Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Podtrzymanie zasilania w układach elektronicznych na przykładzie zabezpieczeń energetycznych

Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia
Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia

W systemach elektronicznych często zachodzi potrzeba zapewnienia pracy urządzenia przez określony czas po zaniku napięcia zasilania. Związane jest to z koniecznością realizacji szeregu funkcji przygotowujących system do wyłączenia oraz sygnalizacją tego stanu do zewnętrznych systemów. Istnieje również konieczność przesłania informacji diagnostycznych o monitorowanym systemie do systemu nadrzędnego.

Znane w niektórych zastosowaniach są układy wczesnego ostrzegania o zaniku napięcia, i zabezpieczanie przed utratą danych z energii zgromadzonej w kondensatorze wejściowym zasilacza. Czas podtrzymania zasilania zazwyczaj waha się od pojedynczych do kilkudziesięciu milisekund. Dane w tym czasie zapisywane są do pamięci nieulotnej urządzenia i wykorzystywane powtórnie dla odtworzenia stanu urządzenia po powrocie zasilania. Wydłużenie czasu pracy w przypadku zapadu napięcia wiąże się ze znaczącym zwiększeniem pojemności wejściowej zasilacza, co nie jest uzasadnione ekonomicznie. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w prostych systemach elektronicznych, w których nie ma potrzeby archiwizacji bądź przesyłania dużej ilości danych. W pozostałych przypadkach konieczne jest zapewnienie podtrzymania zasilania urządzenia za pomocą odpowiednio pojemnego zasobnika energii.

Przykładem układów wymagających podtrzymania zasilania przez czas dłuższy niż możliwy do uzyskania w konwencjonalnym zasilaczu jest elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa EAZ. Są to elektroniczne urządzenia zabezpieczeniowe stosowane w energetyce. Urządzenia z rodziny elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej EAZ stosowane w systemach elektroenergetycznych wymagają zapewnienia podwyższonej niezawodności ich zasilania. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem zasilania tego typu układów jest pobieranie napięcia pomocniczego z zabezpieczanej linii lub transformatora. W przypadku zaniku napięcia w linii następuje również wyłączenie zabezpieczeń elektronicznych. Zależność pracy urządzeń zabezpieczających od obecności napięcia w linii jest sytuacją niekorzystną z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zanik napięcia spowodowany wystąpieniem zwarcia w linii może uniemożliwić realizację funkcji zabezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Dodatkowym mankamentem zaniku napięcia pomocniczego, zasilającego urządzenie zabezpieczeniowe, jest brak możliwości wysłania komunikatu o awarii oraz informacji diagnostycznych poprzez dostępne media transmisyjne. Ilość koniecznych do przesłania danych, takich jak spróbkowane przebiegi prądów i napięć z przedziału czasowego przed wystąpieniem awarii, jest zwykle na tyle duża, że czas transmisji przekracza czas pracy urządzenia zabezpieczeniowego po odłączeniu zasilania. Stosowane w energetyce systemy automatyki SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) oraz SPZ (Samoczynne Ponowne Załączenie) zapewniają zwykle przywrócenie zasilania w czasie nieprzekraczającym kilkudziesięciu sekund.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły

Badanie oświetlenia

W 2017 roku krakowska firma DASL System wydała książkę pt. „Badanie oświetlenia” autorstwa Mateusza Filipka oraz Jarosława Cyryngera, specjalistów z zakresu oświetlenia elektrycznego....

Nożyczki dla elektryków

Skrzynka narzędziowa każdego elektryka powinna zawierać przyrządy do cięcia. Szczególnie polecamy uniwersalny model nożyczek firmy Knipex 95 05 10 SB.
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl