Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Indie Południowe i energetyka

Indie Południowe i energetyka
Indie Południowe i energetyka
Stefan Gierlotka

Indie zajmują terytorium o powierzchni 3 287 600 km2, które zamieszkuje 1,2 mld ludzi (dane za 2012 rok). Pod względem liczby ludności są drugim państwem na świecie. Gęstość zaludnienia wynosi 368 osób/km². Kraj podzielony jest na 29 stanów i sześć administrowanych centralnie terytoriów związkowych.

Od 1991 roku rozpoczęły się w Indiach reformy gospodarcze, w wyniku których przeprowadzono prywatyzację niektórych przedsiębiorstw państwowych. W 2006 roku gospodarka Indii stanowiła czwartą największą gospodarką świata, po USA, Chinach i Japonii. Sektor państwowy obejmuje energetykę, górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, zbrojeniowy, transport i bankowość. Sektor prywatny obejmuje handel wewnętrzny, przemysł przetwórczy, rzemiosło i rolnictwo. Według danych indyjskich, 25% ludności nadal żyje poniżej granicy ubóstwa.

Przeczytaj także: Expopower 2013 - fotoreportaż z targów

Zasoby mineralne Indii są bardzo bogate. Wydobywa się węgiel kamienny, ropę naftową, rudy żelaza, manganu, miedzi, złoto, rud cynku i ołowiu. Zajmują trzecie miejsce na świecie w wydobyciu węgla, czwarte w produkcji rud żelaza. Większość węgla pozyskuje się w dużych kopalniach odkrywkowych o zdolności wydobywczej ponad 10 milionów ton. Górnictwo podziemne w większości oparte jest na systemie eksploatacji komorowo-filarowym i stanowi około 20% wydobycia krajowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiększono wydobycie węgla do prawie 600 milionów ton rocznie, co stanowi około 7% wydobycia światowego.

Przeczytaj także: Kalifornia i energetyka

Największa na świecie spółka węglowa Coal India w większości jest własnością rządu indyjskiego. Jest właścicielem około 500 kopalń w 21 zagłębiach węglowych Indii i dostarcza około 85% krajowego wydobycia. W 2010 roku wydobyła 431 milionów ton węgla. Spółka Coal India jest najtańszym producentem węgla na świecie, a jej koszt wydobycia wynosi 14 dolarów na tonę, w zestawieniu ze światową średnią 40 dolarów na tonę. Płytko zlegające pokłady węgla w Indii, jako geologicznie młodsze są mniej kaloryczne niż pozyskiwane w kopalniach głębinowych. Dla potrzeb stalownictwa Indie importują węgiel koksujący. Około 70% wydobytego węgla zużywa się do wytwarzania energii elektrycznej. Krajowa produkcja energii elektrycznej jest mniejsza od energii zapotrzebowanej. Obecnie w Indiach około 78% produkowanej energii elektrycznej dostarczają elektrownie cieplne, 18% – wodne, 3% – jądrowe oraz 1% źródła odnawialne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Początki energetyki jądrowej w Indiach sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, gdy uruchomiono ciężkowodny reaktor badawczy o mocy 40 MW. Przeprowadzony w 1974 roku test nuklearny spowodował, że wiele państw nałożyło na Indie sankcje gospodarcze. Od 2009 roku Indie przy współpracy z Rosją budują 6 reaktorów, które mają zostać uruchomione w 2017 roku. Obecnie elektrownie jądrowe w Indiach dysponują 16 reaktorami jądrowymi o mocy 4,7 GW, natomiast w 2035 roku planuje się zwiększenie ich mocy wytwórczej do 60 GW.

Indyjski system elektryczny zarządzany jest przez stanową dyrekcję energetyczną. Międzystanowa sieć przesyłowa wysokiego napięcia bazuje na napięciu 220 kV, 400 kV oraz jednej linii z rozgałęzieniem o napięciu 765 kV. Intensywna budowa różnego typu elektrowni w Indiach nie jest proporcjonalna do budowy sieci przesyłowych, które pozostają w tyle. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach stale wzrasta, mimo to zużycie energii na jednego mieszkańca pozostaje daleko w tyle za średnią światową.

Przeczytaj także: Patagonia i energetyka

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl