Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Patagonia i energetyka

Patagonia i energetyka
Patagonia i energetyka
Stefan Gierlotka

Argentyna jest ósmym co do wielkości państwem świata (2,8 mln km2), położonym w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, pomiędzy Andami a Oceanem Atlantyckim. Nazwa „Argentyna” pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum. Jest to kraj przemysłowo-rolniczy z dominującą hodowlą bydła i owiec. Głównymi bogactwami naturalnymi są ropa naftowa i gaz ziemny, wydobywane głównie w Patagonii, na Ziemi Ognistej. Oprócz górnictwa naftowego, rozwija się w niewielkiej ilości górnictwo rud metali kolorowych i górnictwo węgla kamiennego. Ich zasoby występują głównie w Andach, w trudnych do eksploatacji i transportu warunkach terenowych.

Patagonia jest krainą geograficzną usytuowaną w południowej części Argentyny i Chile. Znajduje się pomiędzy Oceanem Spokojnym i Atlantyckim. W Andach Patagońskich i na Ziemi Ognistej występuje ponad 400 jezior tektoniczno-lodowcowych. Ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne obszary te są słabo zaludnione. Główny przemysł Patagonii to hodowla bydła i produkcja mięsa.

Zobacz także: Wietnam i energetyka

Największe jezioro w kraju – Lago Argentino jest położone w Andach Patagońskich, w Parku Narodowym Los Glaciares. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce: Perito Moreno, Upsala oraz Viedma, których stopione wody zasilają jezioro Lago Argentino. Z parkiem Los Glaciares sąsiaduje park narodowy Torres del Paine, położony na terytorium Chile. Lodowiec Glaciar Perito Moreno o długości 30 km zajmuje powierzchnię 258 km2. To olbrzymie pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

Ziemia Ognista, Tierra del Fuego, jest archipelagiem u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielonym od kontynentu Cieśniną Magellana. Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny, a część zachodnia do Chile. Ośrodkiem administracyjnym jest Ushuaia, najdalej na południe wysunięte miasto świata.

Zobacz także: Filipiny i energetyka

Cieśnina Magellana o szerokości od 2,5 km do 45 km, łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Główny port to Punta Arenas. Cieśnina Magellana stanowi międzynarodowy szlak żeglugowy, który odkrył i przepłynął w 1520 roku Ferdynand Magellan. Po wybudowaniu Kanału Panamskiego cieśnina utraciła swoje znaczenie w żegludze.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Połowa wytwarzanej w Argentynie energii elektrycznej pochodzi z elektrowni cieplnych. Argentyna prowadzi intensywne wydobycie gazu ziemnego na lądzie i Oceanie Atlantyckim. Energetyka Patagonii oparta jest głównie na elektrowniach gazowych. W północnej Argentynie na rzece Parana znajdują się jedne z większych na świecie elektrowni wodnych – Corpus-Posadas oraz Yacyretá-Apipé. Obydwie zostały wybudowane wspólnie z Paragwajem. Z elektrowni jądrowych w Argentynie pochodzi około 10 procent wytwarzanej energii. W 2011 roku Argentyna uruchomiła trzecią w kraju elektrownię atomową Atucha II, znajdującą się w pobliżu Buenos Aires. Elektrownia o mocy 700 MW, podobnie jak dwie pozostałe, pracuje z reaktorami ciężkowodnymi typu PHWR. Budowę wykonywano we współpracy z niemieckim koncernem Siemens AG. Pierwsza elektrownia atomowa w Argentynie, Atucha I o mocy 335 MW, została uruchomiona w 1974 roku. W 1984 roku rozpoczęła działalność kolejna elektrownia Embalse w pobliżu Cordoby o mocy 600 MW.

W okolicach Comanoro Rivadavia oraz Caleta Oliwia, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, znajdują się fermy elektrowni wiatrowych. W Patagonii, mimo że wiatry wieją stale i z dużą prędkością, nie buduje się jeszcze elektrowni wiatrowych. Ze względów ekonomicznych dominuje gaz ziemny, który jest tani. Obecnie na Ziemi Ognistej, od strony Pacyfiku, w miejscu, gdzie nachodzą na siebie płyty kontynentalne, rozpoczynają się prace pozyskiwania energii geotermicznej. Dotychczasowe odwierty dostarczają ciepło geotermiczne tylko do celów grzewczych i to zaledwie w kilku obiektach użyteczności publicznej.

Zobacz także: Japonia i jej zelektryfikowanie

Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w rejonie parku lodowców, w okolicy El Calafate, skłonił rząd tego kraju do podjęcia decyzji o wybudowaniu dużej elektrowni wodnej, nad jeziorem Lago Argentina.

W środkowej części Chile, u podnóża Andów, znajdują się duże elektrownie wodne. Z kolei w południowej części, w Patagonii, położone są kopalnie węgla, tam też rozwinęła się energetyka cieplna. Podziemne złoża węgla nie są udostępniane szybami, ale wyrobiskami poziomymi, zwanymi sztolniami. Eksploatację pokładu znajdującego się wewnątrz góry prowadzi się wyrobiskami od dołu.

Układ przesyłowy energetyki w Argentynie stanowią trójfazowe sieci izolowane w układzie IT. Przesyłanie energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia prowadzone jest liniami napowietrznymi zawieszonymi na słupach betonowych. Na terenach zabudowanych napięcie przesyłowej sieci średniego napięcia wynosi 13 kV. Na obszarze Patagonii nie spotyka się sieci wysokich napięć.

Transformatory stosowane do zasilania instalacji domowych posiadają grupę połączeń Dy i napięcie górne 13,3 kV, a napięcie dolne 400/2331 V. W Ameryce Południowej, w instalacjach domowych stosuje się w większości krajów napięcie 220 V o częstotliwości 50 Hz. Napięcie 110 V o częstotliwości 50 Hz stosowane jest w Boliwii, a w Brazylii i Kolumbii – o częstotliwości 60 Hz.

Ciekawostką jest, że w zabudowaniach Patagonii i Ziemi Ognistej nie stosuje się instalacji odgromowych. Nawet wysokie budowle z ostro zakończonym zwieńczeniem dachu, stojące w otwartej przestrzeni, nie posiadają piorunochronu. Panujące w tym regionie warunki atmosferyczne nie sprzyjają kumulacji ładunków elektrycznych w chmurach. Średnia temperatura roczna ymi nie istnieje.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

dr hab. inż. Stefan Gierlotka
dr hab. inż. Stefan Gierlotka
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Górniczym o specjalności elektryfikacja automatyzacja kopalń. Pracował na wszystkich stanowiskach dozoru ruchu elektrycznego w Kopalni Węgla ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl