elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Szybkość tworzenia się zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację podczas pożarów instalacji elektrycznych w budynkach

Kalorymetr stożkowy. Źródło: opracowanie własne na podstawie J. Lindholm, A. Brink, M. Hupa, Cone calorimeter – a tool for measuring heat release rate

Kalorymetr stożkowy. Źródło: opracowanie własne na podstawie J. Lindholm, A. Brink, M. Hupa, Cone calorimeter – a tool for measuring heat release rate

Zjawisko pożaru jako jedno z nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, jest niekontrolowanym w czasie i przestrzeni procesem spalania materiałów. Emisja energii cieplnej, produktów rozkładu termicznego i spalania oraz dymu, na drodze złożonych reakcji chemicznych, powoduje gwałtowną zmianę środowiska. Inicjacja pożaru w ograniczonej przestrzeni, jaką mogą stanowić pomieszczenia budynku prowadzi do powstania środowiska pożaru w budynku i jego otoczeniu.

Zobacz także

Redakcja Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home

Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home

Smart Home staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku. Wiele osób decyduje się na nabycie takich rozwiązań chcąc zmniejszyć zużycie prądu przy jednoczesnym zwiększeniu swojego komfortu życia....

Smart Home staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku. Wiele osób decyduje się na nabycie takich rozwiązań chcąc zmniejszyć zużycie prądu przy jednoczesnym zwiększeniu swojego komfortu życia. Jakie firmy oferują nam takie rozwiązania?

Redakcja, S-LABS Sp. z o.o. Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować...

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować o ogrzewaniu w mieszkaniu oraz jeśli zapomnimy zgasić światło, możemy je wyłączyć zdalnie. Wszystko to dzięki systemowi automatyki mieszkaniowej, który oferuje firma S-Labs. Co ważne system jest nie tylko oszczędny, dba o środowisko, ale też nie wymaga dodatkowego okablowania.

Damian Żabicki Systemy monitoringu wizyjnego

Systemy monitoringu wizyjnego Systemy monitoringu wizyjnego

Monitoring wizyjny, znany także pod nazwą monitoringu CCTV, to zespół urządzeń, za pomocą których jest odbierany, przetwarzany, archiwizowany, a także wyświetlany obraz i dźwięk. Jego zadaniem jest śledzenie...

Monitoring wizyjny, znany także pod nazwą monitoringu CCTV, to zespół urządzeń, za pomocą których jest odbierany, przetwarzany, archiwizowany, a także wyświetlany obraz i dźwięk. Jego zadaniem jest śledzenie aktywności mających miejsce w jego zasięgu. Nie jest to rozwiązanie nowe, jednak ciągle ewoluuje, wykorzystując innowacje technologiczne.

Streszczenie

Zapewnienie bezpiecznej i skutecznej ewakuacji jest podstawowym kryterium bezpieczeństwa pożarowego. O szybkości tworzenia się warunków krytycznych uniemożliwiających bezpieczną i skuteczną ewakuację decydują m.in. właściwości palne elementów materiałów budowlanych (wyposażenia wnętrz). Instalacje elektryczne stanowią integralną część budynków i podczas ewentualnych pożarów mają istotny wpływ na dostępny czas do ewakuacji (DCBE). W artykule omówiono znaczenie praktycznego szacowania zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację podczas pożarów instalacji elektrycznych w budynkach. Autorzy skupili swoją uwagę na parametrach charakteryzujących właściwości: termo kinetyczne, toksyczne oraz opisujące zdolność do wytwarzania dymu. Problematyka, o której mowa w przedmiotowym artykule, powinna być podstawą analizy i oceny zagrożenia pożarowego w danym budynku.

Abstract

Establishment rate of threats obstructing safe and efficient evacuation during electrical system fires in buildings

A safe and efficient evacuation assurance is a fundamental criterion of fire safety. Combustible constructive elements (interior decoration) properties decide on establishment rate of crucial conditions which can preclude safe and efficient evacuation. Electrical systems are an integral part of buildings and could have essential influence for accessible evacuation time (DCBE). A practical importance of obstructing safe and efficient evacuation during electrical system fires in buildings threats assessment has been discussed. Authors have bestowed attention to characteristic parameters of such properties as thermo kinetic, toxic and smoke generation ability ones. A discussed problematic aspect should be a basis for analysis and estimation of fire danger in buildings.

Zapewnienie możliwości bezpiecznej i skutecznej ewakuacji z obiektu budowlanego jest jednym z najistotniejszych zadań, jakie muszą zrealizować projektanci, inwestorzy. To zadanie zostało wyrażone expresis verbis w §207 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. Wymagania te zostały potwierdzone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającym zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającym dyrektywę Rady 86/109/EWG [2].

Przyjętym ogólnym kryterium bezpieczeństwa życia ludzi w pożarach budynków i obiektów budowlanych, z punktu widzenia efektywnej i bezpiecznej ewakuacji, jest to, aby dostępny czas bezpiecznej ewakuacji (DCBE) był większy niż wymagany czas do bezpiecznej ewakuacji (WCBE) (rys. 1.).

Możliwy czas ewakuacji to przedział czasowy pomiędzy zapoczątkowaniem pożaru a momentem, kiedy warunki środowiska budynku osiągają stan krytyczny uniemożliwiając bezpieczną, a zarazem skuteczną ewakuację.

Stan krytyczny jest charakteryzowany danymi wartościami parametrów pożaru odnoszącym się do:

  • emisji produktów rozkładu termicznego i spalania,
  • temperatury pożaru,
  • poziomu promieniowania cieplnego,
  • stężenia tlenu,
  • zasięgu widzialności.

Przesyłanie (dystrybucja) energii elektrycznej, a także zasilanie odbiorników elektrycznych stwarza potencjalne zagrożenie pożarowe i to wcale niemałe. Jak wynika ze statystyk opracowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, wady, awarie instalacji elektrycznych stanowią ¼ przyczyn wszystkich pożarów. Ta prawidłowość utrzymuje się na stałym poziomie od co najmniej 10 lat, co wynika z danych przedstawionych w tabeli 1.

Na podstawie danych statystycznych trudno jednoznacznie ocenić szczegółową przyczynę pożarów od instalacji i urządzeń elektrycznych. Dane statystyczne dotyczące pożarów, opracowywane corocznie przez PSP, obejmują w zasadzie opis zależności między wpływem urządzeń i instalacji elektrycznych na powstanie pożarów, nie precyzując jednocześnie, co spełniło rolę bodźca termicznego inicjującego pożar, a co tworzyło środowisko pożarowe, w którym między innymi materiałami palnymi były urządzenia, instalacje elektroenergetyczne.

Przyczyna pożaru będąca następstwem awarii instalacji elektrycznej zależy od jej prawidłowego zaprojektowania, wykonania, a także utrzymywania tej instalacji we właściwym stanie. Najczęstszymi przyczynami prowadzącymi do zapoczątkowania pożaru są: przegrzanie będące następstwem przeciążenia oraz iskrzenie. Zagrożenie pożarem będące następstwem długotrwałych przeciążeń może być spowodowane przez [3]:

  • włączenie do instalacji obliczonej na określoną moc, odbiorników o mocy znacznie wyższej,
  • przyłączenie do elektrycznej instalacji silników o mocy wyższej niż dopuszczalna dla danej instalacji,
  • stosowanie zabezpieczeń o prądzie zadziałania przewyższającym prąd w obwodzie, powodując nadmierne nagrzewanie żył przewodów,
  • wzrost poboru prądu przez silnik trójfazowy, wskutek zaniku jednej fazy i pracy na dwóch fazach,
  • niedopasowanie przekroju przewodów do mocy odbiorników,
  • niefachowe i niedbałe wykonanie instalacji.

Dokonując analizy przyczyn pożarów z udziałem instalacji elektrycznych w budynkach istotne wydaje się rozgraniczenie zagrożeń powstałych w wyniku określonych cech pożarowych przewodów i kabli od zagrożeń wynikających z warunków otoczenia, w których instalacje elektryczne są eksploatowane, tzn. konstrukcji budynków, istniejących w pomieszczeniach obciążeń ogniowych, istnienia wentylacji o określonej wydajności lub jej braku.

Przewody elektryczne są integralną częścią budynków, co powoduje narażenia ich na oddziaływanie płomienia, tak jak innych elementów jego wyposażenia. Zatem do pożaru instalacji elektrycznej może dojść także w wyniku przyczyn nieelektrycznych.

Jeśli już dojdzie w obiekcie budowlanym do pożaru, w tym instalacji elektrycznej, chodzi o to, aby czas do osiągnięcia parametrów krytycznych był wystarczająco długi. Co to w praktyce oznacza? Zasadniczo podczas projektowania budynków zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi przyjmuje się następujące kryteria bezpieczeństwa:

  • wartość graniczna temperatury w budynku dla dolnej warstwy atmosfery, pozwalająca na przebywanie w niej ludzi bez dodatkowych zabezpieczeń, została ustalona na 60–70°C,
  • wartość progową temperatury dla górnej warstwy dymu należy przyjąć 180°C.

Do parametrów krytycznych należałoby dodać także dopuszczalne stężenie toksycznych gazów powstających podczas rozkładu termicznego i spalania wyrobów budowlanych. Obecnie w literaturze przedmiotu brak jest w tym zakresie przedmiotowych wytycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, każdy inwestor użytkownik powinien zadać sobie pytanie, jak właściwości palne danego wyrobu budowlanego, w tym instalacji elektrycznej, przyczynią do czasu osiągnięcia parametrów krytycznych kluczowych dla bezpiecznej i skutecznej ewakuacji, a następnie wykorzystać tę wiedzę do podjęcia działań (rozwiązań technicznych) zmierzających do zmniejszenia ryzyka pożaru, a także ograniczenia jego potencjalnych skutków. Powinien zatem dokonać oceny zagrożenia pożarowego instalacji elektrycznych.

Zagrożenie pożarowe kabli i przewodów elektrycznych istotnie determinują właściwości palne (cechy pożarowe) materiałów powłokowych i izolacyjnych tworzących ich strukturę, podobnie jak warunki eksploatacyjne i środowisko, w którym są użytkowane, włącznie z liczbą i rodzajem ludzi oraz wartością i podatnością mienia narażonego działanie ognia. Jeśli do tego dodać:

  • zróżnicowaną budowę kabli, a szczególnie niejednorodną budowę powłok i izolacji,
  • złożony układ linii kablowych,
  • współdziałanie chemiczne żył metalowych z materiałami izolacyjno-powłokowymi,
  • interakcję między kablami o podobnej budowie.

to trzeba mieć świadomość, że analiza i ocena szybkości tworzenia się zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację stwarzanych przez instalacje elektryczne jest w praktyce trudna do realizacji i może być źródłem problemów. Tym bardziej że problematyka ta jest niedostatecznie reprezentowana w literaturze naukowej, technicznej.

Od chwili zainicjowania pożaru może on przebiegać w różny sposób, uzależniony od warunków środowiskowych, a także od fizycznego rozmieszczenia materiałów palnych. Jednakże można ustalić ogólny model rozwoju pożaru pomieszczenia, gdzie ogólna krzywa temperatura – czas wykazuje trzy fazy oraz dodatkowo fazę zanikania (rys. 2.).

Faza pierwsza, tzw. rozkład bezpłomieniowy, jest początkową fazą pożaru, z małym wzrostem temperatury w pomieszczeniu, przed spalaniem się ustalonym płomieniem. Podczas trwania tej fazy głównym zagrożeniami są wytwarzające się dymy oraz toksyczne produkty rozkładu materii.

Faza druga, tzw. rozwijający się pożar, rozpoczyna się zapaleniem, a kończy wykładniczym wzrostem temperatury w pomieszczeniu objętym pożarem. W czasie trwania tej fazy głównymi zagrożeniami są rozprzestrzenianie się płomienia, wydzielanie ciepła oraz dymu i toksycznych lotnych produktów rozkładu materii.

Faza trzecia, tzw. pożar całkowicie rozwinięty, zaczyna się, gdy powierzchnia całej zawartości palnej pomieszczenia ulega rozkładowi w takim stopniu, że następuje nagłe zapalenie w całym pomieszczeniu, któremu towarzyszy gwałtowny i duży wzrost temperatury – rozgorzenie. Pod koniec fazy trzeciej materiały palne i tlen w znacznym stopniu są zużyte i przez to temperatura zmniejsza się z szybkością zależną od wymiany ciepła w układzie: środowisko pożarowe–otoczenie. To jest znane jako faza zanikania pożaru. W każdej z faz rozwoju pożaru występuje różny stopień zagrożenia. Dla bezpiecznej i skutecznej ewakuacji kluczową jest I faza rozwoju, w której parametry krytyczne osiągają swoje graniczne wartości, o których była już mowa.

Do szacowania szybkości tworzenia się zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację konieczne jest stosowanie nowoczesnych narzędzi inżynierskich, w tym konieczna jest znajomość związana z ogólnie pojętym modelowaniem pożarowym.

Modelowanie pożaru jest przedstawieniem uproszczonego obrazu pożaru, procesów fizykochemicznych zachodzących podczas pożaru za pomocą matematycznego opisu, przy wykorzystaniu nieliniowych równań różniczkowych oraz równań algebraicznych. Istnieje wiele różnych modeli pożarów, schemat klasyfikujący modele pożarów pokazano na rysunku 3.

Obecnie w modelowaniu pożarowym najważniejszymi czynnikami warunkującymi działanie danego modelu są szybkość wydzielania ciepła oraz emisja dymu z materiału. Nie uwzględnia się danych charakteryzujących środowisko pożarowe ze względu na stopień jego toksyczności. Dane wejściowe do modelowania pożarowego powinny pochodzić z:

  • wyników badań z prób eksperymentalnych obejmujących badania w zarówno w małej, jak i w pełnej skali,
  • danych statystycznych, względnie ekspertyz odnoszących się do pożarów materiałów o podobnej konstrukcji i przeznaczeniu,
  • udokumentowanych ocen ekspertów.

Toksyczność produktów rozkładu termicznego i spalania powinna być jednym z najważniejszych, a może najważniejszym aspektem, który wymaga analizy i oceny środowiska pożarowego. Produkty rozkładu termicznego i spalania są złożoną mieszaniną cząstek stałych, ciekłych aerozoli, gazów i par. Produkty toksyczne można sklasyfikować według fizjologicznych efektów, które powodują w ludzkim organizmie [4]:

  • efekty duszące,
  • podrażnienia sensoryczne i/albo podrażnienia dróg oddechowych.

Analiza składu chemicznego i ilości tworzących się produktów rozkładu termicznego i spalania nastręcza wiele problemów. W warunkach pożarowych tworzy się wiele setek produktów w różnych ilościach. Nie jest praktycznie możliwe oszacowanie wszystkich produktów pod względem składu chemicznego i ilości. Dlatego przyjęto w Polsce i na świecie szacowanie toksyczności uwzględniając wybrane związki chemiczne. Do najważniejszych podlegających ocenie należą: CO, CO2, HCN, NOx, SOx, HCl, HBr, HF, formaldehyd oraz akroleina.

W niektórych źródłach wskazuje się na dodatkowe związki chemiczne (toksykanty), do których można zaliczyć: aldehydy, akrylonitryl, amoniak, tlenki fosforu, siarkowodór, dwusiarczek węgla, kwas mrówkowy, fenol, benzen, toluen oraz styren [5, 6, 7]. Analizą można objąć także inne dodatkowe produkty, które wg wiedzy inżynierskiej powinny być nią objęte.

Efektem oddziaływania produktów rozkładu termicznego i spalania w czasie pożaru może być [8, 9]:

1) ograniczenie zdolności do skutecznej ewakuacji,

2) ograniczenie prędkości poruszania się w zagrożonym obiekcie lub zmiana zachowania się człowieka prowadząca do wyboru dłuższej drogi ewakuacyjnej. Jest to wynikiem:

  • zaburzeń neurofizjologicznych spowodowanych oddziaływaniem gazów narkotycznych powodujących zmiany w układach nerwowym i oddechowym,
  • zmian psychologicznych w organizmie ludzkim, będących rezultatem ograniczonej percepcji w postrzeganiu zagrożenia.

3) długotrwałe zmiany psychologiczne.

Wyniki badań właściwości toksycznych najczęściej wyrażane są poprzez określenie stężenia gazu toksycznego, w [ml/l lub gm-3], lub emisji właściwej, w [g/g]. Koncepcja szacowania toksyczności produktów rozkładu termicznego i spalania opiera się głównie na określaniu w warunkach pożarowych [2]:

  • Frakcyjnej Dawki Skutecznej FED (ang. fractional effectice dose), która oznacza stosunek dawki narażeniowej duszącego związku chemicznego toksycznego do takiej, przy której można spodziewać się określonego skutku dla narażonego podmiotu o przeciętnej wrażliwości,
  • Frakcyjnego Stężenia Skutecznego FEC (ang. fractional effective concentration), które oznacza stosunek stężenia środka drażniącego do takiego stężenia, przy którym spodziewane są określone skutki dla narażonego podmiotu o przeciętnej wrażliwości. FEC może odnosić się do każdego efektu końcowego łącznie z niewydolnością fizyczną, śmiercią albo z innymi skutkami końcowymi.

Związki chemiczne o działaniu duszącym, do których można zaliczyć głównie CO oraz HCN. Inhalacja środków duszących prowadzi do porażenia centralnego układu nerwowego z utratą świadomości i ostatecznie do śmierci. Działanie duszących związków toksycznych zależy od skumulowanej dawki, tj. stanowi funkcję stężenia i czasu trwania narażenia.

Niezbędnym do analizy zagrożenia pożarowego pod kątem bezpiecznej i skutecznej ewakuacji jest ocena materiałów pod kątem zdolności do wytwarzania dymu.

W literaturze dym jest definiowany jako [10–13]:

  1. widzialna w atmosferze zawiesina cząstek stałych i cieczy powstałych w wyniku spalania lub pirolizy,
  2. chmura cząstek pojedynczo niewidocznych, która staje się nieprzezroczysta wskutek rozpraszania lub/i absorpcji światła widzialnego,
  3. widzialna część lotnych produktów spalania,
  4. gazowe produkty spalania materiałów organicznych, w których rozproszone są małe cząstki gazowe i ciekłe, nadające dymom charakterystyczną barwę, zapach, smak, gęstość i toksyczność, a także zdolność przenikania i przemieszczania się w otoczeniu, co w poważnym stopniu może stwarzać zagrożenie dla istot żywych, komplikować rozpoznanie i przebieg akcji ratowniczej,
  5. dyspersyjny układ aerozolowy, składający się z ośrodka gazowego (faza rozpraszająca, tzw. dyspersyjna) i fazy rozproszonej w stanie stałym i ciekłym. Cząsteczki dymu są układami złożonymi, które mogą stanowić kropelki cieczy, fragmenty ciała stałego oblepione cieczą albo smolistą substancją.

Ilość dymu, czasami określana jako wskaźnik emisji dymu, jest definiowana , jako masa wytworzonego dymu do masy spalonego materiału. Ilość i szybkość wytworzonego dymu warunkuje [12]:

  1. sposób spalania materiału; przewody i kable elektryczne w wyniku oddziaływania promieniowania cieplnego mogą spalać się bezpłomieniowo (tlić się) lub płomieniowo. W warunkach spalania bezpłomieniowego powłok i izolacji przewodów i kabli elektrycznych może być wytwarzany w mniejszej albo większej ilości niż przy spalaniu płomieniowym,
  2. wentylacja i środowisko pożaru; wytwarzanie dymu zależy od scenariusza pożaru, a nie tylko od rodzaju materiału objętego pożarem. Trzeba pamiętać, że często zwiększona ilość wydzielonego dymu występuje przy ograniczonym dostępie tlenu. Materiał wytwarzający małe ilości dymu podczas badań laboratoryjnych, w rzeczywistych warunkach pożaru może wytwarzać duże ilości dymu spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się płomienia po dużych powierzchniach,
  3. czas i temperatura; rozkład rozmiaru cząstek aerozolu dymowego zmienia się wraz z czasem; w miarę „starzenia” się cząstki dymu koagulują. Niektóre właściwości dymu zmieniają się także w temperaturę tak, że właściwości „starego” lub „zimnego” dymu mogą być odmienne od właściwości „świeżo” wytworzonego gorącego dymu. Te czynniki są istotne przy uwzględnianiu ruchu dymu w dużych budynkach.

Do podstawowych parametrów charakteryzujących materiały pod kątem zdolności do wytwarzania dymu i wykorzystywanych w szacowaniu szybkości tworzenia się zagrożeń wpływających na bezpieczną i skuteczną ewakuację należą:

Powierzchnia ekstynkcji właściwej

Oznacza efektywną, pochłaniającą światło powierzchnię cząstek dymu powstałych w czasie rozkładu termicznego i spalania materiału. Powierzchnia ekstynkcji właściwej SEA jest określona zależnością:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 1

Wzór 1

gdzie:

σ – SEA oznacza efektywną, pochłaniającą światło powierzchnię cząsteczek dymu, w [m2], powstałych w czasie rozkładu termicznego i spalania 1 kg materiału, w [m2/kg],

Ks – współczynnik ekstynkcji, w [%],

Vs – szybkość przepływu objętościowego dymu, w [m3/s],

Δm – ubytek masy, w [kg], w czasie, w [s].

W powyższej zależności współczynnik ekstynkcji Ks, zakładany jest jako stały w przedziale czasu Δt. Zależy on od cząstkowej gęstości optycznej będącej funkcją rozkładu wielkości cząstek dymu i ich właściwości optycznych w postaci:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 2

Wzór 2

gdzie:

αs – cząstkowa gęstość optyczna, w [m2/kg],

Ys – masowe stężenie cząstek dymu, w [kg/m3].

Średnia powierzchnia ekstynkcji właściwej

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 3

Wzór 3

gdzie:

σf – średnia powierzchnia ekstynkcji właściwej (dla zakresu spalania płomieniowego), w [m2/kg],

ms, mf – masa próbki w momencie zapoczątkowania ciągłego spalania płomieniowego i masa końcowa, w [kg],

tig – czas, po którym następuje zapłon próbki materiału, w [s].

Parametr σf można zapisać w funkcji wydzielania dymu ys jako:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 4

Wzór 4

gdzie:

ys – wytwarzanie dymu; wielkość charakteryzująca masę cząsteczkową dymu powstającą z jednostki masy materiału, w [kg/kg]. Jest związana z mechanizmem rozkładu i formowania się cząstek dymu w płomieniu. Stanowi obok szybkości wydzielania ciepła podstawową daną wejściową w większości modeli pożaru.

Zasięg widzialności

Zasięg widzialności określany jest jako największa odległość w dymie, z jakiej widziany jest dany obiekt.

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 5

Wzór 5

gdzie:

C – oznacza stałą charakteryzującą sposób świecenia obserwowanego przedmiotu w dymie (świecącą światłem własnym lub odbitym), w [-],

Ks – współczynnik ekstynkcji, w [%].

Szybkość wydzielania dymu

Wartość tego parametru obliczamy ze wzoru:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 6

Wzór 6

gdzie:

SPRtotal(t) – całkowita szybkość wydzielania dymu z badanego materiału, w [m2/s],

V(t) – jest (nieznormalizowanym) przepływem objętościowym w przewodzie wentylacyjnym, w [m3/s],

L – jest długością drogi światła przez przewód wentylacyjny, w [m], przyjmowaną, jako równa średnicy przewodu wentylacyjnego,

I(t) – jest sygnałem z odbiornika światła, w [%].

Całkowita ilość wydzielanego dymu

Całkowite wydzielanie dymu z elementu próbnego TSP(t) i całkowite wydzielanie dymu z elementu próbnego w czasie pierwszych 600 s okresu ekspozycji (300 s£t£900 s) TSP600 s obliczane są następująco:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 7

Wzór 7

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 8

Wzór 8

gdzie:

TSP(ta) – całkowita ilość wytworzonego dymu z badanego materiału w 300 s≤t≤ta, w [m2],

TSP600 s – całkowita ilość wytworzonego dymu badanego materiału w czasie 300 s≤t≤900 s, w [m2],

SPR(t) – szybkość wytwarzania dymu z badanego materiału, w [m2/s],max [a, b] – maksimum dwóch wartości a i b.

Właściwości termokinetyczne materiałów decydują o temperaturze pożaru. Badanie wydzielania ciepła można oznaczać, stosując jedną z następujących technik:

Kalorymetrii zużycia tlenu

Ciepło powstające w wyniku spalania materiału jest proporcjonalne do ilości zużytego powietrza. Dane empiryczne wskazują, że spalanie większości materiałów organicznych przy zużyciu 1 kg tlenu powoduje emisję energii cieplnej o wartości 13,1 MJ. Odchylenie od tej wartości waha się w granicach 5% dla różnych materiałów palnych.

Wytwarzania dwutlenku węgla:

Z punktu widzenia stechiometrii procesu reakcji spalania pomiar ten jest oparty na założeniu, że ilość wydzielonej energii przypadającej na cząsteczkę zużytego tlenu jest w przybliżeniu równa ilości wydzielonej energii przypadającej na cząsteczkę wytworzonego CO2. Wobec tego, jeśli spalanie jest całkowite, zaleca się, aby wielkość zużycia tlenu jako substratu była równa ilości wytworzonego dwutlenku węgla jako produktu. Zaleca się, aby obie te wielkości wskazywały ilość wydzielonego ciepła. Średnia wartość tej stałej wynosi 13,3 MJ/kg wytworzonego CO2. Jeśli znana jest dokładniejsza wartość dla materiału lub wyrobu, zaleca się używanie jej do obliczenia wydzielania ciepła.

Wzrostu temperatury gazu

Technika pomiaru temperatury gazu oparta jest na założeniu, że nie ma utraty ciepła i że całe wytworzone przez ogień ciepło wykorzystywane jest na podwyższenie temperatury wytworzonej gorącej mieszaniny powietrza i produktów rozkładu termicznego i spalania tak, że ich temperatury można oznaczać w strumieniu gazów płynących od strefy płomieni.

Podstawowym parametrem wykorzystywanym do szacowania temperatury pożaru jest szybkość wydzielania ciepła (HRR).

Parametr ten jest przez wielu naukowców uważany za najważniejszą zmienną charakteryzującą palność materiałów. HRR jest to ilość ciepła, która jest emitowana z powierzchni materiału w jednostce czasu, w [kW/m2]. Niektórzy z naukowców twierdzą, że mimo że najczęstszą przyczyną zgonów w pożarach jest działanie toksycznych i gorących gazów, to właśnie HRR jest najlepszym narzędziem do przewidywania stopnia niebezpieczeństwa ewentualnego powstałego pożaru. Szybkość wydzielania ciepła oblicza się z równania:

ei 9 2012 szybkosc tworzenia sie zagrozen wzor 9

Wzór 9

gdzie:

Δhc/ro – dla większości materiałów wyrażenie przyjmuje wartość 13.1 MJ,

C – stała kalibracyjna urządzenia badawczego, w [m1/2 g1/2 K1/2],

Δp – ciśnienie gazów spalinowych mierzone w kominie, w [Pa],

Te – temperatura gazów spalinowych w kominie urządzenia badawczego (kryzie mierniczej), w [K],

Xo2 – udział molowy suchego tlenu (O2) w powietrzu w czasie badania,

X0O2 – początkowy udział molowy suchego tlenu w powietrzu.

Badania dotyczące cech pożarowych materiałów (wyrobów) można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy testów w małej skali. Druga natomiast dotyczy testów w dużej skali, w których mierzone wartości są przeprowadzane w zaadaptowanych rzeczywistych warunkach. Najbardziej niezawodnymi metodami badawczymi są te, które odwzorowują jak najdokładniej warunki rzeczywiste (badania w pełnej skali).

Badania w pełnej skali są niekiedy trudne do realizacji ze względu na możliwości aparaturowe oraz ekonomiczne. W związku z tym bardzo często wykorzystuje się metody badawcze zaliczane do małej skali laboratoryjnej, wykorzystujące nowoczesne techniki pomiarowe. Umożliwiają one uzyskanie szerokiej charakterystyki badanego materiału. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń badawczych jest kalorymetr stożkowy (rys. 4.).

Wyniki badań uzyskane z kalorymetru stożkowego są z powodzeniem wykorzystywane do analizy i oceny środowiska pożarowego (modelowania) pod kątem właściwości toksycznych, dymotwórczych oraz termokinetycznych, jakże istotnych dla bezpiecznej i skutecznej ewakuacji. Proces ten jest przeprowadzany przy uwzględnieniu założonego scenariusza pożarowego.

Podsumowanie

Szybkość tworzenia się zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację podczas pożarów instalacji elektrycznych w budynkach powinna być podstawą analizy i oceny zagrożenia pożarowego w danym budynku (obiekcie budowlanym). Jest to proces złożony. Wymaga wszechstronnej wiedzy z różnych dziedzin. To powoduje, że jest on trudny do realizacji w praktyce. Potrzebna jest do tego ścisła współpraca środowisk naukowych i technicznych związanych z branżą elektryczną (elektroenergetyczną) i bezpieczeństwem pożarowym. W opinii autorów tylko taka wzajemna współpraca daje nadzieję na osiągniecie celu, jakim jest zapewnienie użytkownikom obiektu budowlanego warunków do skutecznej i bezpiecznej ewakuacji w warunkach założonego scenariusza pożaru.

Literatura

  1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.)  
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 86/109/EWG (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L88 z dnia 4 kwietnia 2011 r.).
  3. Pofit – Szczepańska M., Jaskółowski W., Zagrożenia pożarowe powstałe podczas eksploatacji kabli elektroenergetycznych, Biuletyn WAT, 4/2005
  4. PN EN 60695-7-1:2007, Badanie zagrożenia ogniowego. Część 7-1: Toksyczność lotnych produktów spalania. Wytyczne ogólne.
  5. PN – 88/B-02855. Ochrona przeciwpożarowa budynków. Metoda badania wydzielania toksycznych produktów rozkładu i spalania materiałów.
  6. ISO 13344:2004. Estimation of the lethal toxic potency of fire effluent.
  7. ISO 13571:2007. Life-threatening components of fire -- Guidelines for the estimation of time available for escape using fire data. 
  8. ISO 19703: 2010. Generation and analysis of toxic gases in fire -- Calculation of species yields, equivalence ratios and combustion efficiency in experimental fires.
  9. Kobes M., Helsloot I., de Vries B., Post J.G., Building safety and human behaviour in fire: A literature review, Fire Safety Journal 45 (2010), s. 1-11.
  10. Dobbins R.A., Mulholland G.W., Bryner N.P., Comparison of a Fractal Smoke Optics Model with Light Extinction Measurements, Atmospheric Environment, vol. 28, no. 5, 1994, pp. 889–897.
  11. Becker W., Rupprecht H., Troitzsch J.: Fire Safety of Polymeric Materials: Test   Methods- Specifications and Standards. Westport, Technomic Publishing Co. Inc. 1979.
  12. Jurkowski B., Jurkowska B., Rydarowski H., Palność materiałów polimerowych, Poznań 2010.
  13. Kolbrecki A., O dymotwórczości wyrobów budowlanych w czasie pożaru, kwartalnik, Prace Instytutu Techniki Budowlanej Nr 4 (116), Warszawa 2000.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.