Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe w przestrzeniach tuneli kablowych

Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem
Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem

Artykuł jest próbą oceny doboru czujek pożarowych do ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem warunków panujących w tunelach kablowych. Dokonano badania spalania i rozkładu termicznego różnych kabli halogenowych i bezhalogenowych w tunelu badawczym skonstruowanym na potrzeby wyznaczania wpływu prędkości przepływu mieszaniny powietrzno-dymowej na czułość pożarowych czujek dymu. Określono sposób doboru czujek dymu ze względu na sposób spalania kabli. Omówiono rozmieszczenie czujek w tunelach biorąc pod uwagę nadzór nad tunelami. Zaproponowano dobór wybranych urządzeń gaśniczych uruchamianych zastosowanymi czujkami pożarowymi dymu.

Coraz to częściej pojawiają się na rynku polskim nowe rozwiązania kabli, przewodów, dąży się do wprowadzania ich do obiektów budowlanych w celu dostarczania energii elektrycznej do urządzeń. Nagromadzenie ich powoduje, że każdy pożar instalacji ma wpływ na ludzi, ale również na proces technologiczny prowadzony w obiekcie.

 

Przeczytaj także: Wpływ temperatury pożaru na wartość napięcia zasilającego urządzenia elektryczne (część 1)

Zasadą ogólną jest wykrycie spalania, czy rozkładu termicznego kabli w czasie zapewniającym szybką interwencję, niekoniecznie przy użyciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej, co jest już praktycznie skrajnym działaniem. Pytanie jest takie: jaką dobrać czujkę pożarową do wykrycia pożaru w pierwszej fazie jego rozwoju? Co ma wpływ na ten dobór? Jak już zostanie wybrana czujka, jaki wpływ na szybkość jej zadziałania ma prędkość przepływu powietrza w tunelu?

Badania dokonano w tunelu pomiarowym spalając różne kable jednej z firm przy różnych prędkościach przepływu powietrza.

stanowisko badawcze

Stanowisko przeznaczone jest do badań oddziaływania przepływu powietrza na pracę czujek dymu. Składa się z następujących elementów:

 

1. otwór wlotu powietrza,

2. krata prostująca strugi powietrza,

3. komora spalania 1,2x1,2x1,2 [m],

4. część pomiarowa tunelu [0,4x0,4 m] zgodnie z PN-EN 54-7,

5. anemometr (do pomiaru prędkości przepływu powietrza, 0,2–30 m/s),

6. optyczna czujka rozproszeniowa (prod. Polon Alfa Bydgoszcz, DOR),

7. jonizacyjna czujka dymu (prod. Polon Alfa Bydgoszcz, DIO),

8. komin z wentylatorem.

Przeczytaj także: Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych

Powietrze do komory spalania wchodzi przez otwór zasysający umieszczony na wysokości wlotu (1) do tunelu pomiarowego. Takie umiejscowienie wlotu wraz z prostownicą strumienia ma przeciwdziałać wpływowi przepływu powietrza na spalanie się próbek. Powietrze przepływając porywa cząstki dymu i płynie przez kanał pomiarowy, gdzie umieszczone są czujki dymu wraz z układem pomiarowym.

Układ pomiarowy składa się z densytometru zapewniającego pomiar gęstości optycznej dymu m, D1, komory jonizacyjnej, za pomocą której dokonywany jest pomiar względnej zmiany prądu jonizacji y oraz miernika IPS do pomiaru ilości i wielkości cząstek. Dla zapewnienia m.in. bezpieczeństwa elementów pomiarowych w różnych punktach tunelu dokonywany jest pomiar temperatury powietrza. Wszystkie pomiary są zapamiętywane przez system komputerowy. Poniżej pokazano sposób montażu czujek w tunelu pomiarowym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule omówiono aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe kabli w tunelach kablowych. Opisano nowe stanowisko do badania czasu zadziałania czujek pożarowych dymu. Wykonano badania czułości czujek dymu przy spalaniu różnych kabli. Wyniki przedstawiono na wykresach w celu porównania sposobu działania różnych czujek. Przedstawiono wpływ prędkości przepływu powietrza dla 0,5; 1 i 5 m/s na czułość czujek. Omówiono wytyczne zabezpieczenia tuneli kablowych z doborem i rozmieszczeniem czujek oraz doborem urządzeń gaśniczych.abstract

Active fire protection systems in cable tunnel spacess
The paper discusses the active fire protection systems of cable tunnels. It describes a new experimental facility for testing the response time of fire smoke detectors. It consists a research on the sensitivity of fire smoke detectors while burning different cables. The results are shown in figures to compare the way of operation of the various detectors. It also presents the influence of air flow velocity of 0.5, 1 and 5 m/s on the detector sensitivity. This paper discusses some safety guidelines for protecting the cable tunnels, including the selection and arrangement of detectors and fire-fighting equipment selection.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(2)
sempre | 02.04.2019, 13:50

Interesuje nas taka czujka - Inteligentny-Czujnik-Dymu-BD.301/65 To wystarczy na jedno pomieszczenie tylko, tak? Ile trzeba mieć takich czujek w mieszkaniu 60 metrów, żeby czuć się na pewno bezpiecznie? No i te powiadomienia - one się faktycznie przydają? To działa? Korzysta się z tego?

LoTEK | 14.08.2019, 15:09
Może wystarczyć na jedno pomieszczenie ale to zależy od wielkości powierzchni pomieszczenia. Najczęściej wystarczy jedno pomieszczenie z czują to w którym jest największe narażenie na dym i jego kumulacje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl