Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Instalacje magistralne w oświetleniu

Rys. 1. Instalacja magistralna
Rys. 1. Instalacja magistralna

W artykule przedstawiono najpopularniejsze instalacje magistralne używane do sterowania oświetleniem: LCN, LON, DALI, DMX512, KNX oraz systemy producenckie. Podano przykłady ilustrujące możliwości takich instalacji: różne warianty sterowania oświetleniem w korytarzu, regulacje stałonatężeniową w pomieszczeniu biurowym w dwóch wariantach oraz złożoną instalację oświetleniową w Terminalu 5 lotniska Heathrow. Omówiono oszczędności w zużyciu energii elektrycznej możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu instalacji magistralnych i oszacowano nakłady niezbędne do poniesienia w tym celu.

instalacja magistralna

W instalacji magistralnej należące do niej urządzenia komunikują się wzajemnie poprzez wydzielone medium transmisyjne. Oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie urządzenia się znajdują, wystarczy, że są podłączone do magistrali i mogą wymieniać między sobą informację. W instalacji tradycyjnej każde takie dwa urządzenia musiałyby być połączone osobnym (i) przewodem(ami). Medium może być wydzielone jednym lub kilkoma przewodami. Jako medium może też służyć połączenie radiowe, światłowód, sieć Ethernet lub przewody instalacji zasilającej.

Instalacja magistralna może być instalacją sterowaną centralnie, gdzie wszystkie informacje trafiają do jednostki centralnej, która po ich przetworzeniu wysyła poprzez magistralę polecenia do odpowiednich urządzeń, lub instalacją rozproszoną, gdzie każde z urządzeń wyposażone jest w mikroprocesory i oprogramowanie, a urządzenia wymieniają informacje oraz polecenia między sobą. Popularność instalacji magistralnych rośnie – w Niemczech ponad 30% nowych budynków jest realizowanych z użyciem instalacji magistralnych. Najczęściej stosowane w oświetleniu instalacje magistralne to:

LCN

System stworzony przez firmę Issendorf Mikroelektronik GmbH. Ma architekturę rozproszoną, transmisja sygnałów przebiega po 1 przewodzie, najczęściej prowadzonym jako jedna z żył zasilającego kabla 4-żyłowego. Najczęściej stosowany do małych i średniej wielkości budynków, umożliwia sterowanie oświetleniem, żaluzjami i ogrzewaniem. W tym systemie pracują tylko urządzenia firmy Issendorf [1].

LON

System magistralny o architekturze rozproszonej. Może wykorzystywać wiele mediów, takich jak skrętka dwuparowa, przewody zasilające, łącze radiowe, Ethernet, kabel światłowodowy. Umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, żaluzjami, windami, alarmem, kontrolą dostępu. Wykorzystywany również do sterowania procesami przemysłowymi i w transporcie (np. pociągi AMTRAK w USA). System otwarty – istnieje wielu producentów urządzeń. Stosowany głównie w dużych, złożonych instalacjach [2].

DALI

Oświetleniowa magistrala cyfrowa 2-przewodowa (najczęściej prowadzona jako 2 żyły 3-fazowego przewodu zasilającego 5×1,5). Składa się z centralnego sterownika sterującego jedną lub kilkoma liniami DALI. Do jednej linii DALI można przyłączyć do 64 opraw oświetleniowych z wbudowanymi modułami DALI (stateczniki do świetlówek, ściemniacze tyrystorowe na 230 V i 12 V, styczniki). Umożliwia indywidualne wysterowanie każdej oprawy, realizację scen świetlnych oraz sygnalizację przepalenia źródła lub uszkodzonego modułu. System otwarty – istnieje wielu producentów urządzeń [3, 4, 5].

DMX

System opracowany specjalnie na potrzeby oświetlenia scenicznego. Składa się z centralnego sterownika obsługującego do 512 kanałów i połączonych z nim poprzez przewód w standardzie RS-485 odbiorników, z których każdy wykorzystuje odrębny jeden lub kilka kanałów. W oświetleniu budynków może być wykorzystywany do sterowania wężami świetlnymi składającymi się ze świetlówek lub LED-ów oraz „ścianami świetlnymi”. Odbiorniki te konstruowane są często jako pracujące w systemie DMX512, który zapewnia możliwość sterowania barwą światła, wyświetlanymi wzorami, ich pulsowaniem lub przemieszczaniem się. Jest to system otwarty – istnieje wielu producentów urządzeń [6].

centralka alarmowa

Współczesne centralki alarmowe są wyposażane w zaawansowane możliwości przetwarzania sygnałów oraz wiele wyjść i wejść binarnych. Istnieje możliwość zbudowania systemu sterowania oświetleniem wykorzystując wejścia od czujek ruchu (w tym tych już wykorzystywanych w instalacji alarmowej) oraz przycisków. Załączanie odbiorników realizowane jest poprzez przekaźniki sterowane z wyjść centralki. Takie rozwiązanie jest głównie przeznaczone do sterowania typu załącz/wyłącz z możliwością tworzenia scen świetlnych, choć istnieje też możliwość realizacji ściemniania. Trudno byłoby tu zrealizować stałonatężeniową regulację oświetlenia.

systemy producentów sprzętu oświetleniowego (wybrane)

  • luxCONTROL – system firmy TRIDONIC ATCO oparty na cyfrowych dławikach i czujnikach obecności, wykorzystuje przewody zasilające do przesyłania sygnałów sterujących [7],
  • LUXMATE PROFESSIONAL – system firmy ZUMTOBEL z centralną jednostką sterującą, umożliwia również sterowanie żaluzjami. Przy wykorzystaniu PC z odpowiednim oprogramowaniem można uzyskać sygnały zwrotne o stanie pracy opraw [8],
  • LightMaster Modular – system firmy PHILIPS jest kompatybilny z systemami sterowania DALI oraz 1–10 V. Oparty jest na centralnej jednostce sterującej, umożliwia łatwą rozbudowę i zmianę funkcjonalności [9, 10].
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl