Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Patagonia i energetyka

Patagonia i energetyka
Patagonia i energetyka
Stefan Gierlotka

Argentyna jest ósmym co do wielkości państwem świata (2,8 mln km2), położonym w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, pomiędzy Andami a Oceanem Atlantyckim. Nazwa „Argentyna” pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum. Jest to kraj przemysłowo-rolniczy z dominującą hodowlą bydła i owiec. Głównymi bogactwami naturalnymi są ropa naftowa i gaz ziemny, wydobywane głównie w Patagonii, na Ziemi Ognistej. Oprócz górnictwa naftowego, rozwija się w niewielkiej ilości górnictwo rud metali kolorowych i górnictwo węgla kamiennego. Ich zasoby występują głównie w Andach, w trudnych do eksploatacji i transportu warunkach terenowych.

Patagonia jest krainą geograficzną usytuowaną w południowej części Argentyny i Chile. Znajduje się pomiędzy Oceanem Spokojnym i Atlantyckim. W Andach Patagońskich i na Ziemi Ognistej występuje ponad 400 jezior tektoniczno-lodowcowych. Ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne obszary te są słabo zaludnione. Główny przemysł Patagonii to hodowla bydła i produkcja mięsa.

Zobacz także: Wietnam i energetyka

Największe jezioro w kraju – Lago Argentino jest położone w Andach Patagońskich, w Parku Narodowym Los Glaciares. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce: Perito Moreno, Upsala oraz Viedma, których stopione wody zasilają jezioro Lago Argentino. Z parkiem Los Glaciares sąsiaduje park narodowy Torres del Paine, położony na terytorium Chile. Lodowiec Glaciar Perito Moreno o długości 30 km zajmuje powierzchnię 258 km2. To olbrzymie pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

Ziemia Ognista, Tierra del Fuego, jest archipelagiem u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielonym od kontynentu Cieśniną Magellana. Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny, a część zachodnia do Chile. Ośrodkiem administracyjnym jest Ushuaia, najdalej na południe wysunięte miasto świata.

Zobacz także: Filipiny i energetyka

Cieśnina Magellana o szerokości od 2,5 km do 45 km, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Główny port to Punta Arenas. Cieśnina Magellana stanowi międzynarodowy szlak żeglugowy, który odkrył i przepłynął w 1520 roku Ferdynand Magellan. Po wybudowaniu Kanału Panamskiego cieśnina utraciła swoje znaczenie w żegludze.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Połowa wytwarzanej w Argentynie energii elektrycznej pochodzi z elektrowni cieplnych. Argentyna prowadzi intensywne wydobycie gazu ziemnego na lądzie i Oceanie Atlantyckim. Energetyka Patagonii oparta jest głównie na elektrowniach gazowych. W północnej Argentynie na rzece Parana znajdują się jedne z większych na świecie elektrowni wodnych – Corpus-Posadas oraz Yacyretá-Apipé. Obydwie zostały wybudowane wspólnie z Paragwajem. Z elektrowni jądrowych w Argentynie pochodzi około 10 procent wytwarzanej energii. W 2011 roku Argentyna uruchomiła trzecią w kraju elektrownię atomową Atucha II, znajdującą się w pobliżu Buenos Aires. Elektrownia o mocy 700 MW, podobnie jak dwie pozostałe, pracuje z reaktorami ciężkowodnymi typu PHWR. Budowę wykonywano we współpracy z niemieckim koncernem Siemens AG. Pierwsza elektrownia atomowa w Argentynie, Atucha I o mocy 335 MW, została uruchomiona w 1974 roku. W 1984 roku rozpoczęła działalność kolejna elektrownia Embalse w pobliżu Cordoby o mocy 600 MW.

W okolicach Comanoro Rivadavia oraz Caleta Oliwia, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, znajdują się fermy elektrowni wiatrowych. W Patagonii, mimo że wiatry wieją stale i z dużą prędkością, nie buduje się jeszcze elektrowni wiatrowych. Ze względów ekonomicznych dominuje gaz ziemny, który jest tani. Obecnie na Ziemi Ognistej, od strony Pacyfiku, w miejscu, gdzie nachodzą na siebie płyty kontynentalne, rozpoczynają się prace pozyskiwania energii geotermicznej. Dotychczasowe odwierty dostarczają ciepło geotermiczne tylko do celów grzewczych i to zaledwie w kilku obiektach użyteczności publicznej.

Zobacz także: Japonia i jej zelektryfikowanie

Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w rejonie parku lodowców, w okolicy El Calafate, skłonił rząd tego kraju do podjęcia decyzji o wybudowaniu dużej elektrowni wodnej, nad jeziorem Lago Argentina.

W środkowej części Chile, u podnóża Andów, znajdują się duże elektrownie wodne. Z kolei w południowej części, w Patagonii, położone są kopalnie węgla, tam też rozwinęła się energetyka cieplna. Podziemne złoża węgla nie są udostępniane szybami, ale wyrobiskami poziomymi, zwanymi sztolniami. Eksploatację pokładu znajdującego się wewnątrz góry prowadzi się wyrobiskami od dołu.

Układ przesyłowy energetyki w Argentynie stanowią trójfazowe sieci izolowane w układzie IT. Przesyłanie energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia prowadzone jest liniami napowietrznymi zawieszonymi na słupach betonowych. Na terenach zabudowanych napięcie przesyłowej sieci średniego napięcia wynosi 13 kV. Na obszarze Patagonii nie spotyka się sieci wysokich napięć.

Transformatory stosowane do zasilania instalacji domowych posiadają grupę połączeń Dy i napięcie górne 13,3 kV, a napięcie dolne 400/2331 V. W Ameryce Południowej, w instalacjach domowych stosuje się w większości krajów napięcie 220 V o częstotliwości 50 Hz. Napięcie 110 V o częstotliwości 50 Hz stosowane jest w Boliwii, a w Brazylii i Kolumbii – o częstotliwości 60 Hz.

Ciekawostką jest, że w zabudowaniach Patagonii i Ziemi Ognistej nie stosuje się instalacji odgromowych. Nawet wysokie budowle z ostro zakończonym zwieńczeniem dachu, stojące w otwartej przestrzeni, nie posiadają piorunochronu. Panujące w tym regionie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kumulacji ładunków elektrycznych w chmurach. Średnia temperatura roczna ymi nie istnieje.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl