Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe w przestrzeniach tuneli kablowych

Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem
Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem
Ciąg dalszy artykułu...

materiały poddane badaniom

Do badania użyto 8 różnych kabli elektrycznych, w tym 5 halogenowych i 3 bezhalogenowe. Kable pocięto na równej odcinki po 4,5 cm. Do każdej próby użyto 23 gramy izolacji kabla, nie licząc ciężaru żył. Dla spalania płomieniowego odcinki kabla układano na ruszcie z drutu, a następnie umieszczano na pojemniku (fot. 2.), do którego wlewano w celu zapalenia 10 ml spirytusu, od którego następowało zapalenie kabli. Przy spalaniu bezpłomieniowym odcinki kabli kładziono na płycie grzejnej rozgrzanej do 380°C, na której następował rozkład termiczny.

Do badań użyto kabli:

– halogenowych:

 • YnKY, elektroenergetyczny kabel o powłoce PVC uniepalnionej (halogenowy),
 • H05RR-F, kabel w izolacji gumowej typu EI4 i powłoce gumowej typu EM3,
 • H05VVH2-F, przewód o izolacji i powłoce poliwinitowej,
 • H03RRH2, mieszanka gumy typu EPR,
 • H03VVH2-F, przewód przyłączeniowy wykonany z polwinitu.

– bezhalogenowych:

 • HTKSH ekw, telekomunikacyjne kable stacyjne,
 • N2XH-0, kable o izolacji z polietylenu usieciowanego i powłoce z materiału bezhalogenowego,
 • HDGs FE180 PH90, kable elektroenergetyczne ognioodporne.

Przy spalaniu płomieniowym dobrano inne kable bezhalogenowe tak, aby tylko można było zaobserwować wpływ ich na czas zadziałania czujek pożarowych.

badanie czułości czujek dymu przy spalaniu płomieniowym kabli i przewodów

Po zapalaniu par spirytusu następował proces spalania się kabli. W tym czasie zamykano drzwi komory i jednocześnie uruchamiano na komputerze program, który rejestrował czas zadziałania pożarowych czujek dymu. Badanie kończyło się w momencie wzbudzenia czujki jonizacyjnej i czujki optycznej rozproszeniowej lub po przekroczeniu czasu 180 sekund od momentu uruchomienia programu zliczającego.

Po każdej próbie dokładnie przewietrzano stanowisko badawcze poprzez uruchomienie wentylatora na maksymalnych obrotach. Po wyłączeniu wentylatora odczekano 3 minuty w celu ustabilizowania się parametrów czujek pożarowych.

Dla każdego rodzaju kabla przeprowadzono po 3 próby przy każdej z 3 prędkości przepływu powietrza, tj. 0,5; 1 i 5 m/s. Zwrócono szczególną uwagę, aby wszystkie wykonane próby były przeprowadzane w powtarzalny sposób.

Na rysunku 2. i rysunku 3. przedstawiono zadziałanie jonizacyjnej czujki dymu dla różnych rodzajów kabli z podziałem na halogenowe i bezhalogenowe dla spalania płomieniowego.

Dla kabli halogenowych rozpatrzono dwa skrajne przypadki czasu zadziałania. Dla kabla polwinitowego uniepalnionego YnKY czas zadziałania czujki był najkrótszy (17,6–98,5 s). Stosunkowo długim czasem zadziałania czujki charakteryzował się kabel na bazie mieszanki gumy typu EPR o oznaczeniu H03RRH2 – czas zadziałania to pomiędzy 164–171,7 s. Dla pozostałych kabli średni czas zadziałania czujek mieścił się mniej więcej pomiędzy wyznaczonym przedziałem czasu wyznaczonym przez omawiane kable. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że na czas zadziałania pożarowych czujek dymu ma wpływ materiał, z którego został wykonany kabel.

Przyczyną tej zależności jest różnica w wielkości cząstek dymu powstałych przy spalaniu płomieniowym różnego rodzaju kabli, a także szybkość powstawania aerozolu. Przy spalaniu kabla YnKY wielkość powstałych cząstek na skutek spalania, była większa niż w przypadku kabla H03RRH2. Skutkowało to skrajnie różnym czasem zadziałania czujek. Intensywność, a także wielkość cząstek powstających podczas spalania różnych rodzajów kabli nie jest bez znaczenia dla czasu zadziałania czujek dymu.

Spalanie płomieniowe wybranych kabli elektrycznych w większości przypadków skutkowało wzbudzeniem jedynie czujki jonizacyjnej. W przypadku tylko jednego kabla – H05RR-F została wzbudzona również optyczna czujka rozproszeniowa. Istotny okazał się materiał, z którego wykonany został ten kabel. Spalająca się mieszanka gumy wchodząca w skład kabla H05RR-F wykazała się większą dymotwórczością podczas spalania niż materiały wchodzące w skład pozostałych kabli.

Dla bezhalogenowych kabli czas zadziałania czujek był zbliżony dla wszystkich badanych kabli. Świadczy to o podobnych rozkładach wielkościach cząstek dymu i ich koncentracji.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(2)
sempre | 02.04.2019, 13:50

Interesuje nas taka czujka - Inteligentny-Czujnik-Dymu-BD.301/65 To wystarczy na jedno pomieszczenie tylko, tak? Ile trzeba mieć takich czujek w mieszkaniu 60 metrów, żeby czuć się na pewno bezpiecznie? No i te powiadomienia - one się faktycznie przydają? To działa? Korzysta się z tego?

LoTEK | 14.08.2019, 15:09
Może wystarczyć na jedno pomieszczenie ale to zależy od wielkości powierzchni pomieszczenia. Najczęściej wystarczy jedno pomieszczenie z czują to w którym jest największe narażenie na dym i jego kumulacje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl