Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jubileuszowa konferencja „elektro.info”

Jubileuszowa konferencja „elektro.info” była doskonałą okazją do wręczenia przyznawanych przez miesięcznik nagród VERBA DOCENT
Jubileuszowa konferencja „elektro.info” była doskonałą okazją do wręczenia przyznawanych przez miesięcznik nagród VERBA DOCENT
Karol Kuczyński

Z okazji dziesięciolecia miesięcznika 18 października w sali B gmachu NOT w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona „Ochronie przeciwpożarowej w instalacjach elektrycznych”. Wśród uczestników byli projektanci, instalatorzy, a także inwestorzy planujący modernizacje instalacji elektrycznych w swoich obiektach budowlanych.

Patronat nad konferencją objęli: Polskie Centrum Promocji Miedzi, Państwowa Straż Pożarna, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy, Stowarzyszenie Polskich Energetyków, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Warszawska oraz Instytut Techniki Budowlanej.

Od 2008 roku redakcja miesięcznika przyznaje nagrodę VERBA DOCENT, którą honoruje autorów publikujących na łamach „elektro.info”, którzy propagują wiedzę dotyczącą szeroko pojętej elektroenergetyki i elektrotechniki i czynią to na wysokim pod względem dydaktycznym poziomie. W tym roku nagrody otrzymali: Zbigniew Hanzelka, Stefan Gierlotka oraz dr inż. Piotr Bilski. Jubileuszowa konferencja była doskonałą okazją do ich wręczenia. Udało się przy tym zgromadzić przedstawicieli najważniejszych przedstawicieli instytucji, które zajmują się ochroną przed pożarem, którzy na zaproszenie czasopisma podzielili się z uczestnikami konferencji wiedzą na temat ochrony przeciwpożarowej w jej najszerszych aspektach: od zaprezentowania skutków wadliwie zainstalowanych i eksploatowanych urządzeń elektroenergetycznych aż po zgodne z obecnie obowiązującym prawem sposoby certyfikowania i dopuszczania urządzeń do użytkowania.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Konferencję otworzył redaktor naczelny „elektro.info” Julian Wiatr. W czasie pierwszej prezentacji Stanisław Cały przedstawił zagrożenia pożarowe i porażeniowe w źle wykonanych i nadmiernie wyeksploatowanych instalacjach elektrycznych. Podał przykłady, z jakimi spotyka się w pracy zawodowej. Następnie Maria Dreger, menedżer ds. norm i standardów Rockwool Polska omówiła wpływ izolacji cieplnej na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Zwróciła uwagę na właściwe użycie i montaż materiałów budowlanych z uwagi na zagrożenie pożarowe.

W czasie drugiej sesji plenarnej Krzysztof Piątek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawił zagadnienia związane z wpływem złej jakości energii elektrycznej na zagrożenie pożarowe urządzeń. Zwrócił uwagę na trzy zjawiska powodujące przeciążenie prądowe w czasie pracy baterii kondensatorów do kompensacji mocy biernej: harmoniczne prądu kondensatora oraz rezonans równoległy i szeregowy. Z kolei Fryderyk Łasak wprowadził uczestników w tematykę ochrony przeciwpożarowej w instalacjach elektrycznych. Podkreślił konieczność wykonywania pomiarów odbiorczych oraz okresowych kontroli stanu instalacji.

Przedstawiciel Legrand Polska Zbigniew Ciesielski zaprezentował najnowsze rozwiązania kompensacji mocy biernej z kondensatorami ALPIVAR². Kondensatory te zbudowane są bez zastosowania jakichkolwiek gazów, płynów impregnacyjnych i izolacyjnych. ALPIVAR² pokryte są w warunkach próżniowych żywicą poliuretanową, tworzącą obudowę chroniącą je przed czynnikami zewnętrznymi, charakteryzują się również dużą wytrzymałością na przepięcia elektryczne.

Stefan Gierlotka omówił przyczyny powstawania łuku elektrycznego w wyniku zwarć lub błędnego postępowania człowieka oraz skutki jego działania na ciało ludzkie. Kolejnym prelegentem był Arkadiusz Waligóra z Cereati Industry, który przedstawił system przeznaczony do detekcji pożaru, wykrywania oblodzeń i precyzyjnego pomiaru temperatury za pomocą czujników umieszczonych w ekranowanym kablu - LIST = Linear Sensor Temperature Control (mikroprocesorowa liniowa czujka pomiaru temperatury). System LIST jest stosowany w miejscach trudno dostępnych, w których panują niekorzystne warunki środowiskowe, takich jak tunele drogowe, kopalnie, instalacje petrochemiczne czy jednostki pływające. Pokazał również system EBO do budowania tras kablowych, przy zastosowaniu koryt i drabin wykonanych z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym GRP (Glass Reinforced Polyester).

W czasie trzeciej sesji plenarnej Franciszek Spyra z Energopomiaru Elektryka Gliwice zaprezentował stosowane metody ochrony kabli przed pożarem. Następnie Tadeusz Jopek, Naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego i Analiz Komendy Głównej PSP omówił zagrożenia związane z porażeniem prądem ratowników w czasie prowadzenia akcji gaśniczych. Grzegorz Mroczko, kierownik Zakładu Aprobat Technicznych w CNBOP przybliżył obecnym na konferencji zagadnienia certyfikacji, aprobacji i dopuszczeń urządzeń elektrycznych stosowanych w ochronie przeciwpożarowej, a Waldemar Jaskółowski ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej omówił wybrane zagadnienia dotyczące oceny toksyczności środowiska pożarowego z udziałem kabli i przewodów elektrycznych. Instytut Techniki Budowlanej reprezentował Andrzej Kolbrecki, który przybliżył nowe zasady badań i klasyfikacji kabli i przewodów w zakresie reakcji na ogień. Wykład kończący część merytoryczną konferencji przedstawił redaktor naczelny „elektro.info” Julian Wiatr. W czasie prezentacji podkreślił konieczność odpowiedniego doboru przewodów do zasilania urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru.

Na zakończenie konferencji redaktor naczelny „elektro.info” podziękował wszystkim za uwagę oraz zaprosił na świętowanie kolejnych jubileuszy miesięcznika. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami oraz przybliżyła zagrożenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem instalacji elektrycznych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl