Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Indie Południowe i energetyka

Indie Południowe i energetyka
Indie Południowe i energetyka
Stefan Gierlotka

Indie zajmują terytorium o powierzchni 3 287 600 km2, które zamieszkuje 1,2 mld ludzi (dane za 2012 rok). Pod względem liczby ludności są drugim państwem na świecie. Gęstość zaludnienia wynosi 368 osób/km². Kraj podzielony jest na 29 stanów i sześć administrowanych centralnie terytoriów związkowych.

Od 1991 roku rozpoczęły się w Indiach reformy gospodarcze, w wyniku których przeprowadzono prywatyzację niektórych przedsiębiorstw państwowych. W 2006 roku gospodarka Indii stanowiła czwartą największą gospodarką świata, po USA, Chinach i Japonii. Sektor państwowy obejmuje energetykę, górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, zbrojeniowy, transport i bankowość. Sektor prywatny obejmuje handel wewnętrzny, przemysł przetwórczy, rzemiosło i rolnictwo. Według danych indyjskich, 25% ludności nadal żyje poniżej granicy ubóstwa.

Przeczytaj także: Expopower 2013 - fotoreportaż z targów

Zasoby mineralne Indii są bardzo bogate. Wydobywa się węgiel kamienny, ropę naftową, rudy żelaza, manganu, miedzi, złoto, rud cynku i ołowiu. Zajmują trzecie miejsce na świecie w wydobyciu węgla, czwarte w produkcji rud żelaza. Większość węgla pozyskuje się w dużych kopalniach odkrywkowych o zdolności wydobywczej ponad 10 milionów ton. Górnictwo podziemne w większości oparte jest na systemie eksploatacji komorowo-filarowym i stanowi około 20% wydobycia krajowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiększono wydobycie węgla do prawie 600 milionów ton rocznie, co stanowi około 7% wydobycia światowego.

Przeczytaj także: Kalifornia i energetyka

Największa na świecie spółka węglowa Coal India w większości jest własnością rządu indyjskiego. Jest właścicielem około 500 kopalń w 21 zagłębiach węglowych Indii i dostarcza około 85% krajowego wydobycia. W 2010 roku wydobyła 431 milionów ton węgla. Spółka Coal India jest najtańszym producentem węgla na świecie, a jej koszt wydobycia wynosi 14 dolarów na tonę, w zestawieniu ze światową średnią 40 dolarów na tonę. Płytko zlegające pokłady węgla w Indii, jako geologicznie młodsze są mniej kaloryczne niż pozyskiwane w kopalniach głębinowych. Dla potrzeb stalownictwa Indie importują węgiel koksujący. Około 70% wydobytego węgla zużywa się do wytwarzania energii elektrycznej. Krajowa produkcja energii elektrycznej jest mniejsza od energii zapotrzebowanej. Obecnie w Indiach około 78% produkowanej energii elektrycznej dostarczają elektrownie cieplne, 18% – wodne, 3% – jądrowe oraz 1% źródła odnawialne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Początki energetyki jądrowej w Indiach sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy uruchomiono ciężkowodny reaktor badawczy o mocy 40 MW. Przeprowadzony w 1974 roku test nuklearny spowodował, że wiele państw nałożyło na Indie sankcje gospodarcze. Od 2009 roku Indie przy współpracy z Rosją budują 6 reaktorów, które mają zostać uruchomione w 2017 roku. Obecnie elektrownie jądrowe w Indiach dysponują 16 reaktorami jądrowymi o mocy 4,7 GW, natomiast w 2035 roku planuje się zwiększenie ich mocy wytwórczej do 60 GW.

Indyjski system elektryczny zarządzany jest przez stanową dyrekcję energetyczną. Międzystanowa sieć przesyłowa wysokiego napięcia bazuje na napięciu 220 kV, 400 kV oraz jednej linii z rozgałęzieniem o napięciu 765 kV. Intensywna budowa różnego typu elektrowni w Indiach nie jest proporcjonalna do budowy sieci przesyłowych, które pozostają w tyle. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach stale wzrasta, mimo to zużycie energii na jednego mieszkańca pozostaje daleko w tyle za średnią światową.

Przeczytaj także: Patagonia i energetyka

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja!

Termowizja z wizytą w rozdzielnicy Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »


Innowacyjne wnętrzowe stacje transformatorowe ICZ-E?

Jak monitorować i sterować procesami przemysłowymi »

Stacje termotranferowe procesy przemysłowe
Materiały dla Projektantów oraz Wykonawców (...) czytam więcej » DWiększość wyświetlaczy jest zaprojektowana do montażu panelowego, ale niektóre urządzenia mogą być również montowane zarówno w panelu (...) czytam dalej »

Jaka jest funkcja enkodera i czujnika ruchu »

Czujniki ruchu i enkodery Enkodery i czujniki nachylenia umożliwiają dokładny i wydajny pomiar prędkości oraz ustalenie(...) czytam dalej »


Jakie wybrać wsporniki do mocowania przewodów instalacji odgromowej?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Wsporniki ochrony odgromowej Ebook
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i(...) zobacz więcej » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Ile miedzi zużywa się w domowych instalacjach?

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Elektryka prąd nie tyka Kable przeowdy lapp
W opracowaniu prezentujemy obliczenia konwencjonalnej instalacji elektrycznej. Składają się one z obwodów z gniazdami i obwodów z przełącznikami... czytam więcej » Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja! »

PRzewody i kable standardy Termografia
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
  • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
System zarządzania energią EMS CX 3

System zarządzania energią EMS CX3

Firma Legrand wprowadziła do sprzedaży nową, innowacyjną ofertę urządzeń do pomiaru, stałej kontroli i sterowania instalacją elektryczną w budynku, zarówno lokalnie w...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl