Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiarowa identyfikacja średnich wartości natężenia pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz w budynkach mieszkalnych

Przekrój stacji transformatorowej nr 1
Przekrój stacji transformatorowej nr 1

Oddziaływanie na środowisko pola magnetycznego wytwarzanego przez linie napowietrzne, stacje transformatorowe oraz inne instalacje elektryczne jest zagadnieniem będącym w centrum zainteresowania badaczy od wielu lat. Posiadane informacje z badań doświadczalnych, medycznych i epidemiologicznych pozwalają na coraz pełniejszą ocenę wpływu pola magnetycznego niskiej częstotliwości na zdrowie ludzi, choć bardzo wiele szczegółów wymaga jeszcze wyjaśnienia.

Nie ulega wątpliwości, że takie pole może powodować różne zmiany w organizmach żywych, ale do ich wywołania trzeba zadziałać na organizm polem znacznie silniejszym od tego, z jakim można się zetknąć w sąsiedztwie linii napowietrznych, stacji transformatorowych czy elementów instalacji elektrycznej w mieszkaniach.

Po trzydziestu latach badań i opublikowaniu wyników ponad 60 przekrojowych badań epidemiologicznych poświęconych zagadnieniom wpływu pól elektromagnetycznych niskiej częstotliwości na zdrowie ludzi, wiedza z tej dziedziny znacząco się poszerzyła. Nadal jednak sprawa zwiększonego ryzyka zachorowań na niektóre rzadkie nowotwory, w warunkach długotrwałego przebywania dzieci w polach magnetycznych o częstotliwości 50 Hz, nie została wyjaśniona. Istotne różnice w wynikach badań epidemiologicznych powodują, że niektórzy specjaliści wyrażają przekonanie, iż w miejscach stałego przebywania (zamieszkania) ludzi powinno się, w miarę możliwości, ograniczyć natężenie pola magnetycznego do wartości około 0,35 A/m, gdyż dopiero powyżej tej wartości istnieje niewielka i nie w pełni udowodniona możliwość wystąpienia ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory.

streszczenie

W artykule przedstawiono i omówiono wyniki pomiarów natężenia pola magnetycznego, które przeprowadzono w wybranych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w otoczeniu różnych źródeł pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz. Były to budynki
położone obok wnętrzowych stacji transformatorowych, napowietrznych linii wysokiego napięcia oraz lokale mieszkalne, w których źródłem pola magnetycznego były elementy instalacji niskiego napięcia. Pomiary te realizowano przez różne okresy, od tygodnia do miesiąca, przy użyciu miernika umożliwiającego ciągłą rejestrację indukcji magnetycznej. Po analizie statystycznej wyników pomiarów oszacowano uśrednione poziomy natężenia pola magnetycznego, jakie mogą wystąpić w analizowanych budynkach mieszkalnych.abstract

Identification of the mean values measured magnetic field with a frequency of 50 Hz in a residential buildings The article presents and discusses the results of measurements of the magnetic field strength, which was conducted in selected residential buildings located in the vicinity of different sources of magnetic field with a frequency of 50 Hz. These were buildings located next to the indoor transformer stations, high voltage overhead lines and dwellings, which were the source of the magnetic field components of the system low voltage. These measurements were carried out for various periods of time from one week to one month by using the meter to enable continuous recording of the magnetic induction. After statistical analysis of measurement results was estimated averaged magnetic field strength levels that may occur in the analyzed buildings.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Poglądy te nie znalazły jak dotąd odzwierciedlenia w przepisach obowiązujących w wielu krajach. Doniesienia te budzą jednak wiele emocji wśród społeczności zamieszkującej w pobliżu źródeł pól magnetycznych, takich jak napowietrzne linie najwyższych napięć czy wnętrzowe stacje transformatorowe. Ludzie ci nie zdają sobie sprawy, na jakie wartości pola są narażeni i niejednokrotnie przypisują temu właśnie czynnikowi swoje kłopoty zdrowotne. W niniejszym artykule podjęto próbę oszacowania i porównania średniego natężenia pola magnetycznego w kilku budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w pobliżu elementów instalacji niskiego napięcia, wnętrzowych stacji transformatorowych SN/nn i linii napowietrznych najwyższych napięć.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl