Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Metody diagnostyki urządzeń energetycznych w elektrowniach

– badania nieniszczące diagnostyka zainstalowanych nieferromagnetycznych rur urządzeń wymiany ciepła
Rys. 3. Trajektorie zmian sygnałów różnicowego wewnętrznego przetwornika przelotowego dla wzorcowych sztucznych nieciągłości o głębokościach (od lewej do prawej): 100%, 80%, 60%, 40% i czterech nieciągłości zewnętrznych o głębokości 20% grubości ścianki,
Rys. 3. Trajektorie zmian sygnałów różnicowego wewnętrznego przetwornika przelotowego dla wzorcowych sztucznych nieciągłości o głębokościach (od lewej do prawej): 100%, 80%, 60%, 40% i czterech nieciągłości zewnętrznych o głębokości 20% grubości ścianki,

Diagnostyczne defektoskopowe badania zainstalowanych nieferromagnetycznych rur urządzeń wymiany ciepła, w elektrowniach i w elektrociepłowniach są przeprowadzane metodą prądów wirowych [1–3]. Metoda prądów wirowych należy do metod badań powierzchniowych. Może być ona stosowana do wykrywania powierzchniowych i podpowierzchniowych nieciągłości obiektów z materiałów przewodzących prąd elektryczny (tj. z metali) zarówno nieferromagnetycznych, jak i ferromagnetycznych. Możliwe jest wykrywanie nieciągłości o głębokości od około 0,1 mm szerokości do około 0,0005 mm i o długości od około 0,4 mm (dane przybliżone). Do przeprowadzenia badań metodą prądów wirowych wystarcza jednostronny dostęp do obiektu.

Badanie rur urządzeń wymiany ciepła, a przede wszystkim rur skraplaczy pary turbinowej, jest rozpowszechnione na świecie. Nie ma alternatywnej metody do metody prądów wirowych i techniki badań nieniszczących zainstalowanych rur z metali nieferromagnetycznych. Badania takie, w odniesieniu do rur w elektrowniach i w elektrociepłowniach, są również wykonywane w Polsce, w czym wieloletnie doświadczenie praktyczne ma autorka niniejszego artykułu.

Przy badaniach rur urządzeń wymiany ciepła wymagany jest dostęp do wnętrza rur. Konieczne jest przesuwanie sond wiroprądowych, wewnątrz rur. Urządzenia wymiany ciepła muszą być odstawione do badań, a np. z rur skraplaczy pary turbinowej musi być usunięta woda.

Zobacz także: Dobór urządzeń elektrycznych na pracę długotrwałą i zwarciową elementem procesu eksploatacji układu elektroenergetycznego

Aby otrzymać z zespołu ogniw fotowoltaicznych napięcie stałe na poziomie ok. 350 Vdc wymagany jest układ podwyższający i stabilizujący napięcie. Do tego celu można wykorzystać kilka rozwiązań układowych znanych z zasilaczy impulsowych. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie układu przekształtnika typu dc/ac/dc z transformatorem. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość kilkukrotnego podwyższenia napięcia, np. z poziomu ok. 20 Vdc na 350–400 Vdc, ale musimy zamienić napięcie stałe na zmienne o dużo wyższej częstotliwości, np. ok. 20 kHz, i zastosować transformator, a następnie to napięcie jeszcze raz wyprostować. Na poszczególnych etapach zamiany napięcia tracona jest moc na elementach półprzewodnikowych (diody i tranzystory) i na transformatorze.

przetworniki do kontroli rur zainstalowanych

W kontroli zainstalowanych rur skraplaczy pary i rur innych urządzeń wymiany ciepła stosowane są przede wszystkim przelotowe wewnętrzne przetworniki różnicowe (rys. 1.), przy czym jedno z uzwojeń różnicowych może być wykorzystywane także jako przetwornik bezwzględny.

Przetworniki wewnętrzne (rys. 1. i rys. 2.) są stosowane do kontroli zainstalowanych prostych rur (z metali nieferromagnetycznych) urządzeń wymiany ciepła. Giętkie sondy, z przetwornikami wewnętrznymi, są stosowane do kontroli rur (z metali nieferromagnetycznych), o kształcie litery „U”.

Zobacz także: Systemy kogeneracyjne oparte na mikroturbinach

Przetworniki przelotowe wewnętrzne pozwalają na określanie położenia nieciągłości wzdłuż długości rurek. Przetworniki przelotowe wewnętrzne, przy kontroli rur zainstalowanych, pracują przy wzbudzaniu wieloczęstotliwościowym. Z ich użyciem wykrywane są nieciągłości położone zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej ścianki rur. Prędkość przesuwu sondy wewnątrz rur może wynosić do ok. 2 m/s. Sondy można przesuwać ręcznie wewnątrz rur lub można im nadawać ruch, w rurach, przy użyciu agregatów na sprężone powietrze.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule opisano badania, in-situ, metodą prądów wirowych, nieferromagnetycznych rur skraplaczy pary i wymienników ciepła. Przedstawiono następujące aspekty nieniszczących badań rur nieferromagnetycznych: charakterystykę metody prądów wirowych, obszary zastosowania, stosowane przetworniki wiroprądowe oraz rezultaty badań.abstract

Diagnostic Methods of Power Generations Systems – Nondestructive Testing Heat exchangers nonmagnetic tubing in-situ diagnostic
Eddy current inspection of condensers and heat exchangers nonmagnetic tubing, in-situ, is presented. The following issues concerning nondestructive testing of nonmagnetic tubing are covered: features of eddy current method, areas of implementation, eddy current transducers used, transducers signals evaluation as well as tests results.

Przetworniki z magnesami (rys. 2a) są stosowane do kontroli zainstalowanych cienkościennych rur z metali słaboferromagnetycznych. Sondy wieloprzetwornikowe z wieloma statycznymi miniaturowymi przetwornikami płaskimi (rys. 2b) są stosowane w kontroli rur zainstalowanych, jeśli celem badania jest nie tylko wykrycie nieciągłości i wskazanie ich położenia wzdłuż długości rur, ale również określanie położenia nieciągłości na obwodzie rur.

Zobacz także: Analiza wybranych aspektów niezawodności i bezpieczeństwa w centrach przetwarzania danych

Sondy wirujące, z wieloma miniaturowymi przetwornikami stykowymi płaskimi, są stosowane w badaniach diagnostycznych rur urządzeń wymiany ciepła do wykrywania nieciągłości rur, w strefie ich roztłaczania w ścianach sitowych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl