systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego
Dla systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego powinny być stosowane wyłącznie przewody grzejne odpowiadające stosownym normom wyrobu lub cienkie wiotkie elementy grzejne zgodne z właściwymi normami wyrobu, pod warunkiem, że mają one metalową powłokę albo metalową osłonę lub cienką metalową siatkę. Cienka metalowa siatka, metalowa powłoka albo metalowa osłona powinny być przyłączone do przewodu ochronnego obwodu zasilania. Zgodność z wymaganiami nie jest obowiązkowa, jeżeli przewidziany jest środek ochrony SELV do systemu ogrzewania podłogowego.
oprzewodowanie
Oprzewodowanie zasilające urządzenia elektryczne w strefie 0, 1. lub 2. i wykonane na częściach ścian, które graniczą z tymi strefami, powinno być instalowane albo na powierzchni, albo wbudowane wewnątrz ściany na głębokość minimum 5 cm. Oprzewodowanie zasilające odbiorniki energii elektrycznej w strefie 1. powinno być wykonane:
- albo pionowo z góry przez ścianę z tyłu urządzenia lub poziomo w ścianie z tyłu urządzenia, jeżeli stały odbiornik jest zainstalowany nad wanną (np. urządzenie ogrzewające wodę),
- albo pionowo z dołu lub poziomo przez przyległą ścianę, jeżeli urządzenie jest umieszczone w przestrzeni poniżej wanny.
Wszelkie inne oprzewodowanie, łącznie z osprzętem, wbudowane wewnątrz części ścian lub przegród, które ograniczają strefę 0, 1. lub 2., powinno być umieszczone co najmniej na głębokości 5 cm.
wpływy zewnętrzne
Zainstalowane urządzenia elektryczne powinny mieć co najmniej następujące stopnie ochrony:
- w strefie 0: IPX7,
- w strefie 1.: IPX4,
- w strefie 2.: IPX4.
Urządzenia elektryczne narażone na strumienie wody (np. w celu przeprowadzenia czyszczenia strumieniem wody w publicznych kąpieliskach lub tam, gdzie bezpośredni natrysk z prysznica jest prawdopodobny) powinny mieć stopień ochrony co najmniej IPX5.
baseny pływackie i inne
W wyżej wymienionych pomieszczeniach wyróżnia się trzy strefy:
- strefa 0 obejmuje wnętrza basenów, brodzików, fontann i kaskad wodnych,
- strefa 1. jest ograniczona płaszczyznami: pionową – przebiegającą w odległości 2 m od krawędzi basenu oraz poziomą – przebiegającą na wysokości 2,5 m nad powierzchnią terenu lub inną powierzchnią, na której mogą przebywać ludzie. Jeżeli basen wyposażony jest w wieże, trampoliny, bloki startowe lub ślizgi, strefa 1. obejmuje przestrzeń zawartą między płaszczyzną pionową otaczającą te elementy w odległości 1,5 m a płaszczyzną poziomą przebiegającą na wysokości 2,5 m nad najwyżej położoną powierzchnią, na której mogą przebywać ludzie,
- strefa 2. jest ograniczona płaszczyznami: pionową – przebiegającą w odległości 1,5 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 1. oraz poziomą – przebiegającą na wysokości 2,5 m nad powierzchnią terenu lub inną powierzchnią, na której mogą przebywać ludzie. W przypadku fontann nie przewiduje się strefy 2.
Na rysunku 2. i rysunku 3. przedstawiono wymiary wyżej wymienionych stref, z uwzględnieniem ścian i stałych przegród oddzielających.
W pomieszczeniach tych obowiązują następujące podstawowe zasady w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz instalowania sprzętu, osprzętu, przewodów i odbiorników, a mianowicie:
- wykonanie dodatkowych połączeń wyrównawczych ochronnych, łączących wszystkie części przewodzące obce ze sobą oraz z przewodami ochronnymi. Dotyczy to takich części przewodzących obcych jak: metalowe konstrukcje basenów, brodzików i fontann oraz wszelkiego rodzaju rury, konstrukcje i zbrojenia budowlane,
- zastosowanie środków ochrony dla poszczególnych stref basenów pływackich i fontann według zestawienia podanego w tabeli 1.,
- dobór i montaż wyposażenia elektrycznego w poszczególnych strefach basenów pływackich i fontann według zestawienia podanego w tabeli 2.