Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miedź, mądry wybór

rozmowa z Michałem Ramczykowskim – prezesem zarządu Polskiego Centrum Promocji Miedzi
Miedź, mądry wybór
Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Stworzyliście Państwo Akademię Miedzi – do kogo kierujecie prezentowane w niej treści?
– PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje. Platforma wykorzystywana jest przez uczniów, studentów, instalatorów oraz projektantów, ale także przez prywatnych inwestorów budujących własne domy lub remontujących stare budynki lub mieszkania. Umożliwia zdobycie podstawowych informacji o instalacjach z miedzi i pozwala na dokonanie właściwego doboru tego materiału. Platforma poprzez link do Centrum Informacji o Instalacjach z Miedzi (www.CIIM.pl) pozwala na zadawanie pytań ekspertom, którzy pomagają w rozwiązaniu problemów technicznych w trakcie wykonywania prac projektowych i wykonawczych.

Czyli przede wszystkim poszerzacie Państwo wiedzę ludzi przez edukację...
– Wspieramy edukację, szkolnictwo oraz wprowadzamy obowiązujące w tych dziedzinach najnowocześniejsze standardy międzynarodowe. Organizujemy konferencje, seminaria oraz szkolenia, podnoszące kwalifikacje poszczególnych grup zawodowych. Współpracujemy ze stowarzyszeniami branżowymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi, agendami rządowymi, w tym ministerstwami, centrami kształcenia, itp. Organizujemy i nadzorujemy szereg kampanii promocyjnych, takich jak zastosowanie miedzi w budownictwie, architekturze czy energetyce. Miedź znajduje bowiem szereg zastosowań w budownictwie, medycynie, elektrotechnice, energetyce, przemyśle maszynowym i spożywczym, architekturze oraz sztuce. Działając w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Miedzi (International Copper Association), staramy się nieustannie poszerzać wiedzę społeczeństwa o wyjątkowych właściwościach tego metalu.

Dla kogo jest przeznaczona platforma www.Leonardo-ENERGY.org?
– Platforma Leonardo ENERGY jest jedynym w swoim rodzaju centrum informacyjno-edukacyjnym dostępnym on-line. Jest ona przeznaczona dla specjalistów zajmujących się problemami wytwarzania energii elektrycznej, zarządzania energią, jakością energii czy efektywnością energetyczną. W skład grupy odbiorców docelowych, do których kierowany jest serwis, wchodzą także menedżerowie i kierownicy firm, dyrektorzy finansowi, inżynierowie, elektrycy (zarówno projektanci, jak i wykonawcy), a także kierownicy produkcji, studenci na wydziałach inżynierskich uczelni technicznych oraz naukowcy i badacze. W ramach inicjatywy Leonardo realizowanych jest kilkadziesiąt kampanii promocyjnych, z których część posiada specjalnie dedykowaną stronę internetową.

Państwa działalność ma na celu upowszechnienie wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Jakie mają Państwo osiągnięcia w tym względzie?
– Upowszechniamy zastosowanie miedzi w architekturze, pokazując najlepsze projekty i realizacje, które można zobaczyć na stronie internetowej www.CopperConcept.org. Przeprowadziliśmy prekursorskie badania dotyczące awaryjności kabli energetycznych. Na koncie mamy również działania na rzecz podniesienia jakości sanitarnych instalacji miedzianych, które przekładają się na życie codzienne obywateli. Miedziane rury i łączniki są przyjazne dla zdrowia człowieka, gdyż zapobiegają rozwijaniu się patogenów chorobotwórczych oraz nie sprzyjają migracji do wody substancji szkodliwych dla zdrowia. Na tempo, w jakim miedź dokonuje antybakteryjnej inaktywacji, wpływa temperatura, stężenie miedzi oraz rodzaj mikroorganizmu, z którym ma kontakt. Obecne badania wykazują skuteczność miedzi i jej stopów jako higienicznych przeciwdrobnoustrojowych materiałów oddziałujących na patogeniczne mikroby w różnych środowiskach. PCPM odpowiada m.in. za wprowadzenie miedzi przeciwdrobnoustrojowej do powszechnego stosowania na naszym rynku.

Do wyrobu przewodów elektrycznych stosuje się miedź. Nasuwa się więc pytanie – jak miedź wpływa na energooszczędność?
– Niezaprzeczalnym faktem jest, że poza grupą metali szlachetnych (srebro), miedź jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Nic więc dziwnego, że ponad 65% całkowitego zużycia miedzi pochłaniają zastosowania wykorzystujące cenne właściwości tego metalu. Miedź stosowana jest w sieciach wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia, a jej przewodność uważana jest za standard, względem którego ocenia się inne materiały przewodzące. Miedź nierafinowana zawiera od 96 do 99% tego pierwiastka. Jeszcze bardziej oczyszczoną formę miedzi można uzyskać stosując proces elektrolizy. Wyjątkowe połączenie wytrzymałości, plastyczności oraz odporności na odkształcanie się i korozję powoduje, iż ten metal nieżelazny jest preferowanym oraz najbezpieczniejszym przewodnikiem do zastosowań w instalacjach elektrycznych w budownictwie. Jako podstawowy komponent wysoko energooszczędnych układów napędowych i transformatorów ma również szereg zastosowań w przemyśle przetwórczym, różnych formach transportu oraz gospodarstwie domowym.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl