Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo, cz. 24

mgr inż. Julian Wiatr  |  11.07.2013
Okolice dworca PKP jednego z największych miast Polski
Okolice dworca PKP jednego z największych miast Polski
Julian Wiatr, Stanisław Cały

Niemal z całego kraju otrzymuję informacje o błędach wykonawczych oraz lekceważącej eksploatacji czynnych urządzeń elektrycznych. Spotykam się również z „mądrościami” wykonawców, którzy w rzeczywistości nie mają pojęcia o sztuce projektowania, a chcą poprawiać projektantów. Znany jest mi przypadek jednej z budów, na której prowadziłem nadzór autorski, gdzie inspektor nadzoru wypowiedział zdanie: „Po co są mi potrzebni projektanci?

Gdybym patrzył na projekt i przestrzegał zasad, to z fundamentów byśmy nie wyszli. A tak budynek już stoi”. Ów inspektor nie był świadomy, że jestem autorem części elektrycznej realizowanego obiektu a także, że pełnię nadzór autorski. W trakcie kontroli realizacji stwierdziłem wielki nieporządek oraz samowolne rozszerzenie zakresu projektu. Przedstawiony przykład dowodzi, jak niektóre osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie wykazują brak znajomości przepisów techniczno-prawnych oraz prowadzą działania niezgodne ze sztuką tylko po to, by przypodobać się swoim pracodawcom.

Przeczytaj także: Elektryczne niechlujstwo cz. 23

Ten sam inspektor nadzoru na innym obiekcie zmienił samowolnie projekt instalacji piorunochronnych mimo braku do tego jakichkolwiek uprawnień. Nie raczył uzgodnić z projektantem wprowadzonych samowolnie zmian, pomimo że obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków i był realizowany na podstawie uzgodnionego projektu wykonawczego. Na wspomnianej budowie inspektor nadzoru inwestorskiego branży elektrycznej został postawiony przed faktem dokonanym i mimo uwag, pracodawcy przyjęli za zgodne ze sztuką działania inspektora ogólnobudowlanego.

Skoro nadzór budowlany ogranicza się jedynie do dokumentacji powykonawczej i nie sprawdza stanu faktycznego, to wykonawcy pozwalają sobie na samowolę bez jakichkolwiek uzgodnień z autorem projektu. Praktyki te stają się powszechne. Zaproszony na odbiór przedstawiciel konserwatora zabytków uznał, że jego obecność jest zbyteczna. Swoje uwagi przekazał na etapie projektowania. Trudno się dziwić takiemu postępowaniu, skoro na innym budynku zabytkowym przedstawiciel konserwatora zabytków pytał architekta o podstawowe sprawy: „Co to jest strop Klajana, a co to jest strop DZ…”. Dyskusja pomiędzy architektem a urzędnikiem zakończyła się pytaniem postawionym przez architekta: „Kim pan jest z wykształcenia?”. W odpowiedzi padło stwierdzenie: „historykiem sztuki”. Takie zjawisko w naszym kraju staje się niemal powszechne. Ludzie bez odpowiednich kwalifikacji zajmują stanowiska, gdzie wymagana jest wiedza fachowa.

Przeczytaj także: Indie Południowe i energetyka

Wielokrotnie odnoszę wrażenie, że jakość projektów uzależniona jest od wysokości honorarium, jakie uzyskuje autor. Prawo zamówień publicznych jest tak skonstruowane, że decydującym czynnikiem jest cena. Nikt nie pyta o jakość realizacji zamówienia, a oferenci prześcigają się w składanych ofertach zaniżając do minimum wysokość wynagrodzenia za oferowaną usługę. Czego uczymy młode pokolenia? Jakie dajemy im przykłady? Niedouczona młodzież traktuje za wzorce wszelkie błędy, jakie obserwuje dookoła, ponieważ brakuje im dobrych nauczycieli.

Jako przykład podam realizację projektu sieci elektroenergetycznej SN, zakończoną słupową stacją transformatorową 15/0,4 kV w terenie zalewowym jednej z rzek nizinnych naszego kraju. Stacja zasila kompleks działek letniskowych położonych nad wspomnianą rzeką. Właściciele działek czekali na doprowadzenie energii elektrycznej „tylko” 25 lat. Kiedy w końcu stacja transformatorowa oraz zasilająca ją linia elektroenergetyczna SN zostały wybudowane, szybko się okazało, że projektant nie rozpoznał dokładnie terenu. Pozornie wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zakład energetyczny, będący właścicielem stacji oraz wspomnianej linii elektroenergetycznej SN, roboty odebrał i po spełnieniu procedur prawnych dopuścił wybudowaną linię oraz stację do eksploatacji. Okazało się jednak, że wzniesiona stacja transformatorowa oraz poprzedzający ją słup, na którym zainstalowano odłącznik, znajduje się na terenach zalewowych. W połowie kwietnia br. pobliska rzeka wylała. Słup poprzedzający stację transformatorową do dzisiaj stoi w wodzie (wyłączenie transformatora jest wręcz niemożliwe).

Przez ponad miesiąc w wodzie stała również stacja transformatorowa (ślady wymycia ziemi w rejonie rur osłonowych są widoczne tak, że nieosłonięte kable pozostają dostępne dla przypadkowych osób). Trasa linii elektroenergetycznej została wybrana w taki sposób, by ominąć tereny prywatne osób utrudniających rozbudowę infrastruktury elektroenergetycznej, lecz ani projektant, ani urzędnik wydający „warunki zabudowy” nie zwrócili uwagi na to, że planowana inwestycja została zlokalizowana na terenach zalewowych. Rzeka wylewa regularnie, zatem wydający „warunki zabudowy” urzędnik powinien być zorientowany w sytuacji terenowej. Widać jednak, że nie był. Czyżby i tu zatrudniano osoby bez odpowiednich kwalifikacji?

Przeczytaj także: Automaticon 2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl