Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zastosowanie sondy prądowej do wyznaczania różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych

Schemat układu pomiarowego
Schemat układu pomiarowego

W najprostszym układzie pomiarowym do wyznaczenia wartości skutecznej różnicy prądów można zastosować dwa amperomierze, o odpowiednio dobranych zakresach pomiarowych oraz pasmach częstotliwości pracy, i następnie obliczyć różnicę prądów. Jednak dokładność tej metody, ze względu na błąd pomiaru amperomierzy, jest niewielka, i maleje gwałtownie wraz ze wzrostem wartości skutecznych mierzonych prądów i ich częstotliwości. Zastosowanie w takim przypadku w układzie pomiarowym sondy prądowej wraz z woltomierzem mierzącym wartość skuteczną jej napięcia wyjściowego pozwala na zwiększenie dokładności pomiaru różnicy prądów.

Zobacz także: Metody oraz analiza wykonanych pomiarów elektrycznych na stacjach ochrony katodowej

Sonda prądowa jest to urządzenie służące do transformacji prądu na proporcjonalne napięcie, które następnie można zmierzyć oraz obserwować przebieg na ekranie oscyloskopu, który nie umożliwia bezpośrednio pomiaru prądu.

Jeżeli przewody z prądem umieszczone zostaną w oknie rdzenia sondy, w taki sposób, aby prądy przepływały w przeciwnych kierunkach, strumień w jej rdzeniu magnetycznym jest proporcjonalny do różnicy wartości chwilowych obu prądów. Pomiar różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych z wykorzystaniem sondy prądowej jest prosty, jeżeli obydwa prądy są w fazie. Jeżeli natomiast prądy nie będą w fazie i są określone zależnościami:

(1)

 

(2)

 

to powstaje wówczas dodatkowe napięcie sondy wynikające z przesunięcia fazowego tych prądów. Wykres wskazowy dla tego przypadku przedstawiono na rysunku 1.

Wówczas wartość napięcia wyjściowego sondy prądowej jest uzależniona nie tylko od różnicy amplitud prądów (Im1, Im2) przepływających przez oba przewody, ale także od ich wzajemnego przesunięcia fazowego, tzn. kąta (α). Mierzona przez miliwoltomierz wartość skuteczna napięcia wyjściowego sondy prądowej zależy od długości wektora Ir, który jest poszukiwaną różnicą wartości skutecznych prądów.

Zobacz także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn – zagadnienia wybrane

Dokładność opisywanej metody wynika głównie z błędu pomiarowego sondy prądowej, który dla typowych konstrukcji zależy od wartości skutecznej różnicy prądów oraz ich częstotliwości. Należy zaznaczyć, że sondy prądowe średniej klasy charakteryzują się niewielką zmianą dokładności, w szerokim zakresie częstotliwości transformowanych prądów. Wadą opisywanej metody jest konieczność, w celu zachowania odpowiedniej dokładności pomiaru, wyznaczenia przesunięcia fazowego prądów. Nie będzie to konieczne tylko w przypadku pomiarów przeprowadzanych w obwodzie, w którym odbiornik ma charakter czysto rezystancyjny, lub wówczas, gdy w ograniczonym zakresie częstotliwości występujące indukcyjności lub pojemności są pomijalnie małe. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono sposób wyznaczania różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych z wykorzystaniem sondy prądowej. Zaletą tej metody, w stosunku do ich pomiaru za pomocą amperomierzy i obliczeniu różnicy, jest przede wszystkim wyższa dokładność szczególnie podczas wyznaczania różnicy prądów o znacznych wartościach, gdy sama różnica przyjmuje niewielkie wartości.abstract

Application of current probe to determine the difference in rms values of two sinusoidal currents
This article describes how to determine the difference in rms values of two sinusoidal currents with the use of a current probe. The advantage of this method compared to the separate measurement of the rms values of two sinusoidal current and calculation of the difference is higher accuracy especially for high rms values of currents when difference in rms values takes a small value.

Zobacz także: System zarządzania napięciem i mocą bierną obszaru sieci inteligentnej (Smart Grid)

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl