Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Charakterystyka i zastosowania układów wykonawczych w systemach automatyki

dr inż Piotr Bilski  |  elektro.info 3/2013  |  18.03.2013
Przykład siłownika hydraulicznego
Przykład siłownika hydraulicznego
Ciąg dalszy artykułu...

W stanie neutralnym (spoczynku) nie płynie przezeń prąd, zatem obwód przełączania nie oddziałuje na otoczenie. Po włączeniu następuje przewodzenie prądu przez obciążenie, w wyniku czego dochodzi do wykonania pracy na nim. Użycie elementu optoelektronicznego zapewnia dużą częstotliwość wyłączania, jest to również rozwiązanie trwałe. Zakres napięć wykorzystywanych do zasilania przekaźników jest szeroki.

Stosowane może być zarówno napięcie stałe (do 32 V), jak i przemienne (od 90 V do 280 V), w zależności od przeznaczenia oraz instalacji elektrycznej w budynku. Warunki, w których następuje włączenie przekaźników pozwalają na następującą kategoryzację:

  • załączające w zerze – gdy włączenie następuje po przejściu sygnału zasilającego przez zero,
  • załączające natychmiast – gdy włączenie następuje po pojawieniu się sygnału zasilającego,
  • załączające w szczycie – gdy włączenie następuje po uzyskaniu przez sygnał zasilający maksimum amplitudy,
  • załączające analogowo – tutaj włączenie następuje stopniowo, proporcjonalnie do poziomu sygnału sterującego.

Opisane przekaźniki stosowane są np. do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, czy transformatorami.

Przekaźniki elektromechaniczne wykorzystują zasadę indukcji elektromagnetycznej. Element składa się obwodu elektrycznego, w którym występuje cewka (solenoid) lub elektromagnes. Jest to materiał ferromagnetyczny, wokół którego nawinięty jest przewód przewodzący prąd. W momencie pojawienia się tego ostatniego, dookoła rdzenia indukowane jest pole magnetyczne, które oddziałuje na element mechaniczny, przyciągając go lub zmuszając do przemieszczenia. W ten sposób działają zamki elektromagnetyczne.

W zależności od rodzaju ruchu wymuszanego przez przekaźnik, rozróżnia się urządzenia liniowe lub obrotowe. W przekaźnikach liniowych nurnik (grzybek lub sworzeń) przemieszczany jest wzdłuż linii prostej. W zależności od tego, czy jest to element typu pchanego (ang. push), czy ciągnionego (ang. pull), umocowany jest on na sprężynie albo wewnątrz, albo na zewnątrz uzwojenia. W pierwszym wypadku po pojawieniu się prądu w uzwojeniu, indukowane pole magnetyczne powoduje wypchnięcie nurnika, w drugim – przyciągnięcie do uzwojenia. Sterowanie przekaźnikiem elektrycznym jest realizowane poprzez obecność tranzystora przełączającego lub MOSFET [7].

Przekaźniki obrotowe są rzadziej spotykane. Zapewniają obrót magnesu wokół własnej osi o wybraną wartość kątową (zwykle do 90 stopni). Obrót możliwy jest w dwóch kierunkach. Sterowanie ruchem magnesu odbywa się poprzez doprowadzenie prądu o odpowiedniej wartości i zwrot do uzwojenia umocowanego wokół stalowej tzw. ramy (ang. frame). Dzięki takiej budowie elementy elektromechaniczne obrotowe są stosowane zamiast małych silników stałoprądowych (np. do zasilania modeli samochodów, w automatach do gier, czy elektrycznych maszynach do pisania). Ze względu na nieduży zakres napięć wykorzystywany w elementach (kilkanaście wolt), układy takie są również stosowane w obwodach pomocniczych i sygnalizacyjnych, np. w dużych silnikach w elektrowniach.

Wersją przekaźnika elektromagnetycznego przeznaczoną dla wysokich napięć i prądów o dużym natężeniu jest stycznik. Również wyposażono go w elektromagnes, jest to jednak element znacznie większy, niż w przypadku przełącznika. Prąd płynący przezeń powoduje przyciąganie zwory, dzięki czemu dochodzi do przepływu prądu przez wybraną sekcję obwodu przełączającego. Także tutaj stosowane są wersje styczników dla prądu stałego i przemiennego. Pierwszy rodzaj stosowany jest w trakcjach kolejowych i tramwajowych, a także w wózkach akumulatorowych. Drugi typ styczników wykorzystuje się w zasilaniu silników indukcyjnych lub urządzeń grzewczych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2013
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl