elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Światło białe i światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła

W subiektywnej ocenie pracownic biurowych

Średnie arytmetyczne stopnia, w jakim osoby badane oceniały oba rodzaje warunków oświetlenia jako „olśniewające”

Średnie arytmetyczne stopnia, w jakim osoby badane oceniały oba rodzaje warunków oświetlenia jako „olśniewające”

W kontekście niedawnych odkryć w naukach biologicznych światło nie tylko umożliwia percepcję świata, ale wywołuje także biologiczne efekty niewizualne. Odpowiedzialny jest za nie nowo odkryty system fotoreceptoryczny u ssaków (także u człowieka) [15, 16]. System ten tworzą komórki zwojowe siatkówki oka, posiadające liczne wypustki dendrytyczne oraz ich połączenia neuronalne z jądrami skrzyżowania (zegar biologiczny u ssaków), a także ich bezpośrednie i pośrednie połączenia neuronalne z okolicami mózgu związanymi z regulacją poziomu pobudzenia.

Zobacz także

mgr inż. Michał Szypowski Instalacje magistralne w oświetleniu

Instalacje magistralne w oświetleniu Instalacje magistralne w oświetleniu

W artykule przedstawiono najpopularniejsze instalacje magistralne używane do sterowania oświetleniem: LCN, LON, DALI, DMX512, KNX oraz systemy producenckie. Podano przykłady ilustrujące możliwości takich...

W artykule przedstawiono najpopularniejsze instalacje magistralne używane do sterowania oświetleniem: LCN, LON, DALI, DMX512, KNX oraz systemy producenckie. Podano przykłady ilustrujące możliwości takich instalacji: różne warianty sterowania oświetleniem w korytarzu, regulacje stałonatężeniową w pomieszczeniu biurowym w dwóch wariantach oraz złożoną instalację oświetleniową w Terminalu 5 lotniska Heathrow. Omówiono oszczędności w zużyciu energii elektrycznej możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu...

leroymerlin.pl Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych

Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych

Dekoracyjne sople, migoczące figurki, kolorowe sznurki oplatające drzewka… Nastrojowe oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wyjątkowy klimat świąt można również stworzyć w ogrodzie...

Dekoracyjne sople, migoczące figurki, kolorowe sznurki oplatające drzewka… Nastrojowe oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wyjątkowy klimat świąt można również stworzyć w ogrodzie lub przy wejściu do domu. Wystarczy wybrać odpowiednie lampki. Które z nich sprawdzą się na zewnątrz? Poniżej przydatne wskazówki.

V-TAC Poland Sp. z o.o. Oszczędne, ekologiczne i z długą żywotnością - oświetlenie LEDowe z mechanizmem Long Life

Oszczędne, ekologiczne i z długą żywotnością - oświetlenie LEDowe z mechanizmem Long Life Oszczędne, ekologiczne i z długą żywotnością - oświetlenie LEDowe z mechanizmem Long Life

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych czy przemysłowych. Tradycyjne żarówki, zwłaszcza te oparte na technologii żarzenia, były dominującym...

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych czy przemysłowych. Tradycyjne żarówki, zwłaszcza te oparte na technologii żarzenia, były dominującym źródłem światła przez wiele lat. Jednak wraz z postępem technologicznym i wzrostem świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na oświetlenie LEDowe, które charakteryzuje się nie tylko oszczędnością energii, ale także ekologicznością i długą żywotnością. Jednym z ciekawych rozwiązań...

Streszczenie

W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie różnic w postrzeganiu światła o barwie białej neutralnej o temperaturze barwowej równej 4000 K i światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła o temperaturze barwowej równej 17 000 K przez pracownice biurowe. Oświetlenie wzbogacone światłem niebieskim zostało ocenione jako zdecydowanie bardziej olśniewające, intensywne i chłodne niż oświetlenie światłem białym. Oba warunki oświetlenia ocenione zostały ocenione jako porównywalnie jasne, naturalne i komfortowe.

Abstract

White light and Blue – enriched light in the subjective assessment of office workers

The research results presented in this article, define the difference in perceiving the white neutral light with a temperature equal to 4000 K and light with higher emission of blue light and with a temperature equal to 17 000 K by the people working in the office. The light that was enriched with the blue light/colour was rated as much more brilliant, intensive and cool than the white light. Both light conditions were assessed as comparably bright, neutral and comfortable.

Pigmentem odbierającym i przekazującym informację świetlną jest wydzielana przez komórki zwojowe melanopsyna, która jest szczególnie wrażliwa na krótkie fale (do 480 nm) widma świetlnego. Do niewizualnych reakcji na światło należy synchronizacja pracy zegara biologicznego z dobą słoneczną, supresja produkcji melatoniny w szyszynce, a także – jak wykazano w badaniach laboratoryjnych – podniesienie poziomu pobudzenia, sprawności działania i nastroju oraz wzrost poziomu aktywacji w obrębie centralnego układu nerwowego [1, 2, 4].

Wyprodukowano świetlówki Master TL-D ActiViva Active 17 000 K (T8) o podwyższonej emisji niebieskiego światła. ActiViva Active emituje o 85% więcej niebieskiego światła niż naturalne światło dzienne tworząc efekt „niebieskiego nieba”. Emituje również o 25% więcej niebieskiego światła niż naturalne światło dzienne. Dzięki zwiększonej emisji niebieskiego światła ActiViva może wpływać pozytywnie na zegar biologiczny, powodując wzrost aktywności organizmu i efektywności pracy o co najmniej 10%. Można je stosować w oświetleniu wnętrz: pomieszczeniach przemysłowych, szkół, biur, ośrodków medycznych, itp., szczególnie tam, gdzie potrzebna jest poprawa wydajności pracy.

Do tej pory przeprowadzono zaledwie kilka badań terenowych dotyczących oddziaływania na pracującego człowieka światła o podwyższonej emisji światła niebieskiego [3, 6]. Niektóre z nich, podobnie jak badania w laboratorium, wykazały korzystny wpływ tego światła (Tb 17 000 K) na subiektywnie odczuwany poziom pobudzenia, wykonanie pracy, nastrój, a także na jakość snu nocnego w porównaniu do światła o niższej temperaturze barwowej (Tb 4000 K). W badaniach fińskich [14] eksponowano studentów podczas wykładów na światło wzbogacone większą ilością niebieskiego światła (Tb 17 000 K) oraz światło o niższej temperaturze barwowej (Tb 4000 K) rano i po południu, na wiosnę i jesienią.

Wykazano wyższe oceny subiektywnie odczuwanego pobudzenia po wykładzie popołudniowym jesienią w warunkach światła wzbogaconego większą ilością niebieskiego światła (Tb 17 000 K) w porównaniu do wyników uzyskanych w warunkach światła o niższej temperaturze barwowej (Tb 4000 K).

W tym badaniu proszono osoby badane o informację zwrotną dotyczącą oceny obu warunków oświetlenia. Połowa osób badanych oceniła światło o temperaturze barwowej 17 000 K jako olśniewające i intensywne w porównaniu ze światłem o temperaturze barwowej 4000 K. Wyniki innych badań są mniej klarowne [7] lub nie wykazują związku pomiędzy oświetleniem wzbogaconym światłem niebieskim a poziomem pobudzenia i nastrojem [11].

W dotychczasowych badaniach nad wpływem oświetlenia wzbogaconego większą ilością niebieskiego światła na funkcjonowanie człowieka niewiele uwagi poświęca się temu, jak oceniają warunki oświetlenia osoby badane. Tymczasem subiektywne oceny pracowników dostarczają informacji o tym, jak światło oddziałuje na nich oraz w jakim stopniu oświetlenie jest komfortowe i odpowiednie do wykonywanej przez nich pracy.

Celem tej pracy jest porównanie subiektywnych ocen dwóch warunków oświetlenia (światłem o barwie białej neutralnej o temperaturze barwowej 4000 K i światłem wzbogaconym światłem o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła o temperaturze barwowej 17 000 K) przez pracownice biurowe. Wyniki przedstawione w tym opracowaniu stanowią część większych badań, które zostały przedstawione podczas International Symposium of Working Time and Shiftwork [13].

Materiał i metody

Osoby badane

W badaniu wzięło udział 30 pracownic biurowych w wieku od 26 lat do 33 lat (średnia = 26,8 lat, SD = 3,5 lat) zatrudnionych w dziale kontroli sprzedaży biletów lotniczych jednej ze znanych linii lotniczych. Praca ich polegała na sprawdzaniu poprawności sprzedaży biletów lotniczych za pomocą programu komputerowego. Osoby badane pracowały w porze dziennej w godzinach od 7 do 15. Ich stanowiska pracy znajdowały sić w pomieszczeniu o powierzchni 600 m, w której pracuje łącznie 150 osób, a stanowiska pracy zgrupowane są po cztery i oddzielone od innych ściankami działowymi.

Procedura

Osoby badane zostały podzielone na dwie 15-osobowe grupy (A i B) i w odmiennej kolejności poddane trzytygodniowej ekspozycji na dwa różne warunki oświetlenia. W pierwszych trzech tygodniach badanie przeprowadzone zostało w grupie A w warunkach ogólnego oświetlenia światłem o barwie białej neutralnej (Tb 4000 K). W czwartym tygodniu nastąpiła zmiana na światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma (Tb 17 000 K) i włączona została do badań grupa B.

W siódmym tygodniu ponownie zmieniono oświetlenie na białe neutralne Tb 4000 K) i badano pracowników z grupy B przez kolejne trzy tygodnie. Wszystkie osoby zostały poddane badaniu trzykrotnie w ciągu dnia o godzinach: 7:15, 12:15, 14:15 dwa razy w tygodniu (wtorek, czwartek). Osoby badane były poinformowane o celu prowadzonych badań, jak również o wprowadzeniu innego oświetlenia, ale nie były świadome, kiedy nastąpi zmiana. Zmiana oświetlenia następowała w dzień wolny od pracy.

Oświetlenie

Oprawy oświetleniowe zamontowano w suficie podwieszanym na wysokości 2,70 m. Oświetlenie składało się z opraw rastrowych świetlówkowych o mocy 4x18 W z zapłonem elektronicznym. W warunkach oświetleniowych ogólnych użyte zostały świetlówki trójpasmowe Philips Master TL-D Super 80 o mocy 18 W/840, strumień świetlny 1350 Lm, wskaźnik oddawania barw Ra=85, temperatura barwowa Tb=4000 K, średnie natężenie w pomieszczeniu biurowym Eśr= 500 lx. Do uzyskania światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła zastosowane zostały świetlówki Philips TL-D ActiViva 18 W/452 strumień świetlny 1150 lm, wskaźnik oddawania barw Ra=82, Temperatura barwowa Tb=17 000 K, średnie natężenie w pomieszczeniu biurowym Eśr=500 lx.

Znajdujące się w pomieszczeniu 10 świetlików zasłonięto na czas badań nieprzeziernymi roletami. Okna stanowiące 2% powierzchni, znajdujące się po stronie północnej biura, były w czasie badania zasłonięte żaluzjami nieprzeziernymi.

Osoby badane wypełniały kilka kwestionariuszy badających poziom pobudzenia, nastrój i senność oraz Skalę Percepcji Światła [9]. Dalszej analizie w niniejszej pracy zostały poddane wyniki uzyskane przy zastosowaniu Skali Percepcji Światła. Skala ta składa się z 9 przymiotników opisujących różne aspekty oświetlenia (olśniewające, miękkie, ciemne, jasne, ciepłe, komfortowe, naturalne, intensywne, chłodne) zaopatrzonych 5-punktową skalę oceny, z których punkty 1, 3 i 5 posiadają dodatkowe oceny słowne (1=wcale nie, 3=przeciętnie, 5=ekstremalnie).

Zadaniem osób badanych była ocena na tej 5-stopniowej skali dziewięciu aspektów obu warunków oświetlenia.

Prezentacja wyników

W celu określenia różnic w ocenie dwóch różnych warunków oświetlenia poddano analizie wariancji ANOVA wyniki uzyskane w Skali Percepcji Światła. Osoby badane oceniły światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła jako istotnie bardziej olśniewające (F (1, 58)=10,949, p=.002) niż światło o barwie białej neutralnej (rys. 1.). Światło białe o barwie białej neutralnej zostało ocenione przez osoby badane jako istotnie statystycznie bardziej miękkie (F (1, 58)=7,921, p=,007) niż światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (rys. 2.).

Nie wystąpiły istotne różnice pomiędzy oceną światła białego o barwie białej neutralnej i światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła jako „ciemnego” (F(1. 58)=,810, p=,372). Oba warunki oświetlenia zostały ocenione poniżej średniej skali (rys. 3.).

Nie wystąpiła istotna statystycznie różnica pomiędzy ocenami światła białego o barwie białej neutralnej, jak i światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (F91, 58)=2,498, p=,119) jako „jasnego”. Oba warunki oświetlenia zostały ocenione jako porównywalnie jasne (rys. 4.).

Światło białe o barwie białej neutralnej zostało ocenione przez osoby badane jako istotnie statystycznie bardziej ciepłe (F91, 58)=19,012, p=,000) niż światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (rys. 5.).

Oceny światła białego o barwie białej neutralnej i światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła jako „komfortowego” nie różniły się istotnie (F91, 58)=,744, p=.392). Oba warunki oświetlenia ocenione zostały jako porównywalnie komfortowe (rys. 6.).

Nie wystąpiły istotne statystycznie różnice w ocenie naturalności obu warunków oświetlenia (F (1,58)=,54, p=,817). Światło białe o barwie białej neutralnej zostało ocenione przez osoby badane jako porównywalnie „naturalne” do światła o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (rys. 7.).

Światło białe o barwie białej neutralnej zostało ocenione przez osoby badane jako istotnie statystycznie mniej intensywne (F(1, 58)=16,805, p=,000) niż światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (rys. 8.).

Światło białe o barwie białej neutralnej zostało ocenione przez osoby badane jako istotnie statystycznie mniej chłodne (F(1, 58) = 36,988, p = ,000) niż światło o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (rys. 9.).

Dyskusja

Oświetlenie wzbogacone światłem o podwyższonej emisji niebieskiego widma światła (17 000 K) zostało ocenione jako zdecydowanie bardziej olśniewające, intensywne i chłodne niż oświetlenie światłem białym o barwie białej neutralnej (Tb 4000 K). Wyniki uzyskane w tym zakresie zgodne są z wynikami badań fińskich [14], w których 50% osób badanych oceniło światło o temperaturze barwowej 17 000 K jako olśniewające i intensywne w porównaniu ze światłem o temperaturze barwowej 4000 K.

W badaniu polskim tutaj prezentowanym w ocenie osób badanych oba warunki oświetlenia zostały ocenione jako porównywalnie komfortowe i naturalne. Oceny stopnia naturalności i komfortu obu warunków oświetlenia wprawdzie mieszczą się w strefie komfortu, ale są przeciętne (około 2,5 na skali 5-stopniowej).

Osoby badane nie stwierdziły w swoich ocenach różnic w natężeniu oświetlenia, oceniając oba warunki oświetlenia jako porównywalnie jasne. Jasność obu warunków oświetlenia została oceniona jednak jako ponadprzeciętna (średnie 3,20 oraz 3,48).

Prezentowane badania pokazały wrażliwość na warunki oświetlenia badanych osób, co może być związane z ich płcią. Większą wrażliwość na pewne parametry oświetlenia u kobiet w porównaniu do mężczyzn pokazują badania szwedzkie [10], W badaniach tych arkusz percepcji światła wypełniały kobiety i mężczyźni w warunkach oświetlenia o stałym natężeniu (500 lx), a różniących się temperaturą barwową (3000 K, 4000 K i 5500 K). Niezależnie od temperatury barwowej oświetlenie oceniane było przez kobiety, (w porównaniu do mężczyzn), jako bardziej chłodne, olśniewające i mniej miękkie.

Prezentowane w tym miejscu badania wykazały, że pracownice świadomie odbierają i wyrażają różnice w obu warunkach oświetlenia. Wyniki te mogą przemawiać za akceptacją oświetlenia wzbogaconego światłem o podwyższonej emisji niebieskiego widma przez osoby badane. Sięganie do opinii osób badanych w sytuacji zmiany warunków oświetlenia w miejscu pracy wydaje się użyteczne z wielu powodów.

Przede wszystkim dostarcza to dodatkowej informacji o tym, jak wybrane parametry oświetlenia są postrzegane przez osoby, które mają pracować w tych warunkach. Poza tym, zasięganie opinii pracowników jest uwzględnianiem ich roli (partycypacja) w procesie zmiany organizacyjnej, jaką jest zmiana oświetlenia, co sprzyja akceptacji przez nich tej zmiany [12].

Literatura

  1. Cajohen C, Munch M, Kobialka S, Krauchi K, Steiner R, Oelhafen P, et al. High sesitivity of human melatonin, alertness, thermoregulation and heart rate to short wavelength light. Journal of Clinical Endocrinology Matabolism 2005; 90: 1311-1316.
  2. Lockley SW, Evans EE, Scheer FA, Brainard GC, Czeisler CA, Aeschbach D. Short-wavelength sensitivity for the direct effects of light on alertness, vigilance, and waking electroencephalogram in humans. Sleep 2006; 29(2): 161-168.
  3. Viola AU, James LM, Schlangen LJM, Dijk D-J. Blue-enriched white light in the workplace improves self-reprted alertness, performance and sleep quality. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health 2008; 34(4): 297-306.
  4. Revell VL, Arendt J, Fogg LF, Skene DJ. Alertings effects of light are sensitive to very short  wavelengths. Neuroscience Letters 2006;399:96-100.
  5. Vandewalle G, Schwartz S, Grandjean D, Wuillaume C, Balteau E, Degueldre C, et al. Spectral quality of light modulates emotional brain responses in humans. PNAS 2010;
  6. Mills PM, Tomkins SC, Schlangen LJM. The effect of high correlated color temperature office lightingon employee wellbeing and work performance. Journal of Circadian Rhythms 2007; 5(2): 2-10.
  7. Hoffman G, Gufler V, Griesmacher A, Bartenbach C, Canazei M, Staggl S, Schobersberger W. Effects of variable lighting intensities and colour temperature on sulphatoxymelatonin and subjective mood in an experimental office workplace. Applied Ergonomics 2008; 39: 719-728.
  8. Rautkyla E, Poulakka M, Tetri E, Halonen L. Effects of correlated colour temperature and timing of light exposure on daytime alertness in lecture environments. Journal of Light & Visual Environment 2010; 34(2): 2-59.
  9. Knez I. Effects of indoor lighting on mood and cognition. Journal of Environmental Psychology 1995; 15:39-51.
  10. Knez I. Effects of colour of light on nonvisual psychological processes. Journal of Environmental Psychology 2001; 21:201-208.
  11. Hubalek S, Brink M, Schierz C. Office worker’s daily exposure to light and its influence on sleep quality and mood. Lighting Research & Technology 2010; 42: 33-50. 
  12. Juslen H, Tenner A. Mechanisms involved in enhancing human performance by changing the lighting in the industrial workplace. International Journal of Industrial Ergonomics, 2005: 35: 843-855.
  13. Ważna A., Iskra-Golec I. Blue-enriched light effect on daily course of alertness, mood and light perception – a field study. (prezentacja plakatowa), 20th International Symposium on Shiftwork and Working Time, Sztokholm,  27.06-01.07.2011.
  14. Rautkyla E, M, Tetri E, Halonen L. Effects of correlated colour temperature of light on alertness – filed studies in lecture environment . Espoo, Finland 2008. 
  15. Berson DM, Dunn FA, Takao M. Phototransduction by retinal ganglion cells that set the circadian clock. Science 2002; 295, 5557; 1070-1073.
  16. Brainard GC, Hanifin JP, Greeson JM, Byrne B, Glickman G. Action spectrum for melatonin regulation in humans: Evidence for novel circadian photoreceptor. Journal of Neuroscience 2001; 21: 6405-6412.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.