Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Taryfy za dostawę energii elektrycznej

z punktu widzenia odbiorcy
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Ciąg dalszy artykułu...

Analizując uzyskane wartości średnie w dwóch wariantach można zauważyć, że:

1. W wariancie I cena taryfowa energii stanowi od 52–58% średniej wypadkowej ceny 1 kWh przy trzech założonych poziomach zużycia, a opłata zmienna (zależna od zużycia energii) – 29–32%, co łącznie daje udział 81–90%; oznacza to, że w obowiązującej taryfie istnieje silna korelacja między wypadkową ceną a poziomem zużycia energii. Daje tym samym impulsy do oszczędności energii.

2. W wariancie II cena taryfowa energii stanowi od 26–46% średniej wypadkowej ceny 1 kWh przy trzech założonych poziomach zużycia, a opłata zmienna 9–16%, co łącznie daje udział 35–62%; udział opłaty stałej od 60–34% powoduje, że odbiorca o niskim zużyciu rozlicza się za dostawy energii po znacznie wyższej wypadkowej cenie, a ponadto nie ma bodźców do ograniczania jej zużycia.

3. W wariancie I wypadkowa cena 1 kWh maleje nieznacznie w miarę wzrostu zużycia energii (10% przy rocznym zużyciu 3000 kWh w stosunku do zużycia 1000 kWh) podczas gdy w wariancie II cena ta maleje szybciej (40% przy podanym powyżej zużyciu).

4. Wypadkowa cena 1 kWh w wariancie II jest znacznie wyższa od ceny w wariancie I przy niskim zużyciu energii (zużycie 1000 kWh wariant I – 0,519 zł/kWh, wariant II – 1,009 zł/kWh).

podsumowanie

Konsekwencją rozdziału działalności wytwarzania, przesyłu i obrotu energią jest kształtowanie taryf oddzielnie dla każdej działalności. W artykule pokazano zmiany stawek opłat przesyłowych dla grup odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć wynikające z różnego zaangażowania odbiorców w korzystanie z linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych.

Analiza przeprowadzona w artykule, dotycząca wpływu składowych opłat za dostawy energii elektrycznej drobnym odbiorcom (cena energii, stawki opłat przesyłowych oraz opłat dodatkowych, jakimi są opłata abonamentowa, przejściowa i jakościowa), uzasadniła przyjęty kierunek przy kształtowaniu taryf elektroenergetycznych. W konsekwencji wypadkowa cena 1 kWh tylko w nieznaczny sposób maleje wraz ze wzrostem zużycia energii przez odbiorcę.

Należy podkreślić, że energia elektryczna jest niezbędna do życia, a wysokie stawki opłaty stałej (wyznaczone według rzeczywistych kosztów stałych sieci elektroenergetycznych) pociągałyby wysokie wartości średnich wypadkowych cen za pobraną energię. Grupę o niskim zużyciu stanowią z reguły odbiorcy o małych przychodach. Wysokie wypadkowe ceny każdej kilowatogodziny prowadziłyby w znaczący sposób do obniżenia zużycia energii przez tych odbiorców, co często ograniczałoby możliwości korzystania z tej najszlachetniejszej postaci energii.

literatura

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Jednolity tekst: DzU z 2006 roku, nr 89, poz. 625, z późniejszymi zmianami.

2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, DzU z 2011 r., nr 189, poz. 1126.

***

Tekst artykułu przygotowano na podstawie referatu prezentowanego na XV Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne” pt. „Klasyczne i inteligentne sieci oraz instalacje – projektowanie, budowa, eksploatacja”, Poznań, 21–22 listopada 2012 r.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

dr inż. Elżbieta Niewiedział
dr inż. Elżbieta Niewiedział
Wieloletni nauczyciel akademicki Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej. Po przejściu na emeryturę - wykładowca w Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Główne zainteresowani... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl