Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ wody na funkcjonowanie przewodów ognioodpornych

Porównanie stopnia zniszczenia izolacji przewodów: a) bez osłony mikowej żył, b) z osłoną mikową
Porównanie stopnia zniszczenia izolacji przewodów: a) bez osłony mikowej żył, b) z osłoną mikową
Ciąg dalszy artykułu...

badania

Przedmiotem badań były odcinki przewodów ognioodpornych o PH90. W badaniach zastosowano elektryczny piec o wymiarach 35´24´16 cm o mocy 2,5 kW. Konstrukcja układu badawczego umożliwiła ustawienie elementu grzejnego pieca na żądaną odległość od badanego przewodu. Przewód był na trwałe umocowany do konstrukcji układu i leżał na ceramicznej płytce. Przewód z płytką znajdował się pod elementem grzejnym w odległości kilku centymetrów.

Jeden koniec badanego odcinka był zabezpieczony bezpiecznikiem automatycznym i zasilany napięciem znamionowym odpowiednim dla danego rodzaju przewodu. Drugi koniec odcinka przewodu był podłączony do źródła światła (lampka biurowa). Ze względu na wpływ ruchów powietrza (wymianę ciepła) w obszarze pieca, ściany pieca zabezpieczono płytą z wełny mineralnej. Pozwoliło to na uniezależnienie się temperatury przewodu od ruchów powietrza wywołanych przemieszczaniem się badacza podczas eksperymentu. Temperaturę na powierzchni przewodu mierzono za pomocą termopary.

Po ustabilizowaniu się wynosiła ona 840°C±9°C. Taka temperatura była dostateczna do degradacji izolacji tych przewodów. Po 45 minutach od momentu włączenia pieca pod napięcie polewano termicznie zniszczoną próbkę prądem wody. Polewanie wodą wykonywano za pomocą metalowej rurki o średnicy wewnętrznej 5 mm o niekontrolowanym wypływie. Polewanie przeprowadzano do momentu zatopienia uszkodzonego przewodu. Wyniki obserwacji zachowania się przewodów podczas badań przedstawiono w tabeli 1.

Podczas badań przewód JE-H (st) H był funkcjonalny i brak było charakterystycznych rozbłysków czy syczenia. Wynikało to z odpowiedniej budowy tego przewodu, a mianowicie z zastosowania papieru mikowego. Jest on odporny na wysokie temperatury dochodzące do 1200°C. W przypadku przewodów, w których nie zastosowano mikowej osłony żył, doszło do poważnego zniszczenia izolacji. Porównanie przedstawiono na fotografii 2.

Należy nadmienić, że stanowisko badawcze nie uwzględniało drgań. Uwzględnienie drgań podczas badań może zmienić wynik badania przewodu JE-H (st) H.

wnioski

  1. Z uwagi że norma [2] z roku 2003 nie uwzględniała badań wpływu wody na funkcjonowanie przewodów w warunkach pożaru, należy liczyć się z możliwością awarii w tego typu przewodach w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych.
  2. Przewody zasilające obwody instalacji bezpieczeństwa pożarowego systemów już funkcjonujących powinny być dodatkowo chronione przed destrukcyjnym działaniem wody.
  3. Należy opracować nowe technologie przewodów ognioodpornych, które będą gwarantowały ich niezakłóconą pracę w warunkach pożaru.

od redakcji

Ciągłość dostaw energii jest warunkiem koniecznym. Oprócz tego pojawia się warunek dostateczny, polegający na zapewnieniu dostawy energii o właściwych parametrach oraz skutecznej ochrony przeciwporażeniowej. Problem ten został wyjaśniony w artykule pt. „Wpływ pożaru na wartość napięcia zasilającego urządzenia elektryczne, które muszą funkcjonować w czasie pożaru”, którego autorami są Julian Wiatr i Waldemar Jaskółowski („elektro.info” 1–2/2012).

literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2009 r. nr 56, poz.461 z późniejszymi zmia-nami).
  2. PN-EN 50200:2006 Metoda badania palności cienkich przewodów i kabli bez ochrony specjalnej stosowanych w obwodach zabezpieczających.
  3. BS 843-2:2003+A2:2009 Methods of test for assessment of the fire integrity of electric cables.
  4. DIN 4102-12 Wymagania budowlane. Kable elektryczne i zabezpieczenia. Odporność ogniowa.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl