Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe w przestrzeniach tuneli kablowych

Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem
Fot. 1. Wygląd tunelu pomiarowego z komorą spalania wraz z oprzyrządowaniem

Artykuł jest próbą oceny doboru czujek pożarowych do ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem warunków panujących w tunelach kablowych. Dokonano badania spalania i rozkładu termicznego różnych kabli halogenowych i bezhalogenowych w tunelu badawczym skonstruowanym na potrzeby wyznaczania wpływu prędkości przepływu mieszaniny powietrzno-dymowej na czułość pożarowych czujek dymu. Określono sposób doboru czujek dymu ze względu na sposób spalania kabli. Omówiono rozmieszczenie czujek w tunelach biorąc pod uwagę nadzór nad tunelami. Zaproponowano dobór wybranych urządzeń gaśniczych uruchamianych zastosowanymi czujkami pożarowymi dymu.

Coraz to częściej pojawiają się na rynku polskim nowe rozwiązania kabli, przewodów, dąży się do wprowadzania ich do obiektów budowlanych w celu dostarczania energii elektrycznej do urządzeń. Nagromadzenie ich powoduje, że każdy pożar instalacji ma wpływ na ludzi, ale również na proces technologiczny prowadzony w obiekcie.

 

Przeczytaj także: Wpływ temperatury pożaru na wartość napięcia zasilającego urządzenia elektryczne (część 1)

Zasadą ogólną jest wykrycie spalania, czy rozkładu termicznego kabli w czasie zapewniającym szybką interwencję, niekoniecznie przy użyciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej, co jest już praktycznie skrajnym działaniem. Pytanie jest takie: jaką dobrać czujkę pożarową do wykrycia pożaru w pierwszej fazie jego rozwoju? Co ma wpływ na ten dobór? Jak już zostanie wybrana czujka, jaki wpływ na szybkość jej zadziałania ma prędkość przepływu powietrza w tunelu?

Badania dokonano w tunelu pomiarowym spalając różne kable jednej z firm przy różnych prędkościach przepływu powietrza.

stanowisko badawcze

Stanowisko przeznaczone jest do badań oddziaływania przepływu powietrza na pracę czujek dymu. Składa się z następujących elementów:

 

1. otwór wlotu powietrza,

2. krata prostująca strugi powietrza,

3. komora spalania 1,2x1,2x1,2 [m],

4. część pomiarowa tunelu [0,4x0,4 m] zgodnie z PN-EN 54-7,

5. anemometr (do pomiaru prędkości przepływu powietrza, 0,2–30 m/s),

6. optyczna czujka rozproszeniowa (prod. Polon Alfa Bydgoszcz, DOR),

7. jonizacyjna czujka dymu (prod. Polon Alfa Bydgoszcz, DIO),

8. komin z wentylatorem.

Przeczytaj także: Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych

Powietrze do komory spalania wchodzi przez otwór zasysający umieszczony na wysokości wlotu (1) do tunelu pomiarowego. Takie umiejscowienie wlotu wraz z prostownicą strumienia ma przeciwdziałać wpływowi przepływu powietrza na spalanie się próbek. Powietrze przepływając porywa cząstki dymu i płynie przez kanał pomiarowy, gdzie umieszczone są czujki dymu wraz z układem pomiarowym.

Układ pomiarowy składa się z densytometru zapewniającego pomiar gęstości optycznej dymu m, D1, komory jonizacyjnej, za pomocą której dokonywany jest pomiar względnej zmiany prądu jonizacji y oraz miernika IPS do pomiaru ilości i wielkości cząstek. Dla zapewnienia m.in. bezpieczeństwa elementów pomiarowych w różnych punktach tunelu dokonywany jest pomiar temperatury powietrza. Wszystkie pomiary są zapamiętywane przez system komputerowy. Poniżej pokazano sposób montażu czujek w tunelu pomiarowym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule omówiono aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe kabli w tunelach kablowych. Opisano nowe stanowisko do badania czasu zadziałania czujek pożarowych dymu. Wykonano badania czułości czujek dymu przy spalaniu różnych kabli. Wyniki przedstawiono na wykresach w celu porównania sposobu działania różnych czujek. Przedstawiono wpływ prędkości przepływu powietrza dla 0,5; 1 i 5 m/s na czułość czujek. Omówiono wytyczne zabezpieczenia tuneli kablowych z doborem i rozmieszczeniem czujek oraz doborem urządzeń gaśniczych.abstract

Active fire protection systems in cable tunnel spacess
The paper discusses the active fire protection systems of cable tunnels. It describes a new experimental facility for testing the response time of fire smoke detectors. It consists a research on the sensitivity of fire smoke detectors while burning different cables. The results are shown in figures to compare the way of operation of the various detectors. It also presents the influence of air flow velocity of 0.5, 1 and 5 m/s on the detector sensitivity. This paper discusses some safety guidelines for protecting the cable tunnels, including the selection and arrangement of detectors and fire-fighting equipment selection.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(1)
sempre | 02.04.2019, 13:50

Interesuje nas taka czujka - Inteligentny-Czujnik-Dymu-BD.301/65 To wystarczy na jedno pomieszczenie tylko, tak? Ile trzeba mieć takich czujek w mieszkaniu 60 metrów, żeby czuć się na pewno bezpiecznie? No i te powiadomienia - one się faktycznie przydają? To działa? Korzysta się z tego?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl