Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Praktyczne zastosowania elektroinformatyczne w sterowaniu inteligentnym domem

Fot. 1. Centrala INTEGRA 128-WRL
Fot. 1. Centrala INTEGRA 128-WRL
Ciąg dalszy artykułu...

Nasz system można rozpatrywać tylko jako instalację elektryczną, gdyż jednym z jego głównych zadań jest integracja różnych instalacji budynkowych, które w tradycyjnej instalacji elektrycznej pracują jako odrębne.

Za pośrednictwem naszego systemu możemy w sposób kompleksowy sterować pracą i nadzorować pracę urządzeń przeznaczonych do:

 • sterowania oświetleniem,
 • sterowania ogrzewaniem,
 • sterowania wentylacją i klimatyzacją,
 • podlewania ogrodu w ustalonym czasie,
 • nadzoru i kontroli dostępu,
 • sterowania pracą żaluzji i markiz,
 • zarządzania energią,
 • powiadamiania przez telefon GSM o zdarzeniach w domu,
 • symulacji obecności domowników.

Wykorzystanie centrali INTEGRA do sterowania ogrzewaniem przyniosło wymierne oszczędności kosztów zużycia energii. Automatyka sterująca może być zaprogramowana zgodnie z naszymi ustawieniami, tak że komfortowe ogrzewanie włączane jest tuż przed naszym przybyciem – dzięki temu, gdy wracamy do domu, jest już w nim ciepło. Kiedy jesteśmy poza domem, system automatycznie przechodzi w tryb ekonomiczny. Jeśli wyjątkowo musimy zostać dłużej w pracy, administrator zmienia codzienny schemat drogą internetową. W momencie otwarcia okna w danym pomieszczeniu, system automatycznie może wyłączyć w nim ogrzewanie.

Poprzez odpowiednie zaprojektowanie i oprogramowanie naszej centrali alarmowej oraz dołączenie odpowiednich modułów wykonawczych możemy uzyskać funkcje takie jak w drogich systemach automatyki (inteligentnego budynku) oferowanych na rynku.

Ważne jest również to, że mimo że za pośrednictwem naszego prostego systemu uzyskujemy możliwość centralnego sterowania, nie pozbawia to użytkownika możliwości indywidualnego wyboru parametrów pracy urządzeń. Użytkownik, który chce zmienić przeznaczenie pomieszczeń lub podwyższyć ich standard, może realizować te zmiany w istniejącej instalacji bez konieczności wykonywania remontu pomieszczeń w zakresie, do jakiego zmusza w takich wypadkach tradycyjna instalacja elektryczna.

Dodatkową i dość znaczącą zaletą systemu jest znaczne zmniejszenie liczby przewodów 230 V [4]. Daje to możliwość realizacji idei inteligentnego budynku, w którym poszczególne urządzenia wyposażenia technicznego podlegają celowemu działaniu, mającemu jako kryterium minimum kosztów eksploatacji (rozumianych bardzo ogólnie – jako sumy kosztów energii, remontów, przebudowy, a także nadzoru i utrzymania sprawności technicznej instalacji). W razie awarii zasilania wszystkie zaprogramowane dane zostają zachowane. Czynniki na okres przerwy w zasilaniu przechodzą w stan „uśpienia”. Po ponownym włączeniu napięcia wszystko nadal funkcjonuje normalnie. System jest standardem otwartym, co dla użytkownika oznacza posiadanie modularnej, elastycznej i skalowalnej instalacji, która nie przywiązuje go do jednego dostawcy czy producenta.

Celem, który sobie postawiliśmy na samym początku, było zaimplementowanie centrali alarmowej INTEGRA 128 do sterowania urządzeniami oraz poszczególnymi obwodami w budynku mieszkalnym. W ramach projektu powstał system inteligentnego budynku zbudowany w stosunkowo prosty sposób. Urządzeniem sterującym jest dowolny telefon komórkowy oraz komputer PC. Centrala alarmowa INTEGRA 128 wraz z układami czujników oraz urządzeniami wykonawczymi pełnią funkcję urządzeń peryferyjnych, wykonujących wcześniej skonfigurowane zadania.

INTEGRA 128 ma tyle funkcji logicznych, że może pracować jako sterownik oraz jednocześnie alarm, a dzięki rozwojowi systemów telekomunikacyjnych GSM możemy aktywować zadane funkcje zdalnie, za pomocą telefonu komórkowego [1]. Samymi urządzeniami steruje się za pośrednictwem przekaźników oraz gotowych modułów wykonawczych. Jeden moduł ma 8 wejść i może być oddalony od płyty sterownika nawet o 1200 metrów. Moduły wyjść mogą być na szynę Din, do zabudowania w puszce elektrycznej lub zintegrowane z modułem wejść.

Zarówno jedne, jak i drugie występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych (ABAX). Wyjścia programujemy w odpowiedni dla nas sposób, może to być zegar, kombinacja stanów wejść i wyjść, czy funkcja przypisana do klawiatury lub pilota, w zależności od potrzeb. Podobnie jak wszystkie centrale serii INTEGRA, centralę INTEGRA 128-WRL można zaprogramować za pomocą trybu serwisowego z poziomu manipulatora lub za pomocą programu DLOADX [5]. W przypadku korzystania z trybu serwisowego, rozkład menu nie odbiega od tego znanego z poprzednich central INTEGRA.

Jedyną różnicą są dodatkowe opcje dotyczące konfigurowania modułu GSM/GPRS oraz urządzeń bezprzewodowych. Programowanie za pomocą DLOADX można przeprowadzić lokalnie, łącząc komputer z centralą za pomocą kabla RS-232 lub za pomocą połączenia zdalnego [5]. Chcąc skorzystać z tej drugiej funkcji, komputer, z którego chcemy programować centralę, musi być podłączony do Internetu, a po wywołaniu połączenia centrala sama nawiązuje łączność z komputerem administratora. Po połączeniu zmieniamy stany wejść w zależności od potrzeb bieżących.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

mgr inż. Mirosław Mazur
mgr inż. Mirosław Mazur
Absolwent Wydziału Transportu i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Obronił pracę inżynierską oraz magisterską z wynikiem bardzo dobrym. Od roku  1994 roku do chwili obecnej... więcej »
prof. dr hab. inż. Janusz Partyka
prof. dr hab. inż. Janusz Partyka
Absolwent Wydziału Elektryczno-Fizycznego Leningradzkiego Instytutu Elektrotechnicznego. W 1990 r. uzyskał tytuł doktora nauk fizycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl