elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Technologia RFID w systemach automatycznej identyfikacji obiektów

Technologia RFID (Radio-frequency Identification), wykorzystująca do bezprzewodowego przesyłania danych fale radiowe o różnych częstotliwościach (LF, HF, VHF, UHF, microwave), dostarcza szerokich możliwości zastosowań w zakresie automatycznej identyfikacji obiektów oraz w systemach pomiarowych. Opracowana w 1948 roku na ­większą skalę wykorzystywana była dopiero w latach 70. XX w. – w handlu do zabezpieczania towarów przed kradzieżą. Branże, w których wprowadzono systemy RFID, odnotowują liczne korzyści w zakresie przyspieszenia i dokładności wykonywanych prac. Zastosowania przemysłowe technologii RFID mają pozytywny wpływ na podniesienie jakości produktów, zautomatyzowanie linii produkcyjnych, zastąpienie ludzi maszynami w wykonywaniu prac ciężkich, powtarzalnych i niebezpiecznych.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Streszczenie

Technologia RFID znajduje zastosowanie w obszarach, w których istotne jest skrócenie czasu identyfikacji (a tym samym czasu obsługi klienta czy wykonania określonych prac), do identyfikacji obiektów (przedmiotów, ludzi, zwierząt) znajdujących się w ruchu lub ukrytych, do identyfikacji wielu obiektów jednocześnie, w warunkach trudnych i niedostępnych. Wykorzystywanie systemów RFID do zarządzania produkcją, w handlu czy logistyce jest jak najbardziej uzasadnione, przynosi duże korzyści organizacyjne i finansowe. Połączenie RFID z innymi technologiami, na przykład GPS (Global Positioning System), GSM (Global System for Mobile Communications) czy biometrią, daje duże możliwości zastosowań w systemach lokalizacyjnych i monitorowania.

 



Abstract

RFID Technology in Automatic Object Identification Systems

RFID technology is used in areas where it is important to reduce the time of identification (and hence the time of the customer service or performing particular tasks), to identify moving or hidden objects (goods, people, animals), for the identification of multiple objects simultaneously, under difficult and inaccessible conditions. The use of RFID systems for production management, in trade and logistics is completely reasonable, since it brings considerable financial and organizational advantages. The combination of RFID with other technologies, such as GPS (Global Positioning System), GSM (Global System for Mobile Communications) or biometrics brings big opportunities for the application in localization and monitoring systems.

Automatyzacja

Automatyzacja (ang. automation) polega na samoczynnym wykonywaniu pracy przez urządzenia (automaty) bez udziału człowieka. Najczęściej jest stosowana w celu zastąpienia prac dotychczas wykonywanych przez ludzi, przyspieszenia tych prac i zwiększenia ich wydajności, wykonywania prac niebezpiecznych, w warunkach trudnych lub niedostępnych, wymagających dużej precyzji.

Po raz pierwszy określenia tego użył Del Harder z firmy Ford w roku 1946 do opisu masowej produkcji aut. W 1950 roku używano terminu „automatyzacja pracy biurowej”, a w 1952 roku John Diebold opublikował pracę „Automation: The advent of the Automatic Factory”. Od tamtej pory, dzięki rozwojowi technologii, zmienił się sposób działania i obszar zastosowań automatów. Automatyzacja procesów produkcyjnych ma ogromne znaczenie oraz wpływ na wydajność i wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw.

Automatyczna identyfikacja z wykorzystaniem kodów kreskowych

Spośród wielu zautomatyzowanych procesów szczególne znaczenie w ostatnich latach ma automatyczna identyfikacja (ang. automatic identification, AutoID) rozumiana jako jednoznaczne rozpoznawanie obiektów (przedmiotów, ludzi, zwierząt) przez urządzenia, bez ingerencji człowieka. Obejmuje ona kodowanie danych umożliwiających jednoznaczną identyfikację obiektów, znakowanie obiektów oraz odczyt danych za pomocą odpowiednich urządzeń. Odpowiednie systemy informatyczne, składające się z bazy danych i oprogramowania, umożliwiają interpretację i przetwarzanie tych danych.

Od lat 70. XX wieku do znakowania towarów i ich automatycznej identyfikacji wykorzystywano kody kreskowe zawierające unikalny symbol towaru. Łatwość stosowania oraz stosunkowo niska cena tego rozwiązania zadecydowały o powszechnym wykorzystywaniu go głównie w handlu. Wadą kodów drukowanych w formie etykietek papierowych jest nietrwałość, podatność na zniszczenie oraz konieczna bezpośrednia ich widoczność przez urządzenie odczytujące.

Wynaleziony w 1994 roku dwuwymiarowy, matrycowy kod QR (ang. ­Quick Response), umożliwia zapis większej ilości informacji, stąd możliwości jego zastosowania są bardzo duże. Specyficzna budowa kodu sprawia ponadto, że jest mniej wrażliwy na uszkodzenia niż kod kreskowy jednowymiarowy, gdyż zniszczony nawet w 30% umożliwia odczyt zapisanych danych.

Do odczytu kodu kreskowego można wykorzystać skanery ręczne lub stacjonarne. Początkowo stosowano skanery diodowe odczytujące kody tylko z bardzo małej odległości. Zastosowanie skanera laserowego umożliwia odczyt z kilku metrów. Obecne skanery mogą odczytywać wszystkie rodzaje kodów w tym również QR‑kody. Aplikacje na telefony komórkowe służące do odczytu kodów kreskowych jedno- i dwuwymiarowych, dostarczają także informacje o cenach i możliwych miejscach zakupu produktu.

Obok kodów kreskowych do automatycznej identyfikacji towarów wykorzystywana jest także technologia RFID.

Technologia RFID

Podstawowy system RFID składa się z urządzenia (zawierającego pamięć i antenę) zwanego transponderem (także tagiem lub znacznikiem) oraz z czytnika, umożliwiającego odbieranie i interpretowanie danych z transpondera, a także ich zapis w pamięci transpondera. Czytnik (składający się nadajnika, odbiornika, dekodera i anteny) może być dodatkowo wyposażony w ekran wyświetlający dane. Zazwyczaj jest także połączony z komputerem stacjonarnym lub urządzeniem mobilnym, gdzie dane odczytywane z transpondera są przechowywane i przetwarzane przez właściwe oprogramowanie (fot. 1.). Rolę czytnika może odgrywać dowolne urządzenie o odpowiedniej budowie i z odpowiednim oprogramowaniem, np. telefon komórkowy czy kolektor danych.

Każdy tag ma swój unikalny numer, który umożliwia jego jednoznaczną identyfikację. Wykorzystywanie fal radiowych nie wymaga widoczności transpondera przez czytnik w celu nawiązania połączenia, a jedynie umieszczenia go w zasięgu wytwarzanego pola elektromagnetycznego urządzenia czytającego. Transponder aktywny, w odróżnieniu od pasywnego (zawierającego tylko urządzenie z pamięcią i antenę), jest wyposażany dodatkowo w wewnętrzne źródło zasilania, natomiast półpasywny ma wewnętrzne źródło zasilania, ale nie inicjuje komunikacji.

RFID jest obecnie jedną z najbardziej znaczących technologii autoidentyfikacyjnych. Ma ogromne zastosowanie w logistyce, przemyśle i handlu, do identyfikacji ludzi i obiektów, w systemach monitoringu i zapewniania bezpieczeństwa. Coraz to nowsze zastosowania ułatwiają pracę i przynoszą wymierne korzyści organizacyjne i finansowe. Niestety, nierzadko wzbudzają obawy o zbyt daleko idącą ingerencję w prywatność obywateli.

Na coraz większą powszechność stosowania technologii RFID mają wpływ jej liczne zalety, między innymi: możliwość identyfikacji obiektów w ruchu i wielu obiektów jednocześnie, możliwość wielokrotnego zapisu danych, duża niezawodność identyfikacji, prostota i łatwość użycia, wysoka trwałość urządzeń, niezawodność identyfikacji nawet po zabrudzeniu znacznika, transponder nie musi być bezpośrednio widoczny przez czytnik, odporność na trudne i zmienne warunki otoczenia, możliwość pracy w wysokiej i niskiej temperaturze, coraz niższa cena urządzeń RFID.

Zaleta bezdotykowego odczytu danych ze znaczników ukrytych i będących w ruchu jest zarazem największą wadą z punktu widzenia obywateli, gdyż daje możliwość nieuprawnionego, automatycznego i niezauważalnego przez właściciela odczytu danych, co stanowi ingerencję w jego prywatność.

Obszary zastosowań technologii RFID

Transpondery RFID występują w różnych obudowach i postaciach. Mogą być w postaci na przykład karty bankomatowej, breloczka, opaski na rękę, etykietki, krążka, chipu w ampułce lub wszczepionego pod skórę.

Powszechnie zauważalne zastosowanie technologii RFID to handel i systemy magazynowe wykorzystujące znakowanie towarów, zbliżeniowe karty płatnicze i identyfikacyjne, kontrola dostępu i rejestracja czasu pracy, zabezpieczanie przed kradzieżą (rys. 1.).

W tagach RFID umieszczanych na towarach zapisywany jest Elektroniczny Kod Produktu (Electronic Product Code – EPC). Przykład takiego tagu jest przedstawiony na rysunku 2. Znakowanie towarów znacznie usprawnia ewidencję stanu magazynu, dostaw i sprzedaży, obsługę zamówień oraz zabezpiecza towary przed kradzieżą.

Od wielu lat tagami RFID znakowane są książki, które umożliwiają samoobsługowe zwroty książek do bibliotek z wdrożonym bibliotecznym systemem zarządzania (Library Management System). Niestety oznaczanie książek tagami RFID jest kosztowne – koszt wdrożenia LMS dla 200 tys. woluminów jest rzędu 2 mln zł.

Specyficzny rodzaj tagów wykorzystuje się w systemach pralniczych. Tagi umieszczane na przekazywanych do pralni rzeczach (z firm świadczących usługi hotelarskie czy rekreacyjne) są odporne na wysoką temperaturę i środki chemiczne oraz nie ulegają zniszczeniu podczas prasowania. System ułatwia i przyspiesza ewidencję, rozliczanie i sortowanie prania. Pierwsze tagi wykorzystywały pasmo LF lub HF, co pozwalało na odczyt z odległości do 1,5 m. Obecnie coraz częściej działają w paśmie UHF, dzięki czemu odczyt jest możliwy z odległości od 3 do 9 m. Systemy RFID wykorzystywane są również do sortowania śmieci oraz zużytego sprzętu elektronicznego (odpowiednio oznakowanego).

Funkcjonowanie niemalże każdego przedsiębiorstwa związane jest z transportem. Wprowadzenie systemów RFID do logistyki umożliwia ewidencję przewożonych towarów bez wyładowywania ich z pojazdów i bez rozpakowywania palet (rys. 3.). Tagi RFID umożliwiają na przykład kontrolę otwierania kontenerów i wlewów paliwa. Technologia RFID z powodzeniem jest też wykorzystywana do znakowania dokumentów, sprzętu komputerowego, kontenerów, rur, opon samochodowych, w przemyśle montażowym i motoryzacyjnym.

Wykorzystujący urządzenia RFID elektroniczny system poboru opłat wprowadzono w Polsce 1 lipca 2011 roku na mocy ustawy o drogach publicznych z 2008 roku [2] oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z 2011 roku [4]. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej wszystkie kraje, w których pobierane są opłaty za przejazd drogami, powinny wprowadzić elektroniczny system opłat [1]. Od uruchomienia systemu sprzedano już 1,2 mln urządzeń pokładowych viaBox montowanych w pojazdach, które podlegają obowiązkowej rejestracji w systemie viaTOLL. Za każdy przejazd takiego pojazdu pod bramownicą zamontowaną przy drodze płatnej jest automatycznie naliczana opłata (fot. 2.). Dzienne wpływy z Krajowego Systemu Poboru Opłat Elektronicznych wynoszą 3,3 mln zł, a łączna kwota wpłat od wprowadzenia systemu do 30 listopada 2013 roku wynosi 2 mld 406 mln [3].

Systemy lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym

Duże możliwości w zakresie monitorowania obiektów oferują systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym (Real-Sime Locating Systems – RTLS) w połączeniu z technologią RFID. Systemy takie są wykorzystywane w robotyce mobilnej i przemysłowej, do zarządzania produkcją i położeniem towarów w magazynach, do zarządzania flotą pojazdów, w transporcie miejskim, na lotniskach, do obsługi imprez masowych (sportowych, rozrywkowych), do analizy zachowań (np. zwierząt, osób starszych i chorych), w szpitalach do lokalizowania personelu i sprzętu medycznego. Zastosowanie RTLS w fabryce BMW w Regensburgu w celu bezobsługowego doboru narzędzi do samochodu na linii montażowej, pozwala oszczędzić 6 sekund dla każdego narzędzia co daje roczne oszczędności kosztów rzędu 1,4 mln dolarów. Wiele przykładów wdrożeń systemów RTLS zostało opisanych na stronie internetowej firmy Astec.

Światowym liderem rozwiązań RTLS jest firma Ubisense. W systemach RTLS wykorzystywane są bardzo małe etykiety aktywne tej firmy – Series 7000 Compact Tag o wymiarach 38´39´16,5 mm, z kontrolowanym systemowo przyciskiem i diodą LED. Czas pracy baterii w takiej etykiecie wynosi ponad 4 lata, a jej stan jest monitorowany bezprzewodowo. Wbudowany czujnik ruchu decyduje o przełączaniu etykiet w stan oszczędzania energii. W systemach RTLS/RFID zasięg odczytu taga wynosi do 200 m dzięki pracy w paśmie ­Microwave (2,45 GHz). Obecnie urządzenia RFID, pomimo niewysokiej ceny jednostkowej, są nadal zbyt drogie do masowych zastosowań.

W ostatnich latach wdrożono nowy rodzaj płatności w sklepach i pojazdach komunikacji miejskiej, a mianowicie za pomocą telefonów komórkowych z tagami NFC (Near Field Communication). Opracowanie w 2009 roku przez stowarzyszenie NFC Forum odpowiedniego standardu bezprzewodowej komunikacji bliskiego zasięgu (do 20 cm), rozpoczęło erę upowszechniania technologii NFC (prace nad nią trwały od 1983 r.). W NFC do przesyłania danych wykorzystuje się fale radiowe w paśmie ISM. Rozwiązania NFC są obecnie stosowane także w telewizorach i tabletach. Według prognoz, obszary zastosowań tej technologii będą rosnąć wraz ze zwiększaniem się liczby urządzeń (głównie telefonów) wyposażonych w moduł NFC.

Podsumowanie

Technologia RFID znajduje zastosowanie w obszarach, w których istotne jest skrócenie czasu identyfikacji (a tym samym czasu obsługi klienta czy wykonania określonych prac), do identyfikacji obiektów (przedmiotów, ludzi, zwierząt) znajdujących się w ruchu lub ukrytych, identyfikacji wielu obiektów jednocześnie, w warunkach trudnych i niedostępnych. Jej zastosowanie przyspiesza prace oraz ogranicza liczbę błędów i oszustw. Barierą w stosowaniu RFID na szeroką skalę była dotychczas zbyt wysoka cena tagów i czytników oraz brak standardów dla tych urządzeń. Przewiduje się, że wkrótce systemy identyfikacji radiowej będą powszechnie wykorzystywane do monitorowania łańcucha dostaw i procesów przeładunkowych. Dzięki budowie transponderów aktywnych i półpasywnych, umożliwiającej nie tylko odczyt danych, ale także ich zapisywanie, technologia RFID ma zastosowanie w systemach pomiarowych, między innymi w sporcie, medycynie, przemyśle motoryzacyjnym.

Możliwość stosowania różnych częstotliwości fal radiowych oraz transponderów RFID pozwala na tworzenie i konfigurowanie systemów przeznaczonych do konkretnych potrzeb. Wykorzystywanie systemów RFID do zarządzania produkcją, w handlu czy logistyce jest uzasadnione, przynosi duże korzyści organizacyjne i finansowe. Zastosowania naruszające prywatność obywateli i umożliwiające zbieranie danych o ich stylu i sposobie życia budzą jednak obawy. Połączenie RFID z innymi technologiami, na przykład GPS (Global Positioning System), GSM (Global System for Mobile Communications) czy biometrią, daje duże możliwości zastosowań w systemach lokalizacyjnych i monitorowania.

Literatura

  1. Dyrektywa 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (DzU L 187 z 20.07.1999, s. 42).
  2. Ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU 2008 nr 218, poz. 1391), isap.sejm.gov.pl.
  3. Krajowy System Poboru Opłat w 2013 r. przyniósł już miliard zł, viatoll.pl/pl/pojazdy-ciezkie/aktualnosci/krajowy-system-poboru-oplat-w-2013r-przyniosl-juz-miliard-zl.
  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej (DzU z 2011 r., nr 40, poz. 80).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.