elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Napięcia zaburzeń doziemnych i międzyfazowych w napędach z przekształtnikami częstotliwości

Rys. 3. Doziemne prądy pasożytnicze wymuszone napięciem zaburzeń doziemnych falownika w badaniach symulacyjnych (a) i na stanowisku badawczym (b) [rysunek 2. – Cke = 1,2 nF]
J. Szymański

Rys. 3. Doziemne prądy pasożytnicze wymuszone napięciem zaburzeń doziemnych falownika w badaniach symulacyjnych (a) i na stanowisku badawczym (b) [rysunek 2. – Cke = 1,2 nF]


J. Szymański

Napędowe przekształtniki częstotliwości z falownikami MSI są generatorami napięcia zaburzeń doziemnych i międzyfazowych. Są to efekty uboczne kształtowania trójfazowego napięcia odkształconego w falowniku. W publikacji autor omówił zjawisko powstawania napięcia zaburzeń doziemnych i międzyfazowych. Na podstawie analizy widmowej napięć falownika zostało wyjaśnione postępowanie mające na celu ograniczanie negatywnych skutków występowania zaburzeń doziemnych i międzyfazowych.

Zobacz także

dr inż Krzysztof Tomczuk Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych

Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych

Przekształtnik służy do fizycznego załączania i wyłączania prądów w pasmach fazowych silnika na podstawie sygnałów uzyskanych ze sterownika napędu. Jest to zatem istotny podzespół zbudowany z elementów...

Przekształtnik służy do fizycznego załączania i wyłączania prądów w pasmach fazowych silnika na podstawie sygnałów uzyskanych ze sterownika napędu. Jest to zatem istotny podzespół zbudowany z elementów energoelektronicznych, których odpowiednia konfiguracja umożliwia uzyskanie napędu o zadowalających parametrach, a niektóre z nich umożliwiają nawet częściowy zwrot pobranej energii.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Streszczenie

W artykule opisane są napięcia powodujące powstawanie prądów międzyfazowych i doziemnych w napędach z przemysłowymi przekształtnikami częstotliwości. Odkształcone napięcie fazowe wytwarzane przez dwupoziomowy falownik napięciowy zawiera harmoniczne napięcia zaburzeń międzyfazowych i doziemnych, co przebadano metodą symulacyjną. Wnioski z analizy napięć falownika wykazały celowość stosowania komercyjnych filtrów silnikowych LC do tłumienia jedynie zaburzeń międzyfazowych. W artykule autor wykazał, że ograniczenie negatywnych skutków napięcia doziemnego falownika jest zadaniem złożonym i w szczególnych przypadkach trudnym technicznie do zrealizowania.

Abstract

Common and differential mode valtage in frequency conventer drive systems

Pulse Width Modulation in Adjustable Frequency Drives generates of common and differential voltage disturbances. This disturbances are spillover effects of a three phase no sinusoidal voltage creation in voltage inverter. Author describes a creation phenomenon of common and differential disturbances voltages. By the spectrum analyze of inverter’s voltages author explains the ways to negative effects restriction of differential and common disturbances.

W systemach napędowych zasilanych w układzie TN wysokoczęstotliwościowe prądy doziemne wytworze przez przemysłowe przekształtniki częstotliwości przepływają przez uzwojenia transformatora. Prądy te uniemożliwiają stosowanie wyłączników różnicowoprądowych jako elementów uzupełniającej ochrony przeciwporażeniowej.

Zastosowanie w tych układach wyłączników różnicowoprądowych skutkowało będzie niekontrolowanym ich działaniem wywołanym przez prądy doziemne, charakterystyczne dla tego typu układów zasilających. Napędowe przekształtniki częstotliwości nazywane są także przemiennikami, przetwornicami lub mniej poprawnie falownikami czy inwerterami. Dla wyjaśnienia powstawania napięć zaburzeń różnicowych (międzyfazowych) i wspólnych (doziemnych) (ang. DM – differential mode voltage, CM – common mode voltage) autor zaproponował model przekształtnika częstotliwości pokazany na rysunku 1.

Zaproponowany na rysunku 1. model napędowego przekształtnika częstotliwości umożliwia niezależne badanie współpracy prostownika 3f6d z transformatorem poprzez zadawanie obciążenia baterii kondensatorów rezystorem Rdc oraz badanie wpływu relacji pomiędzy indukcyjnościami obwodu dc prostownika i indukcyjnościami zastępczymi transformatora. Model umożliwia też badanie napięcia doziemnego wytwarzanego przez prostownik 3f6d. Przy założonym stanie obciążenia prostownika można badać wpływ zastosowanej modulacji MSI w falowniku, odwzorowanym tutaj przez trójfazowe źródło napięcia odkształconego. Dla potrzeb tego artykułu autor zatasował klasyczny modulator MSI z trójkątnym symetrycznym przebiegiem nośnym i sinusoidalnymi przebiegami modulującymi.

Doziemne prądy pasożytnicze wywoływane napięciem zaburzeń doziemnych falownika płyną przez pojemności doziemne przewodu silnikowego i silnika, i dalej wpływają do falownika przez uzwojenia transformatora, którego punkt neutralny jest połączony z przewodem ochronnym PE. Przy niewielkim uproszczeniu można założyć (pomijając napięcie doziemne prostownika), że punkt połowy napięcia baterii kondensatorów ma potencjał ziemi. Wtedy napięcie doziemne przekształtnika częstotliwości będzie równe napięciu doziemnemu wytwarzanemu przez falownik i będzie określone wyrażeniem (2) lub (3):

Występujące w równaniu (3) wektory wysterowania tranzystorów IGBT falownika mogą przyjmować 23 wartości, przy czym przy załączonych jednocześnie tranzystorach górnych V1={1,1,1} i dolnych V0={0,0,0} wszystkie gałęzie obciążenia trójfazowego mają jednakowy potencjał odpowiednio ±1/2 uDC względem połowy napięcia baterii kondensatorów. Z równania (3) wynika, że amplituda napięcia zaburzeń doziemnych wytwarzanego przez falownik nie zależy od obciążenia i wzrasta wraz z napięciem zasilania przekształtnika częstotliwości.

Analiza czasowa napięcia zaburzeń doziemnych falownika

Na rysunku 2. przedstawiony jest system napędowy z pojedynczym przekształtnikiem częstotliwości i silnikiem. Silnik jest połączony z falownikiem przekształtnika ekranowanym przewodem silnikowym o typowych pojemnościach doziemnych. W artykule został pominięty efekt podwojenia się amplitudy napięcia zaburzeń doziemnych falownika uCMfal, na zaciskach silnika wskutek niedopasowania impedancji falowej przewodu silnikowego i uzwojeń stojana silnika. Takie założenie jest dopuszczalnym uproszczeniem dla napędów małych mocy, i nie ma istotnego wpływu na przedstawiony mechanizm powstawania tych zaburzeń. W napędach dużych mocy współczynnik odbicia fali napięcia fazowego falownika zmniejsza się z wartości 1 (silniki małych mocy) do wartości bliskiej 0 i wówczas amplituda napięcia zaburzeń doziemnych na zaciskach silnika nie ulega zwiększeniu [1]. W modelu napędu przedstawionym na rysunku 2. wysokoczęstotliwościowe prądy doziemne wypływające przez pojemności doziemne przewodu silnikowego i silnika wpływają do falownika dwoma drogami: przez filtr obwodu pośredniego i przez uzwojenia wtórne transformatora. Pojemności filtru EMC obwodu pośredniego mają ograniczoną wartość, zwykle 0,22 µF – 0,35 µF, dlatego znacząca część tego prądu przepływa przez uzwojenia transformatora. Przykładowe wysokoczęstotliwościowe pojemnościowe prądy w przewodzie ochronnym PE, wywołane napięciem zaburzeń doziemnych falownika w systemie napędowym z przekształtnikiem częstotliwości, przedstawia rysunek 3. W badanych prądach i napięciach przedstawionych na rysunku 3. częstotliwość przełączania elementów mocy falownika wynosi 2 kHz (częstotliwości nośna klasycznej modulacji MSI), a harmoniczna podstawowa napięcia falownika wynosi 25 Hz (częstotliwość modulująca w klasycznej metodzie MSI). Warto tu zauważyć, że prądy doziemne są największe w pobliżu zerowych prędkości wału silnika, tj, gdy harmoniczna podstawowa napięcia fazowego ma amplitudę bliską zeru.

Przebieg czasowy napięcia fazowego falownika dla częstotliwości harmonicznej podstawowej 25 Hz, uzyskany w badaniach symulacyjnych, przedstawiono na rysunku 4a, a oscylogram napięcia fazowego w przekształtniku przemysłowym przedstawia rysunek 4b. Porównując przebiegi napięć fazowych falownika z rysunków 4a i 4b widoczna jest różnica stosowanej strategii sterowania falownika. W badaniach symulacyjnych ma zastosowanie klasyczna modulacja MSI i w falowniku przekształtnika przemysłowego metoda 60°MSI. Zastosowana modyfikacja strategii MSI sterowania elementów mocy w falowniku przemysłowego przekształtnika częstotliwości przyczynia się do zmniejszenia strat przełączania elementów mocy falownika o 1/3, przez co osiąga się zwiększoną wydajność prądową modułu falownika.

W przekształtniku częstotliwości może być jednocześnie wykorzystywanych kilka strategii sterowania elementami mocy modułu falownikowego. Poszczególne strategie sterowania MSI włączane są automatycznie, np. dla określonych zakresów częstotliwości harmonicznej podstawowej napięcia fazowego lub rodzaju realizowanej zależności momentu silnika w funkcji prędkości obrotowej jego wału napędowego (charakterystyka stało- lub zmiennomomentowa).

Analiza częstotliwościowa napięcia zaburzeń doziemnych falownika

Wykorzystując program symulacyjny autor artykułu zbadał widmo harmonicznych napięcia fazowego falownika przedstawionego na rysunku 4a. Widmo amplitudowo-fazowe analizowanych napięć: ufn – napięcia fazowe falownika, uff – napięcie międzyfazowe falownika, uCMf – napięcia zaburzeń doziemnych falownika, zawiera 5 kolejnych znaczących wyższych harmonicznych niskich rzędów. Harmoniczne napięcia fazowego falownika o harmonicznej podstawowej 25 Hz przedstawiono w tabeli 1. Amplituda podstawowej harmonicznej wynosi 140 V, kąt fazowy 360°, a kolejne harmoniczne to napięcia zaburzające różnicowe i doziemne, które są umieszczone w górę od częstotliwości przełączania elementów mocy falownika 2 kHz, tj. częstotliwości modulującej w klasycznej metodzie MSI. Dla harmonicznej podstawowej 25 Hz, przy strategii u/f = const., zaburzenia doziemne wywołuje harmoniczna o częstotliwości 2 kHz, gdyż pozostałe harmoniczne nr 2–5 są to harmoniczne zaburzeń napięcia międzyfazowego falownika (zaburzenia różnicowe).

Harmoniczne zaburzeń różnicowych zawarte są w napięciu międzyfazowym falownika i przedstawione w tabeli 2. Napięcie międzyfazowe jest różnicą wektorową harmonicznych tego samego rzędu odpowiednich napięć fazowych falownika. Z definicji napięcia międzyfazowego wynika, że wszystkie wyższe harmoniczne występujące w widmie napięcia międzyfazowego są zaburzeniami różnicowymi. Z tabeli 2. wynika, że amplituda harmonicznej podstawowej napięcia międzyfazowego uff o częstotliwości 25 Hz jest, zgodnie z teorią, o większa od amplitudy napięcia fazowego ufn i wynosi √×140 V = 242 V. Jest ona dominująca w stosunku do amplitud harmonicznych zaburzeń różnicowych rozmieszczonych jako wstęgi boczne parzystych wielokrotności częstotliwości nośnej modulacji MSI (tutaj: 2n×2 kHz).

Zadaniem komercyjnych trójfazowych sinusoidalnych filtrów silnikowych typu LC jest odfiltrowanie harmonicznych różnicowych z napięcia międzyfazowego silnika, przy jednoczesnym nieblokowaniu harmonicznej podstawowej tego napięcia. Harmoniczna podstawowa w falownikach typowych napędów zmienia się od 0,5 do 50 Hz. Filtr silnikowy LC ma właściwości filtru dolnoprzepustowego, co zapewnia odpowiedni rodzaj materiału wykonania rdzenia dławika umieszonego w torze prądowym między falownikiem i silnikiem. W napędach dużych mocy stasowanie filtrów silnikowych typu LC jest bardzo ograniczone ze względu na koniczność stosowania dławików filtru w torze prądowym silnika. W literaturze światowej podawane są przypadki uszkodzenia przekształtników częstotliwości na skutek oddziaływania napięcia zaburzeń różnicowych na duże pojemności międzyfazowe przewodów silnikowych [2]. Stosowanie filtru LC przybliża kształt napięcia międzyfazowego do sinusoidy, a więc powoduje zmniejszenie stromości narastania napięcia du/dt na uzwojeniach stojana silnika, przez co zwiększa się żywotność izolacji uzwojeń silnika.

Po omówieniu dekompozycji widma amplitudowo-fazowego napięcia fazowego falownika ufn (tab. 1.) na składowe różnicowe (zaburzenia międzyfazowe) (tab. 2.) autor przeprowadzi teraz analizę widma napięcia zaburzeń doziemnych (znanych też jako wspólnych, sumarycznych). Harmoniczne dolnych częstotliwości widma amplitudowo-fazowego napięcia zaburzeń doziemnych falownika uCMf przestawiono w tabeli 3. Jak wynika z tabeli 3., harmoniczne napięcia zaburzeń doziemnych falownika są lokowane w pobliżu wielokrotności częstotliwości nośnej modulacji MSI, przy czym harmoniczną podstawową napięcia zaburzeń doziemnych jest częstotliwość nośna modulacji MSI (częstotliwość przełączania sterowanych półprzewodnikowych elementów mocy falownika, tranzystorów IGBT). Harmoniczne napięcia zaburzeń doziemnych uCMf mają tę samą amplitudę i fazę we wszystkich trzech napięciach fazowych falownika, dlatego nazywane są też składowymi zerowymi. Tylko harmoniczna podstawowa 2 kHz napięcia zaburzeń doziemnych falownika uCMf (tab. 1.; pozycja 1) jest pokazana wśród harmonicznych napięcia fazowego ufn (tab. 1.; pozycja 1), pozostałe harmoniczne (tab. 3.) mają częstotliwości wykraczające poza zakres kolejnych 5 harmonicznych przedstawionych w widmie napięcia fazowego falownika ufn.

Sinusoidalny filtr LC składowych różnicowych w napięciu międzyfazowym silnika nie działa na zaburzenia doziemne, gdyż nie filtruje on przedstawionych w tabeli 3. harmonicznych napięcia doziemnego falownika. Komercyjne filtry LC nie usuwają znanych negatywnych skutków występowania prądów łożyskowych silnika, czy prądów doziemnych płynących przez wirniki silników pomp zanurzonych w wodzie. Proponowane są także komercyjne filtry składowych doziemnych i różnicowych dla napędów małych i średnich mocy, ale wymagają one wstawienia dławików silnikowych w tor prądowy silnika. Przerywanie toru prądowego silnika, szczególności w napędach dużych mocy, jest praktycznie niestosowane. Poszukiwane są inne sposoby ograniczania negatywnych skutków występowania wysokoczęstotliwościowych prądów doziemnych.

Dla napędów dużych mocy z przekształtnikiem częstotliwości autor proponuje zasilanie napędu z transformatora o układzie typu IT. Układ sieciowy IT eliminuje galwaniczne zwarcie uzwojeń transformatora z uziemieniem i przez to prądy doziemne są ograniczone, gdyż płyną jedynie przez pasożytnicze pojemności doziemne występujące po stronie transformatora zasilającego przekształtnik częstotliwości. Zasilanie przekształtników częstotliwości z transformatorów w układzie sieciowym IT, w szczególności dużych mocy, wymaga odrębnego omówienia i będzie przedmiotem kolejnej publikacji.

Podsumowanie

W napędach z przekształtnikami częstotliwości występują dwa rodzaje napięć powodujących zaburzenia:

  • napięcie zaburzeń międzyfazowych (różnicowych),
  • napięcie zaburzeń doziemnych (wspólnych).

Napięcie zaburzeń różnicowych nie powoduje obecnie poważniejszych problemów w pracy silników, gdyż zawartość wyższych harmonicznych w napięciu międzyfazowym jest mocno zredukowana poprzez stosowanie udoskonalonych strategii sterowania falownikiem MSI dla kształtowania napięć fazowych (rys. 4b). Stromość narastania napięcia jest też ograniczana poprzez stosowanie przez producentów przekształtników miękkiego załączania elementów mocy falownika i nie przekracza wartości dopuszczonych przez normy przedmiotowe 700 V/µs. Emalia izolacji uzwojeń silników i technologia jej nakładania są udoskonalone i nie następuje widoczne przyspieszenie jej zużycia wskutek szybkich zmian pola elektromagnetycznego wokół izolacji uzwojeń silnika.

Napięcie zaburzeń doziemnych cięgle powoduje negatywne skutki w systemie napędowym. Oddziaływanie tego napięcia jest złożone i zależy od wielu czynników. Skutki tego napięcia między innymi zależą od:

  • mocy silników,
  • długości przewodów silnikowych: krótkie czy długie,
  • rodzaju przewodów silnikowych: ekranowane lub nieekranowane,
  • systemu zasilania: TN czy IT,
  • mocy transformatora w stosunku do mocy silnika,
  • strategii sterowania falowników i stosownych przez producentów filtrów wewnętrznych w przekształtniku częstotliwości,
  • budowy systemu napędowego: pojedynczy silnik i przekształtnik czy jeden przekształtnik większej mocy i wiele silników mniejszych mocy (tzw. praca równoległa), czy koryta z przewodami silnikowymi są metalowe uziemione czy plastykowe, czy silnik pracuje w środowisku suchym czy w wodzie.

W typowych zastosowaniach napędów zaburzenia międzyfazowe i doziemne nie powodują problemów eksploatacyjnych. Są jednak przypadki bardziej złożone, np. przy zasilaniu z jednego transformatora o układzie IT napędu wielosilnikowego z indywidualnymi przekształtnikami dużej mocy. W przypadkach nietypowych trzeba przeprowadzić szczegółową analizę możliwości ograniczania negatywnego oddziaływania wysokoczęstotliwościowego napięcia zaburzeń doziemnych falownika. Napięcie doziemne może między innymi spowodować niedopuszczalne odkształcenia napięć transformatora tak w układzie sieciowym TN, jak i IT, spowodować uszkodzenie toru mocy przekształtnika lub zaburzyć transmisję danych systemów teleinformatycznych [2, 3].

Literatura

  1. Danfoss: Output Filter Design MG90N402, 2010
  2. S. Suwankawin i inni, Destruction by Charge Current and Its Solution for PWM Inverter Feeding Multiple Motors Through Long Cables, Industry Applications Conference, 2005. Fourtieth IAS Annual Meeting. Conference Record of the 2005.
  3. R. Tallam i inni, Failure Mode for AC Drives on High Resistance Grounded System, Applied Power Electronics Conference and Exposition, APEC '06. 2006
  4. J. Szymański, Stosowanie filtrów EMC w sieciach IT zasilających napędy z napięciowymi przemiennikami częstotliwości, „elektro.info” nr 12/2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.