Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Praktyczne zastosowania elektroinformatyczne w sterowaniu inteligentnym domem

Fot. 1. Centrala INTEGRA 128-WRL
Fot. 1. Centrala INTEGRA 128-WRL
Ciąg dalszy artykułu...

Nasz system można rozpatrywać tylko jako instalację elektryczną, gdyż jednym z jego głównych zadań jest integracja różnych instalacji budynkowych, które w tradycyjnej instalacji elektrycznej pracują jako odrębne.

Za pośrednictwem naszego systemu możemy w sposób kompleksowy sterować pracą i nadzorować pracę urządzeń przeznaczonych do:

 • sterowania oświetleniem,
 • sterowania ogrzewaniem,
 • sterowania wentylacją i klimatyzacją,
 • podlewania ogrodu w ustalonym czasie,
 • nadzoru i kontroli dostępu,
 • sterowania pracą żaluzji i markiz,
 • zarządzania energią,
 • powiadamiania przez telefon GSM o zdarzeniach w domu,
 • symulacji obecności domowników.

Wykorzystanie centrali INTEGRA do sterowania ogrzewaniem przyniosło wymierne oszczędności kosztów zużycia energii. Automatyka sterująca może być zaprogramowana zgodnie z naszymi ustawieniami, tak że komfortowe ogrzewanie włączane jest tuż przed naszym przybyciem – dzięki temu, gdy wracamy do domu, jest już w nim ciepło. Kiedy jesteśmy poza domem, system automatycznie przechodzi w tryb ekonomiczny. Jeśli wyjątkowo musimy zostać dłużej w pracy, administrator zmienia codzienny schemat drogą internetową. W momencie otwarcia okna w danym pomieszczeniu, system automatycznie może wyłączyć w nim ogrzewanie.

Poprzez odpowiednie zaprojektowanie i oprogramowanie naszej centrali alarmowej oraz dołączenie odpowiednich modułów wykonawczych możemy uzyskać funkcje takie jak w drogich systemach automatyki (inteligentnego budynku) oferowanych na rynku.

Ważne jest również to, że mimo że za pośrednictwem naszego prostego systemu uzyskujemy możliwość centralnego sterowania, nie pozbawia to użytkownika możliwości indywidualnego wyboru parametrów pracy urządzeń. Użytkownik, który chce zmienić przeznaczenie pomieszczeń lub podwyższyć ich standard, może realizować te zmiany w istniejącej instalacji bez konieczności wykonywania remontu pomieszczeń w zakresie, do jakiego zmusza w takich wypadkach tradycyjna instalacja elektryczna.

Dodatkową i dość znaczącą zaletą systemu jest znaczne zmniejszenie liczby przewodów 230 V [4]. Daje to możliwość realizacji idei inteligentnego budynku, w którym poszczególne urządzenia wyposażenia technicznego podlegają celowemu działaniu, mającemu jako kryterium minimum kosztów eksploatacji (rozumianych bardzo ogólnie – jako sumy kosztów energii, remontów, przebudowy, a także nadzoru i utrzymania sprawności technicznej instalacji). W razie awarii zasilania wszystkie zaprogramowane dane zostają zachowane. Czynniki na okres przerwy w zasilaniu przechodzą w stan „uśpienia”. Po ponownym włączeniu napięcia wszystko nadal funkcjonuje normalnie. System jest standardem otwartym, co dla użytkownika oznacza posiadanie modularnej, elastycznej i skalowalnej instalacji, która nie przywiązuje go do jednego dostawcy czy producenta.

Celem, który sobie postawiliśmy na samym początku, było zaimplementowanie centrali alarmowej INTEGRA 128 do sterowania urządzeniami oraz poszczególnymi obwodami w budynku mieszkalnym. W ramach projektu powstał system inteligentnego budynku zbudowany w stosunkowo prosty sposób. Urządzeniem sterującym jest dowolny telefon komórkowy oraz komputer PC. Centrala alarmowa INTEGRA 128 wraz z układami czujników oraz urządzeniami wykonawczymi pełnią funkcję urządzeń peryferyjnych, wykonujących wcześniej skonfigurowane zadania.

INTEGRA 128 ma tyle funkcji logicznych, że może pracować jako sterownik oraz jednocześnie alarm, a dzięki rozwojowi systemów telekomunikacyjnych GSM możemy aktywować zadane funkcje zdalnie, za pomocą telefonu komórkowego [1]. Samymi urządzeniami steruje się za pośrednictwem przekaźników oraz gotowych modułów wykonawczych. Jeden moduł ma 8 wejść i może być oddalony od płyty sterownika nawet o 1200 metrów. Moduły wyjść mogą być na szynę Din, do zabudowania w puszce elektrycznej lub zintegrowane z modułem wejść.

Zarówno jedne, jak i drugie występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych (ABAX). Wyjścia programujemy w odpowiedni dla nas sposób, może to być zegar, kombinacja stanów wejść i wyjść, czy funkcja przypisana do klawiatury lub pilota, w zależności od potrzeb. Podobnie jak wszystkie centrale serii INTEGRA, centralę INTEGRA 128-WRL można zaprogramować za pomocą trybu serwisowego z poziomu manipulatora lub za pomocą programu DLOADX [5]. W przypadku korzystania z trybu serwisowego, rozkład menu nie odbiega od tego znanego z poprzednich central INTEGRA.

Jedyną różnicą są dodatkowe opcje dotyczące konfigurowania modułu GSM/GPRS oraz urządzeń bezprzewodowych. Programowanie za pomocą DLOADX można przeprowadzić lokalnie, łącząc komputer z centralą za pomocą kabla RS-232 lub za pomocą połączenia zdalnego [5]. Chcąc skorzystać z tej drugiej funkcji, komputer, z którego chcemy programować centralę, musi być podłączony do Internetu, a po wywołaniu połączenia centrala sama nawiązuje łączność z komputerem administratora. Po połączeniu zmieniamy stany wejść w zależności od potrzeb bieżących.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

mgr inż. Mirosław Mazur
mgr inż. Mirosław Mazur
Absolwent Wydziału Transportu i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Obronił pracę inżynierską oraz magisterską z wynikiem bardzo dobrym. Od roku  1994 roku do chwili obecnej... więcej »
prof. dr hab. inż. Janusz Partyka
prof. dr hab. inż. Janusz Partyka
Absolwent Wydziału Elektryczno-Fizycznego Leningradzkiego Instytutu Elektrotechnicznego. W 1990 r. uzyskał tytuł doktora nauk fizycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl