Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo cz. 25

mgr inż. Julian Wiatr  |  elektro.info 10/2013  |  05.11.2013  |  3
Elektryczne niechlujstwo cz. 25
Elektryczne niechlujstwo cz. 25
J. Wiatr

Wydawać by się mogło, że prezentowane przez nas niedbalstwo elektryczne, które stwarza zagrożenia porażenia prądem elektrycznym oraz zagrożenia pożarowe, jest wynikiem zwykłych zaniedbań. Często jest to konsekwencja nielogicznych przepisów obowiązującego prawa. Naprawy wymaga Ustawa o zamówieniach publicznych, powszechna służba zdrowia, ochrona porządku publicznego i wiele innych. Na dowód tego przytoczę kilka przykładów, z jakimi spotkałem się w ostatnich miesiącach.

W tej chwili realizowany jest mój projekt dużego obiektu przemysłowego, opracowany w rozwiązanym Wojskowym Biurze Studiów Projektów Budowlanych i Lotniskowych w Warszawie. Prace są w znacznym stopniu zaawansowania. Inwestor ogłosił przetarg publiczny na nadzór autorski, pomijając autorów opracowania wszystkich branż. Okazuje się, że Prawo zamówień publicznych dopuszcza taką opcję. Jaki jest cel powoływania w praktyce drugiego inspektora nadzoru, skoro jeden już został powołany? W jakiej sytuacji znajdują się autorzy projektu, zobligowani Prawem budowlanym do prowadzenia nadzoru na żądanie inwestora, podczas gdy Prawo zamówień publicznych daje temu samemu inwestorowi inną możliwość, mimo że stanowi ona zaprzeczenie jakiejkolwiek logiki.

Poziom obsługi klientów w niektórych zakładach energetycznych również pozostawia wiele do życzenia. Podczas spotkania z jednym z nich zadałem kilka pytań dotyczących warunków przyłączenia pewnego obiektu do sieci elektroenergetycznej. Z przerażeniem stwierdziłem, że ów menadżer, wskazany w warunkach przyłączenia jako osoba właściwa do załatwienia wszelkich spraw w tym zakresie, nie ma zielonego pojęcia o elektrotechnice.

 
Zdarzyło mi się również, że podczas opracowywania projektu oświetlenia drogowego musiałem uzyskać warunki inwestycji celu publicznego, które wydawały wówczas Regionalne Dyrekcje Ochrony Przyrody. Po jej otrzymaniu, zgodnie z jej zapisami, musiałem uzyskać kolejną decyzję administracyjną na wycięcie kilku krzewów stwarzających kolizję z projektowaną inwestycją. Zgodnie z wymaganiami określonymi w decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego, udałem się do właściwego urzędu administracji państwowej, gdzie zażądano ode mnie uzyskania opinii w zakresie możliwości usunięcia krzewów. W związku z rozbieżnością żądań urzędnika terenowej administracji państwowej w stosunku do prawomocnego dokumentu, jakim wówczas była decyzja lokalizacji inwestycji celu publicznego, zadzwoniłem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody z prośbą o wyjaśnienie powstałych rozbieżności. Telefon odebrała nieznana mi osoba, która zaczęła negować prawomocną decyzję. Monolog urzędniczki trwał prawie czterdzieści minut. W konsekwencji sprawę załatwiłem pomyślnie tylko dzięki rozsądkowi urzędniczki z urzędu, na którego terenie odpowiedzialności jest położona wspomniana inwestycja.

 

Zobacz takze: Kalifornia i energetyka
 
Innym przykładem jest rozmowa z pracownikiem Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wyjaśnienia rozbieżności dotyczących czasookresów wydawania warunków przyłączenia, określonych  w Ustawie Prawo energetyczne i Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623, z późniejszymi zmianami). Na zadane pytanie usłyszałem przerażenie w głosie ponoć kompetentnego urzędnika i pytanie: „Coś takiego jest? Muszę to sprawdzić!”. Jeszcze bardziej niefrasobliwym postępowaniem wykazują się firmy ubezpieczeniowe. Poproszony o wykonanie ekspertyzy, z uwagi na odmowę wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, podczas prowadzenia czynności rozpoznawczych stwierdziłem uszkodzenie instalacji elektrycznej na pierwszym piętrze budynku oraz ślady przejścia pioruna kulistego na dachu. Zniszczenia (w tym spalenie kabla antenowego) oraz relacje naocznych świadków zdarzenia wskazują na przejście pioruna kulistego, podczas gdy „ekspert” ubezpieczyciela twierdzi, że uszkodzenie spowodowało przepięcie przychodzące z sieci elektroenergetycznej. Ciekawe, jak „ekspert” wysnuł takie wnioski, skoro w rozdzielnicy oraz instalacji parteru nie stwierdziłem żadnych uszkodzeń. Należy nadmienić, że ów „ekspert” nie wszedł na dach w celu stwierdzenia lub wykluczenia uderzenia pioruna i ograniczył się jedynie do oceny instalacji pierwszego piętra, pomijając oględziny instalacji parteru.

 

Zobacz także: Indie Południowe i energetyka
 
To tylko wybrane przykłady. Wszyscy gonią za łatwym zarobkiem, który w tyle pozostawia odpowiedzialność zawodową, ponoć stawianą na pierwszym miejscu w tak zwanych zawodach zaufania publicznego. Coraz większa liczba przepisów prawnych powoduje, że grupą zawodową, która radzi sobie najlepiej, są prawnicy, gdyż tylko oni doskonale umieją poruszać się w dżungli nielogicznego prawa.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2013

Komentarze

(3)
Moni | 26.09.2014, 12:19
Fajne fotki
bogdan | 29.09.2014, 10:46
Przynajmniewj jest ciepło portierowi...
KonradOW | 27.05.2016, 15:33
(...) odpowiedzialność zawodową, ponoć stawianą na pierwszym miejscu w tak zwanych zawodach zaufania publicznego.

Dopóki nie będzie tzw. "klauzuli sumienia" w zawodzie elektryka, będziemy skarżyć się na tzw. błędy w sztuce, partactwo itd.

Klauzula sumienia nie pozwala wydać decyzji pozwalającej na usunięcie krzaków, a zdanie Regionalnej
Dyrekcji Ochrony Przyrody jest jedynie "opinią prawno-przyrodniczą" i nie jest wiążąca dla Sumienia.
Ekspert będący przedstawicielem ubezpieczyciela powołałby się na klauzulę sumienia i orzekł, że ubezpieczenie się nie należy.

Dalej, prawo uchwalone przez poprzednią, a więc złą władzę jest niezgodne z Sumieniem i nie warte nawet przeczytania.

W jednych zawodach mamy tzw. Klauzulę sumienia" działającą w szczególności na państwowych stanowiskach pracy (w rozumieniu potoczym), natomiast w prywatnych już mniej.
Może warto powalczyć o taki zapis w Prawie Budowlanym, że projektant i wykonawca wykonuje swoją pracę zgodnie z klauzulą sumienia.

Pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl