Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miedź, mądry wybór

rozmowa z Michałem Ramczykowskim – prezesem zarządu Polskiego Centrum Promocji Miedzi
Miedź, mądry wybór
Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Stworzyliście Państwo Akademię Miedzi – do kogo kierujecie prezentowane w niej treści?
– PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje. Platforma wykorzystywana jest przez uczniów, studentów, instalatorów oraz projektantów, ale także przez prywatnych inwestorów budujących własne domy lub remontujących stare budynki lub mieszkania. Umożliwia zdobycie podstawowych informacji o instalacjach z miedzi i pozwala na dokonanie właściwego doboru tego materiału. Platforma poprzez link do Centrum Informacji o Instalacjach z Miedzi (www.CIIM.pl) pozwala na zadawanie pytań ekspertom, którzy pomagają w rozwiązaniu problemów technicznych w trakcie wykonywania prac projektowych i wykonawczych.

Czyli przede wszystkim poszerzacie Państwo wiedzę ludzi przez edukację...
– Wspieramy edukację, szkolnictwo oraz wprowadzamy obowiązujące w tych dziedzinach najnowocześniejsze standardy międzynarodowe. Organizujemy konferencje, seminaria oraz szkolenia, podnoszące kwalifikacje poszczególnych grup zawodowych. Współpracujemy ze stowarzyszeniami branżowymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi, agendami rządowymi, w tym ministerstwami, centrami kształcenia, itp. Organizujemy i nadzorujemy szereg kampanii promocyjnych, takich jak zastosowanie miedzi w budownictwie, architekturze czy energetyce. Miedź znajduje bowiem szereg zastosowań w budownictwie, medycynie, elektrotechnice, energetyce, przemyśle maszynowym i spożywczym, architekturze oraz sztuce. Działając w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Miedzi (International Copper Association), staramy się nieustannie poszerzać wiedzę społeczeństwa o wyjątkowych właściwościach tego metalu.

Dla kogo jest przeznaczona platforma www.Leonardo-ENERGY.org?
– Platforma Leonardo ENERGY jest jedynym w swoim rodzaju centrum informacyjno-edukacyjnym dostępnym on-line. Jest ona przeznaczona dla specjalistów zajmujących się problemami wytwarzania energii elektrycznej, zarządzania energią, jakością energii czy efektywnością energetyczną. W skład grupy odbiorców docelowych, do których kierowany jest serwis, wchodzą także menedżerowie i kierownicy firm, dyrektorzy finansowi, inżynierowie, elektrycy (zarówno projektanci, jak i wykonawcy), a także kierownicy produkcji, studenci na wydziałach inżynierskich uczelni technicznych oraz naukowcy i badacze. W ramach inicjatywy Leonardo realizowanych jest kilkadziesiąt kampanii promocyjnych, z których część posiada specjalnie dedykowaną stronę internetową.

Państwa działalność ma na celu upowszechnienie wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Jakie mają Państwo osiągnięcia w tym względzie?
– Upowszechniamy zastosowanie miedzi w architekturze, pokazując najlepsze projekty i realizacje, które można zobaczyć na stronie internetowej www.CopperConcept.org. Przeprowadziliśmy prekursorskie badania dotyczące awaryjności kabli energetycznych. Na koncie mamy również działania na rzecz podniesienia jakości sanitarnych instalacji miedzianych, które przekładają się na życie codzienne obywateli. Miedziane rury i łączniki są przyjazne dla zdrowia człowieka, gdyż zapobiegają rozwijaniu się patogenów chorobotwórczych oraz nie sprzyjają migracji do wody substancji szkodliwych dla zdrowia. Na tempo, w jakim miedź dokonuje antybakteryjnej inaktywacji, wpływa temperatura, stężenie miedzi oraz rodzaj mikroorganizmu, z którym ma kontakt. Obecne badania wykazują skuteczność miedzi i jej stopów jako higienicznych przeciwdrobnoustrojowych materiałów oddziałujących na patogeniczne mikroby w różnych środowiskach. PCPM odpowiada m.in. za wprowadzenie miedzi przeciwdrobnoustrojowej do powszechnego stosowania na naszym rynku.

Do wyrobu przewodów elektrycznych stosuje się miedź. Nasuwa się więc pytanie – jak miedź wpływa na energooszczędność?
– Niezaprzeczalnym faktem jest, że poza grupą metali szlachetnych (srebro), miedź jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Nic więc dziwnego, że ponad 65% całkowitego zużycia miedzi pochłaniają zastosowania wykorzystujące cenne właściwości tego metalu. Miedź stosowana jest w sieciach wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia, a jej przewodność uważana jest za standard, względem którego ocenia się inne materiały przewodzące. Miedź nierafinowana zawiera od 96 do 99% tego pierwiastka. Jeszcze bardziej oczyszczoną formę miedzi można uzyskać stosując proces elektrolizy. Wyjątkowe połączenie wytrzymałości, plastyczności oraz odporności na odkształcanie się i korozję powoduje, iż ten metal nieżelazny jest preferowanym oraz najbezpieczniejszym przewodnikiem do zastosowań w instalacjach elektrycznych w budownictwie. Jako podstawowy komponent wysoko energooszczędnych układów napędowych i transformatorów ma również szereg zastosowań w przemyśle przetwórczym, różnych formach transportu oraz gospodarstwie domowym.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

Kamery termowizyjne Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl