elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Programowanie pracy odbiorników i niekonwencjonalnych źródeł energii w budynku energooszczędnym

Algorytm działania układu sterowania pozycjono­waniem lamel rolety według opisu podanego dla przycisków P1 i P2: a) sterowanie ruchu naprzemiennie przyciskiem P1, b) sterowanie ruchu naprzemiennie przyciskiem P1 i zatrzymanie ruchu przyciskiem P2

Algorytm działania układu sterowania pozycjono­waniem lamel rolety według opisu podanego dla przycisków P1 i P2: a) sterowanie ruchu naprzemiennie przyciskiem P1, b) sterowanie ruchu naprzemiennie przyciskiem P1 i zatrzymanie ruchu przyciskiem P2

Jednym ze sposobów oddziaływania otoczenia na budynek, wpływających na jego efektywność ener­ge­tyczną, jest transfer energii cieplnej z oraz do otoczenia. Utrzymanie stałego przedziału zmienności temperatury wewnątrz budynku jest możliwe przez schładzanie pomieszczeń i korytarzy w okresach wysokich albo ogrze­wanie w okresach niskich temperatur, czyli przez kompensację wpływu zmian warunków atmosferycznych. Jest to typowy sposób realizacji stabilizacji temperatury – regulacji pogodowej.

Zobacz także

mgr inż. Mirosław Kobusiński Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych

Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych Ochrona przeciwprzepięciowa i przetężeniowa w instalacjach inteligentnych

W ostatnich dekadach nastąpił gwałtowny postęp technologiczny w dziedzinie techniki instalacyjnej, związany między innymi z wprowadzeniem systemów automatyki budynkowej, które przyjęło się określać jako...

W ostatnich dekadach nastąpił gwałtowny postęp technologiczny w dziedzinie techniki instalacyjnej, związany między innymi z wprowadzeniem systemów automatyki budynkowej, które przyjęło się określać jako „instalacje inteligentne”. W potocznym rozumieniu, zastosowanie „instalacji inteligentnej” w danym budynku sprawia, że jest on traktowany jako budynek bądź też dom „inteligentny”, czyli wyposażony w takie układy instalacyjne, które są w stanie samoczynnie wykonywać zaprogramowane funkcje sterowania,...

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

dr inż. Karol Kuczyński Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić?

Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić? Ograniczenie strat w transformatorach rozdzielczych – co możemy jeszcze zrobić?

Straty w sieci energetycznej różnią się znacznie w poszczególnych krajach na całym świecie. Liczby wahają się od mniej niż 4% do ponad 20%. W większości krajów daje to możliwość znacznych oszczędności....

Straty w sieci energetycznej różnią się znacznie w poszczególnych krajach na całym świecie. Liczby wahają się od mniej niż 4% do ponad 20%. W większości krajów daje to możliwość znacznych oszczędności. Transformatory rozdzielcze są wykorzystywane do przekształcania energii elektrycznej ze średniego napięcia – poziomu, na którym energia jest przesyłana lokalnie i dostarczana do wielu odbiorców przemysłowych – do poziomu niskiego napięcia – zazwyczaj wykorzystywanego przez konsumentów indywidualnych...

Streszczenie

W artykule opisano struktury algorytmów sterowania pracą odbiorników energii elektrycznej w instalacji inteligentnej, współpracujących z innymi instalacjami technicznymi, w celu polepszenia parametrów energetycznych budynku. Do struktury instalacji włączono agregat ogniw fotowoltaicznych, współpracujących z baterią akumulatorów stacyjnych. Opracowano algorytmy działania układów programujących proces ruchu rolet ograniczających dopływ ciepła przez okna do pomieszczeń (latem) i odpływ ciepła do otoczenia (zimą) oraz doświetlania wnętrza pomieszczenia. Opisano sposoby wyposażenia obwodów instalacji odbiorczej i programowania pracy odbiorników energii elektrycznej w jednym z systemów instalacji inteligentnych, na przykładzie systemu LCN (Local Control Network).

Abstract

Programming the operation of receivers and the unconventional sources of energy in the energy-efficient building

In the paper the structures of algorithms of controlling were described with operation of receivers of the electric energy in the intelligent installation, cooperating with different technical installations, in order to upgrade the energy parameters of the building. A unit of photovoltaic cells and aggregate of station batteries were included in the structure of the electric installation. The algorithms of the operation of systems programming for the process of moving the roller-blinds were worked out for limiting the inflow of the heat through the windows into rooms (during summer) and outflow of the heat (during winter). Additionally the aspect of correction the ambient lighting in relation to the natural light from the sun was taken into the consideration. Different methods of equipping circumferences of the installation and the programming the functioning of the receivers of the electric energy were described using LCN system (Local Control Network) as an example of intelligent installation systems.

Ograniczanie niepożądanego wpły­wu moż­na zrealizo­wać przez wprowadzenie dodatkowych prze­gród dla strumienia ciepła w postaci rolet, markiz lub zasłon. Uzys­kamy tym sposobem zmniejszenie stru­mienia cie­pła wpływającego nie­ko­rzys­tnie (również ekonomicznie) na komfort cieplny po­miesz­czeń.

Kosz­tem nie­wiel­kiego poboru energii elektrycznej przez układ ste­ro­wania np. roletami, układ pozwoli zmniejszyć, w pew­nych granicach, ilość energii (ciepła lub chłodu) niezbędnej dla utrzymania stałej tempera­tury wewnątrz budynku. Podnosi to efektywność energetyczną budyn­ku, jednak wymaga zastosowania niezależnego ukła­du automatyki, który może być zastąpiony przez jedną z funkcji instalacji inteligentnych.

Drugim czynnikiem wpływającym na określenie ener­gochłonności budynku, który jest uwzględniony przy sporządzaniu audytu energetycznego, jest energia (także moc) pobierana na cele oświetleniowe, przeli­czo­na na ilość dostarczonej energii pierwotnej.

Energia pobrana przez pozostałe odbiorniki energii elektrycznej zainstalowane w budynku zależy od jego prze­z­naczenia oraz przyzwyczajeń jego użytkowni­ków – mieszkańców, a w przypadku obiektu przemysło­we­go – od wyposażenia linii technologicznych związa­nych z jego przeznaczeniem.

Ograniczając rozważania do instalacji elektrycznych ja­ko technicznego wyposażenia budynku [6, 10] można przyjąć, że dokonanie rozdziału obwodów instalacji od­biorczej jest związane z rodzajem zasilanych odbiorników.

Taki podział uwzględnia jedynie funkcjonalność obwo­dów instalacji odbiorczej. Jest on istotny w przypadku wystąpienia uszkodzenia instalacji (zwarcia, przecią­żenia, przepięcia itp) dla podniesienia pewności pracy pozostałych grup. Zakładając konieczność sterowania poborem mocy, wykonywaną przez użyt­kownika w celu realizacji przy­jętych zasad zarządzania pobieraną ener­gią, ograni­czenie rozdziału obwodów do grupy odbiorni­ków oświetleniowych i pozostałych nie jest wystarcza­jące.

Rozdział musi uwzględniać dodatkowo obec­ność lokalnych źródeł energii elektrycznej zasil­anych odnawialną energią pierwotną (OZE) [8] oraz zasady gospodarowania tą energią. Tym samym pojawia się problem priorytetów zasilania odbiorników energii.

Podział obwodów instalacji odbiorczej

Na rysunku 1. przedstawiono uproszczony schemat in­sta­lacji elektrycznej budynku, zasilanej z własnych źródeł energii elektrycznej pozyskanej z OZE, głównie z agregatu ogniw fotowoltaicznych [1, 7] oraz z sieci nis­kie­go napięcia. Dodatkowo założono, że obiekt jest zasilany z sieci in­te­ligen­tnej – smart grid, z tego powodu powstają dodatkowe uwarunkowania [2, 4, 12, 13, 14, 15]. Między innymi w układzie zasilania zain­stalowany jest dwu­kwa­dran­towy licznik energii elektrycznej, który pozwala jednocześnie rozliczać energię pobraną z lokalnej sieci oraz do niej wprowadzoną.

Kryterium uprzywilejowania

Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pracą og­niw fotowoltaicznych zaproponowano podział obwo­dów instalacji odbiorczej na trzy grupy: standardowe, uprzywilejowane i preferowane [9]. Można w ten spo­sób dodatkowo wydzielić podgrupę odbiorników zasilanych przez to źródło energii.

Pozwala to przede wszyst­kim dopasować moc pobie­raną przez grupę odbiorników do mocy znamionowej dy­s­ponowanego źródła. Jest to istotne w przypadku wy­stąpienia awarii zasilania z sieci i konieczności ogra­ni­czenia pobieranej mocy wymuszonego przez układ sterowania FACTS (ang. Flexible alternating current transmission system) sieci inteligentnej (smart grid).

Brak rozdziału obwodów odbiorczych (również wlz) prowadzi albo do całkowitego odcięcia zasilania (od­cią­żenie), albo uniemożliwia elastyczne sterowanie poborem mocy wewnątrz sieci inteligentnej [10]. Dalszym skutkiem braku możliwości sterowania pracą odbiorników jest brak wykorzystania efektów stero­wa­nia pracą systemu elektroenergetycznego wynikających z zastoso­wania systemów teleinformatycznych [11].

Kryterium funkcjonalności

Podział obwodów instalacji odbiorczej według funk­cjonalności poszczególnych odbiorów jest stoso­wany w instalacjach tradycyjnych [6].

Wydziela się odbiorniki oświetleniowe, a pozostałe gru­puje, uwzględniając ich moc oraz przeznaczenie – głów­nie są to obwody gniazd wtyczkowych oraz odbior­niki na stałe przyłączone do instalacji zasilającej. Na rysunku 1. wyróżniono fragment instalacji zawierającej obwody oświetleniowe i gniazd wtyczkowych zaliczonych do grupy uprzywilejowanych.

Celem nadrzędnym stosowania układów sterowania poborem energii jest uzyskanie najniższego z moż­li­wych poboru energii bez utraty poczucia komfortu przez użytkownika budynku. W tym celu niezbędne jest opracowanie algorytmu sterowania pracą odbiorników energii elektrycznej (również ciepła lub chłodu) zapewniającego osiągnię­cie planowanego poziomu efektywności energetycznej budynku.

Algorytm sterowania napędem rolet

Sterowanie położeniem rolet można wykonywać ręcznie lub automatycznie. Funkcjonalność ro­lety wzrasta w przypadku sterowania automa­tycz­nego, które odbywa się zgodnie z jakąś (określoną) procedurą. Zarówno sterowanie ręczne, jak i automatyczne opisane jest algorytmem.

Układ zasilania napędu rolet – sterowanie ręczne

Obwód instalacji elektrycznej zasilającej układ napędu rolet oprócz typowych zabezpie­czeń zawiera prze­kaźnik albo stycznik, przy większych mocach silnika. Schemat toru zasilania przedstawiono na rysunku 2.

Asynchroniczny silnik jednofazowy prądu przemien­nego zasilany jest z tablicy zasilającej przewodem o trzech żyłach: L – fazowa, N – neutralna, PE – ochron­na. Żyła ochronna jest połączona z obudową napędu. Obwód zasilania zawiera zabezpieczenie różnicowo­prą­dowe (F1) oraz nadprądowe z wy­z­walaniem elektromagnetycznym i termicznym (F2). Przełącznik W1 ma trzy położenia stabilne, które wyznaczają sposób pracy silnika napędu rolet (rys. 2.). W pozycji: 1 – podnoszenie rolety; 2 – silnik wyłączo­ny, roleta pozostaje w pozycji osiągniętej, w mo­mencie wyłączenia zasilania, zarówno podczas podnoszenia, jak i opuszczania; 3 – opuszczanie rolety.

Wewnątrz obu­dowy napędu zamontowane są wyłączniki krań­cowe, które odcinają zasilanie w chwili uzyskania przez roletę pozycji w pełni podniesionej lub opusz­czonej. Przestawienie wyłącznika z pozycji 1 na 3 powoduje zmianę kierunku obrotów silnika i tym samym zmianę kierunku ruchu rolety.

Sterowanie ręczne realizowane przez opisany układ wymaga zainicjowania procesu zmiany położenia rolety przez użytkownika. Proces ten można zautomatyzować przez zastąpienie przełącznika W1 układem sterowania. Sche­mat układu ze sterowaniem automatycznym pokazano na rysun­ku 3. W tym układzie położenie lamel rolety (lub żaluzji) można uzależnić od pory dnia, temperatury wew­nętrz­nej lub/i zewnętrznej oraz prędkości wiatru. Impulsy sterujące pochodzą wówczas od czujników wymienionych wielkości. Układ umożliwia również sterowanie ręczne.

Sposób wykorzystania instalacji, zbudowanej z wykorzystaniem jednego z dostępnych powszechnie systemów instalacji inteligentnych, opisano w kolej­nych punktach tego rozdziału.

Układ zasilania napędu rolet – sterowanie automatyczne

Do automatycznego sterowania ruchem rolety zastosowano system instalacji inteligentnej LCN (Local Control Network – lokalnej sieci sterującej) [3, 5]. Charakteryzuje się on tym, że sygnały sterujące układami wykonawczymi są w sposób cyfrowy wysy­łane żyłą D przewodu normalnej instalacji elektrycznej, odbiorczej (rys. 4.). Obwód sterowania zamyka się przez przewód neutralny N. Prąd zasilający sterowany odbiornik dopływa żyłą L i powraca do źródła żyłą N. Żyła neutralna N odgrywa podwójną rolę, dlatego należy to uwzględnić przy zabezpieczaniu obwodu za pomocą zabezpieczenia różnicowoprądowego, że musi ono obejmować również żyłę D [5].

Stan pracy odbiornika Odb jest wymuszany przy­ciskami przyłączonymi do wejścia T modułu logicz­nego. Mo­duł z przyciskami znajduje się w pusz­ce in­sta­lacyjnej, a moduł wykonawczy zamontowany jest w rozdzielnicy.

Do sterowania można wykorzystać cztery przyciski z ta­beli A modułu logicznego. Sterowanie odbywa się za pomocą przekaźnika – funkcji wbudowanej w algorytm działania modułu. W wariancie pierwszym wyko­rzy­stać można tylko jeden przycisk, natomiast w drugim – dwa albo wszystkie (cztery). Przyciski będą pełniły następujące funkcje:

  • P1 – przycisk pierwszy – po jednym, krótkim naciśnięciu ruch rolety w górę, po ponownym krót­kim naciśnię­ciu – ruch rolety w dół, realizacja przez przełączanie się przekaźnika,
  • P2 – przycisk drugi – po krótkim naciśnięciu zatrzy­manie ruchu rolety (stop), po naciśnięciu przycisku następuje zawsze zmiana kierunku ruchu,
  • P3 – przycisk trzeci – przyciśnięcie długie, ruch rolety w górę, puszczenie przycisku, zatrzymanie ruchu ro­lety, w położeniu, które roleta do tej pory uzyskała,
  • P4 – przycisk trzeci – przyciśnięcie długie, ruch rolety w dół, puszczenie przycisku, zatrzymanie ruchu rolety, w położeniu, które roleta do tej pory uzyskała.

Za naciśnięcie krótkie uważa się takie, które trwa około 0,2 s.

Opis działania przedstawiony w formie graficznej pokazano na rysunku 5. Romby obrazują sprawdzenie wart­ości logicznej zmiennych, w tym przypadku stany łączników P1, P2. Ponadto wprowadzono zmienne S i D opisujące stan pracy silnika oraz kierunek ruchu rolety (w rzeczywistości kierunek obrotów silnika).

Każda ze zmiennych może przyjąć tylko dwie war­tości: fałsz przypisany do wartości 0 (styki roz­warte) zmiennej oraz prawda przypisana do wartości 1 (styki zwarte). Jako kryterium wyboru dalszego dzia­łania sprawdzać można dowolny z tych stanów. Przyjmując, że wartość 1 oznacza styk zamknięty (czyli prąd do­pływa do silnika lub przycisk jest naciśnięty), werbalny opis badania stanu przycisku P1 brzmi wtedy następująco: czy naciśnięto przycisk P1? Jeżeli tak, to P1=1, jeżeli nie to P1=0.

Kwadraty lub prostokąty opisują działania – wymuszenie zmiany położenia styków prze­kaźników w układzie zasilania silnika rolety, na przykład dla opuszczania D=1, a dla podnoszenia D=0. Są to informacje wyznaczające żądaną pozycję styków przekaźnika określającego kierunek obrotów silnika. Oprócz tego opisany jest stan styków S prze­kaźnika załączającego i wyłączającego zasilanie silnika. Stan wyłączników krańcowych poło­żenia dolnego WKD=0 albo górnego WKG=0 oznacza osiągnięcie danej pozycji krańcowej i tym samym otwarcie styków w obwodzie zasilania silnika, który wtedy zatrzymuje swój bieg. Funkcję tę realizuje zes­pół styków wbudowany do układu napędowego, dla­tego w algorytmie nie uwzględniono stanu tych styków.

Algorytm przedstawiony na rysunku 5a opisuje proces sterowania pozycją rolety za pomocą jednego przycisku P1. Przekaźnik realizujący zmianę kierunku obrotów silnika ma styki normalnie rozwarte (NO – normally open), zamykające obwód (zwierające się) po podaniu napięcia na cewkę przekaźnika i styki normalnie zwarte (zamknięte) (NC – normally closed) w stanie beznapięciowym cewki i rozwierające się po podaniu napięcia na cewkę.

W stanie początkowym – cewka nie jest zasilana, zmienna opisująca kierunek ruchu rolety przyjmuje wartość D=1, co oznacza, że możliwy jest ruch rolety w dół, aż do osiągnięcia pozycji skrajnej. Ruch ten uaktywnia naciśnięcie przycisku P1. Po osiągnięciu pozycji krańcowej, dolnej, wyłącznik krańcowy (WKD) rozewrze się i odetnie przepływ prądu do silnika. Ponowne naciśnięcie przycisku P1 wymusi ruch rolety w górę, ponieważ przekaźnik D zmienił stan, nie jest pobudzony, stąd D=0. Po osiągnięciu górnej pozycji skrajnej zasilanie silnika ustanie wskutek zadziałania wyłącznika skrajnego WKG wbudowanego w układ na­pę­dowy. Zmiana kie­runku ruchu rolety odbywa się cyklicznie po każdym naciśnięciu przycisku P1.

Opisany algorytm sterowania (rys. 5a) jest prosty, ale układ nie pozwala zatrzymać ruchu rolety w dowolnej pozycji między górną i dolną skrajną. Umożliwia to układ przedstawiony na rysunku 5b ruch rolety można zatrzymać w dowolnej chwili naciśnięciem przy­cisku P2. Naciśnięcie przycisku P1 spowoduje zmia­nę kierunku ruchu rolety według algorytmu z rysunku 5a.

Opisane algorytmy można rozbudować, zwiększając liczbę i zakres warunków ograniczających realizo­wa­ne procedury sterowania, na przykład: o funkcje realizowane przyciskami 3 i 4. W celu uniknięcia przypad­ko­wych zadziałań układu należy zawsze ustalić warunki początkowe, które muszą być spełnione, aby układ znaj­dował się w stanie bezpiecznym dla użytkownika i sterowanego urządzenia.

Zaproponowany algorytm działania można zastosować do sterowania pracą dowolnego odbiornika energii – zarówno elektrycznej, jak i chło­du lub ciepła oraz mediów: wody i gazu. Fragment instalacji pokazany na rysunku 6. zawiera elementy umożliwiające sterowanie procesem pozycjo­no­wania rolety.

Działanie układu można opisać następująco. Styki przekaźnika R1 zasilają silnik rolety w czasie jej podnoszenia lub opuszczania, a przekaźnik R2 ustala kierunek obrotów silnika, czyli kierunek ruchu rolety – opuszczanie lub podnoszenie. Pracą obu przekaźników steruje układ logiczny, który jest zaimplementowany w modułach instalacji inteligentnej, w tym przypadku w module SH+ [3]. Układ ten realizuje funkcje opisane w algorytmie sterowania położeniem lamel rolety.

Stany pracy układu są wymuszane przyciskami P1, P2, P3, P4, które uaktywniać będą funkcje zdefiniowane w algorytmie. W układach instalacji inteligentnych kolej­ność numerowania przycisków nie ma znaczenia, istotna jest funkcja przypisana danemu przyciskowi. Wyróżnia się jednak czas wywierania nacisku na przycisk – krótko (około 0,2 s) lub długo oraz moment ustania nacisku, czyli puszczenia przycisku.

Powiązania między sygnałem pochodzącym od przy­cisków, czujników, przekaźników czy innych urządzeń sterujących realizowane są za pomocą funkcji logicznych (iloczyn suma, negacja itd.) oraz czterech tabel oznaczonych jako A, B, C i D [3].

Algorytm sterowania doświetlaniem pomieszczenia

Znaczącym udziałem w pobieranej przez odbiorców bytowo-komunalnych energii elektrycznej charaktery­zują się odbiorniki oświetleniowe. W bilansie mocy czteropokojowego mieszkania (z odpowiednią po­wierz­chnią towarzyszącą) moc zainsta­lowana urządzeń oświetleniowych wynosi około 2 kW. Z tego powodu działa­nia wpływające na ograniczenie poboru mocy na cele oświe­tle­niowe mogą zdecydowanie podnieść efek­tyw­ność energetyczną budynku. Dotyczy to rów­nież bu­dyn­ków i obiektów użyteczności publicznej. Obniże­nie poboru energii moż­na uzyskać dwojako: obniżyć moc urzą­dzenia i zarazem podnieść jego sprawność ener­ge­tycz­ną albo ograniczyć, bez obniżania komfortu, czas i spo­sób jego użyt­kowania.

Czas użytkowania oświetlenia wynika z przyzwyczajeń i potrzeb użytkownika pomieszczenia. Jednak przede wszystkim wynika również z pory doby i czasu nasło­necznienia [14]. Z badań opisanych w pracy [14] wynika, iż średni, roczny (z wielolecia 1884-2010) czas usłonecznienia – czas operacji promieniowania sło­necznego – w Krakowie wynosi 1547,5 godziny.

Czas, w którym chwilowe, maksymalne natężenie pro­mie­nio­wania słonecznego wynosi ponad 1000 W/m2, występuje w okresie letnim (od maja do lipca), nawet przy zachmurzeniu dochodzącym od 40 do 75%, w zależności od rodzaju chmur. Czas nasłonecznienia wpływa również na poziom mocy generowanej przez agregat ogniw fotowoltaicznych. Co praw­da czas ten jest wydłużony o okres, w którym energię dostarcza bateria akumulatorów, jednak jest ściśle ograniczony jej pojemnością, stanem naładowania oraz mocą zasilanych urzą­dzeń.

Doświetlanie – częściowe oświetlenie pomieszczenia w ce­lu wyrównania poziomu natężenia oświetlenia po­wie­rzchni roboczych uzyskać można projektując insta­lację zasilającą źródła światła w sposób przed­stawiony na rysunku 7. Ograniczenie mocy pobieranej przez instalacje oświetleniowe uzyskane przez włączenie tylko jej części jest najprostszym sposobem zmniejsze­nia poboru energii elektrycznej.

Utworzono grupy lamp, opisane literami A, B, C i D, które zasilane są przez układ sterujący wartością emi­towanego strumienia świetlnego. Doświetlenie powo­duje wyłączenie lamp w grupach A i B (znajdują się w stre­fie położonej blisko okien) oraz możliwość regulacji strumienia w grupie lamp C. W przypadku, gdy poziom natężenia oświetlenia jest niewystarczający, załączane są strefy A i B z poziomem wyznaczonym przez układ automatycznego pomiaru natężenia w pomieszczeniu.

Do wysterowania tego procesu wystarczy jeden z przycisków w module GT12. Jego naciśnięcie powoduje uaktywnienie procesu doświetlania, po ponownym naciśnięciu układ oświetleniowy wraca do normalnego stanu. Dwa przyciski normalnie sterujące oświetleniem poz­walają załączyć i wyłączyć oświetlenie wszystkich stref (A, B, C) po naciśnięciu krótkim oraz zmniejszyć lub zwiększyć natężenie oświetlenia po naciśnięciu dłu­gim i puszczeniu przycisku, odpowiednio: wyłącz lub załącz).

Regulacja mocy – natężenia oświetlenia jest realizowana przez układ logiczny instalacji inteligen­tnej zamon­towany na tablicy zasilającej (LCN-HU) oraz układ logiczny zamontowany w puszce insta­la­cyj­nej (LCN-UPP) wraz zespołem przycisków GT12. Algorytm doboru natężenia strumienia świetlnego emitowanego przez elektryczne źródła światła można dowolnie komplikować używając do tego celu funkcji logicznych zaimplementowanych w modułach logicznych.

Moduł HU charakteryzuje się możliwością płynnego sterowania strumieniem świetlnym emitowanym przez źródło. Sygnał sterujący może mieć postać analogową (poziom napięcia w przedziale 0–10 V) oraz cyfrową do współpracy z systemem DALI). W omawianym przypadku grupy oświetleniowe A i B są sterowane wspólnym sygnałem 0–10 V z wyjścia 1, a grupa C z wyjścia 2. Oprawy oświetleniowe strefy D są załączane od­dziel­nie, ponieważ stanowią fragment instalacji oświetlenia iluminacyjnego.

Programowanie pracy źródeł zasilania budynku

Ogólne uwagi związane ze współpracą lokalnego źródła energii elektrycznej z mikrosiecią opisano w pracy [13]. Jednym z uwarunkowań tam opisanych jest prognoza obciążenia oraz prognoza warunków pogodowych istotnych dla pracy danego źródła, na przykład ogniw fotowoltaicznych czy wiatraka.

Do opracowania programu pracy agregatu ogniw fotowoltaicznych niezbędna jest prognoza sum promieniowania słonecznego, dla wiatraków wartość prędkości wiatru oraz okresu jej występowania, a także opadów na terenie zlewni cieku, na którym zain­stalowano małą elektrownię wodną (MEW). W analizowanym przypadku prognozowanie pracy źródeł energii ograniczono do energii pro­mie­nio­wania Słońca.

Prognozy opadów są dość dobrze opracowane (np. meteo ICM) natomiast poziom zachmurzenia można określić dla konkretnego przedziału czasu z błędem od około 22% dla danego miesiąca do 42% dla wybranej doby [14]. Do prognozowania tego parametru, jako narzędzie, stosuje się sieć neuronową w postaci perceptronu wielowarstwowego.

Znajomość nasłonecznienia pozwala przewidzieć okresy, w których wydajność źródła w postaci agregatu ogniw fotowoltaicznych będzie ograniczona. Do wyko­nania stosownych obliczeń niezbędna jest baza danych meteorologicznych, głównie nasłonecznienia (w tym zachmurzenia). Ewentualne braki dostatecznej operacji Słońca pokrywa energia gromadzona w baterii akumulatorów. Technika określania dysponowanej po­jem­ności akumulatorów może być wzorowana na procesach stosowanych przy realizacji gospodarki zbiornikowej w elektrowni wodnej. W odniesieniu do akumulatorów byłby to aktualizowany na bieżąco wykres C (t) – pojemność dysponowana jako efekt bi­lansu ładunku władowanego i pobranego.

Podsumowanie

Problem programowania pracy lokalnych źródeł energii zasilających budynek charakteryzują dwa punkty odniesienia – widziany od strony mikrosieci, do której przyłączone są źródła i drugi, związany z instalacją odbiorczą zasilaną przez te źródła. Moc źródeł, na ogół wynikająca z warunków dostępności i rodzaju OZE oraz kosztów inwestycyjnych, może przekraczać poziom mocy zapotrzebowanej przez odbiorców w rozpatrywanym budynku (budynkach) i wówczas nadwyżka jest eksportowana do mikrosieci. Przy mocy zainstalowanej źródeł mniejszej od zapotrzebowanej deficyt mocy jest pokrywany przez źródła według algorytmu akceptowanego przez mikrosieć. Oznacza to, że pobór mocy powinien być przewidywalny na poziomie styku mikrosieci i SEE – systemu elektroenergetycznego.

Część odbiorcza toru zasilania energią może być sterowana w ramach instalacji inteligentnych budynków. Informacje, które opisują profil energe­tyczny odbiorców, są odwzorowane w urządzeniach pomiarowo-roz­liczeniowych (licznikach). Integracja tych informacji na poziomie mikrosieci pozwala optymalizować zarówno koszt generacji w tej sieci jak i na poziomie SEE [12].

Ten efekt można uzyskać wówczas, kiedy informacje służące do podejmowania decyzji są bieżąco aktualizowane. Dołączenie aktualnych danych pogodo­wych do bazy danych elektroenergetycznych pozwala precyzować możliwości lokalnych źródeł energii, tworzących podstawę zasilania mikrosieci, wpływa korzystnie na planowanie pracy tych źródeł energii elektrycznej, które są silnie uzależnione od stanu pogody – wiatraków i ogniw fotowoltaicznych.

***

Tekst artykułu prezentowanego w formie referatu na XV Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne” pt. „Klasyczne i inteligentne sieci oraz instalacje – projektowanie, budowa, eksploatacja”, Poznań 21–22 listopada 2012 r.

Literatura

  1. Chwieduk D., Wykorzystanie promieniowania słonecznego dla potrzeb produkcji ciepła i energii elektrycznej. IV Międzynarodowa Konf. Proce­so­rów Energii ECO-€uro-Energia. Bydgoszcz 2007. s. 151–155.
  2. Kacejko P., Generacja rozproszona w systemie elektroenergetycznym, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin, 2004
  3. Katalog systemu instalacji inteligentnych LCN. 
  4. Kowalska A., Wilczyński A., Źródła rozproszone w systemie elektroenergetycznym. Wyd. Kaprint, Lublin 2007. ISBN- 978-83-915429-5-8
  5. LCN-Local Control Network. Opis sytemu. Per­fekcyjna technika automatyzacji budynku. Issendorf GmbH.
  6. Markiewicz H., Instalacje elektryczne. WNT Warszawa 
  7. Photovoltaic energy barometer. Systemes solaires. Le journal des energies renouvelable. No 184/2008. s. 49–70
  8. Paska J., Surma T., Wytwarzanie energii elektrycznej z zasobów odnawialnych w Polsce i Unii Europejskiej. Rynek Energii Elektrycznej REE’08. Rynek Energii Zesz. tematyczny nr I(II) maj 2008. s. 61–68.
  9. Sroczan E., Cechy współczesnych systemów zarządzania energią. W: X Sympozjum „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, informatyczne i telekomunikacyjne. Zintegrowane zarządzanie energią w budynkach”. Wyd. Oddz. Pozn. SEP. Poznań 2007. s. 7-11. 
  10. Sroczan E., Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego. Instalacje elektryczne. PWRiL Poznań 2004.
  11. Sroczan E., Współczesne narzędzia teleinfor­ma­tyczne stosowane do zarządzania energią, Rynek Energii, Nr 1(50)/2004. s. 2-11 
  12. Sroczan E., Symulacja zmienności obciążenia w mi­krosieci zawierającej elektrownie zasilane z od­nawialnych źródeł energii. W: X Sympozjum „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, informatyczne i telekomunikacyjne. Wyd. Oddz. Pozn. SEP. Poznań 2011. s. 
  13. Szwed P., Współpraca dużej farmy wiatrowej z lokalnym systemem elektro­ener­ge­ty­cznym. ape ’03-Present-Day Problems of Power Engineering, Jurata, Poland. 2003. T.IV. s. 15–20 
  14. Trajer J., Czekalski D., Prognozowanie sum promieniowania słonecznego, Polska Energetyka Słoneczna, nr 2-4/2011, s.39-41
  15. Zaporowski B., Rozwój technologii wytwarzania energii elektrycznej, Zesz. Nauk. Pol. Poznańskiej, Elektryka nr 49/2005. s. 101–135.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.