Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Patagonia i energetyka

Patagonia i energetyka
Patagonia i energetyka
Stefan Gierlotka

Argentyna jest ósmym co do wielkości państwem świata (2,8 mln km2), położonym w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, pomiędzy Andami a Oceanem Atlantyckim. Nazwa „Argentyna” pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum. Jest to kraj przemysłowo-rolniczy z dominującą hodowlą bydła i owiec. Głównymi bogactwami naturalnymi są ropa naftowa i gaz ziemny, wydobywane głównie w Patagonii, na Ziemi Ognistej. Oprócz górnictwa naftowego, rozwija się w niewielkiej ilości górnictwo rud metali kolorowych i górnictwo węgla kamiennego. Ich zasoby występują głównie w Andach, w trudnych do eksploatacji i transportu warunkach terenowych.

Patagonia jest krainą geograficzną usytuowaną w południowej części Argentyny i Chile. Znajduje się pomiędzy Oceanem Spokojnym i Atlantyckim. W Andach Patagońskich i na Ziemi Ognistej występuje ponad 400 jezior tektoniczno-lodowcowych. Ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne obszary te są słabo zaludnione. Główny przemysł Patagonii to hodowla bydła i produkcja mięsa.

Zobacz także: Wietnam i energetyka

Największe jezioro w kraju – Lago Argentino jest położone w Andach Patagońskich, w Parku Narodowym Los Glaciares. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce: Perito Moreno, Upsala oraz Viedma, których stopione wody zasilają jezioro Lago Argentino. Z parkiem Los Glaciares sąsiaduje park narodowy Torres del Paine, położony na terytorium Chile. Lodowiec Glaciar Perito Moreno o długości 30 km zajmuje powierzchnię 258 km2. To olbrzymie pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

Ziemia Ognista, Tierra del Fuego, jest archipelagiem u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielonym od kontynentu Cieśniną Magellana. Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny, a część zachodnia do Chile. Ośrodkiem administracyjnym jest Ushuaia, najdalej na południe wysunięte miasto świata.

Zobacz także: Filipiny i energetyka

Cieśnina Magellana o szerokości od 2,5 km do 45 km, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Główny port to Punta Arenas. Cieśnina Magellana stanowi międzynarodowy szlak żeglugowy, który odkrył i przepłynął w 1520 roku Ferdynand Magellan. Po wybudowaniu Kanału Panamskiego cieśnina utraciła swoje znaczenie w żegludze.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Połowa wytwarzanej w Argentynie energii elektrycznej pochodzi z elektrowni cieplnych. Argentyna prowadzi intensywne wydobycie gazu ziemnego na lądzie i Oceanie Atlantyckim. Energetyka Patagonii oparta jest głównie na elektrowniach gazowych. W północnej Argentynie na rzece Parana znajdują się jedne z większych na świecie elektrowni wodnych – Corpus-Posadas oraz Yacyretá-Apipé. Obydwie zostały wybudowane wspólnie z Paragwajem. Z elektrowni jądrowych w Argentynie pochodzi około 10 procent wytwarzanej energii. W 2011 roku Argentyna uruchomiła trzecią w kraju elektrownię atomową Atucha II, znajdującą się w pobliżu Buenos Aires. Elektrownia o mocy 700 MW, podobnie jak dwie pozostałe, pracuje z reaktorami ciężkowodnymi typu PHWR. Budowę wykonywano we współpracy z niemieckim koncernem Siemens AG. Pierwsza elektrownia atomowa w Argentynie, Atucha I o mocy 335 MW, została uruchomiona w 1974 roku. W 1984 roku rozpoczęła działalność kolejna elektrownia Embalse w pobliżu Cordoby o mocy 600 MW.

W okolicach Comanoro Rivadavia oraz Caleta Oliwia, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, znajdują się fermy elektrowni wiatrowych. W Patagonii, mimo że wiatry wieją stale i z dużą prędkością, nie buduje się jeszcze elektrowni wiatrowych. Ze względów ekonomicznych dominuje gaz ziemny, który jest tani. Obecnie na Ziemi Ognistej, od strony Pacyfiku, w miejscu, gdzie nachodzą na siebie płyty kontynentalne, rozpoczynają się prace pozyskiwania energii geotermicznej. Dotychczasowe odwierty dostarczają ciepło geotermiczne tylko do celów grzewczych i to zaledwie w kilku obiektach użyteczności publicznej.

Zobacz także: Japonia i jej zelektryfikowanie

Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w rejonie parku lodowców, w okolicy El Calafate, skłonił rząd tego kraju do podjęcia decyzji o wybudowaniu dużej elektrowni wodnej, nad jeziorem Lago Argentina.

W środkowej części Chile, u podnóża Andów, znajdują się duże elektrownie wodne. Z kolei w południowej części, w Patagonii, położone są kopalnie węgla, tam też rozwinęła się energetyka cieplna. Podziemne złoża węgla nie są udostępniane szybami, ale wyrobiskami poziomymi, zwanymi sztolniami. Eksploatację pokładu znajdującego się wewnątrz góry prowadzi się wyrobiskami od dołu.

Układ przesyłowy energetyki w Argentynie stanowią trójfazowe sieci izolowane w układzie IT. Przesyłanie energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia prowadzone jest liniami napowietrznymi zawieszonymi na słupach betonowych. Na terenach zabudowanych napięcie przesyłowej sieci średniego napięcia wynosi 13 kV. Na obszarze Patagonii nie spotyka się sieci wysokich napięć.

Transformatory stosowane do zasilania instalacji domowych posiadają grupę połączeń Dy i napięcie górne 13,3 kV, a napięcie dolne 400/2331 V. W Ameryce Południowej, w instalacjach domowych stosuje się w większości krajów napięcie 220 V o częstotliwości 50 Hz. Napięcie 110 V o częstotliwości 50 Hz stosowane jest w Boliwii, a w Brazylii i Kolumbii – o częstotliwości 60 Hz.

Ciekawostką jest, że w zabudowaniach Patagonii i Ziemi Ognistej nie stosuje się instalacji odgromowych. Nawet wysokie budowle z ostro zakończonym zwieńczeniem dachu, stojące w otwartej przestrzeni, nie posiadają piorunochronu. Panujące w tym regionie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kumulacji ładunków elektrycznych w chmurach. Średnia temperatura roczna ymi nie istnieje.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

dr hab. inż. Stefan Gierlotka
dr hab. inż. Stefan Gierlotka
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Górniczym o specjalności elektryfikacja automatyzacja kopalń. Pracował na wszystkich stanowiskach dozoru ruchu elektrycznego w Kopalni Węgla ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl