Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiarowa identyfikacja średnich wartości natężenia pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz w budynkach mieszkalnych

Przekrój stacji transformatorowej nr 1
Przekrój stacji transformatorowej nr 1

Oddziaływanie na środowisko pola magnetycznego wytwarzanego przez linie napowietrzne, stacje transformatorowe oraz inne instalacje elektryczne jest zagadnieniem będącym w centrum zainteresowania badaczy od wielu lat. Posiadane informacje z badań doświadczalnych, medycznych i epidemiologicznych pozwalają na coraz pełniejszą ocenę wpływu pola magnetycznego niskiej częstotliwości na zdrowie ludzi, choć bardzo wiele szczegółów wymaga jeszcze wyjaśnienia.

Nie ulega wątpliwości, że takie pole może powodować różne zmiany w organizmach żywych, ale do ich wywołania trzeba zadziałać na organizm polem znacznie silniejszym od tego, z jakim można się zetknąć w sąsiedztwie linii napowietrznych, stacji transformatorowych czy elementów instalacji elektrycznej w mieszkaniach.

Po trzydziestu latach badań i opublikowaniu wyników ponad 60 przekrojowych badań epidemiologicznych poświęconych zagadnieniom wpływu pól elektromagnetycznych niskiej częstotliwości na zdrowie ludzi, wiedza z tej dziedziny znacząco się poszerzyła. Nadal jednak sprawa zwiększonego ryzyka zachorowań na niektóre rzadkie nowotwory, w warunkach długotrwałego przebywania dzieci w polach magnetycznych o częstotliwości 50 Hz, nie została wyjaśniona. Istotne różnice w wynikach badań epidemiologicznych powodują, że niektórzy specjaliści wyrażają przekonanie, iż w miejscach stałego przebywania (zamieszkania) ludzi powinno się, w miarę możliwości, ograniczyć natężenie pola magnetycznego do wartości około 0,35 A/m, gdyż dopiero powyżej tej wartości istnieje niewielka i nie w pełni udowodniona możliwość wystąpienia ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory.

streszczenie

W artykule przedstawiono i omówiono wyniki pomiarów natężenia pola magnetycznego, które przeprowadzono w wybranych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w otoczeniu różnych źródeł pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz. Były to budynki
położone obok wnętrzowych stacji transformatorowych, napowietrznych linii wysokiego napięcia oraz lokale mieszkalne, w których źródłem pola magnetycznego były elementy instalacji niskiego napięcia. Pomiary te realizowano przez różne okresy, od tygodnia do miesiąca, przy użyciu miernika umożliwiającego ciągłą rejestrację indukcji magnetycznej. Po analizie statystycznej wyników pomiarów oszacowano uśrednione poziomy natężenia pola magnetycznego, jakie mogą wystąpić w analizowanych budynkach mieszkalnych.abstract

Identification of the mean values measured magnetic field with a frequency of 50 Hz in a residential buildings The article presents and discusses the results of measurements of the magnetic field strength, which was conducted in selected residential buildings located in the vicinity of different sources of magnetic field with a frequency of 50 Hz. These were buildings located next to the indoor transformer stations, high voltage overhead lines and dwellings, which were the source of the magnetic field components of the system low voltage. These measurements were carried out for various periods of time from one week to one month by using the meter to enable continuous recording of the magnetic induction. After statistical analysis of measurement results was estimated averaged magnetic field strength levels that may occur in the analyzed buildings.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Poglądy te nie znalazły jak dotąd odzwierciedlenia w przepisach obowiązujących w wielu krajach. Doniesienia te budzą jednak wiele emocji wśród społeczności zamieszkującej w pobliżu źródeł pól magnetycznych, takich jak napowietrzne linie najwyższych napięć czy wnętrzowe stacje transformatorowe. Ludzie ci nie zdają sobie sprawy, na jakie wartości pola są narażeni i niejednokrotnie przypisują temu właśnie czynnikowi swoje kłopoty zdrowotne. W niniejszym artykule podjęto próbę oszacowania i porównania średniego natężenia pola magnetycznego w kilku budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w pobliżu elementów instalacji niskiego napięcia, wnętrzowych stacji transformatorowych SN/nn i linii napowietrznych najwyższych napięć.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl