elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Taryfy za dostawę energii elektrycznej

z punktu widzenia odbiorcy

Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.

Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.

Funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa trudno wyobrazić sobie bez energii elektrycznej. Przerwy w dostawach tej energii uświadamiają odbiorcy, jak bardzo jest od niej uzależniony. Można zatem powiedzieć, że każdy człowiek jest obecnie „niewolnikiem” energii elektrycznej. Musi sobie jednak zdawać sprawę z tego, że wytworzenie energii i jej dostarczenie wymagają określonych kosztów.

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

mgr inż. Marcin Orzechowski Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.) Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem...

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem temperatury wewnątrz rozdzielnicy nn. W kolejnej części artykułu przedstawiamy praktyczne przykłady, które wyjaśnią problem wpływu temperatury na pracę wyposażenia rozdzielnicy oraz przyłączonych przewodów i kabli.

mgr inż. Paweł Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, dr inż. Waldemar Jasiński Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne...

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne pomiary izolacji pomagają w wykryciu pogarszającego się stanu ochrony zarówno przeciwporażeniowej, jak i pożarowej. Głównym zadaniem kontroli stanu izolacji przewodów instalacji oraz urządzeń elektrycznych jest wykrycie jej uszkodzeń, a tym samym możliwość zapobiegania zwarciom, które mogą być...

Streszczenie

Celem artykułu jest przybliżenie odbiorcom podstawowych zagadnień dotyczących taryf za dostawę energii elektrycznej. Scharakteryzowano składniki opłat dla grup odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć oraz przedstawiono wpływ zasad tworzenia stawek opłat przesyłowych na średnie, wypadkowe ceny dostawy energii uwzględniające wszystkie składowe kosztów.

Abstract

Tariffs for electric energy delivery from supplier’s point of view

The paper presents basic problems connected with tariffs for electric energy delivery. The components of fee for different groups of consumers were characterized in relation to supply voltage level. The paper also describes the principles of rate of charges creation and theirs influence on average, resultant price of energy supply taking into consideration all costs components.

W okresie funkcjonowania w Polsce gospodarki centralnie sterowanej w różny sposób obciążano odbiorców opłatami za korzystanie z tej – uznawanej bardzo często jako najszlachetniejszą – energii. Uznawano powszechnie, także w innych krajach o gospodarce rynkowej, że energia elektryczna jest dobrem społecznym, za które nie zawsze odbiorca (szczególnie zaliczany do gospodarstw domowych) winien pokrywać całkowite koszty, jakie towarzyszą zużywanej przez niego energii.

Z drugiej strony, postrzegano przedsiębiorstwa energetyczne, funkcjonujące w ramach monopolu naturalnego, że działają przy minimalnym ryzyku bez konieczności konkurowania o sprzedaż i przesył towaru, jakim jest energia elektryczna.

Wprowadzenie w Polsce gospodarki rynkowej zmieniło podejście do energii elektrycznej. Zaczęto traktować ją jako towar, za który użytkownik musi ponieść opłaty adekwatne do kosztów wytworzenia i przesyłu. Akty prawne – Prawo energetyczne [1] oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf, oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną [2] – wprowadziły nowe zasady rozliczania odbiorców za energię elektryczną, które przede wszystkim obejmują rozdzielenie w opłatach dwóch działalności:

  • wytwarzania energii elektrycznej,
  • przesyłu (transportu) energii elektrycznej.

Te zmiany pociągnęły za sobą odrębne stanowienie cen energii elektrycznej i stawek opłat przesyłowych. Odbiorcy, szczególnie drobni, przyzwyczajeni do rozliczania się według jednej ceny energii ujmującej wszystkie koszty, do tej pory mają zastrzeżenia do takiej formy rozliczeń.

W artykule scharakteryzowano składniki opłat dla grup odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć oraz przedstawiono wpływ zasad tworzenia stawek opłat przesyłowych na średnie, wypadkowe ceny dostawy energii uwzględniające wszystkie składowe kosztów.

Podstawy prawne tworzenia taryf elektroenergetycznych

W Polsce, obowiązują dwa podstawowe akty prawne, które podają zasady rozliczania się odbiorców z przedsiębiorstwami energetycznymi za dostawy energii elektrycznej. Są to: Prawo energetyczne [1] i Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną [2]. Poniżej podano najważniejsze zapisy w ww. dokumentach.

W art. 44.1. Prawa energetycznego [1] zapisano:

Przedsiębiorstwo energetyczne, zapewniając równoprawne traktowanie odbiorców oraz eliminowanie subsydiowania skrośnego, jest obowiązane prowadzić ewidencję księgową w sposób umożliwiający odrębne obliczenie kosztów i przychodów, zysków i strat dla wykonywanej działalności gospodarczej”.

Natomiast w art. 45.1.:

Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla energii, stosownie do zakresu wykonywanej działalności gospodarczej; taryfy należy kalkulować w sposób zapewniający:

  1. pokrycie kosztów uzasadnionej działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu energią wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność;
  2. pokrycie kosztów uzasadnionych ponoszonych przez operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych w związku z realizacją ich zadań;
  3. ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat”.

Niezmiernie ważnym jest punkt 5 wyżej wymienionego art. 45 prawa, który mówi, że przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii kalkulują stawki opłat za usługi przesyłania lub dystrybucji w taki sposób, aby udział opłat stałych w łącznych opłatach za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji dla danej grupy odbiorców nie był większy niż ustalony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Zatem Prezes URE ingeruje w podział kosztów całkowitych na dwie części składowe, które stanowią bazę do wyznaczenia stawek opłat stałych i zmiennych. Skutkuje to z reguły wyższymi stawkami opłaty zmiennej i niższymi – z opłaty stałej. Ponadto pociąga za sobą z jednej strony odstępstwo od zasady, że stawki opłat przesyłowych winny być nośnikiem kosztów, gdyż tylko wówczas odbiorca będzie odbierał właściwe sygnały cenowe i będzie według nich regulował poziom pobieranej mocy i energii elektrycznej. Natomiast z drugiej strony, stanowi ochronę drobnych odbiorców, szczególnie tych o niskim poziomie zużycia energii elektrycznej przed nadmiernie wysokimi kosztami.

Podstawę do tworzenia obowiązujących taryf za dostawę energii elektrycznej stanowi, jak zaznaczono wyżej, Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną [2], nazywane w skrócie „rozporządzeniem taryfowym”. Najnowsze rozporządzenie, które zostało wydane 18 sierpnia 2011 roku, określa szczegółowe zasady:

  • kształtowania taryf dla energii elektrycznej,
  • kalkulacji cen i stawek opłat,
  • rozliczeń z odbiorcami.

Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej zawiera w taryfie głównie:

  • ceny energii elektrycznej,
  • stawki opłat za rezerwy mocy,

Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania/dystrybucji energii elektrycznej zawiera w taryfie głównie:

  • stawki opłat za świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, zwane dalej „stawkami opłat przesyłowych/dystrybucyjnych”;
  • sposób ustalania opłat za przyłączenie do sieci.

Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną zawiera w taryfie przede wszystkim ceny energii elektrycznej.

Najbardziej rozbudowane są taryfy przesyłowe. Rozliczenie między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej dotyczy nie tylko kosztów samego transportu energii, ale również kosztów dodatkowych, takich jak: koszty zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw, koszty tzw. osierocone oraz opłaty abonamentowe. Główne składniki taryf wyznacza się w następujący sposób:

1. Składnik stały stawki sieciowej kalkuluje się na podstawie planowanych do poniesienia kosztów stałych z uwzględnieniem udziału opłat stałych w łącznych opłatach za świadczone usługi przesyłania lub dystrybucji,

2. Składnik zmienny stawki sieciowej, kalkuluje się na podstawie planowanych kosztów uzasadnionych:

  • zakupu energii elektrycznej w ilości niezbędnej do pokrycia różnicy między ilością energii elektrycznej wprowadzanej do sieci danego poziomu napięć znamionowych a ilością energii pobranej z tej sieci przez odbiorców, przesłanej lub dystrybuowanej do sieci innych poziomów napięć znamionowych; ogólnie można powiedzieć, że są to koszty zakupu energii na pokrycie strat sieciowych;
  • zmiennych za przesyłanie lub dystrybucję energii elektrycznej sieciami innych poziomów napięć znamionowych i sieciami należącymi do innych operatorów, lub innych przedsiębiorstw energetycznych;
  • stałych za przesyłanie lub dystrybucję energii elektrycznej w części nieuwzględnionej w składniku stałym, stosownie do art. 45 ust. 5 ustawy [1].

Uwzględniając wszystkie koszty przesyłu taryfa określa:

1. Grupy taryfowe i szczegółowe kryteria kwalifikowania odbiorców do tych grup;

2. Sposób ustalania opłat za przyłączenie do sieci operatora, zaś w przypadku przyłączenia do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, także ryczałtowe stawki opłat;

3. Stawki opłat za świadczenie usługi dystrybucji i warunki ich stosowania, z uwzględnieniem podziału na stawki wynikające z:

  • dystrybucji energii elektrycznej (składniki zmienne i stałe stawki sieciowej),
  • korzystania z krajowego systemu elektroenergetycznego (stawki jakościowe),
  • odczytywania wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych i ich bieżącej kontroli (stawki abonamentowe),
  • przedterminowego rozwiązania kontraktów długoterminowych (stawki opłaty przejściowej).

Kontrowersje wzbudzają stawki jakościowe i przejściowe. Od połowy lat 90. ubiegłego stulecia zawierano kontrakty długoterminowe umożliwiające modernizację „wysłużonych” elektrowni (również elektrociepłowni). Możliwości sfinansowania modernizacji uzyskano z konsorcjów finansowych pod warunkiem, że modernizowane obiekty będą miały zagwarantowany zbyt wytwarzanej energii. W miarę upływu czasu okazało się, że modernizowane elektrownie są w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ nie muszą uczestniczyć w konkurencyjnym rynku energii.

Takie podejście kłóciło się z zasadą Unii Europejskiej i po wielu latach negocjacji wycofano się z tych kontraktów, a niespłacone zadłużenie wprowadzono do systemu taryf jako opłata przejściowa. Opłata jakościowa ma na celu pokrycie kosztów związanych z zagwarantowaniem przez krajowy system przesyłowy bezpiecznych i pewnych dostaw energii.

Chroniąc odbiorców przez nadmiernym wzrostem kosztów energii elektrycznej wprowadzono w „rozporządzeniu taryfowym” [2] pojęcie „współczynnika korekcyjnego”, będącego podstawą do wyznaczania dopuszczalnych zmian cen i stawek opłat w kolejnych latach. Zmiany te są uzasadnione zmianami warunków zewnętrznych funkcjonowania przedsiębiorstwa lub poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Współczynniki korekcyjne Y ustala się dla poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej tak, aby był spełniony warunek:

gdzie:

Cwn, Cwn–1 – ceny wskaźnikowe dla danego rodzaju działalności w roku n i n-1,

Yn – współczynnik korekcyjny, ustalany corocznie i uwzględniany w cenie energii elektrycznej lub w stawkach opłat przesyłowych, określający zmianę niezależnych od przedsiębiorstwa warunków wykonywania danego rodzaju działalności gospodarczej.

Analizując powyższy wzór można stwierdzić, że ustalanie cen i stawek na dany rok odbywa się przy uwzględnieniu czynników ekonomicznych, takich jak np. stopa inflacji oraz stosowane są konkretne ograniczenia wzrostu poziomu cen i stawek, szczególnie istotne przy kształtowaniu stawek opłat przesyłowych.

Przy omawianiu zasad rozliczeń za dostawy energii elektrycznej należy nadmienić o zasadzie TPA dostępu stron trzecich do sieci, która jest jedną z najważniejszych zasad, na której opiera się zliberalizowany rynek energii. Daje ona prawo odbiorcy energii do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy energii. Pierwszą stroną jest właściciel sieci (dystrybutor), drugą – odbiorca, a trzecią – sprzedawca energii.

Grupa odbiorców, jaką są gospodarstwa domowe i rolne, objęta jest ochroną i dla niej zatwierdzane są przez Prezesa URE ceny energii elektrycznej. Można powiedzieć, że dla tej grupy odbiorców nie został uwolniony rynek energii w odróżnieniu od innych grup odbiorców. Zdania o takim podejściu do cen energii dla gospodarstw domowych i rolnych są podzielone.

Z jednej strony spółki obrotu energią elektryczną uważają, że ceny przyjęte w zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach dla odbiorców z grupy G (czyli odbiorców indywidualnych) są niższe od cen rynkowych i stanowią barierę rozwoju rynku energii elektrycznej w tym segmencie. Spółki obrotu apelują o jak najszybsze pełne uwolnienie rynku energii elektrycznej w Polsce, poprzez zwolnienie przez Prezesa URE wszystkich spółek handlujących energią z obowiązku przedkładania do zatwierdzania taryf w grupie gospodarstw domowych.

Z drugiej strony Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uważa, że istnieje duża dysproporcja pomiędzy pozycjami odbiorców a przedsiębiorstw energetycznych na rynku energii. W ocenie Urzędu przedsiębiorstwa energetyczne nie są wystarczająco zorientowane na potrzeby odbiorców.

Z uwagi na zapis w art. 45.5. Prawa energetycznego [1] w artykule ograniczono się do analizy stawek opłat przesyłowych.

Rozliczenia usług dystrybucji energii elektrycznej

Na rysunku 1. przedstawiono bardzo prosty schemat przepływu energii elektrycznej. Pominięto dostawy energii na poziomach niższych napięć, a zaznaczono te, które wprowadzane są do sieci najwyższych napięć ponieważ one stanowią największy udział dostarczanej energii.

Z danych przedstawionych na rysunku 1. wynika, że odbiorcy zasilani na różnych poziomach napięć wykorzystują różne segmenty sieci elektroenergetycznej. Wszyscy odbiorcy korzystają z sieci najwyższych napięć 220 i 400 kV. Dla odbiorców zasilanych na napięciu 110 kV (WN) niezbędna jest dodatkowo sieć 110 kV. Sieci pozostałych poziomów napięć dla tych odbiorców mogą nie istnieć. Nie mogą być w związku z tym obciążani ich kosztami. Rozumując podobnie, pozostali odbiorcy muszą być obciążeni kosztami sieci, która jest niezbędna dla transportu energii dla pokrycia ich zapotrzebowania, czyli odbiorcy SN – kosztami sieci WN i SN, a odbiorcy nn – kosztami sieci wszystkich poziomów napięć.

W tabeli 1. zestawiono dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) następujące dane dla roku 2010:

  • liczbę odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć,
  • całkowite długości linii elektroenergetycznych w podziale na napięcia,
  • moce transformatorów zainstalowanych w stacjach,
  • długości linii przypadające na jednego odbiorcę,
  • moc transformatorów przypadającą na jednego odbiorcę,

a na rysunku 2. i rysunku 3. przedstawiono ilustrację graficzną jednostkowych długości linii i jednostkowych mocy transformatorów.

Należy podkreślić, że analizując jednostkowe długości linii i moce transformatorów w okresie 2001–2010 można stwierdzić, że utrzymują się one na podobnym poziomie (różnice nie przekraczają 1%).

Z powyższych wykresów i danych liczbowych widać wyraźnie zróżnicowanie długości linii elektroenergetycznych różnych napięć przypadających na pojedynczego odbiorcę. Dostawa energii każdemu odbiorcy nn wymaga blisko 50 m linii różnych napięć, czyli z punktu widzenia sieciowych przedsiębiorstw energetycznych jest on najbardziej „kosztownym” odbiorcą, co winno być i jest odzwierciedlone w stawkach opłat przesyłowych.

Podobnie jest przy wyznaczaniu składnika zmiennego, który dla odbiorców nn musi uwzględniać fakt, że odbiorcy ci powodują straty energii w sieciach wszystkich poziomów napięć. Przykładowo, w tabeli 2. zestawiono stawki opłaty stałej i opłaty zmiennej, które obowiązywały na Obszarze Poznańskim ENEA Operator w roku 2011, uzupełnione o opłaty dodatkowe – jakościową, przejściową i abonamentową.

Stawki opłat stałej i zmiennej dla grup A, B i C21 układają się zgodnie ze stopniem zaangażowania przez odbiorców majątku sieciowego. Dla drobnych odbiorców grupy C i G zasada stawek odpowiadających kosztom stałym i zmiennym już nie obowiązuje. Składnik zmienny jest znacznie wyższy niż dla odbiorców zasilanych również na niskim napięciu, ale należących do odbiorców o wyższej mocy (C21): dla C11 o ok. 50%, dla G11 – ok. 66%. Natomiast składnik stały odwrotnie: dla C11 składnik stały stanowi ok. 30%, dla G11 (przy założeniu, że moc podlegająca opłacie wynosi 5 kW) – ok. 9% stawki w taryfie C21.

Dla zilustrowania wpływu „dociążania” stawki zmiennej, a „odciążania” stawki stałej przy ustalaniu wysokości stawek wykonano symulacyjne obliczenia dla wytypowanych gospodarstw domowych różniących się rocznym zużyciem energii 1000–2000–3000 kWh/rok i mocy umownej 5 kW (kalkulacja składnika zmiennego – włączenie kosztów stałych za przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej w części nieuwzględnionej w składniku stałym). Wyniki tych obliczeń zestawiono na rysunku 4. i rysunku 5.

Z wykresów przedstawionych na rysunku 4. i rysunku 5. widać, jak poważnym obciążeniem kosztowym są sieci elektroenergetyczne. Brak zapisu w Prawie energetycznym [1] powodowałby obciążenie odbiorców o niskim zużyciu energii bardzo wysokimi kosztami transportu energii. Można stwierdzić, że stosowany w naszym kraju sposób kształtowania taryf (Prawo energetyczne art. 45.1.) chroni tych odbiorców przed ograniczeniami z korzystania z energii elektrycznej.

Dla zobrazowania struktury wszystkich składników opłat rozszerzono ww. kalkulacje o wyznaczenie wypadkowej, jednostkowej ceny energii dla gospodarstw domowych w dwóch wariantach:

  • wariant I – rzeczywiste stawki opłat sieciowych, abonamentowych, przejściowych, jakościowych,
  • wariant II – hipotetyczne stawki opłat według rzeczywistych kosztów, czyli według stawek taryfy C21.

W obliczeniach uwzględniono również ceny energii, które obowiązują w ENEA Operator, a wyniki obliczeń przedstawiono na rysunku 6. i rysunku 7.

Analizując uzyskane wartości średnie w dwóch wariantach można zauważyć, że:

  1. W wariancie I cena taryfowa energii stanowi od 52–58% średniej wypadkowej ceny 1 kWh przy trzech założonych poziomach zużycia, a opłata zmienna (zależna od zużycia energii) – 29–32%, co łącznie daje udział 81–90%; oznacza to, że w obowiązującej taryfie istnieje silna korelacja między wypadkową ceną a poziomem zużycia energii. Daje tym samym impulsy do oszczędności energii.
  2. W wariancie II cena taryfowa energii stanowi od 26–46% średniej wypadkowej ceny 1 kWh przy trzech założonych poziomach zużycia, a opłata zmienna 9–16%, co łącznie daje udział 35–62%; udział opłaty stałej od 60–34% powoduje, że odbiorca o niskim zużyciu rozlicza się za dostawy energii po znacznie wyższej wypadkowej cenie, a ponadto nie ma bodźców do ograniczania jej zużycia.
  3. W wariancie I wypadkowa cena 1 kWh maleje nieznacznie w miarę wzrostu zużycia energii (10% przy rocznym zużyciu 3000 kWh w stosunku do zużycia 1000 kWh) podczas gdy w wariancie II cena ta maleje szybciej (40% przy podanym powyżej zużyciu).
  4. Wypadkowa cena 1 kWh w wariancie II jest znacznie wyższa od ceny w wariancie I przy niskim zużyciu energii (zużycie 1000 kWh wariant I – 0,519 zł/kWh, wariant II – 1,009 zł/kWh).

Podsumowanie

Konsekwencją rozdziału działalności wytwarzania, przesyłu i obrotu energią jest kształtowanie taryf oddzielnie dla każdej działalności. W artykule pokazano zmiany stawek opłat przesyłowych dla grup odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć wynikające z różnego zaangażowania odbiorców w korzystanie z linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych.

Analiza przeprowadzona w artykule, dotycząca wpływu składowych opłat za dostawy energii elektrycznej drobnym odbiorcom (cena energii, stawki opłat przesyłowych oraz opłat dodatkowych, jakimi są opłata abonamentowa, przejściowa i jakościowa), uzasadniła przyjęty kierunek przy kształtowaniu taryf elektroenergetycznych. W konsekwencji wypadkowa cena 1 kWh tylko w nieznaczny sposób maleje wraz ze wzrostem zużycia energii przez odbiorcę.

Należy podkreślić, że energia elektryczna jest niezbędna do życia, a wysokie stawki opłaty stałej (wyznaczone według rzeczywistych kosztów stałych sieci elektroenergetycznych) pociągałyby wysokie wartości średnich wypadkowych cen za pobraną energię. Grupę o niskim zużyciu stanowią z reguły odbiorcy o małych przychodach. Wysokie wypadkowe ceny każdej kilowatogodziny prowadziłyby w znaczący sposób do obniżenia zużycia energii przez tych odbiorców, co często ograniczałoby możliwości korzystania z tej najszlachetniejszej postaci energii.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Jednolity tekst: DzU z 2006 roku, nr 89, poz. 625, z późniejszymi zmianami.
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, DzU z 2011 r., nr 189, poz. 1126.

***

Tekst artykułu przygotowano na podstawie referatu prezentowanego na XV Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne” pt. „Klasyczne i inteligentne sieci oraz instalacje – projektowanie, budowa, eksploatacja”, Poznań, 21–22 listopada 2012 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.