Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Termografia podczerwieni i zastosowanie jej do kontroli pracy urządzeń elektrycznych

Rys. 1. Zakres fal promieniowania elektromagnetycznego
Rys. 1. Zakres fal promieniowania elektromagnetycznego

Sposób komunikowania się za pomocą internetu sprzyja rozwojowi ogólnoświatowego rynku wymuszając poprawę jakości urządzeń. Stopniowo odchodzi w przeszłość czas, gdy istotną relacją między producentem danego urządzenia a użytkownikiem była obietnica, że gdy okaże się ono wadliwe, zostanie wymienione na inny egzemplarz. Z początkiem nowego tysiąclecia pojawił się nowy trend w pojmowaniu jakości wyrobu. Wyraża się on w staraniach o to, by każdy produkt zarówno prosty, jak i złożony spełniał swoją funkcję nienagannie od samego początku działania tak, jak to od dawna jest w wypadku samolotów czy elektrowni jądrowych.

Poprawa jakości przy obecnym stanie zaawansowanych technologii wymaga stosowania i rozwoju coraz doskonalszych nieniszczących metod badawczych. Są to metody umożliwiające kontrolę pracy badanego urządzenia bez konieczności przerywania jego pracy, nie obniżając jego funkcjonalności. Przykładem nieniszczącej metody badań jest termografia podczerwieni, czyli metoda pomiaru rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu na podstawie detekcji promieniowania podczerwonego, emitowanego przez tę powierzchnię.

Praca każdego urządzenia jest oparta na przemianie jednej formy energii w inną, na przykład, w silnikach elektrycznych jest to przemiana energii elektrycznej w mechaniczną, zaś w elektrowniach atomowych – energii jądrowej w elektryczną. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, każdej przemianie energii towarzyszą straty w postaci ciepła, co powoduje nagrzewanie określonych elementów urządzenia. Jeżeli proces przemiany stanie się niezgodny z przewidywanym, lub jakiś element jest wadliwy, wówczas pojawiają się obszary nagrzane nadmiernie. Można je łatwo zlokalizować stosując termografię podczerwieni. Jeżeli poprawna praca badanego urządzenia wiąże się z równomiernym nagrzaniem jego elementów, wówczas do sprawdzenia tej równomierności wystarczą badania jakościowe, wskaźnikiem nieprawidłowości będzie bowiem pojawienie się gorących punktów. W takim wypadku nie jest istotny pomiar temperatury, a jedynie lokalizacja źródła ciepła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

teoretyczne podstawy termografii podczerwieni

Otaczające nas przedmioty o temperaturze bliskiej temperaturze pokojowej same nie świecą w zakresie widzialnym. Widzimy je dzięki temu, że odbijają padające na nie światło. Najdobitniej mówi o tym fakt, że przedmiotów tych w całkowitej ciemności w ogóle nie widać.

Z codziennych obserwacji wiemy jednak, że ciała same mogą emitować światło. Dzieje się to wtedy, gdy temperatura ciała jest stosunkowo wysoka. Łatwo się przekonamy, że nagrzewany w ogniu kominka pogrzebacz przybiera kolor ciemnoczerwony, następnie jaskrawoczerwony aż wreszcie, przy wysokiej temperaturze, staje się niebiesko-biały. Pogrzebacz słabiej nagrzany świeci barwą ciemnoczerwoną. Można więc przypuszczać, że ciała jeszcze chłodniejsze emitują promieniowanie podczerwone. Promieniowanie, które odczuje nasza ręka, gdy zbliżymy ją do gorącego pieca lub kaloryfera, jest niewidoczne. Widzielibyśmy je, gdyby nasz zmysł wzroku reagował na podczerwień.


Wówczas moglibyśmy powiedzieć, że ciała mniej nagrzane świecą „barwą podczerwoną”. W przyrodzie istnieją stworzenia o takim zmyśle wzroku. W podczerwieni widzą niektóre węże, takie jak boa dusiciele, pytony i grzechotniki. Przyroda obdarzyła je trzecim okiem, które jest wrażliwe na promieniowanie podczerwone w zakresie fali (8–12) µm. Jest to zakres, w którym zawiera się promieniowanie zwierząt stałocieplnych – potencjalnych ofiar węży. Istnieją także stworzenia, np. pszczoły, których przedział widzenia jest przesunięty, w stronę ultrafioletu (0,2–0,4) µm. Radar też można nazwać sztucznym okiem. Wysyła on i odbiera („widzi”) promieniowanie o długości fali rzędu kilku milimetrów (rys. 1.).

Moc promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez daną powierzchnię, w całym spektralnym zakresie, zależy od jej temperatury, a maksima promieniowanej mocy, dla temperatury od kilku do kilku tysięcy kelwinów, zawierają się w podczerwieni. Zatem mając detektor promieniowania podczerwonego, znając zależność sygnału na wyjściu detektora od mocy emitowanego promieniowania oraz zależność tej mocy od temperatury emitującej powierzchni, można w sposób bezkontaktowy wyznaczyć powierzchniowy rozkład temperatury.

Techniczne rozwiązania umożliwiające bezkontaktowy pomiar temperatury nazwano termografią podczerwieni. Termografia jest wyrażeniem pochodzącym od dwóch greckich słów: thérme – „ciepło”, „gorąco” i gráphain – „rysować”, „pisać”.

Wykorzystanie detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez badaną powierzchnię do wyznaczenia jej temperatury wymaga wprowadzenia wielkości opisujących zjawiska emisji i pochłaniania promieniowania przez tę powierzchnię.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(2)
Bredniew | 18.08.2019, 22:24
Teraz to można by taką kamerę doczepić do drona i sprawdzić szybko i bezboleśnie co jest nie tak w budynku
Walij | 19.08.2019, 17:57
Jak szczegółowe są takie kamery, ktoś wie?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl