Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Taryfy za dostawę energii elektrycznej

z punktu widzenia odbiorcy
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Jednostkowa długość linii przypadająca na odbiorcę w km/odb.
Ciąg dalszy artykułu...

Grupa odbiorców, jaką są gospodarstwa domowe i rolne, objęta jest ochroną i dla niej zatwierdzane są przez Prezesa URE ceny energii elektrycznej. Można powiedzieć, że dla tej grupy odbiorców nie został uwolniony rynek energii w odróżnieniu do innych grup odbiorców. Zdania o takim podejściu do cen energii dla gospodarstw domowych i rolnych są podzielone.

Z jednej strony spółki obrotu energią elektryczną uważają, że ceny przyjęte w zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach dla odbiorców z grupy G (czyli odbiorców indywidualnych) są niższe od cen rynkowych i stanowią barierę rozwoju rynku energii elektrycznej w tym segmencie. Spółki obrotu apelują o jak najszybsze pełne uwolnienie rynku energii elektrycznej w Polsce, poprzez zwolnienie przez Prezesa URE wszystkich spółek handlujących energią z obowiązku przedkładania do zatwierdzania taryf w grupie gospodarstw domowych.

Z drugiej strony Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uważa, że istnieje duża dysproporcja pomiędzy pozycjami odbiorców a przedsiębiorstw energetycznych na rynku energii. W ocenie Urzędu przedsiębiorstwa energetyczne nie są wystarczająco zorientowane na potrzeby odbiorców.

Z uwagi na zapis w art. 45.5. Prawa energetycznego [1] w artykule ograniczono się do analizy stawek opłat przesyłowych.

rozliczenia usług dystrybucji energii elektrycznej

Na rysunku 1. przedstawiono bardzo prosty schemat przepływu energii elektrycznej. Pominięto dostawy energii na poziomach niższych napięć, a zaznaczono te, które wprowadzane są do sieci najwyższych napięć ponieważ one stanowią największy udział dostarczanej energii.

Z danych przedstawionych na rysunku 1. wynika, że odbiorcy zasilani na różnych poziomach napięć wykorzystują różne segmenty sieci elektroenergetycznej. Wszyscy odbiorcy korzystają z sieci najwyższych napięć 220 i 400 kV. Dla odbiorców zasilanych na napięciu 110 kV (WN) niezbędna jest dodatkowo sieć 110 kV. Sieci pozostałych poziomów napięć dla tych odbiorców mogą nie istnieć. Nie mogą być w związku z tym obciążani ich kosztami. Rozumując podobnie, pozostali odbiorcy muszą być obciążeni kosztami sieci, która jest niezbędna dla transportu energii dla pokrycia ich zapotrzebowania, czyli odbiorcy SN – kosztami sieci WN i SN, a odbiorcy nn – kosztami sieci wszystkich poziomów napięć.

W tabeli 1. zestawiono dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) następujące dane dla roku 2010:

  • liczbę odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć,
  • całkowite długości linii elektroenergetycznych w podziale na napięcia,
  • moce transformatorów zainstalowanych w stacjach,
  • długości linii przypadające na jednego odbiorcę,
  • moc transformatorów przypadającą na jednego odbiorcę,

a na rysunku 2. i rysunku 3. przedstawiono ilustrację graficzną jednostkowych długości linii i jednostkowych mocy transformatorów.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

dr inż. Elżbieta Niewiedział
dr inż. Elżbieta Niewiedział
Wieloletni nauczyciel akademicki Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej. Po przejściu na emeryturę - wykładowca w Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Główne zainteresowani... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl