Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Systemy kontrolno-pomiarowe w diagnostyce systemów przemysłowych

dr inż Piotr Bilski  |  elektro.info 3/2012  |  16.03.2012  |  1
Programowalny sterownik logiczny CP1H
Programowalny sterownik logiczny CP1H

Współczesne systemy analogowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach techniki oraz im pokrewnych. Ze względu na znaczący stopień skomplikowania oraz rosnące znaczenie dla społeczeństwa, istotną rolę odgrywają metody ich monitorowania i diagnostyki. Względy praktyczne wymuszają, aby były to systemy proste oraz działające w ustalonych, określanych przez warunki pracy, ramach czasowych. Z tego powodu obok dokładności systemu, istotne są również możliwości sprzętu pomiarowego oraz sterującego wybranym obiektem.

Zobacz także: Ograniczanie przepięć w bezprzerwowych systemach zasilania

Różnorodność systemów i obiektów analogowych wykorzystywanych zarówno w nauce, jak i życiu codziennym jest ogromna i rośnie wraz z rozwojem techniki. Umożliwiają one automatyzację wielu operacji w miastach, fabrykach i instalacjach przemysłowych.

Ponieważ są to zwykle układy lub urządzenia drogie, konieczny jest ich nieustanny monitoring, umożliwiający określenie aktualnego stanu obiektu oraz przewidywanie jego zachowania w przyszłości (predykcja).

Z tego powodu rozwijane są metody identyfikacji stanu obiektu oraz podejmowania decyzji odnośnie wpływu stanu elementów składowych na jego dalsze działanie.

Zobacz także: Ochrona systemów kontrolno-pomiarowych przed narażeniami piorunowymi

Istnieje wiele algorytmów stosowanych w tej dziedzinie, większość z nich oparta jest na mniej lub bardziej jawnych zestawach reguł, które realizują wiedzę eksperta na temat badanego obiektu przetłumaczoną na język mikroprocesora będącego sercem systemu diagnostycznego.

Ponieważ możliwości implementacyjne sprzętu są często ograniczone (są to np. mikroprocesory o częstotliwości taktowania zegara rzędu kilku kHz lub MHz wyposażone w kilkukilobajtową pamięć), istotna jest prostota algorytmów, które muszą być wykonywane dostatecznie szybko (w zależności od wymagań związanych z konkretnym zastosowaniem).

streszczenie

W artykule przedstawiono wymagania stawiane systemom kontrolno-pomiarowym oraz ich cechy i przykłady praktycznego zastosowania. Omówione zostały ogólne cele i zasady diagnostyki. Następnie pokazano proces diagnostyczny od strony pomiarowej oraz sprzętu wykorzystywanego do oddziaływania na badany obiekt na podstawie jego analizy. Przedstawiono podstawowe elementy systemu pomiarowo-sterującego w takim zadaniu, a także sprzęt odpowiedzialny za podejmowanie decyzji na temat stanu obiektu. Dyskusję teoretyczną uzupełniono przykładem praktycznym wykorzystania systemu diagnostycznego do badania właściwości światłowodowej sieci transmisyjnej.abstract

Measurement and control systems in technical systems diagnostics The paper presents the architecture of the contemporary computer measurement and control system used in the diagnostic task. As the technical objects are used widely in the industry and for the benefits of the society, their monitoring and on-line analysis is important. The additional requirement are the realtime mode working conditions, enabling timely and accurate response of the diagnostic module. The paper introduces fundamentals of the diagnostics ad requirements for microcomputer systems used there. Next, hardware and software solutions are explained, with examples of particular devices. Microcontrollers and programmable logic controllers (PLC) are presented in detail. The theoretical background is supported by the practical example of applying the computer system to the diagnostics of the optical transmission network characteristics.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Z tego względu wiele zaawansowanych metod sztucznej inteligencji, takich jak zbiory przybliżone (ang. rough sets) [1], czy maszyny wektorów podpierających

(ang. suport vector machines) mogą okazać się zbyt wymagające w praktyce. Jak pokazano w [2], diagnostyka procesów przemysłowych wykonywana w czasie rzeczywistym opiera się na zadziwiająco prostych zasadach, opisywanych za pomocą macierzy diagnostycznych. W artykule rozważane są różnorodne obiekty techniczne, przy czym dla uproszczenia użyte terminy „obiektu” lub „systemu analogowego” należy traktować jako synonimy.

 

Zobacz także: Ograniczanie przepięć w bezprzerwowych systemach zasilania

Systemy pomiarowo-sterujące pełnią istotną funkcję w procesie diagnostycznym. Z jednej strony odpowiadają za dostarczanie danych do modułu wnioskującego. Z drugiej, są odpowiedzialne za wykonywanie operacji oddziaływujących na badany obiekt (np. poprzez kompensację niekorzystnego zachowania). Są to urządzenia wykonawcze (ang. actuators) lub serwomechanizmy, ale również dodatkowe odbiorniki prądu. Ze względu na nierozłączną naturę wszystkich trzech elementów systemu diagnostycznego, są one realizowane w postaci jednego urządzenia. Jest to zwykle mikrokontroler lub programowalny sterownik logiczny (PLC), wyposażony w odpowiednie porty służące do komunikacji ze światem zewnętrznym. Omówienie roli systemów pomiarowych w diagnostyce wymaga najpierw określenia celów i zasad jej samej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2012

Komentarze

(1)
Janek | 04.04.2016, 11:12
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl