Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Indie Południowe i energetyka

Indie Południowe i energetyka
Indie Południowe i energetyka
Stefan Gierlotka

Indie zajmują terytorium o powierzchni 3 287 600 km2, które zamieszkuje 1,2 mld ludzi (dane za 2012 rok). Pod względem liczby ludności są drugim państwem na świecie. Gęstość zaludnienia wynosi 368 osób/km². Kraj podzielony jest na 29 stanów i sześć administrowanych centralnie terytoriów związkowych.

Od 1991 roku rozpoczęły się w Indiach reformy gospodarcze, w wyniku których przeprowadzono prywatyzację niektórych przedsiębiorstw państwowych. W 2006 roku gospodarka Indii stanowiła czwartą największą gospodarką świata, po USA, Chinach i Japonii. Sektor państwowy obejmuje energetykę, górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, zbrojeniowy, transport i bankowość. Sektor prywatny obejmuje handel wewnętrzny, przemysł przetwórczy, rzemiosło i rolnictwo. Według danych indyjskich, 25% ludności nadal żyje poniżej granicy ubóstwa.

Przeczytaj także: Expopower 2013 - fotoreportaż z targów

Zasoby mineralne Indii są bardzo bogate. Wydobywa się węgiel kamienny, ropę naftową, rudy żelaza, manganu, miedzi, złoto, rud cynku i ołowiu. Zajmują trzecie miejsce na świecie w wydobyciu węgla, czwarte w produkcji rud żelaza. Większość węgla pozyskuje się w dużych kopalniach odkrywkowych o zdolności wydobywczej ponad 10 milionów ton. Górnictwo podziemne w większości oparte jest na systemie eksploatacji komorowo-filarowym i stanowi około 20% wydobycia krajowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiększono wydobycie węgla do prawie 600 milionów ton rocznie, co stanowi około 7% wydobycia światowego.

Przeczytaj także: Kalifornia i energetyka

Największa na świecie spółka węglowa Coal India w większości jest własnością rządu indyjskiego. Jest właścicielem około 500 kopalń w 21 zagłębiach węglowych Indii i dostarcza około 85% krajowego wydobycia. W 2010 roku wydobyła 431 milionów ton węgla. Spółka Coal India jest najtańszym producentem węgla na świecie, a jej koszt wydobycia wynosi 14 dolarów na tonę, w zestawieniu ze światową średnią 40 dolarów na tonę. Płytko zlegające pokłady węgla w Indii, jako geologicznie młodsze są mniej kaloryczne niż pozyskiwane w kopalniach głębinowych. Dla potrzeb stalownictwa Indie importują węgiel koksujący. Około 70% wydobytego węgla zużywa się do wytwarzania energii elektrycznej. Krajowa produkcja energii elektrycznej jest mniejsza od energii zapotrzebowanej. Obecnie w Indiach około 78% produkowanej energii elektrycznej dostarczają elektrownie cieplne, 18% – wodne, 3% – jądrowe oraz 1% źródła odnawialne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Początki energetyki jądrowej w Indiach sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy uruchomiono ciężkowodny reaktor badawczy o mocy 40 MW. Przeprowadzony w 1974 roku test nuklearny spowodował, że wiele państw nałożyło na Indie sankcje gospodarcze. Od 2009 roku Indie przy współpracy z Rosją budują 6 reaktorów, które mają zostać uruchomione w 2017 roku. Obecnie elektrownie jądrowe w Indiach dysponują 16 reaktorami jądrowymi o mocy 4,7 GW, natomiast w 2035 roku planuje się zwiększenie ich mocy wytwórczej do 60 GW.

Indyjski system elektryczny zarządzany jest przez stanową dyrekcję energetyczną. Międzystanowa sieć przesyłowa wysokiego napięcia bazuje na napięciu 220 kV, 400 kV oraz jednej linii z rozgałęzieniem o napięciu 765 kV. Intensywna budowa różnego typu elektrowni w Indiach nie jest proporcjonalna do budowy sieci przesyłowych, które pozostają w tyle. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach stale wzrasta, mimo to zużycie energii na jednego mieszkańca pozostaje daleko w tyle za średnią światową.

Przeczytaj także: Patagonia i energetyka

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl