Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo, cz. 24

mgr inż. Julian Wiatr  |  11.07.2013
Okolice dworca PKP jednego z największych miast Polski
Okolice dworca PKP jednego z największych miast Polski
Julian Wiatr, Stanisław Cały

Niemal z całego kraju otrzymuję informacje o błędach wykonawczych oraz lekceważącej eksploatacji czynnych urządzeń elektrycznych. Spotykam się również z „mądrościami” wykonawców, którzy w rzeczywistości nie mają pojęcia o sztuce projektowania, a chcą poprawiać projektantów. Znany jest mi przypadek jednej z budów, na której prowadziłem nadzór autorski, gdzie inspektor nadzoru wypowiedział zdanie: „Po co są mi potrzebni projektanci?

Gdybym patrzył na projekt i przestrzegał zasad, to z fundamentów byśmy nie wyszli. A tak budynek już stoi”. Ów inspektor nie był świadomy, że jestem autorem części elektrycznej realizowanego obiektu a także, że pełnię nadzór autorski. W trakcie kontroli realizacji stwierdziłem wielki nieporządek oraz samowolne rozszerzenie zakresu projektu. Przedstawiony przykład dowodzi, jak niektóre osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie wykazują brak znajomości przepisów techniczno-prawnych oraz prowadzą działania niezgodne ze sztuką tylko po to, by przypodobać się swoim pracodawcom.

Przeczytaj także: Elektryczne niechlujstwo cz. 23

Ten sam inspektor nadzoru na innym obiekcie zmienił samowolnie projekt instalacji piorunochronnych mimo braku do tego jakichkolwiek uprawnień. Nie raczył uzgodnić z projektantem wprowadzonych samowolnie zmian, pomimo że obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków i był realizowany na podstawie uzgodnionego projektu wykonawczego. Na wspomnianej budowie inspektor nadzoru inwestorskiego branży elektrycznej został postawiony przed faktem dokonanym i mimo uwag, pracodawcy przyjęli za zgodne ze sztuką działania inspektora ogólnobudowlanego.

Skoro nadzór budowlany ogranicza się jedynie do dokumentacji powykonawczej i nie sprawdza stanu faktycznego, to wykonawcy pozwalają sobie na samowolę bez jakichkolwiek uzgodnień z autorem projektu. Praktyki te stają się powszechne. Zaproszony na odbiór przedstawiciel konserwatora zabytków uznał, że jego obecność jest zbyteczna. Swoje uwagi przekazał na etapie projektowania. Trudno się dziwić takiemu postępowaniu, skoro na innym budynku zabytkowym przedstawiciel konserwatora zabytków pytał architekta o podstawowe sprawy: „Co to jest strop Klajana, a co to jest strop DZ…”. Dyskusja pomiędzy architektem a urzędnikiem zakończyła się pytaniem postawionym przez architekta: „Kim pan jest z wykształcenia?”. W odpowiedzi padło stwierdzenie: „historykiem sztuki”. Takie zjawisko w naszym kraju staje się niemal powszechne. Ludzie bez odpowiednich kwalifikacji zajmują stanowiska, gdzie wymagana jest wiedza fachowa.

Przeczytaj także: Indie Południowe i energetyka

Wielokrotnie odnoszę wrażenie, że jakość projektów uzależniona jest od wysokości honorarium, jakie uzyskuje autor. Prawo zamówień publicznych jest tak skonstruowane, że decydującym czynnikiem jest cena. Nikt nie pyta o jakość realizacji zamówienia, a oferenci prześcigają się w składanych ofertach zaniżając do minimum wysokość wynagrodzenia za oferowaną usługę. Czego uczymy młode pokolenia? Jakie dajemy im przykłady? Niedouczona młodzież traktuje za wzorce wszelkie błędy, jakie obserwuje dookoła, ponieważ brakuje im dobrych nauczycieli.

Jako przykład podam realizację projektu sieci elektroenergetycznej SN, zakończoną słupową stacją transformatorową 15/0,4 kV w terenie zalewowym jednej z rzek nizinnych naszego kraju. Stacja zasila kompleks działek letniskowych położonych nad wspomnianą rzeką. Właściciele działek czekali na doprowadzenie energii elektrycznej „tylko” 25 lat. Kiedy w końcu stacja transformatorowa oraz zasilająca ją linia elektroenergetyczna SN zostały wybudowane, szybko się okazało, że projektant nie rozpoznał dokładnie terenu. Pozornie wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zakład energetyczny, będący właścicielem stacji oraz wspomnianej linii elektroenergetycznej SN, roboty odebrał i po spełnieniu procedur prawnych dopuścił wybudowaną linię oraz stację do eksploatacji. Okazało się jednak, że wzniesiona stacja transformatorowa oraz poprzedzający ją słup, na którym zainstalowano odłącznik, znajduje się na terenach zalewowych. W połowie kwietnia br. pobliska rzeka wylała. Słup poprzedzający stację transformatorową do dzisiaj stoi w wodzie (wyłączenie transformatora jest wręcz niemożliwe).

Przez ponad miesiąc w wodzie stała również stacja transformatorowa (ślady wymycia ziemi w rejonie rur osłonowych są widoczne tak, że nieosłonięte kable pozostają dostępne dla przypadkowych osób). Trasa linii elektroenergetycznej została wybrana w taki sposób, by ominąć tereny prywatne osób utrudniających rozbudowę infrastruktury elektroenergetycznej, lecz ani projektant, ani urzędnik wydający „warunki zabudowy” nie zwrócili uwagi na to, że planowana inwestycja została zlokalizowana na terenach zalewowych. Rzeka wylewa regularnie, zatem wydający „warunki zabudowy” urzędnik powinien być zorientowany w sytuacji terenowej. Widać jednak, że nie był. Czyżby i tu zatrudniano osoby bez odpowiednich kwalifikacji?

Przeczytaj także: Automaticon 2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl