Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wyznaczanie wartości rezystancji uziemienia urządzenia piorunochronnego

Modele uziemień urządzeń piorunochronnych: a) otok domu jednorodzinnego, b) otok hali przemysłowej
Modele uziemień urządzeń piorunochronnych: a) otok domu jednorodzinnego, b) otok hali przemysłowej
T. Kuczyński

Wartość rezystancji uziemienia w głównej mierze zależy od rezystywności gruntu, w którym zostanie umieszczony uziom, od jego wymiarów i sposobu umieszczenia w gruncie oraz od wartości szczytowej i kształtu prądu wprowadzonego do uziomu. W literaturze podawane są zależności pozwalające na wyznaczenie rezystancji uziomów o różnych kształtach, umieszczonych w ziemi o określonej rezystywności. W artykule wyznaczono numerycznie przy użyciu pakietu oprogramowania CDEGS [4], rezystancje uziemień [5, 7] urządzeń piorunochronnych. Otrzymane wyniki porównano z wynikami obliczeń przeprowadzonych przy wykorzystaniu zależności z dostępnej literatury [2].

obliczanie rezystancji uziemień urządzeń piorunochronnych

Analizowano uziomy otokowe urządzeń piorunochronnych domu jednorodzinnego o wymiarach 22x17 m (długość x szerokość) oraz hali przemysłowej o wymiarach 42x42 m. Uziomy umieszczono w ziemi na głębokości 0,6 m w odległości 1 m od budynku. Rezystywność gruntu przyjęto 100 Ωm (Czytaj więcej na ten temat).

Zobacz także: Wpływ hydroizolacji na rezystancję uziemienia uziomów fundamentowych

Obliczenia numeryczne w pakiecie oprogramowania CDEGS wykonano dla prądów o następujących parametrach:

  • prąd przemienny o amplitudzie 50 A i częstotliwości 50 Hz,
  • prąd udarowy o wartości szczytowej 50 A i kształcie 200/600 ms,
  • prąd udarowy o wartości szczytowej 50 A i kształcie 10/350 ms.

Zobacz także: Przegląd i kontrola instalacji elektrycznych i instalacji (urządzeń) piorunochronnych w budynku

Prąd udarowy 50 A, 200/600 ms wybrano jako formę pośrednią pomiędzy przebiegiem o kształcie odpowiadającym pierwszemu wyładowaniu piorunowemu oraz typowym przebiegiem prądu przemiennego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

Uziemienia urządzeń piorunochronnych odgrywają ważną rolę w ochronie odgromowej obiektów budowlanych. W artykule przedstawiono wyniki obliczeń rezystancji uziemień urządzeń piorunochronnych dla domu jednorodzinnego oraz hali przemysłowej. W celu przeprowadzenia obliczeń wykorzystano pakiet oprogramowania CDEGS oraz wzory dostępne w literaturze.abstract

Earthings of LPS (Lightning Protection System) are important in lightning protection for buildings. The paper presents results of calculations of earthing resistances for single-family home and industrial room. In order to perform computations make use of CDEGS software package and formulas in available literature.

W prowadzonej analizie przyjęto następujące oznaczenia rezystancji uziemienia urządzenia piorunochronnego:

  • R1 – rezystancja wyznaczona przy przepływie prądu 50A, f=50 Hz,
  • R2 – rezystancja uziemienia obliczona na podstawie wzorów dostępnych w literaturze,
  • R3 – rezystancja wyznaczona w wyniku wprowadzenia prądu 50A, 200/600 ms,
  • R4 – rezystancja przy przepływie prądu 50A, 10/350 ms.

Zobacz także: Obliczanie prądów zwarciowych w sieciach oraz instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Do wyznaczania wartości rezystancji uziemień (R1, R3, R4) urządzeń piorunochronnych zastosowano następującą zależność, dzięki której otrzymujemy zastępczą wartość liczbową [1, 3]:

 

 

 

Na rysunku 1. zamieszczono modele analizowanych uziemień urządzeń piorunochronnych, dla których wyznaczono numerycznie przebiegi potencjałów względem ziemi odniesienia oraz wywołujących je prądów. Prąd o odpowiednich parametrach wprowadzono do uziomu za pomocą krótkiego odcinka przewodu. Potencjał obliczono w miejscu wprowadzenia prądu do uziomu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kursy SEP - zobacz terminarz szkoleń »

kurs sep Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich oferuje szeroki wybór szkoleń, które pozwalają zdobyć między innymi uprawnienia g1. Organizujemy specjalistyczne kursy dla osób, które w dniu przystąpienia do szkolenia ukończyły 18 lat i posiadają minimum podstawowe wykształcenie. Dostępny w naszej ofercie kurs sep 1kv (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl