Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Błędy przekładników prądowych podczas transformacji przebiegów odkształconych

Przykładowa charakterystyka zmian błędu prądowego wraz ze zmianą częstotliwości prądu pierwotnego przekładnika prądowego przy ustalonym rezystancyjnym obciążeniu uzwojenia wtórnego i prądzie znamionowym z zaznaczonymi wartościami granicznymi błędu prądowe
Przykładowa charakterystyka zmian błędu prądowego wraz ze zmianą częstotliwości prądu pierwotnego przekładnika prądowego przy ustalonym rezystancyjnym obciążeniu uzwojenia wtórnego i prądzie znamionowym z zaznaczonymi wartościami granicznymi błędu prądowe
Ciąg dalszy artykułu...

Analiza tych wyników pozwala zauważyć, że badany przekładnik prądowy charakteryzuje się błędem kątowym o wartości nieprzekraczającej granicy klasy 0,5 w zakresie częstotliwości prądu pierwotnego od 50 Hz do 8 kHz, klasy 0,2 w zakresie częstotliwości od 500 Hz do 2,5 kHz, natomiast klasy 0,1 od 1 kHz do 1,5 kHz. Należy nadmienić, że dla innej badanej konstrukcji przekładnika prądowego [6] z rdzeniem toroidalnym wykonanym z permaloju Ni80Fe20 częstotliwościowe zakresy pracy dla poszczególnych klas dokładności zaczynały się od częstotliwości 50 Hz.

Wykonanie pomiarów wartości obu błędów w danym zakresie częstotliwości prądów pierwotnych daje odpowiedź na pytanie, w jakim paśmie częstotliwości badany przekładnik pracuje w zadanej klasie dokładności. Należy jednak pamiętać, że w praktycznych zastosowaniach przekładników przewidzianych do pracy przy podwyższonych częstotliwościach istnieje wiele przypadków, w których nie ma potrzeby wyznaczania błędów kątowych (np. elektrotermia indukcyjna) i wówczas są określane tylko błędy prądowe/napięciowe. Na podstawie analizy wyników pomiarów z rysunku 1. i rysunku 2. można stwierdzić, że badany przekładnik prądowy zapewnia transformację prądu o wartości skutecznej 5 A (tylko) przy zadanym obciążeniu obwodu wtórnego w zakresie częstotliwości od 50 Hz do 8 kHz w klasie 0,5 oraz od 500 Hz do 2,5 kHz w klasie 0,2. Nie występuje natomiast taki zakres częstotliwości znamionowego prądu pierwotnego, w którym badany przekładnik może pracować w klasie 0,1.

błąd całkowity przekładnika prądowego dla prądu odkształconego

Ocenę właściwości metrologicznych przekładników podczas transformacji przebiegów odkształconych można wykonać bazując na określeniu błędu całkowitego przekładnika. Pojęcie błędu całkowitego definiuje norma [1], zgodnie z którą błąd całkowity to procentowa (odniesiona do prądu pierwotnego) wartość skuteczna prądu w stanie ustalonym, będąca różnicą między chwilowymi wartościami prądu pierwotnego a chwilowymi wartościami rzeczywistego prądu wtórnego pomnożonego przez znamionową przekładnię przekładnika:

 

(1)

 

gdzie:
Kn – przekładnia znamionowa,
ip – wartość chwilowa prądu pierwotnego,
Ip – wartość skuteczna prądu pierwotnego,
is – wartość chwilowa prądu wtórnego,
T – czas jednego okresu.

Błąd całkowity określa się w badaniach typu dla przekładników do zabezpieczeń. Granice błędu przekładników do zabezpieczeń przedstawiono w tabeli 1. [1].

Norma dla przekładników prądowych do pomiarów nie definiuje wartości granicznych błędu całkowitego, określa jedynie wartości graniczne błędów prądowego i kątowego dla zadanej klasy dokładności przy procentowych wartościach pierwotnego prądu znamionowego i zadanego obciążenia uzwojenia wtórnego przekładnika [1, 17]. Wartości graniczne błędów prądowego i kątowego przekładników do pomiarów umożliwiły obliczenie granicznych wartości błędu całkowitego, które przedstawiono w tabeli 2.

Wartości graniczne błędu całkowitego dla przekładników do pomiarów (tab. 2.) zostały obliczone na podstawie wartości skutecznej różnicy prądów pierwotnego i wtórnego (odniesionej do wartości skutecznej prądu pierwotnego sinusoidalnie zmiennego), wyznaczonej dla odpowiednich, ze względu na klasę dokładności i procentowe wartości znamionowego prądu pierwotnego, wartości błędu prądowego i kątowego, zgodnie z zależnością (1). W tabeli 3. przedstawiono wyniki pomiarów błędu całkowitego wykonane dla pierwszego z badanych przekładników prądowych o przekładni 300 A/5 A.

Analizując wyniki pomiarów przedstawione w tabeli 3. możemy stwierdzić, że w przypadku prądów wtórnych o wartościach odpowiednio 5 A i 6 A dla poziomów odkształcenia prądów pierwotnych THDI o wartościach 20%, 30% oraz 40% nastąpiło przekroczenie przyjętych (zgodnie z tabelą 2.) wartości granicznych błędu całkowitego. Z tego wynika, że badany przekładnik prądowy w przypadku wykorzystania go w układzie pośrednim do pomiarów mocy lub energii będzie w tych warunkach pomiarowych wprowadzał dodatkowy błąd pomiaru większy niż wynikający z jego klasy dokładności (błędów kątowego i prądowego). Wzrost błędu całkowitego w tym przypadku jest wynikiem wzrostu indukcji w rdzeniu badanego przekładnika prądowego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl