Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Podtrzymanie zasilania w układach elektronicznych na przykładzie zabezpieczeń energetycznych

Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia
Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia

W systemach elektronicznych często zachodzi potrzeba zapewnienia pracy urządzenia przez określony czas po zaniku napięcia zasilania. Związane jest to z koniecznością realizacji szeregu funkcji przygotowujących system do wyłączenia oraz sygnalizacją tego stanu do zewnętrznych systemów. Istnieje również konieczność przesłania informacji diagnostycznych o monitorowanym systemie do systemu nadrzędnego.

Znane w niektórych zastosowaniach są układy wczesnego ostrzegania o zaniku napięcia, i zabezpieczanie przed utratą danych z energii zgromadzonej w kondensatorze wejściowym zasilacza. Czas podtrzymania zasilania zazwyczaj waha się od pojedynczych do kilkudziesięciu milisekund. Dane w tym czasie zapisywane są do pamięci nieulotnej urządzenia i wykorzystywane powtórnie dla odtworzenia stanu urządzenia po powrocie zasilania. Wydłużenie czasu pracy w przypadku zapadu napięcia wiąże się ze znaczącym zwiększeniem pojemności wejściowej zasilacza, co nie jest uzasadnione ekonomicznie. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w prostych systemach elektronicznych, w których nie ma potrzeby archiwizacji bądź przesyłania dużej ilości danych. W pozostałych przypadkach konieczne jest zapewnienie podtrzymania zasilania urządzenia za pomocą odpowiednio pojemnego zasobnika energii.

Przykładem układów wymagających podtrzymania zasilania przez czas dłuższy niż możliwy do uzyskania w konwencjonalnym zasilaczu jest elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa EAZ. Są to elektroniczne urządzenia zabezpieczeniowe stosowane w energetyce. Urządzenia z rodziny elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej EAZ stosowane w systemach elektroenergetycznych wymagają zapewnienia podwyższonej niezawodności ich zasilania. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem zasilania tego typu układów jest pobieranie napięcia pomocniczego z zabezpieczanej linii lub transformatora. W przypadku zaniku napięcia w linii następuje również wyłączenie zabezpieczeń elektronicznych. Zależność pracy urządzeń zabezpieczających od obecności napięcia w linii jest sytuacją niekorzystną z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zanik napięcia spowodowany wystąpieniem zwarcia w linii może uniemożliwić realizację funkcji zabezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Dodatkowym mankamentem zaniku napięcia pomocniczego, zasilającego urządzenie zabezpieczeniowe, jest brak możliwości wysłania komunikatu o awarii oraz informacji diagnostycznych poprzez dostępne media transmisyjne. Ilość koniecznych do przesłania danych, takich jak spróbkowane przebiegi prądów i napięć z przedziału czasowego przed wystąpieniem awarii, jest zwykle na tyle duża, że czas transmisji przekracza czas pracy urządzenia zabezpieczeniowego po odłączeniu zasilania. Stosowane w energetyce systemy automatyki SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) oraz SPZ (Samoczynne Ponowne Załączenie) zapewniają zwykle przywrócenie zasilania w czasie nieprzekraczającym kilkudziesięciu sekund.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl