Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Termografia podczerwieni i zastosowanie jej do kontroli pracy urządzeń elektrycznych

Rys. 1. Zakres fal promieniowania elektromagnetycznego
Rys. 1. Zakres fal promieniowania elektromagnetycznego

Sposób komunikowania się za pomocą internetu sprzyja rozwojowi ogólnoświatowego rynku wymuszając poprawę jakości urządzeń. Stopniowo odchodzi w przeszłość czas, gdy istotną relacją między producentem danego urządzenia a użytkownikiem była obietnica, że gdy okaże się ono wadliwe, zostanie wymienione na inny egzemplarz. Z początkiem nowego tysiąclecia pojawił się nowy trend w pojmowaniu jakości wyrobu. Wyraża się on w staraniach o to, by każdy produkt zarówno prosty, jak i złożony spełniał swoją funkcję nienagannie od samego początku działania tak, jak to od dawna jest w wypadku samolotów czy elektrowni jądrowych.

Poprawa jakości przy obecnym stanie zaawansowanych technologii wymaga stosowania i rozwoju coraz doskonalszych nieniszczących metod badawczych. Są to metody umożliwiające kontrolę pracy badanego urządzenia bez konieczności przerywania jego pracy, nie obniżając jego funkcjonalności. Przykładem nieniszczącej metody badań jest termografia podczerwieni, czyli metoda pomiaru rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu na podstawie detekcji promieniowania podczerwonego, emitowanego przez tę powierzchnię.

Praca każdego urządzenia jest oparta na przemianie jednej formy energii w inną, na przykład, w silnikach elektrycznych jest to przemiana energii elektrycznej w mechaniczną, zaś w elektrowniach atomowych – energii jądrowej w elektryczną. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, każdej przemianie energii towarzyszą straty w postaci ciepła, co powoduje nagrzewanie określonych elementów urządzenia. Jeżeli proces przemiany stanie się niezgodny z przewidywanym, lub jakiś element jest wadliwy, wówczas pojawiają się obszary nagrzane nadmiernie. Można je łatwo zlokalizować stosując termografię podczerwieni. Jeżeli poprawna praca badanego urządzenia wiąże się z równomiernym nagrzaniem jego elementów, wówczas do sprawdzenia tej równomierności wystarczą badania jakościowe, wskaźnikiem nieprawidłowości będzie bowiem pojawienie się gorących punktów. W takim wypadku nie jest istotny pomiar temperatury, a jedynie lokalizacja źródła ciepła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

teoretyczne podstawy termografii podczerwieni

Otaczające nas przedmioty o temperaturze bliskiej temperaturze pokojowej same nie świecą w zakresie widzialnym. Widzimy je dzięki temu, że odbijają padające na nie światło. Najdobitniej mówi o tym fakt, że przedmiotów tych w całkowitej ciemności w ogóle nie widać.

Z codziennych obserwacji wiemy jednak, że ciała same mogą emitować światło. Dzieje się to wtedy, gdy temperatura ciała jest stosunkowo wysoka. Łatwo się przekonamy, że nagrzewany w ogniu kominka pogrzebacz przybiera kolor ciemnoczerwony, następnie jaskrawoczerwony aż wreszcie, przy wysokiej temperaturze, staje się niebiesko-biały. Pogrzebacz słabiej nagrzany świeci barwą ciemnoczerwoną. Można więc przypuszczać, że ciała jeszcze chłodniejsze emitują promieniowanie podczerwone. Promieniowanie, które odczuje nasza ręka, gdy zbliżymy ją do gorącego pieca lub kaloryfera, jest niewidoczne. Widzielibyśmy je, gdyby nasz zmysł wzroku reagował na podczerwień.


Wówczas moglibyśmy powiedzieć, że ciała mniej nagrzane świecą „barwą podczerwoną”. W przyrodzie istnieją stworzenia o takim zmyśle wzroku. W podczerwieni widzą niektóre węże, takie jak boa dusiciele, pytony i grzechotniki. Przyroda obdarzyła je trzecim okiem, które jest wrażliwe na promieniowanie podczerwone w zakresie fali (8–12) µm. Jest to zakres, w którym zawiera się promieniowanie zwierząt stałocieplnych – potencjalnych ofiar węży. Istnieją także stworzenia, np. pszczoły, których przedział widzenia jest przesunięty, w stronę ultrafioletu (0,2–0,4) µm. Radar też można nazwać sztucznym okiem. Wysyła on i odbiera („widzi”) promieniowanie o długości fali rzędu kilku milimetrów (rys. 1.).

Moc promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez daną powierzchnię, w całym spektralnym zakresie, zależy od jej temperatury, a maksima promieniowanej mocy, dla temperatury od kilku do kilku tysięcy kelwinów, zawierają się w podczerwieni. Zatem mając detektor promieniowania podczerwonego, znając zależność sygnału na wyjściu detektora od mocy emitowanego promieniowania oraz zależność tej mocy od temperatury emitującej powierzchni, można w sposób bezkontaktowy wyznaczyć powierzchniowy rozkład temperatury.

Techniczne rozwiązania umożliwiające bezkontaktowy pomiar temperatury nazwano termografią podczerwieni. Termografia jest wyrażeniem pochodzącym od dwóch greckich słów: thérme – „ciepło”, „gorąco” i gráphain – „rysować”, „pisać”.

Wykorzystanie detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez badaną powierzchnię do wyznaczenia jej temperatury wymaga wprowadzenia wielkości opisujących zjawiska emisji i pochłaniania promieniowania przez tę powierzchnię.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(2)
Bredniew | 18.08.2019, 22:24
Teraz to można by taką kamerę doczepić do drona i sprawdzić szybko i bezboleśnie co jest nie tak w budynku
Walij | 19.08.2019, 17:57
Jak szczegółowe są takie kamery, ktoś wie?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl