Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN
Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

W artykule przedstawiono projekt rozbudowy linii kablowej SN, zasilającej stacje transformatorowe w układzie pętlowym. Pominięty został projekt stacji transformatorowej przyłączanej do linii kablowej SN, który stanowi osobne opracowanie.

podstawa opracowania

1. Plan zagospodarowania terenu.
2. Warunki techniczne wydane przez zakład energetyczny.
3. Norma PN-EN 50322:2011 Instalacje elektroenergetyczne prądu przemiennego o napięciu wyższym od 1 kV.
4. Norma N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.
5. Wieloarkuszowa norma PN-90/E-06401 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Osprzęt do kabli o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 30 kV.
6. Norma N SEP-E-001:2003 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.
7. Norma PN-EN 60865-1:2002 Obliczanie skutków prądów zwarciowych. Część 1: Definicje i metody obliczeń.
8. Katalogi przykładowych producentów kabli oraz producentów osprzętu kablowego.
9. Projekt sieci kablowej nn rozbudowy zakładu.
10. Projekt instalacji nn budynków stanowiących rozbudowę zakładu.

Zobacz także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

opis stanu istniejącego

Na terenie zakładu przemysłowego zainstalowane są trzy stacje transformatorowe SN/nn zasilane z PZO w układzie pętlowym. Schemat zasilania zakładu został przedstawiony na rysunku 1. Z PZO zasilane są również inne stacje pominięte na rysunku 1. Właściciel zakładu przystąpił do jego rozbudowy. Zapotrzebowanie mocy czynnej przez wznoszone budynki oraz ich najbliższe otoczenie wynosi 380 kW, co wymusiło konieczność zaprojektowania dedykowanej stacji transformatorowej o mocy 630 kVA dla potrzeb nowych budynków (Czytaj więcej na ten temat).

Każdy budynek stanowiący rozbudowę zakładu zasilany będzie z projektowanej stacji transformatorowej linią kablową nn. Zgodnie z projektem instalacji elektrycznych oraz elektroenergetycznych linii kablowych nn, w każdym budynku zostało zaprojektowane uziemienie przewodu PE w rozdzielnicach głównych, gdzie następuje rozdział przewodu PEN na przewód N oraz przewód PE. Rezystancja każdego uziemienia RB1 nie przekracza 30 Ω.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

wyciąg z warunków technicznych przyłączenia wydanych przez zakład energetyczny

Gwarantuje się pokrycie mocy czynnej zapotrzebowanej 380 kW po wybudowaniu stacji transformatorowej o mocy 630 kVA i przyłączeniu jej do istniejącego systemu zasilania zakładu. Zasilanie projektowanej stacji transformatorowej o mocy 630 kVA należy wykonać kablem XRUHAKXS 120 lub o przekroju większym, w zależności od wyników obliczeń, przez przelotowe przyłączenie do istniejącego układu zasilania pomiędzy stacją nr 1 a stacją nr 2.

Zobacz także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn - wymagania normatywne

Projektowane kable należy przyłączyć przez mufowanie do kabla HAKnFta 3×120 wyprowadzonego ze stacji transformatorowej nr 1 i wprowadzić do projektowanej stacji transformatorowej SN/nn. Z projektowanej stacji należy wyprowadzić kable XRUHAKXS 120 lub o większym przekroju, w zależności od wyników obliczeń, i przyłączyć do kabla HAKnFta 3×120 zasilającego stację transformatorową nr 2. Moc zwarciowa w GPZ wynosi: S" kQ=150 MVA. Czas trwania zwarcia w sieci SN wynosi Tk=2 s. Niekompensowany prąd ziemnozwarciowy resztkowy Ikc=25 A.

stan projektowany

W miejscu wskazanym na rysunku 2. (pkt 1 oraz pkt 6) istniejący kabel SN HAKnFta 3×120 należy przeciąć, a odcinek pomiędzy pkt 1 i pkt 6 usunąć. Następnie należy przygotować rów kablowy o głębokości 110 cm wzdłuż nowej trasy oznaczonej na rysunku 2. jako pkt 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6. Projektowane odcinki linii kablowej należy wykonać kablem 3×XRUHAKXS 120–12/20, który należy układać w wykopie na podsypce z piasku o grubości 10 cm. Z pkt 1 kabel 3×XRUHAKXS 120–12/20 należy wyprowadzić i wprowadzić do rozdzielnicy średniego napięcia projektowanej stacji transformatorowej SN/nn. Kabel należy układać w wykopie kablowym wyznaczonym przez pkt 1, 2, 3, 4 oraz 5.

Z rozdzielnicy średniego napięcia projektowanej stacji transformatorowej SN/nn należy wyprowadzić kabel 3×XRUHAKXS 120–12/20 i ułożyć w rowie kablowym wyznaczonym przez pkt 5, 4, 3, 6. W pkt 1 oraz 6 projektowane kable 3×XRUHAKXS 120–12/20 należy połączyć z istniejącym kablem HAKnFta 3×120 przez mufowanie z wykorzystaniem muf typu CHMP (H) 3–1 12/20 kV. Na kablach w odstępach co 10 m należy założyć opaski kablowe zawierające następujące informacje: typ kabla – długość – rok ułożenia – trasa – symbol wykonawcy.

Zobacz także: Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn

Po przeprowadzonym montażu ułożone kable należy zasypać warstwą piasku o grubości 10 cm, warstwą rodzimego gruntu o grubości 25 cm, ułożyć taśmę kablową koloru czerwonego (taśma musi wystawać po 5 cm z każdej strony budowanej linii kablowej), a następnie zasypać wykop doprowadzając grunt do stanu sprzed wykopu. W miejscach posadowienia muf kablowych należy w gruncie zainstalować betonowe oznaczniki kablowe zawierające wygrawerowaną literę „M”. Uproszczony schemat zasilania projektowanej stacji transformatorowej SN/nn przedstawia rysunek 2.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl