Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiary diagnostyczne alternatywą dla oględzin współczesnych rozdzielnic średniego napięcia

Nowoczesne rozdzielnice okapturzone, w przypadku których jakiekolwiek oględziny wymagają wyłączenia i rozebrania urządzeń lub stosowania nowoczesnych przyrządów diagnostycznych
Nowoczesne rozdzielnice okapturzone, w przypadku których jakiekolwiek oględziny wymagają wyłączenia i rozebrania urządzeń lub stosowania nowoczesnych przyrządów diagnostycznych

Właściciele elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych zobowiązani są do należytego utrzymywania urządzeń w celu zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej swoim klientom. Każdy z nich opracowuje zasady wykonywania zabiegów eksploatacyjnych wypełniając jednocześnie wymóg prawa budowlanego w zakresie okresowych pomiarów i oględzin skutkujących oceną stanu technicznego poszczególnych elementów sieci.

Oględziny polegają na wzrokowej ocenie obiektów i urządzeń, na podstawie których diagnosta, według swej najlepszej wiedzy i doświadczenia, określa stopień zużycia oraz ewentualne zagrożenia i niebezpieczeństwo wystąpienia awarii. Ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć wszystkich zagrożeń, więc wspomaga się pomiarami termowizyjnymi (fot. 1.). Zakres tych zabiegów dotyczy łączników, izolatorów, styków torów prądowych, głowic kablowych, przekładników itp.Rozwój technologiczny współczesnej energetyki skupia się w głównej mierze na minimalizowaniu urządzeń przy jednoczesnym izolowaniu ich od otoczenia zwiększając bezpieczeństwo pracy oraz odporność na warunki, w których pracują. Głównym celem tych działań jest podwyższenie ich niezawodności oraz zmniejszenie koniecznego zakresu obsługi. Pojawiają się więc pytania: czy stosowane od lat zabiegi eksploatacyjne są dostatecznie skuteczne? Czy nowoczesne urządzenia rozdzielcze wymagają nowych, innych działań? Może ich konstrukcja jest niezawodna i bezobsługowa (fot. 2.)?

Niestety nie, za niezawodne funkcjonowanie urządzeń odpowiedzialne są zastosowane materiały i elementy oraz czynnik ludzki w postaci wiedzy, umiejętności i kultury technicznej w czasie ich instalacji oraz obsługi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W październiku 2009 roku w Vattenfall Distribution Poland miała miejsce awaria rozdzielnicy 20 kV GPZ „Julian”, której przyczyną była wadliwie zamontowana głowica kablowa w polu transformatora (fot. 3.). Wskutek powstałego łuku elektrycznego zostały uszkodzone dodatkowo dwa sąsiednie pola. Koszt naprawy wyniósł prawie 180 000 zł. W marcu 2010 roku doszło z kolei do awarii rozdzielnicy 20 kV stacji miejskiej, której powodem było zawilgocenie, doprowadzając do wypalenia podstawy bezpiecznikowej (fot. 3.). Koszt naprawy – 35 000 zł.

Czy można było uniknąć tych zdarzeń? Czy można było „zobaczyć”, co dzieje się pod pokrywami wewnątrz urządzeń? Na fotografii 7. pokazano zidentyfikowane procesy degradacji izolacji pod głowicami konektorowymi. Zlokalizowanie ich przed wystąpieniem zwarcia elektrycznego było możliwe jedynie badając obecność wyładowań niezupełnych.

Alternatywą dla tradycyjnych metod inspekcji urządzeń rozdzielczych jest pomiar wyładowań niezupełnych, które występują w każdym elemencie, a od ich intensywności zależy czas, po którym stają się przyczyną powstania zwarcia doprowadzając do awarii i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Umożliwia to przyrząd Ultra TEV PlusTM (fot. 5.), rejestrujący zjawiska elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe, które towarzyszą każdym wyładowaniom niezupełnym. W zależności od ich poziomu wskazuje stany ostrzegawcze oraz krytyczne. Jest łatwy w obsłudze oraz daje wynik wprost, bez głębszych analiz, a pomiary wykonuje się w czasie pracy urządzeń bez konieczności ich wyłączania.

Jego uzupełnieniem jest Ultra TEV LocatorTM (fot. 6.) do dokładnej lokalizacji źródeł wyładowań. Pomiar wykonywany jest za pomocą dwóch sond, które mierząc prędkość rozchodzenia się impulsu zawężają wskazanie osłabionego miejsca do promienia 30 cm umożliwiając dokładniejszą identyfikację wadliwego elementu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl