Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sterowniki polowe SN/nn z zaimplementowanym edytorem funkcji logicznych ELF

Fot. 1. Widok sterownika MUPASZ 710plus
Fot. 1. Widok sterownika MUPASZ 710plus

Instytut Tele- i Radiotechniczny od początku lat 90. prowadzi prace nad rozwojem cyfrowej techniki zabezpieczeniowej. Ich owocem było opracowanie i wdrożenie pierwszego polskiego mikroprocesorowego sterownika polowego SN. Od tego wydarzenia mija 20 lat. Obecnie na rynku znajduje się już szósta generacja sterownika o nazwie handlowej MUPASZ 710plus. Popularność na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych, zdobył on niezawodnością, ergonomią obsługi, intuicyjnym interfejsem użytkownika oraz spełniając potrzeby użytkowników pod względem dostępnej funkcjonalności.

Nowością, która ugruntowuje sterownik MUPASZ 710plus, jako lidera rynku pod względem innowacyjności, jest wbudowanie w sterownik w pełni funkcjonalnej logiki programowalnej. Budowa własnych logik pracy pola odbywa się poprzez darmowe oprogramowanie narzędziowe ELF. W artykule zostaną omówione zakres funkcjonalności i możliwości edycyjne oprogramowania. Funkcjonalność edytora ELF zobrazowana zostanie na przykładzie urządzenia MUPASZ 710plus. Jest to najbardziej rozbudowany sterownik produkcji ITR. Za pomocą edytora można konfigurować duży wybór sterowników opracowanych w ITR, przy czym zakres funkcjonalności określa stopień zaawansowania urządzenia zabezpieczeniowego.

Przeczytaj także: Komunikacja zgodna z IEC 61850

Urządzenie MUPASZ 710plus posiada tzw. SLOTY, których w standardowej wersji jest 16. SLOT jest to zarezerwowane miejsce w pamięci nieulotnej, służące do przechowywania danych związanych z profilem. Edycja wszelkich danych związanych z profilami dokonywana jest za pomocą programu narzędziowego ELF. Do danych tych należą:

  • edycja widoku pola rozdzielni,
  • budowa logiki pracy urządzenia (pola rozdzielczego),
  • parametryzacja nastaw urządzeń zabezpieczeniowych,
  • edycja tekstów występujących w urządzeniu,
  • archiwizacja nastaw, dziennika zdarzeń,
  • odczytywanie rejestratora zakłóceń oraz rejestratora kryterial­nego,
  • analiza i diagnozowanie stanu wyłącznika,
  • przypisywanie funkcji do trójkolorowych diod.

Przeczytaj także: Implementacja magistrali CANBUS oraz protokołu transmisji PPM2 na przykładzie sterownika polowego MUPASZ 710plus

edycja widoku pola

Do budowy widoku pola rozdzielczego mamy do dyspozycji następujące elementy: Teksty, Pomiary, Czas, Aparaty łączeniowe, Szyny, Symbole Graficzne, Sygnalizacje. Powyższy zestaw elementów pozwala użytkownikowi zawrzeć na widoku pola zestaw informacji dający pełny obraz ruchu prowadzonego na polu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono opracowane w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym oprogramowanie narzędziowe ELF przeznaczone dla elektroenergetycznych sterowników polowych. Opisano wybraną funkcjonalność oprogramowania pod względem możliwości edycji funkcji logicznych (projektowanie logiki pracy pola rozdzielczego) oraz eksploatacji rozdzielnicy. Edytor funkcji logicznych może współpracować ze sterownikami produkowanymi w ITR oraz służyć jako narzędzie projektowe dla konstruktorów układów logicznych.abstract

In the paper the ELF utility software, developed at Tele and Radio Research Institute and dedicated for bay controllers, has been presented. The logical functions edition functionality of the software (electric bay control logic design) and its use for switchgear maintenance have been described. The logical functions editor can work with protection relays developed at ITR and can be used as a design tool for logical circuits developers.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

mgr inż. Łukasz Sapuła
mgr inż. Łukasz Sapuła
Brak informacji o autorze... więcej »
mgr inż. Maciej Rup
mgr inż. Maciej Rup
Brak informacji o autorze... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl