Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Błędy przekładników prądowych podczas transformacji przebiegów odkształconych

Przykładowa charakterystyka zmian błędu prądowego wraz ze zmianą częstotliwości prądu pierwotnego przekładnika prądowego przy ustalonym rezystancyjnym obciążeniu uzwojenia wtórnego i prądzie znamionowym z zaznaczonymi wartościami granicznymi błędu prądowe
Przykładowa charakterystyka zmian błędu prądowego wraz ze zmianą częstotliwości prądu pierwotnego przekładnika prądowego przy ustalonym rezystancyjnym obciążeniu uzwojenia wtórnego i prądzie znamionowym z zaznaczonymi wartościami granicznymi błędu prądowe
Ciąg dalszy artykułu...

Analiza tych wyników pozwala zauważyć, że badany przekładnik prądowy charakteryzuje się błędem kątowym o wartości nieprzekraczającej granicy klasy 0,5 w zakresie częstotliwości prądu pierwotnego od 50 Hz do 8 kHz, klasy 0,2 w zakresie częstotliwości od 500 Hz do 2,5 kHz, natomiast klasy 0,1 od 1 kHz do 1,5 kHz. Należy nadmienić, że dla innej badanej konstrukcji przekładnika prądowego [6] z rdzeniem toroidalnym wykonanym z permaloju Ni80Fe20 częstotliwościowe zakresy pracy dla poszczególnych klas dokładności zaczynały się od częstotliwości 50 Hz.

Wykonanie pomiarów wartości obu błędów w danym zakresie częstotliwości prądów pierwotnych daje odpowiedź na pytanie, w jakim paśmie częstotliwości badany przekładnik pracuje w zadanej klasie dokładności. Należy jednak pamiętać, że w praktycznych zastosowaniach przekładników przewidzianych do pracy przy podwyższonych częstotliwościach istnieje wiele przypadków, w których nie ma potrzeby wyznaczania błędów kątowych (np. elektrotermia indukcyjna) i wówczas są określane tylko błędy prądowe/napięciowe. Na podstawie analizy wyników pomiarów z rysunku 1. i rysunku 2. można stwierdzić, że badany przekładnik prądowy zapewnia transformację prądu o wartości skutecznej 5 A (tylko) przy zadanym obciążeniu obwodu wtórnego w zakresie częstotliwości od 50 Hz do 8 kHz w klasie 0,5 oraz od 500 Hz do 2,5 kHz w klasie 0,2. Nie występuje natomiast taki zakres częstotliwości znamionowego prądu pierwotnego, w którym badany przekładnik może pracować w klasie 0,1.

błąd całkowity przekładnika prądowego dla prądu odkształconego

Ocenę właściwości metrologicznych przekładników podczas transformacji przebiegów odkształconych można wykonać bazując na określeniu błędu całkowitego przekładnika. Pojęcie błędu całkowitego definiuje norma [1], zgodnie z którą błąd całkowity to procentowa (odniesiona do prądu pierwotnego) wartość skuteczna prądu w stanie ustalonym, będąca różnicą między chwilowymi wartościami prądu pierwotnego a chwilowymi wartościami rzeczywistego prądu wtórnego pomnożonego przez znamionową przekładnię przekładnika:

 

(1)

 

gdzie:
Kn – przekładnia znamionowa,
ip – wartość chwilowa prądu pierwotnego,
Ip – wartość skuteczna prądu pierwotnego,
is – wartość chwilowa prądu wtórnego,
T – czas jednego okresu.

Błąd całkowity określa się w badaniach typu dla przekładników do zabezpieczeń. Granice błędu przekładników do zabezpieczeń przedstawiono w tabeli 1. [1].

Norma dla przekładników prądowych do pomiarów nie definiuje wartości granicznych błędu całkowitego, określa jedynie wartości graniczne błędów prądowego i kątowego dla zadanej klasy dokładności przy procentowych wartościach pierwotnego prądu znamionowego i zadanego obciążenia uzwojenia wtórnego przekładnika [1, 17]. Wartości graniczne błędów prądowego i kątowego przekładników do pomiarów umożliwiły obliczenie granicznych wartości błędu całkowitego, które przedstawiono w tabeli 2.

Wartości graniczne błędu całkowitego dla przekładników do pomiarów (tab. 2.) zostały obliczone na podstawie wartości skutecznej różnicy prądów pierwotnego i wtórnego (odniesionej do wartości skutecznej prądu pierwotnego sinusoidalnie zmiennego), wyznaczonej dla odpowiednich, ze względu na klasę dokładności i procentowe wartości znamionowego prądu pierwotnego, wartości błędu prądowego i kątowego, zgodnie z zależnością (1). W tabeli 3. przedstawiono wyniki pomiarów błędu całkowitego wykonane dla pierwszego z badanych przekładników prądowych o przekładni 300 A/5 A.

Analizując wyniki pomiarów przedstawione w tabeli 3. możemy stwierdzić, że w przypadku prądów wtórnych o wartościach odpowiednio 5 A i 6 A dla poziomów odkształcenia prądów pierwotnych THDI o wartościach 20%, 30% oraz 40% nastąpiło przekroczenie przyjętych (zgodnie z tabelą 2.) wartości granicznych błędu całkowitego. Z tego wynika, że badany przekładnik prądowy w przypadku wykorzystania go w układzie pośrednim do pomiarów mocy lub energii będzie w tych warunkach pomiarowych wprowadzał dodatkowy błąd pomiaru większy niż wynikający z jego klasy dokładności (błędów kątowego i prądowego). Wzrost błędu całkowitego w tym przypadku jest wynikiem wzrostu indukcji w rdzeniu badanego przekładnika prądowego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl