Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zagospodarowanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce (część 1.)

aspekty prawne
Rys. 1. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny [14]
Rys. 1. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny [14]

W obecnych czasach sprzęt gospodarstwa domowego, np. lodówka, odkurzacz, komputer czy też telefon komórkowy, stanowią podstawowe wyposażenie gospodarstwa domowego. W wyniku optymalizacji kosztów procesów wytwarzania sprzętu spowodowano, że stał się on tańszy i bardziej dostępny dla konsumenta. 

 

Ciąg dalszy artykułu...

nowelizacja Dyrektywy WEEE z dnia 19 stycznia 2012 r.

Pod koniec 2008 roku w Unii Europejskiej rozpoczęły się prace nad nowelizacją dyrektywy WEEE [1]. Początkowo planowano, że nowelizacja zostanie wykonana w trybie szybkiej procedury przekształcenia, czyli wprowadzenia niewielkich zmian jedynie w niektórych artykułach. Ostatecznie wprowadzane przez Komisję Europejską i Parlament Europejski poprawki dotyczyły kluczowych zagadnień ujętych w dyrektywie, co w znaczącym stopniu wydłużyło prace nad nowelizacją. Z punktu widzenia recyklingu ZSEE najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelizację dyrektywy jest przedefiniowanie grup sprzętu.

Dyrektywa [1], a także polska ustawa o ZSE [10, 11] wprowadza podział na 10 grup sprzętu, tj.: duże AGD, małe AGD, sprzęt teleinformatyczny i komputerowy, sprzęt audiowizualny, sprzęt oświetleniowy, elektronarzędzia, zabawki elektryczne i elektroniczne, sprzęt medyczny, sprzęt do nadzoru i kontroli oraz automaty do wydawania. Zgodnie z obecnym podziałem, sprzęt o bardzo różnych kosztach związanych z jego zagospodarowaniem (przetwarzaniem) zaliczany jest do tej samej grupy, np.: lodówki i pralki (gr. 1), komputery i monitory (gr. 3), telewizory i urządzenia audio-wideo (gr. 4 ). W związku z powyższym, z uwagi na rozliczanie wprowadzających na rynek polski SEE z obowiązku finansowania zagospodarowania zużytego sprzętu w ramach grupy, do której jego sprzęt należy, może dochodzić do sytuacji, w której przedsiębiorca wprowadza sprzęt stanowiący odpad „wysokokosztowy” i realizuje obowiązek poprzez finansowanie zagospodarowania odpadu „niskokosztowego”. Aby wyeliminować takie sytuacje, dyrektywa znowelizowana [3] wprowadza od 15 sierpnia 2018 r. podział na 6 grup sprzętu, biorąc pod uwagę koszty zagospodarowania, w tym: grupę 1 – stanowi sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury, grupę 2 – ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2, grupę 3 – lampy, grupę 4 – sprzęt wielkogabarytowy, grupę 5 – sprzęt małogabarytowy i grupę 6 – małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny.

Równie istotną z punktu widzenia systemu zagospodarowania ZSEE zmianą jest wprowadzenie nowego sposobu określania minimalnych poziomów zbierania zużytego sprzętu. Dyrektywa [3] określa trzy etapy tych zmian. Przez cztery lata od dnia wejścia w życie dyrektywy obowiązywał będzie obecnie stosowany poziom minimalny zbiórki selektywnej, tj. 4 kg ZSEE pochodzącego z gospodarstw domowych na mieszkańca rocznie lub poziom osiągnięty przez państwo członkowskie w ciągu trzech poprzedzających lat (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Po 4 latach od wejścia w życie dyrektywy, tj. od 2016 r., państwa członkowskie zapewniają osiągniecie poziomu zbierania ZSEE w wysokości nie mniejszej niż 45% masy SEE wprowadzonego do obrotu (masa wprowadzona na rynek obliczana jest jako wartość średnia z ostatnich 3 lat). Po 7 latach od wejścia w życie dyrektywy, tj. od 2019 r., każde państwo członkowskie może dokonać wyboru metody obliczania minimalnych rocznych poziomów zbierania: 65% średniej masy sprzętu EE wprowadzonego do obrotu w ciągu poprzednich trzech lat lub 85% ZSEE wytworzonego w tym państwie.

W zakresie minimalnych poziomów zbierania Polska (oraz dziewięć innych państw) otrzymała ze względu na niedobory występujące w niezbędnej infrastrukturze i niski poziom zużycia SEE zgodę, że od dnia 14 sierpnia 2016 r. poziom zbierania powinien mieścić się w przedziale od 40% do 45% średniej masy SEE wprowadzanego do obrotu w poprzednich trzech latach oraz odroczono termin osiągnięcia poziomu zbierania obowiązującego w UE od 2019 r. do ustalonej przez Polskę daty, ale nie później niż do 14 sierpnia 2021 roku.

Ponadto nowelizacja dyrektywy 2002/96/EC [1], czyli dyrektywa 2012/19/UE [3], wprowadza zmianę tzw. zakresu stosowania (ang. scope), promuje rozwiązania mające na celu zwiększenie zbiórki sprzętu małogabarytowego, a także precyzuje kwestie związane z definicją wprowadzającego sprzęt, finansowaniem systemu oraz harmonizacją rejestrów ZSEE.

Dyrektywa [3] weszła w życie 13 sierpnia 2012 r. i jest ona wynikiem wymuszonego kompromisu pomiędzy Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską. Wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne a te, które mogą mieć istotne znaczenie dla europejskiego rynku ZSEE, wejdą w życie po sześciu i więcej latach. 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl