Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zastosowanie sondy prądowej do wyznaczania różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych

Schemat układu pomiarowego
Schemat układu pomiarowego

W najprostszym układzie pomiarowym do wyznaczenia wartości skutecznej różnicy prądów można zastosować dwa amperomierze, o odpowiednio dobranych zakresach pomiarowych oraz pasmach częstotliwości pracy, i następnie obliczyć różnicę prądów. Jednak dokładność tej metody, ze względu na błąd pomiaru amperomierzy, jest niewielka, i maleje gwałtownie wraz ze wzrostem wartości skutecznych mierzonych prądów i ich częstotliwości. Zastosowanie w takim przypadku w układzie pomiarowym sondy prądowej wraz z woltomierzem mierzącym wartość skuteczną jej napięcia wyjściowego pozwala na zwiększenie dokładności pomiaru różnicy prądów.

Zobacz także: Metody oraz analiza wykonanych pomiarów elektrycznych na stacjach ochrony katodowej

Sonda prądowa jest to urządzenie służące do transformacji prądu na proporcjonalne napięcie, które następnie można zmierzyć oraz obserwować przebieg na ekranie oscyloskopu, który nie umożliwia bezpośrednio pomiaru prądu.

Jeżeli przewody z prądem umieszczone zostaną w oknie rdzenia sondy, w taki sposób, aby prądy przepływały w przeciwnych kierunkach, strumień w jej rdzeniu magnetycznym jest proporcjonalny do różnicy wartości chwilowych obu prądów. Pomiar różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych z wykorzystaniem sondy prądowej jest prosty, jeżeli obydwa prądy są w fazie. Jeżeli natomiast prądy nie będą w fazie i są określone zależnościami:

(1)

 

(2)

 

to powstaje wówczas dodatkowe napięcie sondy wynikające z przesunięcia fazowego tych prądów. Wykres wskazowy dla tego przypadku przedstawiono na rysunku 1.

Wówczas wartość napięcia wyjściowego sondy prądowej jest uzależniona nie tylko od różnicy amplitud prądów (Im1, Im2) przepływających przez oba przewody, ale także od ich wzajemnego przesunięcia fazowego, tzn. kąta (α). Mierzona przez miliwoltomierz wartość skuteczna napięcia wyjściowego sondy prądowej zależy od długości wektora Ir, który jest poszukiwaną różnicą wartości skutecznych prądów.

Zobacz także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn – zagadnienia wybrane

Dokładność opisywanej metody wynika głównie z błędu pomiarowego sondy prądowej, który dla typowych konstrukcji zależy od wartości skutecznej różnicy prądów oraz ich częstotliwości. Należy zaznaczyć, że sondy prądowe średniej klasy charakteryzują się niewielką zmianą dokładności, w szerokim zakresie częstotliwości transformowanych prądów. Wadą opisywanej metody jest konieczność, w celu zachowania odpowiedniej dokładności pomiaru, wyznaczenia przesunięcia fazowego prądów. Nie będzie to konieczne tylko w przypadku pomiarów przeprowadzanych w obwodzie, w którym odbiornik ma charakter czysto rezystancyjny, lub wówczas, gdy w ograniczonym zakresie częstotliwości występujące indukcyjności lub pojemności są pomijalnie małe. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono sposób wyznaczania różnicy wartości skutecznych prądów sinusoidalnych z wykorzystaniem sondy prądowej. Zaletą tej metody, w stosunku do ich pomiaru za pomocą amperomierzy i obliczeniu różnicy, jest przede wszystkim wyższa dokładność szczególnie podczas wyznaczania różnicy prądów o znacznych wartościach, gdy sama różnica przyjmuje niewielkie wartości.abstract

Application of current probe to determine the difference in rms values of two sinusoidal currents
This article describes how to determine the difference in rms values of two sinusoidal currents with the use of a current probe. The advantage of this method compared to the separate measurement of the rms values of two sinusoidal current and calculation of the difference is higher accuracy especially for high rms values of currents when difference in rms values takes a small value.

Zobacz także: System zarządzania napięciem i mocą bierną obszaru sieci inteligentnej (Smart Grid)

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl