elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Uziomy fundamentowe kontenerowych stacji transformatorowych w obudowie betonowej

Rys. 1. Typowy układ elementów części podziemnej w stacji kontenerowej. Głębokość pogrążenia fundamentu – około 90 cm. Objaśnienia: 1 – żelbetowy fundament stacji, 2 – uziom otokowy (stal ocynkowana), 3 – przewody uziemiające

Rys. 1. Typowy układ elementów części podziemnej w stacji kontenerowej. Głębokość pogrążenia fundamentu – około 90 cm. Objaśnienia: 1 – żelbetowy fundament stacji, 2 – uziom otokowy (stal ocynkowana), 3 – przewody uziemiające

Stacje transformatorowe stanowiące węzły sieci elektroenergetycznej stanowią bardzo ważny element tej sieci. Intensywne prace nad unowocześnieniem rozwiązań stacji w zakresie układów połączeń oraz konstrukcji stanowią istotny krok w kierunku zwiększenia pewności zasilania odbiorców energii elektrycznej.

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

mgr inż. Marcin Orzechowski Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.) Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem...

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem temperatury wewnątrz rozdzielnicy nn. W kolejnej części artykułu przedstawiamy praktyczne przykłady, które wyjaśnią problem wpływu temperatury na pracę wyposażenia rozdzielnicy oraz przyłączonych przewodów i kabli.

mgr inż. Paweł Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, dr inż. Waldemar Jasiński Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne...

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne pomiary izolacji pomagają w wykryciu pogarszającego się stanu ochrony zarówno przeciwporażeniowej, jak i pożarowej. Głównym zadaniem kontroli stanu izolacji przewodów instalacji oraz urządzeń elektrycznych jest wykrycie jej uszkodzeń, a tym samym możliwość zapobiegania zwarciom, które mogą być...

Streszczenie

W artykule zaprezentowano rozwiązania konstrukcyjne obudów stacji transformatorowych, ze szczególnym uwzględnieniem żelbetowego fundamentu. Wykazano celowość wykorzystania fundamentu do celów uziemień w stacji transformatorowej.

Abstract

Foundation earthing electrodes of container transformer stations

The paper presents the design solutions of transformer station enclosures, with particular emphasis on reinforced concrete foundation. Demonstrated the desirability of using the foundation for the earthing of the transformer station.

Ośrodek przetwarzania danych to złożona struktura wzajemnie powiązanych elementów, takich jak: układ zasilania energią elektryczną, układ łączy wymiany danych, układ chłodzenia i utrzymywania odpowiedniej wilgotności, system sygnalizacji pożarowej, kontroli dostępu, systemów bezpieczeństwa, monitoringu i najważniejszego, czyli urządzeń IT. Awaria któregoś z tych systemów zaburza prawidłową pracę całego układu. Projektowanie infrastruktury przy założonym poziomie bezpieczeństwa i kosztach wymaga współpracy inżynierów ze wszystkich branż biorących udział w tym procesie.

Jednym z rozwiązań są stacje transformatorowe kontenerowe SN/nn, w których każdy element konstrukcji – fundament, bryła główna, dach wykonane są z żelbetu. W przypadku fundamentu, celowym jest przeanalizowanie jego wykorzystania jako uziomu fundamentowego naturalnego, w którym do celów uziemień wykorzystane są pręty zbrojeniowe fundamentu. Może to zwiększyć pewność zasilania odbiorców energii z takiej stacji poprzez zmniejszenie liczby i czasu trwania przerw w pracy stacji wynikających z konieczności wykonania niezbędnych prac zgodnie z wymaganiami eksploatacyjnymi dotyczącymi układu uziomowego takiej stacji.

Fundamenty żelbetowe w technice uziemieniowej

Konstrukcje żelbetowe mają pręty zbrojeniowe, które zespolone z betonem zapewniają współpracę tych materiałów. Stal ma większą wytrzymałość na rozciąganie niż beton. Powoduje to, że przekrój stalowych prętów stanowi 0,1–0,2% przekroju poprzecznego elementu żelbetowego. Tak niewielkie wypełnienie żelbetu stalą zbrojeniową wystarcza jednak w większości fundamentów do ich wykorzystania jako uziomów w instalacjach elektroenergetycznych.

Podczas twardnienia betonu powstaje przyczepność naturalna betonu do stali. Zwiększenie tej przyczepności występuje w przypadku stosowania prętów żebrowanych. Przyczepność ta ułatwia w znacznym stopniu spływanie prądu elektrycznego z powierzchni pręta zbrojeniowego poprzez warstwę betonu do gruntu. Zmiany temperatury konstrukcji żelbetowej w granicach kilkudziesięciu stopni Celsjusza nie powodują szkodliwych wewnętrznych naprężeń termicznych.

Główne czynniki przyczepności to wiązanie chemiczne obu materiałów, przyciąganie międzycząsteczkowe (adhezja) oraz wzajemne zazębianie obu materiałów. Korzystny jest przy tym wpływ skurczu wywołującego koncentryczny nacisk betonu na stalowy pręt.

Skurcz betonu zapewnia dobry docisk powierzchniowy pręta i betonu oraz małą wartość rezystancji przejścia układu pręt – beton.

Wzajemne zazębianie betonu i stali jest głównym czynnikiem mechanizmu przyczepności.

Na wielkość sił przyczepności mają wpływ między innymi następujące czynniki:

  1. klasa betonu (im wyższa, tym przyczepność lepsza),
  2. wiek betonu (przyczepność powiększa się z upływem czasu),
  3. sposób zagęszczenia betonu (betony wibrowane wykazują większą przyczepność do stalowych prętów i zapewniają szczelną i jednorodną strukturę betonu),
  4. stan powierzchni zbrojenia (szorstka powierzchnia, nawet nieznacznie zardzewiała, podwyższa przyczepność prętów).

W prętach żebrowanych oprócz sił przyczepności występują siły docisku na powierzchni żeber. Wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na obniżenie rezystywności betonu oraz rezystancji na drodze przepływu prądu od pręta do gruntu. Mimo zagęszczenia betonu (ręcznego, a szczególnie mechanicznego poprzez wibrowanie), w konstrukcji żelbetowej oprócz porów kamienia cementowego istnieją pory powstające w wyniku sedymentacji zaczynu cementowego.

Jeżeli konstrukcja żelbetowa jest pogrążona w gruncie, pory w betonie wypełnione są fazą ciekłą, która jest w różny sposób wbudowana w skomplikowany, wielofazowy układ, którym jest stwardniały zaczyn cementowy. W przypadku ławy fundamentowej taką strukturę można uznać za ustabilizowaną – stała wartość rezystywności konstrukcji żelbetowej, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Układ uziomowy stacji kontenerowych

W obecnych rozwiązaniach stosuje się typowy uziom otokowy w kształcie prostokąta o wymiarach każdego z jego boków większych około 200 cm od długości boków podstawy fundamentu. Uziom taki układany jest na głębokości 90–100 cm. Do budowy uziomów stosuje się [1] stalowe, ocynkowane na gorąco, taśmy o przekroju (20x4) mm lub (30x4) mm. Tak wykonany uziom pracuje w stacji jako uziom ochronny i uziom roboczy, połączony z elementami stacji za pomocą przewodów uziemiających.

Jest oczywistym, że stosowane rozwiązanie układu uziomowego należy traktować jako sprawdzone w energetyce zawodowej i przemysłowej w ciągu kilkudziesięciu lat eksploatacji układu elektroenergetycznego. Spełnia swoje zadanie w zakresie przyjętej tolerancji zmian rezystancji uziemienia w funkcji warunków atmosferycznych, wymagań dotyczących ochrony przeciwporażeniowej oraz wymagań dotyczących uziemienia punktu neutralnego transformatora.

Biorąc pod uwagę potężne doświadczenie energetyków w zakresie projektowania układów uziomowych, budowa i eksploatacja takiego uziomu nie nastręcza żadnych trudności. Jednakże uziom taki ma również pewną niedoskonałość. Jest nią trwałość uziomu, pogrążonego w gruncie. Trwałością układu uziomowego nazywa się czas upływający od umieszczenia go w gruncie, do chwili zmniejszenia się, spowodowanego korozją ziemną, przekroju poprzecznego jego elementów tak znacznego, że istnieje duże prawdopodobieństwo powstania przerwy w dowolnej części układu [2].

Korozja poszczególnych elementów uziomów nie jest jednakowa, tak jak nie jest jednakowa (w miejscu ułożenia uziomu) struktura chemiczna gruntu. O trwałości całego układu uziomowego decydują (pod względem korozyjności) jego najsłabsze elementy.

Niezależnie od intensywności procesu korozji, trwałość układu uziomowego zawsze będzie niższa od trwałości pozostałych elementów stacji elektroenergetycznej kontenerowej, którą można traktować jako stację wnętrzową. Trwałość eksploatacyjna stacji znacznie wydłuża się w czasie z uwagi na przewidziane wymaganiami eksploatacyjnymi i łatwym doglądem, działania pozwalające utrzymać stację w stanie pełnej gotowości.

Za taką trwałością stacji „nie nadąża” jednak układ uziomowy stacji – zwłaszcza w gruntach silnie agresywnych pod względem korozyjności. Istotne są więc koszty budowy i eksploatacji urządzeń uziemiających. Koszt urządzeń uziemiających jest niewielki. Nie zwalnia to jednak energetyków od poszukiwania innych rozwiązań.

Takim innym rozwiązaniem może być naturalny lub sztuczny uziom fundamentowy z ewentualnym połączeniem takiego uziomu z uziomem fundamentowym otokowym. Można wówczas stwierdzić, że trwałość uziomu fundamentowego jest równa trwałości kontenerowej stacji transformatorowej. A to już zmienia wymagania (w sensie pozytywnym) dotyczące eksploatacji układu uziomowego.

W katalogach producentów stacji kontenerowych jest zawarte (zupełnie słusznie) stwierdzenie, że stacja jest całkowicie wyposażona i wymaga tylko podłączenia kabli, wstawienia transformatora i podłączenia układu uziomowego. To podłączenie uziomu, w obecnych rozwiązaniach stacji, jest oczywiście konieczne. Pozostaje jednak pytanie, czy takie rozwiązanie układu uziemienia stacji jest układem ostatecznym, zwłaszcza że stacja posiada fundament żelbetowy, który jest pomijany w technice uziemieniowej.

W ofercie producentów można również spotkać opis, który podaje, że wszystkie elementy stanowiące zbrojenie oraz elementy metalowe, które nie znajdują się pod napięciem (czyli części przewodzące obce) podłączone powinny być do szyny wyrównawczej, która jest połączona z zewnętrznym uziomem stacji. Oznacza to, że nie wykorzystuje się żelbetowego fundamentu jako uziomu a zbrojenie fundamentu jest tylko podłączone do uziomu. Jednak takie podłączenie zbrojenia do uziomu (traktowane jako ekwipotencjalizacja) nie zwalnia z przeprowadzenia i analizy obciążalności prądowej konstrukcji żelbetowej, gdyż jest ona pogrążona w gruncie.

Niektórzy producenci podają w swoich katalogach wartości prądu wytrzymywanego połączeń uziemiających (szczytowy oraz 1-sekundowy), co jest bardzo cenną informacją dla odbiorcy stacji kontenerowej.

W katalogach można również napotkać na informację, że uziom stacji należy połączyć z istniejącymi uziomami naturalnymi. Inne zalecenie to celowość połączenia uziomu otokowego stacji z uziomem fundamentowym pobliskiego budynku. Przy czym nie definiuje się określenia „pobliskiego”.

Inną propozycją jest możliwość stosowania pionowych uziomów w rowie kablowym, pod kablami i stosowanie do tego celu prętów stalowych. Nie podaje się jednak, w jaki sposób mają być przeprowadzane oględziny uziomów, które są jedną z czynności w ich eksploatacji. Dotyka się tutaj zagadnienia trwałości uziomów stalowych, z uwagi na ciągły proces korozji ziemnej stali.

Żelbetowe fundamenty stacji kontenerowych

Rozważenie wykorzystania żelbetowego fundamentu stacji do celów uziemień wynika z zapisów w normie [1]. Zgodnie z tą normą wymagania dla układów uziemiających są tak ustalone, aby zapewnić połączenie z ziemią, które:

  • jest niezawodne i odpowiednie dla wymagań ochrony stacji,
  • może przewodzić doziemnie prądy uszkodzenia i prądy przewodu ochronnego do ziemi bez niebezpieczeństwa wystąpienia naprężeń cieplnych, cieplno-mechanicznych i elektromechanicznych oraz od porażeń elektrycznych, pojawiających się od tych prądów,
  • uwzględnia wytrzymałość lub ochronę mechaniczną i odpowiednią wytrzymałość korozyjną z uwzględnieniem oceny wpływów zewnętrznych,
  • jeżeli jest odpowiednie, może być także wykorzystane do celów funkcjonalnych.

W normie również podano, że „w nowych obiektach budowlanych zaleca się stosowanie uziomów fundamentowych”. Tam, gdzie elektrody są otoczone otuliną betonową, zaleca się stosowanie betonu o odpowiedniej jakości i grubości otuliny betonowej, wynoszącej co najmniej 5 cm, aby uniknąć korozji tych elektrod.

Stosowane jako element konstrukcyjny fundamenty stacji kontenerowych spełniają powyższe wymagania. W związku z tym jest oczywistym, aby były one wykorzystane do celów uziemień. Tym bardziej że w warunkach gęstej zabudowy mogą pojawić się trudności z wykonaniem uziomu otokowego stacji. Typowy układ posadowienia stacji uziomu przedstawiono na rysunku 1.

Głębokość pogrążenia fundamentu stacji wynosi około 90 cm. Powierzchnia podstawy fundamentu zawiera się w przedziale 6–31 m2. Masa fundamentu w zależności od jego wymiarów obrysowych może osiągać nawet 25 ton. Jest on ułożony na podsypce piaskowo-żwirowej o grubości około 0,2 m.

Producenci stacji zwracają również uwagę, by podsypka była wypoziomowana. Z punktu widzenia wykorzystania fundamentów do celów uziemień, jest to bardzo ważny element w technice uziemieniowej: dobra styczność konstrukcji żelbetowej z warstwą podsypki. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku wykorzystania żelbetowego fundamentu do celów uziemień, w przewodzeniu prądu do gruntu biorą udział podstawa fundamentu oraz pionowe ściany fundamentu.

Dodatkowe warstwy piasku oraz papy niepiaskowej pod fundamentem (w przypadku posadowienia stacji na terenie III i IV kategorii wpływów eksploatacji górniczej) nie stanowią przeszkody w wykorzystaniu fundamentu do celów uziemień. Pod fundamentem może być również wylana betonowa płyta ustojowa o grubości 25 cm (beton chudy). Stosowanie hydroizolacji pod fundamentem lub pokrywanie takimi powłokami ścian bocznych fundamentu również nie stanowi przeszkody, aby tak przygotowany fundament mógł być wykorzystany do celów uziemień [4]. Fundamenty obiektów budowlanych są zawsze narażone na działanie wilgoci, wód gruntowych lub powierzchniowych.

Aby zapewnić przydatność eksploatacyjną obiektów, stosuje się różnego rodzaju izolacje. Pokrycie uziomu fundamentowego dodatkową warstwą materiału, który utrudnia przepływ prądu do gruntu może mieć wpływ na rezystancję uziemienia. Wpływ ten maleje wraz z upływem czasu eksploatacji układu uziomowego [4]. Część fundamentowa stacji może być pokryta hydroizolacją dwustronnie. Wewnętrzna warstwa tej izolacji nie jest brana pod uwagę przy przepływie prądu do gruntu.

Fundament stacji może być wykonany z betonu B30 (C 20/30), B37 (C 30/37), B45 (C35/45). W nawiasach podano klasy wytrzymałości na ściskanie, wg PN-EN 206-1. Pierwsza liczba oznacza wytrzymałość betonu wyznaczoną na próbkach walcowych, druga – na próbkach sześciennych. Obecność fazy ciekłej w betonie pozwala na jego wykorzystanie do celów uziemień, jeżeli beton będzie częścią konstrukcji żelbetowej kwalifikowanej jako uziom fundamentowy. Przewodność betonu ma charakter elektrolityczny, ponieważ w przewodzeniu prądu elektrycznego przez beton bierze udział głównie faza ciekła betonu [5].

Obliczenia rezystancji uziemienia przykładowych układów uziomowych

Poniżej podano analizę teoretyczną przykładowych układów uziomowych zbliżonych wymiarowo do uziomów stosowanych w stacjach kontenerowych oraz fundamentów tych stacji. W analizie przyjęto rezystywność gruntu, w którym jest pogrążony uziom, równą 100 Ω·m.

Uziom fundamentowy w postaci stopy fundamentowej

Rezystancja uziemienia stopy fundamentowej jest określona zależnością [6]:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 1

Wzór 1

gdzie:

Ρg – rezystywność gruntu,

V – objętość stopy fundamentowej.

Dla przykładowego fundamentu kontenerowej stacji transformatorowej o wymiarach (4,67x2,57x0,9) m rezystancja uziemienia R=9,05 Ω.

Uziom fundamentowy otokowy

W obliczeniach, wymiary boków tego uziomu (rys. 1.) przyjęto dłuższe o 2 m w stosunku do wymiarów obrysowych żelbetowego fundamentu stacji. Rezystancja uziemienia takiego uziomu określona jest [7] zależnością:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 2

Wzór 2

gdzie:

S – powierzchnia terenu zajętego przez uziom.

Przyjmując S=6,67x4,57=30,48 m2, rezystancja uziemienia takiego uziomu wynosi 10,69 Ω.

Uziom prostokątny (bez otuliny betonowej)

Takie rozwiązania układu uziomowego stosowane są w przedmiotowych stacjach transformatorowych. Rezystancja uziemienia takiego uziomu określona jest [2] zależnością:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 3

Wzór 3

gdzie:

L – suma długości wszystkich boków uziomu prostokątnego,

t – głębokość pogrążenia uziomu,

d – średnica wyrobu (pręta),

B – współczynnik konfiguracji uziomu.

Przyjmując wymiary obrysowe jak dla uziomu fundamentowego otokowego, współczynnik B=5,81. Średnica pręta d=0,01 m(minimalna wartość dla drutu okrągłego do uziomów poziomych [1]). Głębokość pogrążenia uziomu t=0,9 m. Dla przyjętych wartości rezystancja uziemienia R=9,01 Ω.

Uziom pierścieniowy (bez otuliny betonowej)

W budowie układu uziomowego stacji kontenerowej można również rozważyć stosowanie uziomu w postaci pierścienia. Rezystancja uziemienia takiego uziomu jest określona [2] zależnością:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 4

Wzór 4

gdzie:

r – promień pierścienia,

rw – promień wyrobu (pręta),

t – głębokość pogrążenia uziomu.

Przyjmując r=3,12 m jako promień koła o powierzchni równej powierzchni uziomu prostokątnego o wcześniej przyjętych wymiarach (6,67x4,57) m, oraz rw=5 · 10–3 m (pręt o średnicy 10 mm, zgodnie z [1]) i głębokość pogrążenia uziomu t=0,9 m, rezystancja uziemienia uziomu pierścieniowego R=8,3 Ω.

Z przedstawionej analizy wynika, że rozpatrywane uziomy mają zbliżone wartości rezystancji uziemienia.

Biorąc pod uwagę konstrukcję stacji kontenerowej i stosowany układ uziomowy, można zaproponować następujące rozwiązania uziomów stacji:

  • uziom otokowy,
  • uziom pierścieniowy,
  • żelbetowy fundament stacji,
  • żelbetowy fundament stacji połączony z uziomem otokowym,
  • żelbetowy fundament stacji połączony z uziomem pierścieniowym,
  • uziom fundamentowy otokowy
  • żelbetowy fundament stacji połączony z uziomem fundamentowym otokowym (lub pierścieniowym).

Jest oczywistym, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie do celów uziemień żelbetowego fundamentu stacji. Jeżeli dodatkowo zostanie wykorzystany uziom fundamentowy otokowy (pierścieniowy), uzyska się mniejszą wartość rezystancji uziemienia stacji. W obu rozwiązaniach trwałość uziomu będzie równa trwałości stacji kontenerowej.

Obciążalność prądowa uziomu fundamentowego

Budowa układów uziomów elektroenergetycznych wymaga, między innymi, ustalenia ich konfiguracji, tak aby w żadnym miejscu gruntu gęstość prądu nie przekraczała wartości dopuszczalnej. W uziomach fundamentowych ustalenie odpowiedniej konfiguracji prętów zbrojeniowych nie jest możliwe, gdyż jest ona uwarunkowana wytrzymałością fundamentu i jest przedmiotem projektu budowlanego.

W analizie obciążalności prądowej uziomu przyjmuje się, że najsilniejsze nagrzewanie się gruntu (lub betonu – w przypadku uziomu fundamentowego) występuje w miejscu styku uziomu z gruntem (lub betonem otuliny betonowej uziomu fundamentowego), gdyż w tym miejscu gęstość prądu spływającego z uziomu jest największa.

Dla uziomów fundamentowych analizuje się więc obciążalność prądową betonu, a nie gruntu, w którym uziom fundamentowy jest pogrążony. Jest to uzasadnione tym, że biorąc pod uwagę odległość pręta zbrojeniowego od gruntu poprzez warstwę betonu, gęstość prądu w gruncie jest wielokrotnie mniejsza od gęstości prądu w betonie przy powierzchni pręta zbrojeniowego.

Czas trwania obciążenia prądowego uziomu fundamentowego i wartość gęstości prądu są ograniczone procesem wysuszania otuliny betonowej, stykającej się z prętem zbrojeniowym.

Dla stalowego pręta zbrojeniowego w otulinie betonowej powierzchnia zewnętrzna uziomu (w A/cm2) jest określona zależnością:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 5

Wzór 5

gdzie:

I – prąd uziomowy, w [A],

Ρb – rezystywność betonu, w [Ω · m],

t – czas przepływu prądu uziomowego równy czasowi trwania zwarcia doziemnego, w [s].

Wzór ten został wyprowadzony, przy założeniu, że temperatura początkowa betonu jest równa 15oC, a jego temperatura końcowa 100oC. Przyjęcie temperatury początkowej betonu równej 20oC (w miesiącach letnich) praktycznie nie ma wpływu na ostateczną postać zależności (5).

Korzystając z zależności (5) można obliczyć zewnętrzną powierzchnię uziomu fundamentowego w postaci otoku lub pierścienia. Powierzchnię zewnętrzną prętów zbrojeniowych żelbetowego fundamentu stacji, przy przyjęciu współczynnika nierównomierności gęstości prądu spływającego z tych prętów równego 1,7 – jak dla uziomów kratowych, można obliczyć z zależności:

ei 1 2 2013 uziomy fundamentowe wzor 6

Wzór 6

Rezystywność betonów stosowanych na fundamenty żelbetowe nie przekracza 200 Ω · m, przy całkowitym wypełnieniu porów w betonie fazą ciekłą i uwzględnieniu, że beton ma strukturę nieizotopową, która może się pojawić przy zagęszczaniu betonu poprzez jego wibrowanie. W ławie fundamentowej posadowionej w gruncie przepływ prądu nie występuje tylko w głąb gruntu. Przepływ taki występuje również w kierunku równoległym do powierzchni ziemi. Można się więc nie obawiać występowania obszarów lokalnego zagęszczenia prądu w betonie ani zwiększania rezystancji uziemienia uziomu fundamentowego, jeżeli traktowany jest on jako ośrodek nieizotropowy.

Literatura

  1. PN-HD 60364-54:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych.
  2. K. Wołkowiński, Uziemienia urządzeń elektroenergetycznych, WNT, Warszawa 1967.
  3. B. Lejdy, Konstrukcje żelbetowe i betonowe jako element układu uziemiającego, „elektro.info” 11/2011.
  4. B. Lejdy, R. Lenartowicz, Wpływ hydroizolacji na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych, „elektro.info” 6/2011.
  5. B. Lejdy, Kryteria oceny przydatności konstrukcji żelbetowych do celów uziemieniowych, Rozprawy naukowe nr 27. Politechnika Białostocka, Białystok 1994 r.
  6. Norma archiwalna PN-86-92/E05003/01-04 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych.
  7. J. Wiesinger, P. Hasse, Handbuch für Blitzshutz und Erdung, VDE-verlag GmB, Berlin 1977.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.