Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wynalazki trzeba komercjalizować

rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego
mgr inż. Karol Kuczyński  |  elektro.info 9/2012  |  04.09.2012  |  1
rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego
rozmowa z dr. inż. Andrzejem Nowakowskim – dyrektorem ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie.

Instytut powstał w 1956 r. To już ponad 50 lat istnienia firmy z małym okładem…
– Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie. W tych budynkach (po wielokrotnych rozbudowach i przebudowach) Instytut Tele- i Radiotechniczny ma swoją siedzibę do dziś. Po wojnie, w kwietniu 1945 roku, Instytut wznowił działalność pod kierownictwem prof. Janusza Groszkowskiego. W 1951 roku Instytut podzielono na Przemysłowy Instytut Telekomunikacji oraz Instytut Łączności. W ramach kolejnej reorganizacji ośrodków naukowo-badawczych, w maju 1956 roku, powstał Instytut Tele- i Radiotechniczny z połączenia części PIT i Centralnego Biura Konstrukcyjnego Telekomunikacji.

Podstawowym celem działalności Instytutu Tele- i Radiotechnicznego jest kreowanie nowych rozwiązań w dziedzinie elektroniki i przekształcanie ich w innowacyjne rozwiązania dla podmiotów gospodarczych, zainteresowanych wytwarzaniem nowoczesnych i konkurencyjnych wyrobów.

W jakich obszarach techniki prowadzicie Państwo badania?
– Z uwagi na komercjalizację odkryć w innowacyjnych wyrobach problematyka badawcza skoncentrowana jest w Instytucie w dwóch priorytetowych kierunkach badań obejmujących: inteligentne systemy wspomagania decyzji na potrzeby sterowania i kontroli złożonych układów infrastruktury przemysłowej oraz integrację zaawansowanych technologii elektronicznych na rzecz zastosowań przemysłowych. Realizując kompleksowe interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe z wielu dziedzin inżynierii, fizyki materiałów, elektroniki, próżni, elektromechaniki i telekomunikacji, Instytut Tele- i Radiotechniczny utrzymuje się nieprzerwanie od kilkunastu lat w czołówce Instytutów badawczych z uznanymi kompetencjami w dziedzinie technologii elektronicznych i systemów teleinformatycznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jakiego rodzaju prowadzicie Państwo prace naukowe i rozwojowe?
– Prowadzone prace badawczo-rozwojowe służą komercjalizacji odkryć i mają za cel adaptację nauki dla potrzeb przemysłu. Wśród realizowanych badań i zrealizowanych zadań badawczych oraz zadań w obszarze zastosowań praktycznych do najbardziej znaczących należy zaliczyć inteligentne systemy wspomagające decyzję na potrzeby sterowania i kontroli złożonych układów infrastruktury przemysłowej. Obejmowały one między innymi opracowanie teleinformatycznego systemu informacyjno-komunikacyjnego ICT dla rozgałęzionych odpływów sieci energetycznych niskich napięć dla górnictwa, analizator jakości parametrów linii kablowych przeznaczony do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych, wielołącznikową rozdzielnicę SN o elastycznej architekturze w wykonaniu Exd z ochroną przeciwłukową oraz podwójnym teleinformatycznym zespołem sterowania i zabezpieczeń, autonomiczną inteligentną sieć teleinformatyczną do e-diagnozowania energetycznych sieci rozdzielczych.

Jakie prace realizujecie Państwo w ostatnim czasie?
– Wykorzystując numeryczne metody modelowania pól temperatury oraz najnowsze rozwiązania w dziedzinie komputerowego sterowania, ITR opracował wiele nowoczesnych urządzeń cieplno-chemicznych, w tym analizatory do badania fizyko-chemicznych parametrów węgla, koksu wielkopiecowego, rud metali oraz urządzenia do krystalizacji związków półprzewodnikowych i wytwarzania struktur półprzewodnikowych drogą dyfuzji. Opracowane urządzenia zostały zastosowane w wiodących laboratoriach badawczych i przedsiębiorstwach takich jak koncerny metalurgiczne ArcelorMittal, US Steel, Corus oraz Unia Przemysłowa Donbas. Zastosowane rozwiązania techniczne są chronione licznymi patentami. Obecnie prowadzone są badania dotyczące opracowania metod oraz wdrożenia urządzeń wykorzystujących techniki plazmowe, pozwalających na degradację m.in. stałych odpadów elektronicznych oraz tworzyw sztucznych bez emisji związków niebezpiecznych dla środowiska i życia człowieka.

Jednym z bardziej interesujących zadań, którymi się w tej chwili zajmujemy, jest opracowanie technologii nowej generacji czujnika wodoru i jego związków do zastosowań w warunkach ponadnormatywnych. Praca realizowana jest przez Konsorcjum, którego liderem jest Instytut, a partnerami: Politechnika Warszawska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego, Instytut Fizyki PAN oraz dwa podmioty gospodarcze. Kolejnym zadaniem jest opracowanie nowej generacji łączników dla dystrybucji energii elektrycznej SN. Jest ono realizowane we współpracy z Instytutem Elektrotechniki. Na uwagę zasługują również prace nad nową generacją energooszczędnych napędów do pomp i wentylatorów dla górnictwa. Wykonywane są one przez Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Poznańska, a partnerami ITR, Instytut Chemii Przemysłowej i Politechnika Wrocławska.

Czemu mają służyć te wspólne przedsięwzięcia naukowe?
– W pierwszej kolejności poprawieniu bezpieczeństwa, jakości zasilania i niezawodności systemu energetycznego. Z tego względu w ramach tego segmentu prowadzone są prace, których wyniki zastosowane są w instalacjach pracujących w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych, w szczególności w kopalniach głębinowych węgla kamiennego. Przyjęty kierunek rozwoju produktów Instytutu dla energetyki, w szczególności nowego segmentu inteligentnych systemów zabezpieczania, sterowania i pomiarów, bazujących na najnowszych technologiach informatycznych i elektronicznych, jest ściśle związany z potrzebami rynku, a w szczególności z wymaganiami stawianymi przez czołowych producentów nowych rozdzielnic średniego i niskiego napięcia.

Obecnie inwestorzy instalujący rozdzielnice energetyczne dążą do ich pełnej integracji ze specjalizowanymi, rozbudowanymi systemami teleinformatycznymi w zakresie zarządzania energią elektryczną oraz niezawodności i bezpieczeństwa obiektu energetycznego. ITR za podstawowy cel prowadzonych prac w tym zakresie przyjął tworzenie innowacyjnych platform sprzętowo-programowych oraz zintegrowanych systemów teleinformatycznych do monitorowania i sterowania lokalnymi systemami energetycznymi na bazie wielu urządzeń z wbudowaną inteligencją (embedded systems) i na wykorzystaniu technologii teleinformatycznych ICT do wymiany informacji (np. GPS, Internet, GSM, Ethernet, sieci światłowodowe).

Instytut Tele- i Radiotechniczny jako pierwszy w Polsce opracował i wdrożył w energetyce Mikroprocesorowe Urządzenia do Pomiarów, Automatyki, Sterowania oraz Zabezpieczeń dla średnich napięć – MUPASZ.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2012

Komentarze

(1)
Marek | 10.09.2012, 14:26
Bardzo podoba mi się to zdanie: "Prowadzone prace badawczo-rozwojowe służą komercjalizacji odkryć i mają za cel adaptację nauki dla potrzeb przemysłu".
Widzę, że Instytut Tele- i Radiotechniczny jako jeden z pierwszych i nielicznych w Polsce zrozumiał, że nauka współpracująca z przemysłem powoduje efekt synergii dając wspaniałe efekty a jednocześnie generując środki potrzebne na kolejne prace nad wynalazkami. Brawo!

Marek Tejchman
Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
Od Nauki do Biznesu
BIZME - bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl