Przeczytaj także: Straty energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym
W okresie funkcjonowania w Polsce gospodarki centralnie sterowanej w różny sposób obciążano odbiorców opłatami za korzystanie z tej – uznawanej bardzo często jako najszlachetniejszą – energii. Uznawano powszechnie, także w innych krajach o gospodarce rynkowej, że energia elektryczna jest dobrem społecznym, za które nie zawsze odbiorca (szczególnie zaliczany do gospodarstw domowych) winien pokrywać całkowite koszty, jakie towarzyszą zużywanej przez niego energii.
Z drugiej strony, postrzegano przedsiębiorstwa energetyczne, funkcjonujące w ramach monopolu naturalnego, że działają przy minimalnym ryzyku bez konieczności konkurowania o sprzedaż i przesył towaru, jakim jest energia elektryczna.
Przeczytaj także: Ocena oszczędności w stratach energii przy doborze transformatorów rozdzielczych SN/nn
Wprowadzenie w Polsce gospodarki rynkowej zmieniło podejście do energii elektrycznej. Zaczęto traktować ją jako towar, za który użytkownik musi ponieść opłaty adekwatne do kosztów wytworzenia i przesyłu. Akty prawne – Prawo energetyczne [1] oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną [2] – wprowadziły nowe zasady rozliczania odbiorców za energię elektryczną, które przede wszystkim obejmują rozdzielenie w opłatach dwóch działalności:
- wytwarzania energii elektrycznej,
- przesyłu (transportu) energii elektrycznej.
Te zmiany pociągnęły za sobą odrębne stanowienie cen energii elektrycznej i stawek opłat przesyłowych. Odbiorcy, szczególnie drobni, przyzwyczajeni do rozliczania się według jednej ceny energii ujmującej wszystkie koszty, do tej pory mają zastrzeżenia do takiej formy rozliczeń.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
streszczenieCelem artykułu jest przybliżenie odbiorcom podstawowych zagadnień dotyczących taryf za dostawę energii elektrycznej. Scharakteryzowano składniki opłat dla grup odbiorców zasilanych na różnych poziomach napięć oraz przedstawiono wpływ zasad tworzenia stawek opłat przesyłowych na średnie, wypadkowe ceny dostawy energii uwzględniające wszystkie składowe kosztów.abstract
Tariffs for electric energy delivery from supplier’s point of view
|
Przeczytaj także: Stacje transformatorowe z SF6 jako innowacyjny element Smart Grids