Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miedź, mądry wybór

rozmowa z Michałem Ramczykowskim – prezesem zarządu Polskiego Centrum Promocji Miedzi
Miedź, mądry wybór
Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Stworzyliście Państwo Akademię Miedzi – do kogo kierujecie prezentowane w niej treści?
– PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje. Platforma wykorzystywana jest przez uczniów, studentów, instalatorów oraz projektantów, ale także przez prywatnych inwestorów budujących własne domy lub remontujących stare budynki lub mieszkania. Umożliwia zdobycie podstawowych informacji o instalacjach z miedzi i pozwala na dokonanie właściwego doboru tego materiału. Platforma poprzez link do Centrum Informacji o Instalacjach z Miedzi (www.CIIM.pl) pozwala na zadawanie pytań ekspertom, którzy pomagają w rozwiązaniu problemów technicznych w trakcie wykonywania prac projektowych i wykonawczych.

Czyli przede wszystkim poszerzacie Państwo wiedzę ludzi przez edukację...
– Wspieramy edukację, szkolnictwo oraz wprowadzamy obowiązujące w tych dziedzinach najnowocześniejsze standardy międzynarodowe. Organizujemy konferencje, seminaria oraz szkolenia, podnoszące kwalifikacje poszczególnych grup zawodowych. Współpracujemy ze stowarzyszeniami branżowymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi, agendami rządowymi, w tym ministerstwami, centrami kształcenia, itp. Organizujemy i nadzorujemy szereg kampanii promocyjnych, takich jak zastosowanie miedzi w budownictwie, architekturze czy energetyce. Miedź znajduje bowiem szereg zastosowań w budownictwie, medycynie, elektrotechnice, energetyce, przemyśle maszynowym i spożywczym, architekturze oraz sztuce. Działając w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Miedzi (International Copper Association), staramy się nieustannie poszerzać wiedzę społeczeństwa o wyjątkowych właściwościach tego metalu.

Dla kogo jest przeznaczona platforma www.Leonardo-ENERGY.org?
– Platforma Leonardo ENERGY jest jedynym w swoim rodzaju centrum informacyjno-edukacyjnym dostępnym on-line. Jest ona przeznaczona dla specjalistów zajmujących się problemami wytwarzania energii elektrycznej, zarządzania energią, jakością energii czy efektywnością energetyczną. W skład grupy odbiorców docelowych, do których kierowany jest serwis, wchodzą także menedżerowie i kierownicy firm, dyrektorzy finansowi, inżynierowie, elektrycy (zarówno projektanci, jak i wykonawcy), a także kierownicy produkcji, studenci na wydziałach inżynierskich uczelni technicznych oraz naukowcy i badacze. W ramach inicjatywy Leonardo realizowanych jest kilkadziesiąt kampanii promocyjnych, z których część posiada specjalnie dedykowaną stronę internetową.

Państwa działalność ma na celu upowszechnienie wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Jakie mają Państwo osiągnięcia w tym względzie?
– Upowszechniamy zastosowanie miedzi w architekturze, pokazując najlepsze projekty i realizacje, które można zobaczyć na stronie internetowej www.CopperConcept.org. Przeprowadziliśmy prekursorskie badania dotyczące awaryjności kabli energetycznych. Na koncie mamy również działania na rzecz podniesienia jakości sanitarnych instalacji miedzianych, które przekładają się na życie codzienne obywateli. Miedziane rury i łączniki są przyjazne dla zdrowia człowieka, gdyż zapobiegają rozwijaniu się patogenów chorobotwórczych oraz nie sprzyjają migracji do wody substancji szkodliwych dla zdrowia. Na tempo, w jakim miedź dokonuje antybakteryjnej inaktywacji, wpływa temperatura, stężenie miedzi oraz rodzaj mikroorganizmu, z którym ma kontakt. Obecne badania wykazują skuteczność miedzi i jej stopów jako higienicznych przeciwdrobnoustrojowych materiałów oddziałujących na patogeniczne mikroby w różnych środowiskach. PCPM odpowiada m.in. za wprowadzenie miedzi przeciwdrobnoustrojowej do powszechnego stosowania na naszym rynku.

Do wyrobu przewodów elektrycznych stosuje się miedź. Nasuwa się więc pytanie – jak miedź wpływa na energooszczędność?
– Niezaprzeczalnym faktem jest, że poza grupą metali szlachetnych (srebro), miedź jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Nic więc dziwnego, że ponad 65% całkowitego zużycia miedzi pochłaniają zastosowania wykorzystujące cenne właściwości tego metalu. Miedź stosowana jest w sieciach wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia, a jej przewodność uważana jest za standard, względem którego ocenia się inne materiały przewodzące. Miedź nierafinowana zawiera od 96 do 99% tego pierwiastka. Jeszcze bardziej oczyszczoną formę miedzi można uzyskać stosując proces elektrolizy. Wyjątkowe połączenie wytrzymałości, plastyczności oraz odporności na odkształcanie się i korozję powoduje, iż ten metal nieżelazny jest preferowanym oraz najbezpieczniejszym przewodnikiem do zastosowań w instalacjach elektrycznych w budownictwie. Jako podstawowy komponent wysoko energooszczędnych układów napędowych i transformatorów ma również szereg zastosowań w przemyśle przetwórczym, różnych formach transportu oraz gospodarstwie domowym.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl