Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiary diagnostyczne alternatywą dla oględzin współczesnych rozdzielnic średniego napięcia

Nowoczesne rozdzielnice okapturzone, w przypadku których jakiekolwiek oględziny wymagają wyłączenia i rozebrania urządzeń lub stosowania nowoczesnych przyrządów diagnostycznych
Nowoczesne rozdzielnice okapturzone, w przypadku których jakiekolwiek oględziny wymagają wyłączenia i rozebrania urządzeń lub stosowania nowoczesnych przyrządów diagnostycznych

Właściciele elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych zobowiązani są do należytego utrzymywania urządzeń w celu zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej swoim klientom. Każdy z nich opracowuje zasady wykonywania zabiegów eksploatacyjnych wypełniając jednocześnie wymóg prawa budowlanego w zakresie okresowych pomiarów i oględzin skutkujących oceną stanu technicznego poszczególnych elementów sieci.

Oględziny polegają na wzrokowej ocenie obiektów i urządzeń, na podstawie których diagnosta, według swej najlepszej wiedzy i doświadczenia, określa stopień zużycia oraz ewentualne zagrożenia i niebezpieczeństwo wystąpienia awarii. Ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć wszystkich zagrożeń, więc wspomaga się pomiarami termowizyjnymi (fot. 1.). Zakres tych zabiegów dotyczy łączników, izolatorów, styków torów prądowych, głowic kablowych, przekładników itp.Rozwój technologiczny współczesnej energetyki skupia się w głównej mierze na minimalizowaniu urządzeń przy jednoczesnym izolowaniu ich od otoczenia zwiększając bezpieczeństwo pracy oraz odporność na warunki, w których pracują. Głównym celem tych działań jest podwyższenie ich niezawodności oraz zmniejszenie koniecznego zakresu obsługi. Pojawiają się więc pytania: czy stosowane od lat zabiegi eksploatacyjne są dostatecznie skuteczne? Czy nowoczesne urządzenia rozdzielcze wymagają nowych, innych działań? Może ich konstrukcja jest niezawodna i bezobsługowa (fot. 2.)?

Niestety nie, za niezawodne funkcjonowanie urządzeń odpowiedzialne są zastosowane materiały i elementy oraz czynnik ludzki w postaci wiedzy, umiejętności i kultury technicznej w czasie ich instalacji oraz obsługi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W październiku 2009 roku w Vattenfall Distribution Poland miała miejsce awaria rozdzielnicy 20 kV GPZ „Julian”, której przyczyną była wadliwie zamontowana głowica kablowa w polu transformatora (fot. 3.). Wskutek powstałego łuku elektrycznego zostały uszkodzone dodatkowo dwa sąsiednie pola. Koszt naprawy wyniósł prawie 180 000 zł. W marcu 2010 roku doszło z kolei do awarii rozdzielnicy 20 kV stacji miejskiej, której powodem było zawilgocenie, doprowadzając do wypalenia podstawy bezpiecznikowej (fot. 3.). Koszt naprawy – 35 000 zł.

Czy można było uniknąć tych zdarzeń? Czy można było „zobaczyć”, co dzieje się pod pokrywami wewnątrz urządzeń? Na fotografii 7. pokazano zidentyfikowane procesy degradacji izolacji pod głowicami konektorowymi. Zlokalizowanie ich przed wystąpieniem zwarcia elektrycznego było możliwe jedynie badając obecność wyładowań niezupełnych.

Alternatywą dla tradycyjnych metod inspekcji urządzeń rozdzielczych jest pomiar wyładowań niezupełnych, które występują w każdym elemencie, a od ich intensywności zależy czas, po którym stają się przyczyną powstania zwarcia doprowadzając do awarii i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Umożliwia to przyrząd Ultra TEV PlusTM (fot. 5.), rejestrujący zjawiska elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe, które towarzyszą każdym wyładowaniom niezupełnym. W zależności od ich poziomu wskazuje stany ostrzegawcze oraz krytyczne. Jest łatwy w obsłudze oraz daje wynik wprost, bez głębszych analiz, a pomiary wykonuje się w czasie pracy urządzeń bez konieczności ich wyłączania.

Jego uzupełnieniem jest Ultra TEV LocatorTM (fot. 6.) do dokładnej lokalizacji źródeł wyładowań. Pomiar wykonywany jest za pomocą dwóch sond, które mierząc prędkość rozchodzenia się impulsu zawężają wskazanie osłabionego miejsca do promienia 30 cm umożliwiając dokładniejszą identyfikację wadliwego elementu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl