Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jakość, pewność i właściwa konstrukcja układu zasilania a bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych

Wynik pomiaru prądu zwarcia jednofazowego L2N
Wynik pomiaru prądu zwarcia jednofazowego L2N
Ciąg dalszy artykułu...

Pomiarów prądów zwarcia dokonano w zasilaczu UPS EVER POWERLINE GREEN 33 przy użyciu oscyloskopu cyfrowego TPS2024. Zainicjowano zwarcie fazy L2 do przewodu neutralnego (rysunek 7. i rysunek 8.) oraz zwarcie międzyfazowe (L2–L1), którego przebiegi przedstawiono na rysunku 9. i rysunku 10. Na rysunku 11. zamieszczono przebieg zarejestrowany dla badań zwarciowych podczas testu z bezpiecznikiem B10, a na rysunku 12. – podczas testu z bezpiecznikiem B16.

Na podstawie zrealizowanych badań można stwierdzić, że prąd zwarcia jednofazowego (L2N) miał wartość około 100 A. Podobnie w przypadku zwarcia międzyfazowego (L2L1) prąd miał również wartość około 100 A. Podczas testu zwarciowego z bezpiecznikiem B10 czas eliminacji zabezpieczenia (odcięcia przez bezpiecznik B10 gałęzi, w której wystąpiło zwarcie) wynosił 6,9 ms, natomiast dla bezpiecznika B16 wynosił 3,4 ms. W obu przypadkach UPS po odłączeniu linii zwarciowej pracował poprawnie, zasilając pozostałe podłączone linie.

uwagi i wnioski

Z przeprowadzonych badań i analiz wynika, że podczas zasilania przez UPS odbiorników o charakterze nieliniowym (symetrycznych oraz niesymetrycznych) miało miejsce kilkukrotne zmniejszenie zarówno współczynników zawartości harmonicznych (odkształceń sygnału), jak również odpowiadających sobie poszczególnych harmonicznych prądów po stronie zasilania w stosunku do wyjścia zasilacza (strony odbiorczej). W przypadku odbiorników liniowych oddziaływanie UPS-a nie jest tak korzystne, ponieważ odbiorniki te nie zniekształcają prądu, natomiast układ wejściowy zasilacza generuje harmoniczne na pewnym akceptowalnym poziomie. Na podstawie wykonanych pomiarów stwierdzić można ponadto, że UPS wyeliminował także oddziaływanie zaburzeń napięcia sieciowego na zasilane odbiorniki.

Zrealizowane badania wykazały, że system zasilania gwarantowanego UPS VFI, poza bezprzerwowym zasilaniem odbiorników, stanowi skuteczną metodę ograniczania przenoszenia się harmonicznych z układów zawierających elementy nieliniowe do sieci elektroenergetycznej, a jednocześnie umożliwia zasilenie odbiorników napięciem o ściśle kontrolowanych parametrach, niezależnie od nieprawidłowości występujących w napięciu sieciowym. Uzyskuje się w ten sposób poprawę jakości przetwarzanej energii, co jednocześnie wpływa na znaczące ograniczenie powstawania zagrożeń pożarowych zarówno w układzie zasilania, jak również w obwodach odbiorczych.

Zastosowanie dużego prądu zwarcia w zasilaczach UPS EVER umożliwia uzyskanie wysokiej selektywności zabezpieczeń, dzięki czemu możliwa jest po wystąpieniu zwarcia w jednej z zasilanych linii kontynuacja zasilania pozostałych linii, po odcięciu linii ze zwarciem przez zabezpieczenia liniowe.

Nowatorskim rozwiązaniem UPS-a firmy EVER jest wprowadzenie jako dodatkowej opcji pracy zasilacza funkcji kompensacji mocy biernej.

Literatura

 1. Bednarek K., Kasprzyk L., Poprawa warunków pracy odbiorników o znaczeniu strategicznym oraz sieci zasilającej, XXII Sympozjum PTZE Zastosowania Elektromagnetyzmu w Nowoczesnych Technikach i Informatyce, Sandomierz, wrzesień 2012, s. 29-33.
 2. Bednarek K., Electromagnetic compatibility – the standard and legal problems, in “Computer applications in electrical engineering”,  edited by R. Nawrowski, ALWERS, Poznań 2006, pp. 89-105.
 3. Barlik R., Nowak M., Jakość energii elektrycznej – stan obecny i perspektywy, Przegląd Elektrotechniczny, nr 07/08, 2005, s. 1-12.
 4. Bielecki S., Jakość energii elektrycznej na rynku energii, Przegląd Elektrotechniczny, nr 07/08, 2007, s. 68-72.
 5. Pasko M., Lange A., Kompensacja mocy biernej i filtracja wyższych harmonicznych za pomocą filtrów biernych LC, Przegląd Elektrotechniczny, nr 4, 2010, s. 126-129.
 6. Bednarek K., Electromagnetic action of heavy-current equipment operating with power frequency, International Journal of Occupational Safety and Ergonomics (JOSE), Vol. 16, No 3, 2010, p. 357-368.
 7. Charoy A.: Compatibilite electromagnetique. Parasites et perturbations des electroniques. 1-4, Dunod, Paris, 1996.
 8. http://jakoscenergii.ovh.org/doku.php?id=ocena_jakosci
 9. Hanzelka Z., Warecki J., Piątek K., Chmielowiec K., Zła jakość energii elektrycznej a zagrożenie pożarowe – analiza przypadku, praca zbiorowa: Ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych, DW MEDIUM, Warszawa 2012.
 10. DzU nr 93/2007, poz. 623 – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 4 maja 2007 w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
 11. PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych.
 12. Normy serii PN-EN 61000 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC).
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl