Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Selektywność działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Określanie granic selektywnej współpracy wyłącznika instalacyjnego B16 i bezpieczników instalacyjnych typu gG na podstawie charakterystyk I2t=f (Ip) – na wykresie zaznaczono graniczne wartości prądów zwarciowych zapewniających selektywną współpracę
Określanie granic selektywnej współpracy wyłącznika instalacyjnego B16 i bezpieczników instalacyjnych typu gG na podstawie charakterystyk I2t=f (Ip) – na wykresie zaznaczono graniczne wartości prądów zwarciowych zapewniających selektywną współpracę

Dobierając zabezpieczenia przetężeniowe obwodów i urządzeń elektrycznych należy zapewnić, by przy zwarciu lub przeciążeniu w zabezpieczanym obwodzie działało ono selektywnie (czyli wybiórczo).

Oznacza to, że na występujące zakłócenie zareaguje urządzenie zabezpieczające:

  • w miejscu najwłaściwszym, wyłączając tylko obwód dotknięty uszkodzeniem, nie pozbawiając zasilania innych obwodów,
  • które ma odpowiednią zdolność wyłączania i czynność wyłączenia wykona poprawnie.

Wymaganie zapewnienia wybiórczego działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych budynków wprowadzone zostało Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeczytaj także: Rozdzielnice nn i ich wyposażenie

Wybiórczość całkowita polega na tym, że zabezpieczenia działają wybiórczo niezależnie od okoliczności, np. również przy największym spodziewanym prądzie zwarciowym i przy niekorzystnym zbiegu odchyłek wartości ich parametrów, więc w sytuacjach mało prawdopodobnych.

Wybiórczość częściowa ma miejsce, kiedy zabezpieczenia działają wybiórczo w przypadku przeważającej części zakłóceń, świadomie rezygnuje się z wybiórczości przy zakłóceniach o małym prawdopodobieństwie (Czytaj więcej na ten temat). Na przykład, przy projektowaniu urządzeń oblicza się największy spodziewany prąd zwarciowy (przy trójfazowym zwarciu bezoporowym), a w trakcie eksploatacji okazuje się, że przekroczenie 70% tej wartości jest bardzo mało prawdopodobne. 

Przeczytaj także: Dobór urządzeń elektrycznych na pracę długotrwałą i zwarciową elementem procesu eksploatacji układu elektroenergetycznego

Dzieje się tak, bo w instalacjach i sieciach przeważają zwarcia jednofazowe, rzadziej zdarzają się dwufazowe, a jeszcze rzadziej – trójfazowe, a ponadto w miejscu zwarcia może występować niepomijalna impedancja. Mimo to rozsądne jest dobierać zabezpieczenia, również wyłączniki i bezpieczniki, do największego spodziewanego prądu zwarciowego, aby uniknąć ich zniszczenia nawet w razie mało prawdopodobnego przypadku zwarcia, ale wymagać wybiórczości tylko do poziomu 70% spodziewanego prądu zwarciowego. Wybiórczość częściową akceptuje się zwłaszcza w obwodach o mniejszych wymaganiach co do ciągłości zasilania.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące selektywności (wybiórczości) działania urządzeń zabezpieczających nadprądowych oraz różnicowoprądowych w instalacjach niskiego napięcia. Pokazano sposoby doboru urządzeń zabezpieczających pozwalające zapewnić ich selektywne działanie.abstract

 Selectivity of protection devices in low-voltage electrical installations
The article presents the most important information on the selectivity of overcurrent protective devices and residual current devices in low-voltage installations. The methods of choice of protective devices, that help keep their selective effect, were presented.

Przeczytaj także: Obliczanie prądów zwarciowych w sieciach oraz instalacjach elektrycznych niskiego napięcia


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2013

Komentarze

(1)
elektronik | 21.06.2013, 12:05
Ciekawy i potrzebny artykuł, na pewno przydałoby się więcej uwag natury praktycznej, mam na myśli typowe spotykane wartości pętli zwarciowych w nowych budynkach,przykładowe rozwiązania, producenci (podano tylko ETIMAT T jako zabezpieczenie przeciążeniowe przelicznikowe). Sam kupując nowe mieszkanie kilka lat temu napotkałem ten problem, już na etapie prac wykończeniowych zadziałał wyłącznik instalacyjny ("oczywiście" zwykły potrójny C25). Mieszkanie na 2p, szafa z licznikiem i zabezpieczeniami na parterze, klucza brak :-). W ciągu tygodnia kupiłem wył. selektywny za kilkaset zł (GE/AEG model S91-CS25) i wystąpiłem do ZE o zgodę na wymianę (niezgodnego z przepisami!) wył. nadpr. instalac. na selektywne. Odpisali, że wyrażają zgodę, tyle że (zgodnie z przepisami!) za instalację wewn. budunku odpowiada właściciel/administartor. Administartor-deweloper moje pismo o udostępnienie szafy i odłączenie napięcia zignorował (podejrzewam, że go nie zrozumiał). Musiałem się włamać, a przy odłączaniu napięcia rozłącznikiem głównym jeszcze go uszkodziłem. Taka to przydługa historia elektryka, który desperacko chciał mieszkać normalnie, mieć instalację zgodną z przepisami i martwić się, że jak wyjedzie, to rodzina zostanie bez prądu na kilka dni w mieszkaniu za 400tys. Teraz z uśmiechem obserwuje czasem sąsiadów, którzy wzywają konserwatora, żeby podniósł dźwigienkę S-ki pęłniącą rolę zab. przedlicznikowego. Czasem jest napradę zabawnie, gdy konserwator nie może dopasować klucza do szafki (żeby łatwo nie było, mają wkładki patentowe, a każda inna). Posumowując: wyłączniki nadpr. selektywne to już konieczność i rozwiązanie lepsze niż tandem wkładka topikowa + specjalne zabezpiecz. bez sekcji zwarciowej dla ograniczenia mocy zamówionej). Ale wył. selektywne kosztują w roku 2013 wciąż ok. 500zł (choć ich ceny wciąż spadają) a nie 50, więc wiadomo, co się montuje, zwłaszcza że ZE nic do tego. W ciekawym kraju żyjemy. Pozdrawiam sąsiadów z Odrodzenia w Koszalinie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl