Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

inteligentne instalacje oświetlenia wnętrz w kontekście zmian normy PN-EN 12464-1 (część 1.)

Od grudnia 2012 roku obowiązuje zmieniona norma dotycząca oświetlenia wnętrz PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, która zastąpiła normę z 2004 roku. Wprowadzone zmiany nie zmieniają istoty nowoczesnego projektowania oświetlenia stanowisk pracy we wnętrzach, nadając priorytet warunkom pracy wzrokowej pracownika na różnych obszarach stanowiska. Niemniej, doszła konieczność oceny dodatkowych parametrów oświetlenia w przestrzeni wnętrz, co wymaga wprowadzenia do projektowania i oceny oświetlenia dodatkowych parametrów.

co się zmieniło?

Główne zmiany w normie PN-EN 12464-1 wydanej w 2012 roku dotyczą następujących zagadnień:

1. uwzględniono znaczenie światła dziennego: „Wymagania dla oświetlenia znajdują zastosowanie niezależnie od tego, czy są zapewnione przez oświetlenie sztuczne, dzienne, czy przez kombinację obu rodzajów oświetlenia”;

2. wprowadzono dodatkowy obszar do oceny oświetlenia: „obszar tła” (background area) i specyfikację oświetlenia dla tego obszaru;

3. zwiększono liczbę poziomów oświetlenia z czterech do siedmiu dla obszarów zadania wzrokowego i obszaru bezpośrednio otaczającego, dokładając również wymagania dla dodatkowego obszaru tła;

4. określono wartości minimalnego natężenia oświetlenia na ścianach i sufitach;

5. wprowadzono specyfikację cylindrycznego natężenia oświetlenia i określono zasady prawidłowego modelowania przestrzeni wnętrza;

6. odstąpiono od określania ogólnej równomierności natężenia oświetlenia, przypisując ten parametr do zadań i aktywności na określonych stanowiskach pracy i w określonych wnętrzach;

7. wprowadzono definicję siatki do obliczania i pomiarów natężenia oświetlenia;

8. przyjęto nowe granice luminancji dla opraw stosowanych ze sprzętem z wyświetlaczem ekranowym (DSE).

Ponadto w wydaniu z 2012 roku doprecyzowano szereg innych ogólnych pojęć, m.in. obszar zadania (wzrokowego) (task area) oraz obszar bezpośrednio otaczający (immediate surrounding area) – określono jako pas otaczający obszar zadania w obrębie pola wzrokowego, bez podania wymiarów tego obszaru (poprzednio był on określony jako pas o wymiarach 0,5 m).

Wprowadzone dodatkowe pojecie „obszar tła” (background area), definiowany jako obszar bezpośrednio sąsiadujący z obszarem otaczającym, określając dla tego obszaru wymagania oświetleniowe (Czytaj więcej na ten temat).

Przeczytaj także: Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach

Wprowadzono nowe pojęcia, takie jak: miejsce pracy (work place), stanowisko pracy (work station), obszar działalności (activity area) oraz świetlik (roof light) i okno (window). Poniżej przytoczono definicje tych pojęć.

Miejsce pracy – miejsce, które zawiera stanowisko pracy oraz każde inne miejsce w obrębie przedsiębiorstwa i/lub zakładu pracy, do którego pracownik ma dostęp w związku ze swoim zatrudnieniem.

Stanowisko pracy – zbiór i przestrzenne rozmieszczenie w środowisku pracy wyposażenia niezbędnego do wykonania określonego zadania.

Obszar aktywności – obszar, w którym wykonywana jest dana działalność.

Przeczytaj także: Efektywność energetyczna instalacji oświetleniowych

W nowej normie określono następujące podstawowe parametry otoczenia świetlnego, które uwzględniają światło sztuczne i światło dzienne:

  • rozkład luminancji,
  • natężenie oświetlenia,
  • kierunkowość światła, oświetlenie w przestrzeni wnętrza,
  • zmienność światła (poziomy i barwa światła),
  • oddawanie barw i wygląd barwy światła,
  • olśnienie,
  • migotanie.

Parametry podkreślone stanowią nowe wymagania, które oświetlenie stanowisk pracy łączą z oświetleniem przestrzeni wnętrza.

W następnych artykułach zostaną przedstawione kolejne istotne zmiany w wymaganiach normy PN-EN 12464-1:2012 oraz ich wpływ na praktykę projektowania i ocenę oświetlenia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl