powodujących w konsekwencji pożar.

Przeczytaj także: Ochrona odgromowa budynków (część 1.)

Wyładowania piorunowe w teorii procesu spalania stanowią źródło ciepła (bodziec energetyczny) i zalicza się je do inicjatorów pożaru, do których należy również np. żar z papierosa, otwarty ogień czy też gorąca powierzchnia [2]. Na fotografii 1. przedstawiono zdjęcia zniszczeń spowodowanych pożarami (duże, małe i mikropożary), które zostały zainicjowane wyładowaniem piorunowym.

zagrożenie piorunowe

Prąd doziemnego wyładowania piorunowego stanowiący w procesie spalania źródło ciepła charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • wartością szczytową prądu I,
 • maksymalną stromością narastania  ,
 • ładunkiem przenoszonym przez prąd piorunowy ,
 • energią właściwą wydzieloną przez prąd piorunowy na rezystancji 
 • czasem narastania czoła T1 i czasem trwania do półszczytu „fali” prądu piorunowego T2,
 • liczbą udarów prądowych przy wyładowaniu wielokrotnym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule scharakteryzowano zagrożenie pożarowe powodowane przez doziemne wyładowania piorunowe. Przedstawiono fotografie obrazujące zniszczenia, które zostały spowodowane przez pioruny. W skrócie omówiono także sposoby ochrony przed skutkami wyładowań piorunowych.abstract

Fire hazard caused by cloud to ground lightning strike and how to protect against it

Paper presents detail description about hazard created by cloud to ground lightning strike. Some lightning damage photo taken afterwards were presented too. Abridgement of lightning protection rules were also presented in the paper.

 

literatura

 1. http://www.definicja.org/Szkolenia-BHP/zagrozenie-pozarowe

 2. http://www.cnbop.pl/

 3. PN-IEC 61312-1 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym – Zasady ogólne.

 4. https://www.nowcast.de/

 5. Dane statystyczne z Komendy Głównej Straży Pożarnej w Warszawie.

 6. http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-w-starej-wsi-w-wojewodztwie-malopolskim,48486.html

 7. http://www.jaslo4u.pl/pozar-spowodowany-uderzeniem-pioruna-newsy-jaslo-11230

 8. A. Sowa, Ochrona urządzeń oraz systemów elektronicznych przed narażeniami piorunowymi, Wydawnictwo Politechniki Białostockiej, Białystok 2011.

 9. http://ochrona.net.pl/

 10. PN-IEC 61024-1-2:2002P Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Część 1-2: Zasady ogólne Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeń piorunochronnych.

 11. PN-EN 62305-1:2012 Ochrona odgromowa Część 1: Zasady ogólne.

 12. PN-EN 62305-2:2012 Ochrona odgromowa Część 2: Zarządzanie ryzykiem.

 13. PN-EN 62305-3:2012 Ochrona odgromowa Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia.

 14. PN-EN 62305-4:2012 Ochrona odgromowa Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach.

 15. PN-HD 60364-4-443:2006E Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed zaburzeniami napięciowymi i zaburzeniami elektromagnetycznymi. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.

 16. PN-HD 60364-5-534:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Odłączanie izolacyjne, łączenie i sterowanie. Urządzenia do ochrony przed przepięciami.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl