Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Problemy prawidłowego funkcjonowania zabezpieczeń odległościowych linii WN

w aspekcie intensyfikacji zdolności przesyłowych linii WN
Przykładowe położenie obszaru obciążeń dopuszczalnych (3) na tle charakterystyk pobudzenia (2) i działania (1) zabezpieczenia odległościowego linii: a) charakterystyki zabezpieczenia typu MHO, b) poligonalne charakterystyki zabezpieczenia
Przykładowe położenie obszaru obciążeń dopuszczalnych (3) na tle charakterystyk pobudzenia (2) i działania (1) zabezpieczenia odległościowego linii: a) charakterystyki zabezpieczenia typu MHO, b) poligonalne charakterystyki zabezpieczenia

Zwiększenie wartości prądów mogących płynąć linią na skutek coraz częściej wykorzystywanej intensyfikacji zdolności przesyłowych w liniach WN należy traktować jako stan pracy normalnej linii. Przepływ takich prądów nie może powodować wyłączeń linii. Z drugiej strony, podobne wartości prądów mogą pojawiać się w stanach zwarciowych (np. zwarcia pośrednie). Obecnie najczęściej wykorzystywane do ochrony linii przed skutkami zwarć zabezpieczenia – odległościowe – nie mają możliwości odróżnienia wymienionych stanów pracy. Wymaga to odstrojenia zabezpieczeń od zadziałania w stanach dużych obciążeń dopuszczalnych.

Krajowy System Elektroenergetyczny KSE – podobnie jak i cały sektor energetyczny – znajduje się w okresie poważnych przemian, w którym musi zostać zrealizowanych szereg inwestycji wymagających dużych nakładów finansowych. Wynikają one głównie ze znacznych zastojów w modernizacji i rozbudowie infrastruktury sieciowej [9]. Na opóźnienia inwestycyjne nakładają się także inne, ale równie istotne czynniki. Wynikają one z obowiązku nałożonego na operatorów sieciowych (zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i dywersyfikacji jej źródeł), z traktatu akcesyjnego UE i umów międzynarodowych (zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego i wspieranie proelokogicznych inwestycji), prognozowanego znacznego zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie do 2030 r. oraz zmiany struktury szczytowych zapotrzebowań na moc w ciągu roku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Inwestycje w KSE dotyczą zarówno podsystemu wytwórczego, jak i sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnej, a składają się na nie w głównej mierze [4, 9]:

 • budowa nowych oraz dostosowanie do wymagań ekologicznych istniejących jednostek wytwórczych,
 • modernizacja i rozbudowa sieci przesyłowej i dystrybucyjnej,
 • promowanie Odnawialnych Źródeł Energii i kogeneracji.

Modernizacja i rozbudowa sieci przesyłowej i dystrybucyjnej wiąże się przede wszystkim z [4, 9]:

 • dywersyfikacją nośników energii pierwotnej,
 • planowaną dużą liczbą przyłączanych farm wiatrowych,
 • słabiej rozbudowaną strukturą sieci na północy kraju,
 • zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii do dużych aglomeracji.

intensyfikacja zdolności przesyłowych linii

Realizacja wymaganych inwestycji z powodu istniejących w prawodawstwie barier przyczynia się do znacznego utrudnienia i wydłużenia procesu inwestycyjnego. Z drugiej strony, szybki rozwój technik cyfrowych oraz w dziedzinie nowoczesnych materiałów przyczyniają się do zmniejszenia występujących utrudnień i umożliwienia zapewnienia odpowiedniego tempa rozwoju KSE.

Jednym z takich sposobów jest intensyfikacja wykorzystania istniejącej struktury sieciowej realizowana między innymi poprzez:

 • zwiększenie dopuszczalnej temperatury projektowej linii,
 • wykorzystanie obciążalności dynamicznej linii,
 • zastąpienie istniejącej struktury sieci rozwiązaniami nowoczesnymi – wymiana przewodów na przewody niskozwisowe.

zwiększenie dopuszczalnej temperatury projektowej linii

Działania te wiążą się z przeprowadzeniem audytu linii (przede wszystkim stanu technicznego elementów konstrukcyjnych linii i kontroli odległości przewodów do przeszkód terenowych). Zmiana dopuszczalnej temperatury przewodu jest najprostszym sposobem podniesienia prądu obciążenia dopuszczalnego linii. Przykładowe wartości tych prądów dla przewodu stosowanego w liniach WN przedstawiono w tabeli 1.

W większości przypadków sposób ten wiąże się co najmniej z koniecznością przebudowy (np. podwyższenia) części konstrukcji wsporczych na trasie linii.

Przedstawione poniżej dwa kolejne rozwiązania intensyfikacji dobiera się w taki sposób, aby takie zabiegi nie były potrzebne.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

dr hab. inż Adrian Halinka
dr hab. inż Adrian Halinka
Profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej. Po ukończeniu studiów pracował w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1994 r. pracuje w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na ... więcej »
dr inż. Michał Szewczyk
dr inż. Michał Szewczyk
Adiunkt w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Od 1996 roku jest pracownikiem Zakładu Automatyki i Informatyki w Elektroenergetyce. W pracy ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl