Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo - cz. 13

Głębokość ułożenia zgodnie z prywatną normą inwestora
Głębokość ułożenia zgodnie z prywatną normą inwestora
Stanisław Cały

Utarło się powiedzenie, że instalację elektryczną wykona każdy, przez co rosnąca liczba domorosłych elektryków zaczyna być wręcz niepokojąca. Znany jest mi przypadek śmiertelnego rażenia prądem elektrycznym podczas wymiany żarówki, co potwierdza, że nawet ta prosta czynność przy nieprawidłowo wykonanej instalacji może stwarzać poważne zagrożenia. Z kolei kilka dni temu prowadziłem nadzór autorski realizacji projektu oświetlenia drogowego.

Problemy pojawiały się na etapie opracowywania projektu ze względu na chaotycznie uzbrojony teren. Kiedy już sobie z tym poradziłem, pojawiły się kolejne problemy z elementami uzbrojenia terenu, które nie zostały zinwentaryzowane. Podczas prowadzenia prac ziemnych w kilku miejscach wykonawca natrafił na kabel 15 kV ułożony na głębokości zaledwie 40 cm, podczas gdy norma N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa, podobnie jak wycofana ze zbioru PKN norma PN-76/E 5125 o takim samym tytule, określa głębokość układania kabli SN na 90 cm.

Podczas prac instalacyjnych wykonawca znajdował również przewody YDY 3×2,5 wykorzystywane jako „kabel ziemny”, mimo że są to przewody instalacyjne i nie nadają się do układania w ziemi. Świadczy to niezbicie o „wysokich” kwalifikacjach wykonawców, którzy w przeszłości układali kable i przewody. O tym, jak ważna jest dokładna mapa geodezyjna, z pewnością przekonał się niejeden wykonawca, który podczas prowadzenia wykopów uszkadzał kable nie wykazane na mapie geodezyjnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Często spotykamy zdewastowane słupy oświetlenia ulicznego, pozbawione ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu. Podobnie linki linii

napowietrznej „żyjące w symbiozie” z gałęziami drzew to zjawisko wręcz powszechne. Tu należy jednoznacznie winić osoby odpowiedzialne za eksploatację, gdyż dokonanie przecinki drzewa nie wymaga specjalnej decyzji administracyjnej. Codziennie obserwuję drzewa zarastające czynną napowietrzną linię elektroenergetyczną nn. Przy ulicy, którą jadę codziennie do pracy, biegnie napowietrzna linia oświetlenia drogowego, której stan techniczny słupów jest wręcz tragiczny, a jej właściciel nie podejmuje żadnych kroków mających na celu neutralizację zagrożeń. Kilka dni temu wskutek poślizgu w jeden ze słupów ww. linii oświetleniowej uderzył samochód. Na skutek uderzenia słup pękł i przewrócił się na jezdnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć mogło dojść do tragedii. Wówczas reakcja właściciela sieci była natychmiastowa. Słup w ciągu krótkiego czasu został wymieniony na nowy, a linia elektroenergetyczna została odtworzona (Czytaj więcej na ten temat). Czy trzeba czekać na podobny przypadek, aby osoba odpowiedzialna za eksploatację skierowała tam brygadę remontową?

Inny przypadek. Zostałem powiadomiony przez ochronę mojego letniego domku o braku zasilania systemu alarmowego. Pomyślałem wówczas, że zakład energetyczny prowadzi jakieś prace remontowe. Wykonałem telefon do dyspozytora, który powiadomił mnie, że żadne prace nie są prowadzone, nie otrzymał również sygnału o awarii. Następnego dnia pojechałem sprawdzić, co się stało. Okazało się, że dwie linki fazowe leżą na ziemi. Prąd zwarciowy, jaki płynął wskutek dwufazowego zwarcia z ziemią, okazał się niewystarczający do zadziałania bezpieczników w pobliskiej stacji transformatorowej. Pogotowie energetyczne zareagowało bardzo szybko i po około dwóch godzinach od zgłoszenia awarii zagrożenie zostało usunięte. Tym razem nic się nie stało. Nikt nie został porażony prądem elektrycznym. Ale czy tak będzie zawsze?

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl