Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Indie Południowe i energetyka

Indie Południowe i energetyka
Indie Południowe i energetyka
Stefan Gierlotka

Indie zajmują terytorium o powierzchni 3 287 600 km2, które zamieszkuje 1,2 mld ludzi (dane za 2012 rok). Pod względem liczby ludności są drugim państwem na świecie. Gęstość zaludnienia wynosi 368 osób/km². Kraj podzielony jest na 29 stanów i sześć administrowanych centralnie terytoriów związkowych.

Od 1991 roku rozpoczęły się w Indiach reformy gospodarcze, w wyniku których przeprowadzono prywatyzację niektórych przedsiębiorstw państwowych. W 2006 roku gospodarka Indii stanowiła czwartą największą gospodarką świata, po USA, Chinach i Japonii. Sektor państwowy obejmuje energetykę, górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, zbrojeniowy, transport i bankowość. Sektor prywatny obejmuje handel wewnętrzny, przemysł przetwórczy, rzemiosło i rolnictwo. Według danych indyjskich, 25% ludności nadal żyje poniżej granicy ubóstwa.

Przeczytaj także: Expopower 2013 - fotoreportaż z targów

Zasoby mineralne Indii są bardzo bogate. Wydobywa się węgiel kamienny, ropę naftową, rudy żelaza, manganu, miedzi, złoto, rud cynku i ołowiu. Zajmują trzecie miejsce na świecie w wydobyciu węgla, czwarte w produkcji rud żelaza. Większość węgla pozyskuje się w dużych kopalniach odkrywkowych o zdolności wydobywczej ponad 10 milionów ton. Górnictwo podziemne w większości oparte jest na systemie eksploatacji komorowo-filarowym i stanowi około 20% wydobycia krajowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiększono wydobycie węgla do prawie 600 milionów ton rocznie, co stanowi około 7% wydobycia światowego.

Przeczytaj także: Kalifornia i energetyka

Największa na świecie spółka węglowa Coal India w większości jest własnością rządu indyjskiego. Jest właścicielem około 500 kopalń w 21 zagłębiach węglowych Indii i dostarcza około 85% krajowego wydobycia. W 2010 roku wydobyła 431 milionów ton węgla. Spółka Coal India jest najtańszym producentem węgla na świecie, a jej koszt wydobycia wynosi 14 dolarów na tonę, w zestawieniu ze światową średnią 40 dolarów na tonę. Płytko zlegające pokłady węgla w Indii, jako geologicznie młodsze są mniej kaloryczne niż pozyskiwane w kopalniach głębinowych. Dla potrzeb stalownictwa Indie importują węgiel koksujący. Około 70% wydobytego węgla zużywa się do wytwarzania energii elektrycznej. Krajowa produkcja energii elektrycznej jest mniejsza od energii zapotrzebowanej. Obecnie w Indiach około 78% produkowanej energii elektrycznej dostarczają elektrownie cieplne, 18% – wodne, 3% – jądrowe oraz 1% źródła odnawialne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Początki energetyki jądrowej w Indiach sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy uruchomiono ciężkowodny reaktor badawczy o mocy 40 MW. Przeprowadzony w 1974 roku test nuklearny spowodował, że wiele państw nałożyło na Indie sankcje gospodarcze. Od 2009 roku Indie przy współpracy z Rosją budują 6 reaktorów, które mają zostać uruchomione w 2017 roku. Obecnie elektrownie jądrowe w Indiach dysponują 16 reaktorami jądrowymi o mocy 4,7 GW, natomiast w 2035 roku planuje się zwiększenie ich mocy wytwórczej do 60 GW.

Indyjski system elektryczny zarządzany jest przez stanową dyrekcję energetyczną. Międzystanowa sieć przesyłowa wysokiego napięcia bazuje na napięciu 220 kV, 400 kV oraz jednej linii z rozgałęzieniem o napięciu 765 kV. Intensywna budowa różnego typu elektrowni w Indiach nie jest proporcjonalna do budowy sieci przesyłowych, które pozostają w tyle. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach stale wzrasta, mimo to zużycie energii na jednego mieszkańca pozostaje daleko w tyle za średnią światową.

Przeczytaj także: Patagonia i energetyka

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl