Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Taryfy za dostawę energii elektrycznej

z punktu widzenia odbiorcy
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Ciąg dalszy artykułu...

Należy podkreślić, że analizując jednostkowe długości linii i moce transformatorów w okresie 2001–2010 można stwierdzić, że utrzymują się one na podobnym poziomie (różnice nie przekraczają 1%).

Z powyższych wykresów i danych liczbowych widać wyraźnie zróżnicowanie długości linii elektroenergetycznych różnych napięć przypadających na pojedynczego odbiorcę. Dostawa energii każdemu odbiorcy nn wymaga blisko 50 m linii różnych napięć, czyli z punktu widzenia sieciowych przedsiębiorstw energetycznych jest on najbardziej „kosztownym” odbiorcą, co winno być i jest odzwierciedlone w stawkach opłat przesyłowych.

Podobnie jest przy wyznaczaniu składnika zmiennego, który dla odbiorców nn musi uwzględniać fakt, że odbiorcy ci powodują straty energii w sieciach wszystkich poziomów napięć. Przykładowo, w tabeli 2. zestawiono stawki opłaty stałej i opłaty zmiennej, które obowiązywały na Obszarze Poznańskim ENEA Operator w roku 2011, uzupełnione o opłaty dodatkowe – jakościową, przejściową i abonamentową.

Stawki opłat stałej i zmiennej dla grup A, B i C21 układają się zgodnie ze stopniem zaangażowania przez odbiorców majątku sieciowego. Dla drobnych odbiorców grupy C i G zasada stawek odpowiadających kosztom stałym i zmiennym już nie obowiązuje. Składnik zmienny jest znacznie wyższy niż dla odbiorców zasilanych również na niskim napięciu, ale należących do odbiorców o wyższej mocy (C21): dla C11 o ok. 50%, dla G11 – ok. 66%. Natomiast składnik stały odwrotnie: dla C11 składnik stały stanowi ok. 30%, dla G11 (przy założeniu, że moc podlegająca opłacie wynosi 5 kW) – ok. 9% stawki w taryfie C21.

Dla zilustrowania wpływu „dociążania” stawki zmiennej, a „odciążania” stawki stałej przy ustalaniu wysokości stawek wykonano symulacyjne obliczenia dla wytypowanych gospodarstw domowych różniących się rocznym zużyciem energii 1000–2000–3000 kWh/rok i mocy umownej 5 kW (kalkulacja składnika zmiennego – włączenie kosztów stałych za przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej w części nieuwzględnionej w składniku stałym). Wyniki tych obliczeń zestawiono na rysunku 4. i rysunku 5.

Z wykresów przedstawionych na rysunku 4. i rysunku 5. widać, jak poważnym obciążeniem kosztowym są sieci elektroenergetyczne. Brak zapisu w Prawie energetycznym [1] powodowałby obciążenie odbiorców o niskim zużyciu energii bardzo wysokimi kosztami transportu energii. Można stwierdzić, że stosowany w naszym kraju sposób kształtowania taryf (Prawo energetyczne art. 45.1.) chroni tych odbiorców przed ograniczeniami z korzystania z energii elektrycznej.

Dla zobrazowania struktury wszystkich składników opłat rozszerzono ww. kalkulacje o wyznaczenie wypadkowej, jednostkowej ceny energii dla gospodarstw domowych w dwóch wariantach:

  • wariant I – rzeczywiste stawki opłat sieciowych, abonamentowych, przejściowych, jakościowych,
  • wariant II – hipotetyczne stawki opłat według rzeczywistych kosztów, czyli według stawek taryfy C21.

W obliczeniach uwzględniono również ceny energii, które obowiązują w ENEA Operator, a wyniki obliczeń przedstawiono na rysunku 6. i rysunku 7.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

dr inż. Elżbieta Niewiedział
dr inż. Elżbieta Niewiedział
Wieloletni nauczyciel akademicki Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej. Po przejściu na emeryturę - wykładowca w Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Główne zainteresowani... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl